Hoti: Vetëvendosje po na i thërret aktivistët në telefon për t’iu baskuar atyre (Video)

Deputeti i Nisma për Kosovën Enver Hoti, thotë se Lëvizja Vetëvendosje po i thërret aktivistët e Nisma-s për t’iu bashkuar atyre. “Ma kanë konfirmuar mua personalisht”, theksoi Hoti, duke ia kujtuar Vetëvendosjes se politika nuk bëhet në këtë mënyrë dhe se bashkimi e projektet e përbashkëta nuk shkojnë kështu. Duke folur për kundërshtimin që Hashim Thaçi e Kadri Veseli i kanë bërë dikur ish presidentit Ibrahim Rugova, e tash po i...

Profesori që gjuajti me armë në Rahovec pas zënkës me nxënësin është asambleist i Vetëvendosjes

Profesori Azbi Gashi nga Rahoveci dyshohet se pas një zënke më një nxënës të Shkollës Profesionale “Selajdin Mullaabazi-Mici” në Rahovec ka...

Suspendohet Rexhep Osmani pas ngacmimit të studentes

Rexhep Osmani, ish Ministri i Arsimit dhe profesori i Fakultetit të Edukimit, është suspenduar nga rektori Marjan Dema pas raportimit se ai kishte ngacmuar seksualisht një...

Shaqiri flet për grupin e vështirë që ka Zvicra në ‘Euro 2016’, po ashtu e paralajmëron edhe Guardiolan

Xherdan Shaqiri beson se Zvicra ka ekip të mirë për të kaluar në fazën tjetër të Euro 2016, edhe pse janë të vetëdijshëm që kanë...

Lajme

Lutfi Haziri thotë se Ibrahim Rugova ishte një hap para të gjithëve

Nënkryetari i LDK-së Lutfi Haziri thotë se ish presidenti Ibrahim Rugova, ishte një hap përpara të gjithëve, jo vetëm në Kosovë por edhe në botë. Përmes një statusi në rrjetin social Facebook, Haziri thotë se gabojnë të gjithë ata që...

Reagon LDK e Pejës: Nuk janë 100 anëtarë që kaluan në PDK, por vetëm disa persona

Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Pejë, ka reaguar pas aderimit në PDK të disa anëtarëve të kësaj partie. Sipas kësaj partie, nuk është e...

Hoti: Vetëvendosje po na i thërret aktivistët në telefon për t’iu baskuar atyre (Video)

Deputeti i Nisma për Kosovën Enver Hoti, thotë se Lëvizja Vetëvendosje po i thërret aktivistët e Nisma-s për t’iu bashkuar atyre. “Ma kanë konfirmuar mua...

Për 5 muaj 90 viktima në aksidente

Ndërkohë që ende nuk është mbyllur 5-mujori i parë i 2016-s, më shumë se 90 persona kanë humbur jetën në aksidentet rrugore në mbarë vendin. Sipas...

Ndërtimi i xhamisë në Lumbardh, banorët pro e kundër (Video)

Ndërtimi i një xhamie në fshatin Lumbardh të Deçanit ka përçarë banorët e kësaj ane. Disa janë kundër ndërtimit të këtij institucioni...

Sport

10 futbollistët që kanë fituar më së shumti tituj në histori të futbollit (Video)

A e keni ditur se Ryan Giggs është futbollisti me më së shumti trofe të fituar në futboll. Ish anëtari i Manchester Unitedi, në karrierën e tij ka fituar 36 trofe, për të mbajtur primatin si futbollisti me më së shumti trofe të fituar. Pas Giggs, vjen ish portieri që...

Cili është Neymari i vërtetë? (Video)

Një skulpturë prej dylli me pamjen e brazilianit Neymar, është zbuluar sot në “Joan Gamper Esportiva” në Spanjë. Neymar është befasuar nga ajo që ka...

Sulmuesi që shkëlqeu në Serie B, thotë se ka nënshkruar me Juventusin

Sulmuesi Andrea Ganz ka konfirmuar se ka nënshkruar kontratë katër vjeçare me Juventusin. 22 vjeçari që shkëlqej në Serie B me Comon, ka deklaruar se ka pritur më...

Shaqiri flet për grupin e vështirë që ka Zvicra në ‘Euro 2016’, po ashtu e paralajmëron edhe Guardiolan

Xherdan Shaqiri beson se Zvicra ka ekip të mirë për të kaluar në fazën tjetër të Euro 2016, edhe pse janë të vetëdijshëm që kanë një grup...

Dëshira e Valon Behramit në ‘Euro 2016’

Valon Behrami kërkon që Zvicra të jetë befasia e evropianit që mbahet në Francë. Mesfushori me prejardhje nga Kosova, do të jetë pjesë e Zvicrës në Euro...

Showbiz

Kelly Rohrbach ekspozon asetet “bombastike” (Foto)

Kelly Rohrbach është një nga modelet më të kërkuara në treg. Bukuroshes seksi mjfatë mirë është duke i ecur edhe karriera kinematografike, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline. Ajo është fotografuar në Malibu derisa ka realizuar një fotosesionin për...

Enca dhe Çiljeta bëhen bashkë për një video seksi (Video)

Dy këngëtaret e njohura Çiljeta Xhilaga dhe Enca Haxhia duket se janë bërë mike të mira me njëra-tjetrën. Është Çiljeta ajo që në...

Gresa Pallaska vjen me foto topless (Foto)

Ajo shquhet si njëra ndër aktoret më të vlerësuara shqiptare. Bëhet fjalë për të bukuren Gresa Pallaska. Është aktorja ajo e cila së fundmi në...

Ja se si del “jashtë” kontrolli gjoksi i Gugu (Video)

Këngëtarja Merita Hoxha, e njohur si Gugu është e njohur për format e saj superseksi. Ajo gjithnjë poston foto në të cilat shfaqet tejet ekstravagante, shkruan...

Eni Koçi paralajmëron projketin e ri (Video)

Këngëtarja nga Shqipëria, Eni Koçi ka paralajmëruar projektin e saj më të ri. Kënga në fjalë mban titullin “S’po t’gjej mo” dhe çdo...

Tech/Auto

Samsung Galaxy S7 prezantohet më 10 qershor (Foto)

Samsung së fundmi ka publikuar detajet e versionit Active të Galaxy S7. Telefoni do të vijë me ekranin 5.1-inç QHD Super AMOLED, procesor Snapdragon 820, 4GB RAM, 32GB hapësirë të brendshme dhe sistem operativ Android 6.0 Marshmalloë. Gjithashtu pritet që të ketë bateri të...

Bastiset zyra e gjigantit Google në Paris

Zyrtarët e financave në Francë kanë bastisur zyrat e gjigantit amerikan të internetit, Google, në Paris. Bastisja thuhet se është pjesë e një hetimi për mashtrim...

Mbroni të dhënat e bisedave tuaja nga hakerat me aplikacionet Confid dhe Dstrux

Ofruesit e shërbimeve të e-mail-it, mesazheve, chatit apo aplikacioneve të ngjashme pëpiqen të na thonë se jemi duke komunikuar privatisht por kohët e fundit sulme të ndryshme nga...

Ky "top" mund t'ju shpëtojë jetën (Foto)

Mund të duket si një gur gjigant bilardoje, por kjo kapsulë sferike mund t'ju shpëtojë jetën në raste katastrofash. Kapsuala e Mbijetesës është disenjuar t'i...

10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

Institucioni amerikan teknologjik që i solli njerëzimit GPS dhe internetin, paraqiti projektet më të fundit. Ja disa nga më interesantet. 1 - Shpejtësia e dronëve ushtarakë...

Indeks+

Vendosen kamera në kuzhinën e shkollës, ajo çfarë bëjnë kuzhinierët japonezë do t’ju lë pa tekst (Video)

Në Japoni, fëmijët që në moshën e re mësojnë gjërat të cilat janë të rëndësishme në jetë, e para sipas tyre është respekti. Pas respekti të përgjithshëm  është njohuria për ushqim, pastaj respekti për mësuesit...

Shkrihet asfalti në Indi nga temperaturat shumë të larta (Video)

India është duke përjetuar një valë të rëndë të nxehtësisë dhe në javën e kaluar është shënuar temperatura rekord në këtë...

Gjeniu 12-vjeçar nis universitetin (Foto)

Në Universitetin e Kalifornisë, është pranuar studenti më i ri, ai është vetëm 12-vjeç dhe është nga Sacramento (SHBA). Gjeniu Tanishq Abraham, thotë se ka...

Fotot më qesharake të fëmijëve në gjumë (Foto)

Fëmijët janë shumicën e kohës plot energji, por kur lodhen, “dorëzohen” menjëherë. Ata mund t’i zërë gjumi në çdo vend dhe në...

Japonia në vitin 1908, para se të modernizohej (Foto)

Këto imazhe të rralla tregojnë jetën në Japoni në vitin 1908, para fillimit të industrializimit dhe të dy Luftërave Botërore. Fotografitë janë nga një...

Opinione

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i madh në raport me numrin e popullsisë që ka Kosova. Fillimisht donacionet janë dhënë për...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Falemnderit bashkëqytetarë!

Ka shume per te protestuar ne Kosoven tone. Ka shume qe nuk pajtohen me çka po behet dhe çka nuk po behet ne vendin tone. Keta mijera njerez, te cilet nuk pajtohen me qindra probleme qe u kane marre...

Ekonomi

IPKO lanson “Hej Teen”, e zgjeron komunitetin edhe për tinejxherët më të rinj

Si platforma e parë dhe më e madhe për të rinj, në shtetin më të ri të Evropës , Hej tani është zgjeruar përtej limitit të moshës 16-28 vjeç, për t’ua bërë të mundur edhe tinejxherëve më të rinj të përfitojnë nga...

Coca Cola ndalon prodhimin në Venezuelë

Mungesa e sheqerit ka detyruar Coca Cola-n të ndalojë përkohësisht prodhimin e pijes në Venezuelë. Coca Cola ka thënë se furnizuesit e saj në Venezuelë “do...

Qeveria i ofron ndihmë ndërmarrjes Ferronikel

Qeveria e Kosovës i ka ofruar ndihmë kompleksit metalurgjik “Ferronikeli” në Drenas. Ministria e Financave, përmes një komunikate të dërguar për media,ka...

Vidhen miliona dollarë nga bankomatët në Japoni

Trembëdhjetë milionë dollarë, para të gatshme, janë vjedhur nga bankomatët në Japoni. Paratë janë nxjerrë me kredit-kartela të krijuara me të...

Reshjet e vazhdueshme të shiut shqetësojnë fermerët

Prodhuesit e perimeve nga Komuna e Rahovecit kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vonimin e prodhimit për këtë vit, si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut. Sipas...

Shëndetësi

Pse duhet të hani çamçakëz

Çamçakazi ka një rol të rëndësishëm në shendetin tonë. Studimet kanë treguar se një numër i madh të mirash vjen nga përtypja e një çamçakëzi. Disa nga përfitimet e marra nga përtypja e çamçakazit janë; I ul nivelet e...

Si të eleminoni të gërhiturën

E gërhitura është një fenomen i bezdishëm te disa persona. Kjo është një veprim i pakontrolluar që bëhet nga vetë personat që e mbartin këtë...

Qelizat e miut afrikan, armë kundër tumorit (Foto)

Shkencëtarët japonezë kanë vërejtur që minjtë qerosë afrikanë janë shumë të rrallë dhe nuk sëmuren nga kanceri. Kafsha e verbër dhe pa qime do...

Shtatë ushqimet që ju bëjnë edhe më shumë të uritur

Mendoni se ngrënia e ushqimeve do e kënaq urinë tuaj, mendoni sërish! Disa ushqime në fakt ju bëjnë më tepër të uritur. Ja disa prej tyre: Fast food Shumica e...

Ja çfarë ndodh nëse konsumoni pak kripë

Sipas një studimi më të fundit rezulton se nëse hani pak kripë, rritet rreziku për sulm në zemër ose në tru. Ka kohë që thuhet se një dietë me sasi...