Mustafa: Demarkacioni do të ratifikohet në Kuvend, këtë ua kemi borxh qytetarëve

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka vazhduar edhe sot të cilësojë të drejt demaskimin e kufirit me Malin e Zi, teksa thotë se e problematizoi opozita për të shpikur kauzë politike. Ai në një status në rrjetin social Facebook ka shkruar se do të ishte i lumtur që si kryeministër dikush t’ia argumentonte se kush ishte subjekti në Kosovë që i administroi deri tani hektarët që shumëkush në Kosovë thotë se u falën. Ka thënë se i beson komisionit...

Të turpshëm polakët, midis Maqedonie këndojnë "Vrisni shqiptarët" (Video)

Tifozët polakët vazhdimisht kanë treguar qëndrim proserb dhe urrejtje ndaj shqiptarëve. Njëjtë vepruan edhe në ndeshjen e së enjtës që Cracovia...

Ujkani: Nëse Demarkacioni është kusht për viza, plotësojeni

Njohësi i proceseve integruese, Emrush Ujkani, ka paralajmëruar se nëse institucionet tona nuk veprojnë me kohë për ta ratifikuar marrëveshjen e demarkacionit me...

Trajneri i Belgjikës përleshet fizikisht me Cortouis!

Mediat belge raportojnë se pas humbjes së Belgjikës ndaj Uellsit në zhveshtoren e tyre ka patur tensione. Madje thuhet se ka patur një përleshje fizike mes selektorit...

Lajme

Joe Biden viziton Tiranën më 26 gusht

Në harkun kohor të një viti, Tirana ka qenë destinacioni i drejtuesve më të lartë amerikanë me një synim të vetëm: miratimin e reformës në drejtësi. Vizitat kulmojnë me mbërritjen në Tiranë të zëvendëspresidentit amerikan, Joe Biden. Burime...

Ujkani: Nëse Demarkacioni është kusht për viza, plotësojeni

Njohësi i proceseve integruese, Emrush Ujkani, ka paralajmëruar se nëse institucionet tona nuk veprojnë me kohë për ta ratifikuar marrëveshjen e demarkacionit me Malin e Zi...

Mustafa: Demarkacioni do të ratifikohet në Kuvend, këtë ua kemi borxh qytetarëve

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka vazhduar edhe sot të cilësojë të drejt demaskimin e kufirit me Malin e Zi, teksa thotë se e problematizoi opozita për të shpikur kauzë...

Të paraburgosurit, viktima juridike të EULEX-it

Që nga 12 qershori EULEX-i vazhdon të mos i shqyrtojë lëndët gjyqësore që i kanë mbetur në proces si pasojë e mosfuqizimit të ligjit, i cili është votuar...

Erdogan: Ata të cilët mundohen të na ndajnë nuk do t'ia arrijnë qëllimit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdo?an, në një fjalim të mbajtur gjatë ceremonisë së inaugurimit të xhamisë "Fethiye-Hasan Gümü?da?" në Stamboll,...

Sport

Të turpshëm polakët, midis Maqedonie këndojnë "Vrisni shqiptarët" (Video)

Tifozët polakët vazhdimisht kanë treguar qëndrim proserb dhe urrejtje ndaj shqiptarëve. Njëjtë vepruan edhe në ndeshjen e së enjtës që Cracovia e zhvilloi ndaj skuadrës shqiptare, Shkëndija.  Qindra polakë në stadium këndonin këngë fyese ndaj...

Trajneri i Belgjikës përleshet fizikisht me Cortouis!

Mediat belge raportojnë se pas humbjes së Belgjikës ndaj Uellsit në zhveshtoren e tyre ka patur tensione. Madje thuhet se ka patur një përleshje fizike mes selektorit Marc Wilmots dhe...

Edhe Alex Witsel në Premierligë, arrinë marrëveshje me këtë skuadër

Ylli i famshëm belg, Alex Witsel do ta vazhdojë karrierën në Premierligë. Mesfushori i Zenitit do ta braktisë kampionatin rus duke zgjedhur Evertonin.  Marrëveshja...

Sir Alex Ferguson ia propozon Anglisë selektorin

Në Angli vazhdon debati i madh në lidhje me dështimin në Euro 2016 dhe gjithashtu nëse duhet vazhduar me trajner anglez, apo duhet një i huaj. Sër Aleks Ferguson e ka të...

Shkenca e gjuajtjes nga pika e bardhë e 11-metërshit

Shkencëtarët analizuan më shumë se 200 penallti të ekzekutuara në disa kampionate të ndryshme si Liga e Kampioneve, Kupa e Afrikës dhe Kupa e UEFA, duke vënë re se...

Showbiz

Soni Malaj dështoi keq me operacionet plastike (Foto)

Një fotografi e postuar nga faqja “Vipat e Bllokut” në Instagram ka shokuar shumë njerëz. Faqja në fjalë ka vënë në pah fytyrën e këngëtares në një emision televiziv ku e ka kritikuar këngëtaren për operacionet e saj të dështuara...

Apple kërkon të blejë “Jay Z”-në për 100 milionë $

Apple është një nga konkurrentët më të fuqishëm në tregun muzikor, bashkë me Spotify, Pandora dhe së fundmi Tidal. Sipas burimeve brenda Apple, kjo e fundit...

Çfarë po ndodh me gjoksin e Çiljetës?

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Çiljeta Xhilaga duket se nuk po mundet të bëhet rehat me gjoksin e saj. Sipas burimeve të afërta me këngëtaren, mësohet se...

Xhensila Myrtezaj sjell klipin e këngës “High Love” (Video)

Xhensila Myrtezaj sapo ka lansuar klipin e këngës “High Love”. Për muzikën janë përkujdesur Zapp nd Kriss. Është Xhensila ajo që si gjithmonë...

Rovena Stefa: Jetoni me 200 klm/ore!

Këngëtarja e njohur Rovena Stefa ka një porosi për gjithë miqtë e saj në Instagram. “Fundjave te mbare????????????! Gezojeni jeten me te gjitha mundesite qe i keni! Jetoni me...

Tech/Auto

Facebook me probleme, i bllokohen fondet

Një gjykatë në Brazil ka ngrirë më shumë se $6 milionë fonde të kompanisë Facebook, për shkak se WhatsApp dështoi të zbulonte mesazhet e një kontrabande me kokainë. Policia tha se rrjeti social në pronësi të Facebook i kundërshtoi haptazi urdhrat për...

Makinat më të mira verore për 2016-ën (Foto)

Me ditët e gjata të verës para nesh - si dhe ato net të ngrohta - a keni imagjinuar ndonjëherë veten në bregdet apo në ndonjë kodër mbi qytet me ndonjë makinë...

Makina me trup të gdhendur, të artë (Foto)

Kuhl Racing, të njohur për modifikime makinash, paraqiti këtë Nissan GT-R të modifikuar në Tokyo Auto Salon 2016. Nissan GT-R është një nga makinat që mund të...

Volkswagen në telashe

?Nëse po përpiqeni të gjeni vendin perfekt të punës, nuk ka dyshim që është kompania gjermane Volkswagen, e cila pavarësisht telasheve që po heq, nuk ka ndërmend...

Steve Jobs vodhi iPhone?

Një person që pretendon se “Apple” ka vjedhur idenë e tij për krijimin e “iPhone”, “iPad” dhe “iPod” ka paditur gjigantin e teknologjisë për...

Indeks+

Veprimet që e dëmtojnë lidhjen më shumë se tradhtia

Ne të gjithë mendojmë se tradhtia i jep fund një lidhjeje, por ka edhe shumë detaje të vogla të përditshme, të cilat kur mblidhen së bashku mund të jenë edhe më të patolerueshme. Tradhtia është padyshim një mënyrë e shpejtë për t’i...

Hapat që duhen ndjekur për të marrë një vendim të rëndësishëm në jetë

Jeni përpara një dileme dhe nuk e dini si të gjeni përgjigjen e duhur? Këshillat e mëposhtme nga meditimi, deri te largimi i frikës do t’ju ndihmojnë të dëgjoni...

Evoluimi i veshjeve intime të femrave në 100 vitet e fundit (Foto)

Prej fillimit të shekullit XX, veshjet intime të femrave kanë pësuar shumë ndryshime revolucionare. Në ditët e sotme ato nuk janë diçka që duhen fshehur me rrobat e...

Ja çfarë ndodh në botë çdo 5 sekonda (Foto)

Pesë sekonda mund t'ju duken pak, por, në botë ndodhin shumë gjëra në këtë hark kohor kaq të shkurtër. Ja çfarë ndodh, nëse nuk e keni...

Vrima e Ozonit po mbyllet

Shkencëtarët thonë se kanë gjetur provat e para të qarta se famëkeqja “vrima e ozonit” mbi Antarktidë po mbyllet. Teknikisht nuk bëhet fjalë për një...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

Hapet afati për dorëzimin e kuponëve fiskal

Qytetarët të cilët kanë mbledhur Kuponët Fiskalë gjatë periudhës, Prill, Maj dhe Qershor të këtij viti, tani mund t’i dërgojnë për rimbursim të mjeteve. Afati për dërgimin e Kuponëve Fiskal është hapur nga dje, më 1 Korrik dhe zgjatë...

Internet falas për të gjithë përdoruesit e rinj të IPKO-së

·IPKO ka lansuar ofertën më të re dhe atraktive me internet pa limit për të gjithë përdoruesit e rinj të cilët i bashkohen rrethit të këtij...

Inflacioni rikthehet në eurozonë

Sipas statistikave të Eurostat-it, niveli i inflacionit në eurozonë arriti në 0.1% në bazë vjetore në qershor, rritja e parë në indeks. Rezultati ka tejkaluar pritjet...

Ndikimi i MSA-së në rritje të eksportit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të organizojë sot tryezë, në të cilën do të diskutohet për mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes...

UNDP dhe MPMS ndajnë grante të vetë-punësimit në Mitrovicë

 Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) do të ndajnë 39 grante përfituesve të programit të...

Shëndetësi

Çaji i zi sekreti i nxirjes së lëkurës

Të gjitha vajzat do të dëshironin të kishin një lëkurë perfekte me një tonalitet çokollate, por shumë prej nesh janë shumë larg këtij realiteti. Mundohemi në sa e sa mënyra të nxihemi e të kemi një lëkurë sa më të shkëlqyeshme,...

Grejpfruti i kuq ulë nivelin e kolesterolit!

A e keni ditur se nën lëvoren e trashë të grejpfrutit të kuq fshihet një thesar shëndeti? Konsumimi i vetëm një grejpfruti në ditë është shumë i...

Zbulohet çfarë e shkakton migrenën

Një studim i ri ka zbuluar se migrena shkaktohet kryesisht nga probleme që lidhen me furnizimin e sistemit trupor me gjak. Të dhënat janë tepër të rëndësishme, pasi mund...

Studim: A është xhenxhefili më i mirë se kimioterapia për shkatërrimin e kancerit?

Fatkeqësisht, disa forma të kimioterapisë më shumë shkaktojnë dëme sesa dobi, pasi që e rritin normën e metastazës, gjë që e bën kancerin të shfaqet...

Dieta braziliane, humbni 12 kilogramë për 1 muaj

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy javë. Kjo dietë ekziston në dy variante: e...