Rrëfimi i refugjatëve palestinezë që ‘shkelën’ Kosovën (Foto)

Pika kufitare në Han të Elezit, që ndan Kosovën dhe Maqedoninë, ka qenë vendi ku disa refugjatë nga Palestina para disa ditësh kanë hyrë në territorin e Republikës së Kosovës. Rrugëtimi i tyre në këmbë, nga Greqia, Maqedonia dhe në fund në Kosova, ishte përreth një javë. Gjashtë prej këtyre personave, të lodhur e rraskapitur, prisnin në Han të Elezit trenin e hershëm, të orës 5:45. Destinacion i tyre ishte Prishtina e më pas...

Pasojat e shiut, mirëmbajtësit e rrugës dalin në terren (Video)

Shiu që ka rënë dje pasdite në Drenicë ka paraqitur pengesa edhe në disa pjesë të magjistrales Prishtinë-Pejë, raporton Indeksonline. Në...

Historia që do i pëlqejë gjithë botës: Nga një punëtor në pikë karburanti, tek çerekfinalja e Euro 2016 (Foto)

Islanda ka arritur suksesin më të madh në histori të kombëtares, duke arritur kualifikimin në çerekfinale të Kampionatit Evropian, pasi mposhti një...

Berlusconi e bën me trajner të ri Milanin, e zyrtarizon brenda 48 orëve

Sipas lajmeve të fundit që vijnë nga Italia, thuhet se presidenti Silvio Berlusconi, ka zgjedhur trajnerin e ri që do të drejtojë Milanin. Do të jetë 42...

Lajme

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast funta britanike ka shënuar ulje të re në 31 vjetët e fundit, megjithë sigurimet e qeverisë se...

Gjuriqit i lejohet hyrja në Kosovë

Institucionet kompetente të Kosovës kanë miratuar kërkesën e drejtorit të zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriqit, dhe delegacioneve të...

Mustafa në Tiranë, pritet nga homologu Rama (Foto)

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, u prit sot në takim pune nga kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama. Kryeministri Mustafa po qëndron në...

Çështja e “Trepçës” nuk mund të zgjidhet pa Serbinë

“Çështja e Trepçës nuk mund të zgjidhet pa Serbinë, sepse Serbia është pronare e saj”, kanë thënë udhëheqësit e gjashtë komunave...

Reagon ASHAK: Auditori nuk ka gjetur keqpërdorime

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës, ka reaguar ndaj këtij shkrimi të publikuar dje në Indeksonline, “Auditori gjen shkelje në prokurim edhe te Akademia e Shkencave dhe...

Sport

Monchengladbach organizon lamtumirën për Xhakën para 50 mijë tifozëve

Borussia Monchengladbach është duke u përgatitur për t’i dhënë një lamtumirë të merituar ish kapitenit të tyre, Granit Xhaka. Xhaka këtë verë për 45 milionë euro kaloi nga radhët e Monchengladbachut te Arsenali, dhe ende mbetet transferimi më i madh i...

Neymar refuzon një ofertë të majme të PSG-së

Sulmuesi i talentuar i Barcelonës, Neymar ka refuzuar një ofertë të majme të PSG-së, njofton media spanjolle ‘Sport.es’. Raportohet se braziliani dëshiron të mbetet...

Prezantohet Dani Alves, ja ëndrra e tij me Juventusin (Foto)

Juventusi ka prezantuar para medieve mbrojtësin Dani Alves. Braziliani 33 vjeçar që la Barcelonën për të kaluar te Juventusi në Serie A, është prezantuar para medieve...

Historia që do i pëlqejë gjithë botës: Nga një punëtor në pikë karburanti, tek çerekfinalja e Euro 2016 (Foto)

Islanda ka arritur suksesin më të madh në histori të kombëtares, duke arritur kualifikimin në çerekfinale të Kampionatit Evropian, pasi mposhti një natë më...

Nga Ronaldo te Xhaka, yjet që humbën penalltinë në Euro 2016 (Video)

Kampionati Evropian që po mbahet në Francë gjatë fazës së grupeve dhe ndeshjeve të 1/8 së finales, ka dhuruar disa befasi, që di t’i sjellë vetëm futbolli, si...

Showbiz

Ribashkohet grupi Marigona, kur mban koncert? (Foto)

Grupi Marigona, ishin një ndër grupet më të dëgjuara vite më parë por ky grup ka një kohë të gjatë që ka pauzuar nga muzika. Ndërsa Indeksonline mëson se pas një pauze të gjatë,  ky grup do të performojë me datën 9 korrik ku edhe do të...

‘A ja vlejti’ pyesin Greta dhe Nurteel (Video)

‘A ja vlejti’ quhet kënga më e re e këngtares Greta Koci e cila këtë radhë vjen në bashkëpunim me Nurteel Morina. Ky projekt muzikor është prodhim i...

Ja me çka është ‘krenare’ Nicki Minaj (Foto)

Nicki Minaj nuk e pati problem të tregonte gjoksin në një seri të re fotosh në Instagram. Këngëtarja e famshme kishte veshur një fustan të zi me një dekolte...

Kështu e kalon një ditë të zakonshme Lindon Berisha (Video)

Këngëtari Lindon Berisha ka qenë pjesë e rubrikës ‘Videoselfie’ në emisionin NIN në Klan Kosova. Për disa minuta, ai ka paraqitur momente nga një ditë e...

Adele shan 33 herë në skenë, BBC e kërcënon (Video)

E magjishmja Adele ka pranuar se është kërcënuar nga BBC pasi ka sharë në skenë gjatë festivalit të Glastonbury. Janë plot 33 herë momentet që ajo ka...

Tech/Auto

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të nisin më 30 Qershor. Celulari i krijuar nga kompania indiane "Ringing Bell" ka ekran 4 inç, kamera 8 MP dhe...

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme,...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Indeks+

I hodhën gabimisht në llogari 123 milionë dollarë, ja si veproi

Një australian rreth të tridhjetave ka shkuar të tërheqë para nga banka dhe ka gjetur në llogarinë e tij një shifër të pabesueshme. Metju Piers kishte në llogari 123 milionë dollarë australianë më shumë sesa gjendja e mëparshme. Duke e kuptuar...

Piramida e Keopsit ka një gabim inxhinierik

Në ditët e sotme është një nga ato pak mrekulli nga e kaluara, të cilat mund të shikohen ende. Piramida është e lartë 146 metra, mbështetet në një...

Hirushet e kohëve moderne (Foto)

Ato janë vajza të thjeshta, jeta e të cilave ka ndryshuar tërësisht pasi kanë takuar “princin e kaltër”. Në galerinë e mëposhtme janë protagoniste...

E besoni që është 50 vjeçare? (Foto)

Asnjë rrudhë, trup super të tonifikuar! Një 50-vjeçare kineze është vënë në qendër të vëmendjes në rrjetet sociale dhe për këtë ka...

28 qershori në histori

1712 – Lindi në Zvicër Zhan Zhak Ruso, i quajtur “Filozofi i Gjenevës”, ishte dijetar dhe shkrimtar. Filozofia e tij politike ndikoi në Revolucionin Francez, si dhe në...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e "Brexit" është negative për sipermarrjet e tyre, sipas rezultateve të një sondazhi të publikuar...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare...

Shëndetësi

Ja çfarë veprimesh dëmtojnë veshkat

Çdo ditë veshkat filtrojnë disa litra urinë, mbetje dhe lëngjet e tepërta për të parandaluar mbeturinat në gjak. Veshkat e mbajnë nivelin e elektrolitit të qëndrueshëm dhe prodhojnë hormone që ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut, në...

Ja si të eleminoni “barkun e varur” në pjesën e poshtme

Kur bëhet fjalë për rënie në peshë, e para që ju duhet të keni është vullneti i fortë për ta arritur atë gjë dhe më pas kombinimi i...

Stres nga puna? Ja ushqimet që mund t’ju qetësojnë nervat

Sipas një studimi të fundit italian, një në katër njerëz janë të stresuar prej punës që bëjnë. Por në qoftë se në frontin e punës nuk...

Konsumoni luleshtrydhe; zbardhin dhëmbët; pastrojnë lëkurën; heqin celulitin

Luleshtrydhet janë frut që kanë pak kalori dhe kanë efekte pozitive në shëndetin e lëkurës. Ato janë gjithashtu një mënyrë e mirë për pastrimin e...

Sfida/ Si ta transformoni trupin tuaj në vetëm 30 ditë

Ka pothuajse 20 vjet që kur Demi Moore ka luajtur në filmin GI Jane, dhe aty ka skena ku tregon trupin e saj në formë falë pompave. Pompat klasike duket të jenë ushtrime perfekte...