Delawie: Kosova duhet të jetë pjesë e Evropës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka shënuar progres, ndonëse nuk po lëviz shpejtë, ashtu siç duhet. Ai ka thënë se përkundër historisë dhe këndvështrimeve dalluese, Kosova dhe Serbia kanë shënuar progres në përmirësimin e marrëdhënieve. “Kosova duhet të ketë marrëdhënie të mira me fqinjët e saj. Shtetet e Ballkanit duhet të punojnë së bashku, dhe të...

Lorik Cana: Pranimi i Kosovës në FIFA, temë e rëndësishme me të cilën duhet përballur

Lorik Cana gjatë një interviste për ‘Radiosei’ ka deklaruar se pas pranimit të Kosovës në FIFA, për lojtarët kosovarë në Kombëtaren...

Përparim Ahmeti: Kuvendi shkel Kushtëtutën nëse e kalon demarkacionin

Shefi i Katedrës së Gjeodezisë në Universitetin e Prishtinës Përparim Ahmeti, ka vlerësuar se versioni aktual i demarkacionit në mes të Kosovës dhe...

Pesë sfidat e mëdha që e presin Mourinhon te Unitedi

Jose Mourinho pritet që gjatë ditës së nesërme (e premte) të zyrtarizohet trajner i Manchester United. Mediet në Angli sot kanë raportuar për një...

Lajme

Delawie: Kosova duhet të jetë pjesë e Evropës

Ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie, ka thënë se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë ka shënuar progres, ndonëse nuk po lëviz shpejtë, ashtu siç duhet. Ai ka thënë se përkundër historisë dhe këndvështrimeve dalluese, Kosova dhe Serbia kanë...

Bilanci i ri i luftës së Sirisë: Mbi 280 mijë të vdekur

Në Siri që nga fillimi i luftës pesë vjeçare e deri më tani janë vrarë më shumë se 280,000 njerëz, tha të martën Observatori Sirian për të...

Venezuela sekuestron 3.7 ton kokainë

Autoritetet e Venezuelës kapën 3.7 ton kokainë dhe lloje të tjera të drogave. Ky grup i trafikantëve të drogës besohet se ishin i lidhur me kartelin Zeta, tha komandanti i...

Merkel: G7 nuk ka në plan të heqë sanksionet kundër Rusisë

Kancelaria gjermane Angela Merkel, tha sot se Grupi i shtatë vendeve më të zhvilluara (G7) nuk ka ndërmend të heqë sanksionet që i kanë caktuar Rusisë pas krizës së...

Pekini planifikon patrulla me nëndetëse nukleare

Ushtria kineze ka planifikuar kryerjen e një patrulle me nëndetëse nukleare në Detin jugor të Kinës, në shenjë kundërpërgjigjeje ndaj vendosjes së sistemit të...

Sport

Vëllezërit Berisha frikësojnë norvegjezët, mund të luajnë për Kosovën

Pas humbjes së Bersant Celinës, norvegjezët janë shfaqur shumë të shqetësuar se pas pranimit të Kosovës në UEFA dhe FIFA, mund të humbasin edhe vëllezërit Valon dhe Veton Berisha. Ky i fundit, për mediet norvegjeze ka deklaruar se ende nuk ka vendosur nëse do të...

Lorik Cana: Pranimi i Kosovës në FIFA, temë e rëndësishme me të cilën duhet përballur

Lorik Cana gjatë një interviste për ‘Radiosei’ ka deklaruar se pas pranimit të Kosovës në FIFA, për lojtarët kosovarë në Kombëtaren Shqiptare,...

Zbulohen rekuizitat e miqësores Kosovë - Ishujt Faroe (Foto)

Kosova më 3 qershor në Frankfurt të Gjermanisë, do të zhvillojë miqësoren e parë pas pranimit në UEFA dhe FIFA. Kur kanë mbetur edhe pak ditë deri te paraqitja e...

Pesë sfidat e mëdha që e presin Mourinhon te Unitedi

Jose Mourinho pritet që gjatë ditës së nesërme (e premte) të zyrtarizohet trajner i Manchester United. Mediet në Angli sot kanë raportuar për një marrëveshje tre...

Cana ia propozon tre lojtarë Lazios, dy janë shqiptarë

Kapiteni i Kombëtares Shqiptare, Lorik Cana, i ka sugjeruar ish skuadrës së tij, Lazios, që t’i sjell në radhët e veta tre lojtarë, në mesin e tyre dy...

Showbiz

Ja “kloni” i Kim Kardashian (Foto)

Jelena Periq 24 vjeçare nga Kroacia është përshkruar si binjakja e Kim pas krahasimit që i janë bërë fotove të saj me ato të Kim. Një artiste make up-i e cila ka tërhequr vëmendjen e mijëra fansave në Instagram falë ngjashmërisë së madhe që ka...

Emina Çunmulaj së bashku me Donald Trump (Foto)

Modelja e njohur shqiptare, Emina Çunmulaj është e njohur për elegancën dhe bukurinë e saj. Pas lindjes së fëmijës saj të parë ajo ka rikthyer format e saj...

Këto janë të pasmet më superseksi që keni parë ndonjëherë (Foto)

Seksi prezantuesja rumune e motit, Roxana Vancea nuk ka shumë kohë që befasoi shikuesit gjatë prezantimit të motit. Ajo u bë e famshme në mbarë botën, kur ekspozoi gjoksin...

A u ka marrë mendja se këto hite janë të huazuara? (Video)

Huazimet e këngëve nga gjuhët e ndryshme janë bërë demode për vite e vite të tëra. Ta dëgjosh një këngë 100% autoriale është pothuajse e...

Jemma Lucy shfaqet pa të brendshme (Foto)

E mbuluar me tattoo Jemma Lucy ka shfaqur asetet e saj shpërthyese. Ajo është shfaqur pa të brendshme me rastin e pjesëmarrjes në Machester Fashion Week, shkruan Daily Mail, transmeton...

Tech/Auto

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të mëdha pas saj! Brenda lojës: karakteri ( një top dëbore) shfaqet duke kërcyer dhe në këtë...

Ky është OnePlus 3

Projektimi final i OnePlus 3 nuk është më një mister, ndërkohë qe rregullatori kinez FCC ka publikuar disa detaje mbi pajisjen e ardhshme, duke përfshirë fotot zyrtare dhe detaje...

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500...

Kjo është loja më fiksuese që mund të luani në shfletuesin tuaj

E përshtatshme për tu luajtur në shfletuesin tuaj të uebit, ose përmes aplikacionit për Android dhe iOS, “Slither.io” është një version i luajtur me shumë...

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e...

Indeks+

Vendi ku njerëzit ende jetojnë në shpella (Foto)

Sassi di Matera në Itali, është një nga vendbanimet më të hershme të njeriut ai daton që nga Epoka e Gurit, që ende është i banuar. Qyteti gjendet në jug të Italisë dhe është mjaft i frekuentuar nga turistët. Gjithashtu është mjaft i veçantë...

Çfarë ndodh pas dashurisë tuaj të parë

Dashuria e parë jo vetëm nuk harrohet, por është edhe vendimtare për formimin e të gjitha lidhjeve tona të ardhshme. Pra, përse është kështu? Nuk është...

Shkencëtarët po shpikin drurin e “padukshëm” (Foto)

Disa shpencëtarë të Universitetit të Maryland kanë punuar për të shpikur një material druri transparent. Druri i “padukshëm” sipas profesorit të...

Etna “rikthehet” në jetë

Mali Etna, një prej vullkaneve më të larta në Europë, u aktivizua të mërkurën duke lëshuar llavë të kuqe në qiellin e mbrëmjes. Me një lartësi...

Njihuni me numrat e mallkuar dhe historitë e tyre

Nga numri famëkeq 13, te numri 11, 17 e deri tek numri 39, ja pse evitohen Numri 13 është numri më me famë i cili është konsideruar i pafat. 13-ta, numri i cili është...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka udhëhequr Kryesuesi i Bordit Drejtues, Ymer Havolli, i cili ia dorëzoi Kryetarit të Kuvendit Raportin Vjetor 2015 të...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Çmimet e naftës rriten për të parën herë këtë vit

Në tregun aziatik, çmimi i naftës së papërpunuar sot ka shënuar rritje në mbi 50 dollarë për një fuçi, për të parën herë këtë vit,...

Shëndetësi

Studimi britanik: Të qenit aktiv fizikisht është shëndet

Pas një vikendi të mbushur me çokollatë, vjen koha që të shkrijmë ca kalori. Megjithatë nuk duhet që të shkojmë në palestër për këtë. Shumë ekspert të palestrës besojnë që ushtrimet më të thjeshta ndihmojnë në ruajtjen e...

Pesë ushqimet që ndikojnë në plakjen tuaj

Produktet ushqimore që ne zgjedhim të gatuajmë në tenxhere kanë një rëndësi jo vetëm sa i përket shëndetit tonë, por edhe në procesin e...

Të mirat që i sjell organizmit konsumimi i vezës çdo ditë

Vezët janë të pasura me vlera ushqyese, të tilla si proteina, vitamina (A, B2, B6, B12, D, E) dhe minerale (zink, thiamin, riboflavin, fosfor, magnez, hekur, selen, bakër) si dhe omega-3 acide...

Ja si ju ndihmon soda e bukës të lini duhanin

Në studimet e fundit rezulton se soda e bukës është një produkt, që ju ndihmon tyë hiqni dorë nga duhani. Ky është një ilaç i çuditëshëm...

Sekrete për t’u qetësuar në fund të ditës

E kush është ai ose ajo që nuk dëshiron që të qetësohet plotësisht pas një dite të lodhshme pune e me stres! Këtë herë ju sjellim sekrete relaksi: A e...