Ndodheni
Indeksonline / Shëndetësi
14:12 / E mërkurë, 03 Tetor 2012
1 Koment
Tiroidja : Nje kokerr eshte rralle nje kancer

Te zbuluara shume shpesh ne menyra te rastesishme , kokrrat shfaqen edhe kur tiroidja funksionon normalisht. Por ato jane ndonjehere te lidhura me nje shqetesim te prodhimit te hormoneve.

Me madhesi te vogla , kokrrat jane shume shpesh te padhimbshme dhe I korespondojne ndonje kisti te mbushur me leng ose disa tumoreve beninje; shume rrale ne nje kancer te tiroideve ( me pak se 5% kokrra).

Per te njohur natyren ekzakte, mejku do te pershkruaj nje ekografi. Nese ato jane te mire dhe kane nje mungese te c’rregullt hormonale ; nuk keni se cfare te beni, thjeshte duhet ta vezhgoni qe ato kokrra te mos zhvillohen ( ekografi cdo 12 deri ne 18 muaj).

Ta shponi ne rast dyshimi

Ne momentin e shpimit, qelizat e kokrres jane te mrra per te bere nje analize. Nese nje hipertiroide eshte e lidhur , nje sintigrafi mund te kompletoje bilancin.

Ajo konsiston qe te injektoni ne gjakdisa iode radioactive qe do te fiskohet ne tiroide dhe keshtu gjithashtu tek kokrra.
Nese kokrra fikson ioden, atehere ajo mund te jete hiperaktive ose e ngrohte dhe ne pergjithesi eshte beninje.

Ne rastin e kundert ne se eshte inaktive ose e ftohte dhe mund te tregoj nje kancer. Tiroidja atehere shume shpesh hiqet : kjo redukton rrezikun e rikthimit.

Kjo kirurgji ndonjehere eshte e kompletuar nga menaxhimi , qe shkaterron shtresat kanceroze. Marrja e hormoneve te tiroideve do te jete e nevojshme per jete. Ky lloj kanceri ne te shumten eshte I sherueshem (90%). 


Kendi i komenteve
  • labi 05.10.2012 / 13:32
    cilat jan simtomet
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.