Kjo është masa që është mbledhur në manifestimin e “Vidovdanit” në Gazimestan (Foto)

Shumë qytetarë serbë kanë filluar të mblidhen në Gazimestan pak metra larg Prishtinës, për të marr pjesë në kremten e tyre të njohur si “Vidovdan”. Për mbarëvajtjen e kësaj feste, Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndërmarr të gjitha masat e nevojshme, transmeton Indeksonline. Serbët që janë mbledhur për të festuar, disa prej të cilëve kanë ardhur edhe nga Serbia, mbajnë me vete flamuj të Serbisë. Sot me rastin e kësaj...

Liverpooli e zyrtarizon Manen, transferimin e parë të madh të Kloppit

Liverpooli ka konfirmuar se ka kompletuar transferimin e sulmuesit Sadio Mane, nga Southampton. 24 vjeçari sot ka vënë pendën në letër për të...

I madh e i vogël në rrugë për Messin, i përgjërohen të qëndrojë të Argjentina (Foto)

Ekipi kombëtar i Argjentinës është kthyer në shtëpi pas humbjes në finale të Kupës së Amerikës nga Kili, ku u mposhtën pas ekzekutimit...

"Duhet shmangur çdo masë që mund të inkurajojë vendet e tjera të largohen nga BE-ja"

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë sot se Gjermania është e përkushtuar për të punuar dhe për të forcuar Bashkimin Evropian pas...

Lajme

ISIS:Kërcënime për qytetarët amerikanë në gjuhën boshnjake

Një kërcënim i ri është publikuar nga ISIS, në të cilin kërcënohen dy qytete amerikane, San Francisko dhe Las Vegas. Në videon e publikuar janë kërcënuar banorët e këtyre vendeve dhe mbi imazhin e dy urave të ‘Golden Gate dhe Las Vegas Strip’...

Provokojnë serbët, veshin fanella me Milloshoviqin (Foto)

Përderisa ka filluar mbledhja e serbëve të shumtë në Gazimestan për të kremtuar festën e “Vildovdan-it”, dikush ka filluar edhe të provokojë. Nga të...

Kjo është masa që është mbledhur në manifestimin e “Vidovdanit” në Gazimestan (Foto)

Shumë qytetarë serbë kanë filluar të mblidhen në Gazimestan pak metra larg Prishtinës, për të marr pjesë në kremten e tyre të njohur si...

Ferrarese: Sfidë për Kosovën prodhimi energjisë pa e dëmtuar ambientin

Në ambientet e Ambasadës së Italisë sot është prezantuar kompania italiane "Ambientes.c", që operon në sektorin e konsulencës mjedisore dhe...

"Duhet shmangur çdo masë që mund të inkurajojë vendet e tjera të largohen nga BE-ja"

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka thënë sot se Gjermania është e përkushtuar për të punuar dhe për të forcuar Bashkimin Evropian pas ‘Bregzit’, ndërsa...

Sport

Liverpooli e zyrtarizon Manen, transferimin e parë të madh të Kloppit

Liverpooli ka konfirmuar se ka kompletuar transferimin e sulmuesit Sadio Mane, nga Southampton. 24 vjeçari sot ka vënë pendën në letër për të nënshkruar kontratë afatgjatë me skuadrën nga Anfield Road. Senegalezi do të regjistrohet si lojtar i Liverpoolit që nga data 1...

I madh e i vogël në rrugë për Messin, i përgjërohen të qëndrojë të Argjentina (Foto)

Ekipi kombëtar i Argjentinës është kthyer në shtëpi pas humbjes në finale të Kupës së Amerikës nga Kili, ku u mposhtën pas ekzekutimit të...

Sadiku tregon çmimin që ia ka vënë Zurichu pas shkëlqimit në Euro 2016

Armando Sadiku, sulmuesi i Kombëtares shqiptare ishte i ftuar në emisionin “Allez Show” mbrëmjen e djeshme, teksa aty tregoi shumë gjëra, ndër të tjera edhe çmimin...

Edhe presidenti i Argjentinës i kërkon Messit të mos pensionohet nga kombëtarja

Presidenti i Argjentinës, Mauricio Macri, ka kontaktuar personalisht Lionel Messin, duke tentuar për ta bindur që të mos pensionohet nga kombëtarja. Argjentina humbi pas ekzekutimit të...

De Biasi: Ekziston mundësia për të marrë drejtimin e Anglisë, shpresoj të ndodh

“Është një mundësi, nuk e di sa është e besueshme. Mund të them se unë shpresoj të ndodh”, është përgjigjur Gianni De Biasi, duke folur për...

Showbiz

Ledri me fotoset të ri? (Foto)

Reperi Ledri Vula krahas projekteve që po i realizon për verë, ai duket se do t’i bëj edhe disa foto të reja. Ky supozim ka ardhur nga një fotografi që reperi e ka postuar në Instagram në të cilën shihet se është me fotografin Artan Korenica, shkruan...

A rrezikoi për këtë fotografi Beatrix Ramosaj? (Foto)

Beatrix Ramosaj që nga koha që është dashuruar siç duket është shkëputur nga muzika. Kjo se, ajo ka kohë që nuk ka lansuar ndonjë projekt muzikor dhe po i...

Xhensila nuk i përfundon pushimet, tani në një vend edhe më të bukur (Foto/Video)

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj sigurisht se ka vendosur këtë vit ti kalojë pushime si është më së miri. Ajo përkrah të dashurit të saj, ditë më...

Ribashkohet grupi Marigona, kur mban koncert? (Foto)

Grupi Marigona, ishin një ndër grupet më të dëgjuara vite më parë por ky grup ka një kohë të gjatë që ka pauzuar nga muzika. Ndërsa Indeksonline...

‘A ja vlejti’ pyesin Greta dhe Nurteel (Video)

‘A ja vlejti’ quhet kënga më e re e këngtares Greta Koci e cila këtë radhë vjen në bashkëpunim me Nurteel Morina. Ky projekt muzikor është prodhim i...

Tech/Auto

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të nisin më 30 Qershor. Celulari i krijuar nga kompania indiane "Ringing Bell" ka ekran 4 inç, kamera 8 MP dhe...

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme,...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Indeks+

"Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini" (Foto)

Në kuadër të situatës së keqe ekonomike që Bjellorusia po kalon, presidenti i saj Aleksandër Lukashenko mendoi me të drejtë se populli duhet nxitur që të përpiqet më shumë për të kaluar vështirësitë. "Zhvishuni dhe punoni derisa të...

Vajza 29 kg që kishte vetëm 48 orë jetë shpëton mrekullisht (Foto)

Adoleshentja anoreksike peshonte 29 kilogramë dhe i thanë se kishte vetëm 48 orë jetë, por ajo shpëtoi nga sëmundja mrekullisht. Ajo ka shpërndarë disa foto në...

Momenti kur hajni i pashpirt i vjedh paratë gruas 91-vjeçe para bankomatit (Video)

Thonë se duhet të kemi kujdesshëm sa herë që tërheqim të holla nga bankomatët, dhe këtë gjë më së miri e dëshmon një video e postuar së...

I hodhën gabimisht në llogari 123 milionë dollarë, ja si veproi

Një australian rreth të tridhjetave ka shkuar të tërheqë para nga banka dhe ka gjetur në llogarinë e tij një shifër të pabesueshme. Metju Piers kishte në llogari...

Piramida e Keopsit ka një gabim inxhinierik

Në ditët e sotme është një nga ato pak mrekulli nga e kaluara, të cilat mund të shikohen ende. Piramida është e lartë 146 metra, mbështetet në një...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast funta britanike ka shënuar ulje të re në 31 vjetët e fundit, megjithë sigurimet e qeverisë se...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Shëndetësi

Ja çfarë veprimesh dëmtojnë veshkat

Çdo ditë veshkat filtrojnë disa litra urinë, mbetje dhe lëngjet e tepërta për të parandaluar mbeturinat në gjak. Veshkat e mbajnë nivelin e elektrolitit të qëndrueshëm dhe prodhojnë hormone që ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut, në...

Ja si të eleminoni “barkun e varur” në pjesën e poshtme

Kur bëhet fjalë për rënie në peshë, e para që ju duhet të keni është vullneti i fortë për ta arritur atë gjë dhe më pas kombinimi i...

Stres nga puna? Ja ushqimet që mund t’ju qetësojnë nervat

Sipas një studimi të fundit italian, një në katër njerëz janë të stresuar prej punës që bëjnë. Por në qoftë se në frontin e punës nuk...

Konsumoni luleshtrydhe; zbardhin dhëmbët; pastrojnë lëkurën; heqin celulitin

Luleshtrydhet janë frut që kanë pak kalori dhe kanë efekte pozitive në shëndetin e lëkurës. Ato janë gjithashtu një mënyrë e mirë për pastrimin e...

Sfida/ Si ta transformoni trupin tuaj në vetëm 30 ditë

Ka pothuajse 20 vjet që kur Demi Moore ka luajtur në filmin GI Jane, dhe aty ka skena ku tregon trupin e saj në formë falë pompave. Pompat klasike duket të jenë ushtrime perfekte...