Televizioni i Emirateve të Bashkuara Arabe realizon dokumentar në Kosovë (Video)

Një televizion i Emirateve të Bashkuara Arabe gjatë kësaj vere ka realizuar një dokumentar në Kosovë. Ky dokumentarë flet për Kosovën duke përfshirë gjuhën, doket, kulturën dhe zakonet. Gazetari nga ky televizion, së pari ndalet në qytetin e lashtë të Prizrenit dhe nga aty rrëfen lashtësinë e qytetit dhe kulturën e njerëzve. Ai gjithashtu, me vete ka një udhërrëfyes ose ndryshe ciceron që i shpjegon gjërat më interesante për Prizrenin dhe...

Prokuroria merr informata për veteranët (Video)

Prokuroria e Kosovës ka filluar grumbullimin e informatave të nevojshme për të përcaktuar nëse ka vend për hetime në listat e veteranëve. Kjo ngase,...

Ceremonia e pritjes për nderë të pavarësisë së SHBA-vë përmes fotografive

Me rastin e shënimit të ditës së pavarësisë së SHBA-ve, ambasadori amerikan Greg Delaëie organizon gosti në shtëpinë e tij në lagjen...

Delawie: Është nderë të festoj pavarësinë e SHBA-ve në mesin e kosovarëve (Foto)

Me rastin e shënimit të ditës së pavarësisë së SHBA-ve, ambasadori amerikan në Kosovë, Greg Delawie ka organizuar pritje për politikanët,...

Lajme

Ermira Mehmetit i kthehet buzëqeshja (Foto)

Deputetja e BDI, në parlamentin e Maqedonisë Ermia Mehmeti, ka thyer heshtjen pas publikimit të video përgjimit të saj më zv/kryeministrin Musa Xhaferi. Ajo sot ka publikuar një fotografi në rrjetin e saj social Facebook ku shihet mjaftë e lumtur dhe e relaksuar, transmeton Indeksonline. Mehmeti...

ISIS merr përgjegjësinë për sulmin dhe pengjet në Bangladesh

Shteti Islamik ka marrë përgjegjësinë për sulmin e armatosur mbrëmjen e së premtes në njërin prej restoranteve më të frekuentuara nga të huajt në...

Televizioni i Emirateve të Bashkuara Arabe realizon dokumentar në Kosovë (Video)

Një televizion i Emirateve të Bashkuara Arabe gjatë kësaj vere ka realizuar një dokumentar në Kosovë. Ky dokumentarë flet për Kosovën duke përfshirë...

Ish Papa Benedikti pranon se lobi i homoseksualëve në Vatikan tentoi të ndikojë tek ai

Ish Papa Benedikti ka shkruar në kujtimet e tij se askush nuk ka bërë presion mbi të që ta shtyjë deri në vendimin e tij për dorëheqje, por pretendon se ishte një...

Të paktën 116 civilë u vranë nga sulmet e Shteteve të Bashkuara në botë

Të paktën 116 civilë janë vrarë në sulmet e avionëve pa pilot nga ushtria amerikane në Pakistan, Jemen dhe Afrikë që kur Presidenti Barack Obama mori...

Sport

Shkenca e gjuajtjes nga pika e bardhë e 11-metërshit

Shkencëtarët analizuan më shumë se 200 penallti të ekzekutuara në disa kampionate të ndryshme si Liga e Kampioneve, Kupa e Afrikës dhe Kupa e UEFA, duke vënë re se në 96% të rasteve, portierët zhvendosen lehtësisht nga e djathta apo nga e majta krahasuar me qendrën e...

UEFA zgjedh lojtarin e ndeshjes Uells – Belgjikës (Foto)

Uellsi është gjysmëfinalisti i dytë i Kampionatit Evropian, ku arriti të eliminojë Belgjikën, të cilën e mposhti me rezultat 3:1. E për UEFA-n lojtari më i...

Kush do të shkojë në finale, Portugalia apo Uellsi, Ronaldo apo Bale?

Uellsi pas një fitore të madhe ndaj Belgjikës me rezultat 3:1 ka siguruar kalimin në gjysmëfinale të Kampionatit Evropian. Kombëtaren e Gareth Bale tani në...

Uellsi vazhdon të shkruaj historinë, kualifikohet në gjysmëfinale të EURO 2016 (Video)

Uellsi mund të jetë njëra nga dëshmitë se pse futbolli është sporti më i popullarizuar në botë. Kombëtarja e udhëhequr nga Gareth Bale që për...

Në “gjumë” mbrojta e Belgjikës, Uellsi shënon edhe golin e dytë (Video)

Uellsi ia ka dalë të përmbys rezultatin ndaj Belgjikës, duke shënuar për 2:1 me anë të Robson Kanu. Deri në fund të ndeshjes kanë mbetur edhe 35 minuta. Goal...

Showbiz

Çfarë po ndodh me gjoksin e Çiljetës?

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Çiljeta Xhilaga duket se nuk po mundet të bëhet rehat me gjoksin e saj. Sipas burimeve të afërta me këngëtaren, mësohet se ajo ka shkuar me urgjencë në Itali për shkak të një komplikimi që i  është shfaqur...

Xhensila Myrtezaj sjell klipin e këngës “High Love” (Video)

Xhensila Myrtezaj sapo ka lansuar klipin e këngës “High Love”. Për muzikën janë përkujdesur Zapp nd Kriss. Është Xhensila ajo që si gjithmonë...

Rovena Stefa: Jetoni me 200 klm/ore!

Këngëtarja e njohur Rovena Stefa ka një porosi për gjithë miqtë e saj në Instagram. “Fundjave te mbare????????????! Gezojeni jeten me te gjitha mundesite qe i keni! Jetoni me...

Shikoni kush ia shton jetën Ledina Çelos (Video)

Këngëtarja e njohur Ledina Çelo po qëndron larg skenës muzikore. Por ajo vazhdon të jetë e angazhuar në biznesin e saj. Kujtojmë se Ledina poashtu është...

Këto foto të Lirak Çelaj me të dashurën e tij, si keni parë (Foto)

Çifti tashmë i njohur për publikun Lirak Çelaj dhe Baukida Gashi duket se po kalojnë kohë të mira së bashku me njëri- tjetrin. Që të dy kanë...

Tech/Auto

Facebook me probleme, i bllokohen fondet

Një gjykatë në Brazil ka ngrirë më shumë se $6 milionë fonde të kompanisë Facebook, për shkak se WhatsApp dështoi të zbulonte mesazhet e një kontrabande me kokainë. Policia tha se rrjeti social në pronësi të Facebook i kundërshtoi haptazi urdhrat për...

Makinat më të mira verore për 2016-ën (Foto)

Me ditët e gjata të verës para nesh - si dhe ato net të ngrohta - a keni imagjinuar ndonjëherë veten në bregdet apo në ndonjë kodër mbi qytet me ndonjë makinë...

Makina me trup të gdhendur, të artë (Foto)

Kuhl Racing, të njohur për modifikime makinash, paraqiti këtë Nissan GT-R të modifikuar në Tokyo Auto Salon 2016. Nissan GT-R është një nga makinat që mund të...

Volkswagen në telashe

?Nëse po përpiqeni të gjeni vendin perfekt të punës, nuk ka dyshim që është kompania gjermane Volkswagen, e cila pavarësisht telasheve që po heq, nuk ka ndërmend...

Steve Jobs vodhi iPhone?

Një person që pretendon se “Apple” ka vjedhur idenë e tij për krijimin e “iPhone”, “iPad” dhe “iPod” ka paditur gjigantin e teknologjisë për...

Indeks+

Evoluimi i veshjeve intime të femrave në 100 vitet e fundit (Foto)

Prej fillimit të shekullit XX, veshjet intime të femrave kanë pësuar shumë ndryshime revolucionare. Në ditët e sotme ato nuk janë diçka që duhen fshehur me rrobat e tjera, por një komponent i rëndësishëm i imazhit të një femre. Por si kanë ndryshuar prej...

Ja çfarë ndodh në botë çdo 5 sekonda (Foto)

Pesë sekonda mund t'ju duken pak, por, në botë ndodhin shumë gjëra në këtë hark kohor kaq të shkurtër. Ja çfarë ndodh, nëse nuk e keni...

Vrima e Ozonit po mbyllet

Shkencëtarët thonë se kanë gjetur provat e para të qarta se famëkeqja “vrima e ozonit” mbi Antarktidë po mbyllet. Teknikisht nuk bëhet fjalë për një...

7 cilësi që meshkujt preferojnë tek femrat

Shkencëtarët (kryesisht meshkujt), kanë bërë qindra  kërkime se çfarë pëlqen një femër tek një mashkull. Por ka shumë më pak kërkime se...

Situata të sikletshme për njerëz të gjatë (Foto)

Duke qenë më të gjatë se mesatarja mund të shkaktohen mjaft probleme në jetë për disa persona. Ka shumë situata për të cilat nëse je me të...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

Internet falas për të gjithë përdoruesit e rinj të IPKO-së

·IPKO ka lansuar ofertën më të re dhe atraktive me internet pa limit për të gjithë përdoruesit e rinj të cilët i bashkohen rrethit të këtij operatori. · Përdoruesit e rinj që blejnë numra të IPKO-së, marrin pa limit internet 4G falas, të...

Inflacioni rikthehet në eurozonë

Sipas statistikave të Eurostat-it, niveli i inflacionit në eurozonë arriti në 0.1% në bazë vjetore në qershor, rritja e parë në indeks. Rezultati ka tejkaluar pritjet...

Ndikimi i MSA-së në rritje të eksportit

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë do të organizojë sot tryezë, në të cilën do të diskutohet për mundësitë e shfrytëzimit të Marrëveshjes...

UNDP dhe MPMS ndajnë grante të vetë-punësimit në Mitrovicë

 Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) dhe Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale (MPMS) do të ndajnë 39 grante përfituesve të programit të...

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe...

Shëndetësi

Çaji i zi sekreti i nxirjes së lëkurës

Të gjitha vajzat do të dëshironin të kishin një lëkurë perfekte me një tonalitet çokollate, por shumë prej nesh janë shumë larg këtij realiteti. Mundohemi në sa e sa mënyra të nxihemi e të kemi një lëkurë sa më të shkëlqyeshme,...

Grejpfruti i kuq ulë nivelin e kolesterolit!

A e keni ditur se nën lëvoren e trashë të grejpfrutit të kuq fshihet një thesar shëndeti? Konsumimi i vetëm një grejpfruti në ditë është shumë i...

Zbulohet çfarë e shkakton migrenën

Një studim i ri ka zbuluar se migrena shkaktohet kryesisht nga probleme që lidhen me furnizimin e sistemit trupor me gjak. Të dhënat janë tepër të rëndësishme, pasi mund...

Studim: A është xhenxhefili më i mirë se kimioterapia për shkatërrimin e kancerit?

Fatkeqësisht, disa forma të kimioterapisë më shumë shkaktojnë dëme sesa dobi, pasi që e rritin normën e metastazës, gjë që e bën kancerin të shfaqet...

Dieta braziliane, humbni 12 kilogramë për 1 muaj

Dieta braziliane është ndër dietat më të famshme, e cila mund t’ju bëj të humbni edhe 10 kilogramë për dy javë. Kjo dietë ekziston në dy variante: e...