Opozita nuk merr pjesë në hartimin e statutit të Asociacionit

Liderët institucionalë janë të vendosur për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, i cili, sipas tyre, do të bëhet krejtësisht sipas Kushtetutës së Kosovës. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi dhe kryeministri Isa Mustafa kanë deklaruar se shumë shpejt do të themelohet komisioni, i cili do ta hartojë statutin e AKS-së, pas të cilit edhe do të funksionalizohet Asociacioni. Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa edhe një dit më parë tha se me ligjin...

Zjarr në shtëpinë e të moshuarve, humbin jetën 17 persona në Kiev

Një zjarr masiv në shtëpinë e të moshuarve ka shkaktuar vdekjen e 17 prej tyre në Kiev të Ukrainës. Zjarri shpërtheu në orët e para të...

Kidnapohet "dosti" i Pajtim Kasamit (Foto)

Ylli i futbollit meksikan, Alan Pulido është kidnapuar në orët e para të mëngjesit të së dielës. Ngjarja ndodhi në qytetin kriminal të...

Duka për “L’Equipe”: Nuk kemi Ibrën dhe Messin, por luftojmë të gjithë

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka në një intervistë për “L’Equipe”, ka deklaruar se arritja në finalet e Europianit...

Lajme

Ushtria turke vret dhjetëra luftëtarë të ISIS-it

Ushtria turke ka vrarë së paku 28 luftëtarë të grupit militant Shteti Islamik në qytetin Alepo të Sirisë. Sulmet kanë goditur 58 caqe të organizatës ekstremiste, bën të ditur CNN-i turk. Burimi i njëjtë, duke cituar një deklaratë të ushtrisë,...

Zjarr në shtëpinë e të moshuarve, humbin jetën 17 persona në Kiev

Një zjarr masiv në shtëpinë e të moshuarve ka shkaktuar vdekjen e 17 prej tyre në Kiev të Ukrainës. Zjarri shpërtheu në orët e para të së dielës,...

Halimi: Në PDK hyra pa kushte

“Unë nuk do të jem ajo që do të pranoj që Kosova të zhvillohet përmes korrupsionit”, ka thënë Ajnishahe Halimi në një intervistë për...

Opozita nuk merr pjesë në hartimin e statutit të Asociacionit

Liderët institucionalë janë të vendosur për themelimin e Asociacionit të Komunave me shumicë Serbe, i cili, sipas tyre, do të bëhet krejtësisht sipas Kushtetutës...

E hëna nis me temperatura të larta, nga e enjtja kthehen reshjet e shiut

Mëngjesi i së hënës në kryeqytet ka nisur me temperatura të larta, të cilat po shoqërohen me rreze dielli. E mot të ngjashëm do të ketë deri të...

Sport

Kidnapohet "dosti" i Pajtim Kasamit (Foto)

Ylli i futbollit meksikan, Alan Pulido është kidnapuar në orët e para të mëngjesit të së dielës. Ngjarja ndodhi në qytetin kriminal të Meksikës, Tamaupilas ku futbollisti ishte nën shoqërimin e të dashurës së tij.  Gjashtë njerëz të maskuar...

Duka për “L’Equipe”: Nuk kemi Ibrën dhe Messin, por luftojmë të gjithë

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka në një intervistë për “L’Equipe”, ka deklaruar se arritja në finalet e Europianit është fryt i...

Lotët e Bernard Berishës dhe dhurimi i fanellës për tifozin në karrocë (Video)

Anzhi i Bernard Berishës ka siguruar ekzistencën në elitën e futbollit në Rusi. Pas këtij suksesi, ylli i Përfaqësueses së Kosovës, Bernard Berisha, nuk ka mundur...

CR7 elektrizon ‘Bernabeun’ në festën për titullin e Ligës së Kampionëve (Video)

Real Madridi po feston suksesin në Ligën e Kampionëve në ‘Santiago Bernabeu’, me tifozët e tyre. Mediet në Spanjë raportojnë se mbi 80 mijë tifozë...

Brenda javës mësohet grupi i Kosovës për kualifikimet për botërorin e Rusisë

UEFA pritet që brenda javës së ardhshme të vendos se në cilën grup do të vendoset Përfaqësuesja e Kosovës për kualifikimet për botërorin që mbahet...

Showbiz

Irina ia futë në gojë gaforren Bella Hadid (Foto)

Dy nga modelet më të famshme në botë, Irina Shayk dhe Bella Hadid kanë darkuar mbrëmë.  Italia ishte destinacioni i dy bukurosheve të famshme të cilat përveç profesionit, i bashkon edhe shoqëria.  Madje shoqëria e tyre është aq e afërt sa që...

Baby Gee gati të “thyhet” dëshmon se të pasmet i ka reale (Video/Foto)

Këngëtarja më e re në skenën muzikore, Baby Gee ka postuar disa fotografi dhe një video në Instagram, përmes tyre ajo tregon trupin e saj dhe linjat bombastike që...

Duda Balje prezanton më të dashurit e saj (Foto)

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e komunitetit boshnjak, Duda Balje ka prezantuar familjen e saj të ngushtë. Ajo në ditën e veçantë të djalit të saj...

Bebe Rexha ndez Londrën me dridhjen e të pasmeve (Foto/Video)

Bebe Rexha ka bërë një shou të nxehtë para publikut londinez. Kështu ka lënë të kuptohet përmes videove dhe fotografive që i ka publikuar në rrjetet...

Ja si duket sot Dafina Rexhepi, ky është i dashuri i saj (Foto)

Erdhi furishëm në skenën muzikore shqiptare, na solli hite të cilat dëgjohen edhe sot, por iku dhe më nuk po i dëgjohet zëri. Këngëtarja Dafina Rexhepi dhe zëri...

Tech/Auto

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të vijë në treg gjatë pjesës së dytë të këtij viti. Pajisja është e dizajnuar të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Indeks+

Çifti që jeton me ariun 136 kilogramë (Video/Foto)

Vetëm ideja e të qenit në tavolinë me një ari që peshon 136 kilogramë, mjafton për të larguar të gjithë njerëzit nga dreka e tyre. Por për këtë çift nga Rusia, kjo është diçka krejtësisht e zakonshme. Svetlana dhe Yuri Panteleenko...

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Tradita e kërkon, çifti bën seks sefte para familjes

Kjo foto është shkrepur në një familje në Singapor. Çifti i sapomartuar po bënin seks për herë të parë ndërkohë që familja i shikonte. Madje ata...

Oberwil-Lieli, fshati i pasanikëve në Zvicër (Foto)

Fshati i pasanikëve quhet Oberwil-Lieli dhe gjendet në Zvicër. Ky fshat piktoresk ka 2200 banorë dhe mes tyre janë 300 milionerë. Ata përdorën pasurinë e tyre për...

Kafshë të çuditshme, që sjellin në jetë të vegjël të mrekullueshëm (Foto)

Pothuajse të gjithë i duam këlyshët e vegjël, që na ndriçojnë jetët tona. Por kur vjen te faktori adhurim, vëmendjen e “vjedhin” kotelet dhe...

Opinione

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si për nga numri ashtu edhe për nga cilësia. Shtrohet pyetja, këta nxënës, a janë duke dalur nga...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Ekonomi

Sot mblidhen mbi 200 investitorë të huaj e vendorë

Konferenca “Diaspora – Investimet dhe Punësimi”, që do të mbahet sot, do të mbledhë për herë të parë në Kosovë një numër rekord të investitorëve ndërkombëtar e vendor. Janë mbi 100 investitor nga shtetet gjermanofolëse (Gjermani,...

Sot mbahet forumi vjetor publiko-privat

Oda Ekonomike e Kosovës dhe Oda Amerikane në Kosovë në bashkëpunim me  Doganën  e Kosovës organizojnë Forumin Vjetor Publiko-Privat ku do të prezantohet...

Qytetarët përfitojnë pak nga kamatat e depozitave

Në dhjetë bankat komerciale që veprojnë në Kosovë, ka s’përputhje të thellë ndërmjet normave të kursimeve dhe atyre të kredive. Kjo për faktin se,...

Ligji dhe strategjia për Trepçën shumë shpejt në Kuvend

Qeveria e Kosovës shumë shpejt do ta procedoj në Kuvendin e Kosovës, strategjinë dhe projektligjin për gjigantin metalurgjik Trepça. Në hartimin e ligjit dhe strategjisë...

Largohen dhe mbyllet edhe zyra e AKB-së në Pejë

Edhe udhëheqja e regjionit të Pejës është larguar nga Aleanca Kosovare e Biznesit, duke shuar aktivitetin e saj dhe mbyllur zyrën në Pejë, e cila ishte hapur në dhjetor...

Shëndetësi

Qershitë, burimi i shëndetit pranveror. Ja vetitë kuruese

Vetitë shëruese të qershisë shkojnë me hapin dhe ngjyrën e saj. Në këtë pemë të shijshme fshihen përbërës, që ndikojnë në shëndet dhe bukuri. Janë burim për vitamina A, B1, B2, B3, B6, C dhe K, mineralet kalium, kalcium, hekur, bakër,...

RECETA/ Maskë me ananas për rigjenerim lëkure dhe kundër celulitit

Aplikojeni maskën me ananas një herë në javë për lëkurën e fytyrës apo në zonat ku keni celulit. Ananasi ndihmon në mbylljen e poreve dhe në rigjenerimin e...

Studimi: Nëse punoni shumë, do vuani nga ankthi dhe depresioni

Kontrolli i e-maileve gjatë gjithë ditës, refuzimi i fundjavave dhe madje puna edhe gjatë pushimeve, i karakterizon këta njerëz që njihet si punëtor të mëdhenj. Por,...

Dy banane në ditë mbajnë larg doktorin: Sëmundjet që lufton fruti tropikal

Bananet janë shumë të rëndësishme në përdorimin kundër hemorragjisë cerebrale, po ashtu ato ulin tensionin e lartë, ulin aciditetin e stomakut, si dhe ndihmojnë...

Konsumimi i këtyre ushqimeve, ju çon në një dobësim më të shpejtë

Veza është një ushqim super proteinik në të cilin gjenden të 9 aminoacidet e domosdoshme për organizmin. Jo rastësisht, studimet tregojnë se të konsumosh vezë...