Bekim Haxhiu: Rezoni politik i Arben Gashit ka humbur pak brenda LDK-së, problemet le t’i zgjedh në parti

Dje Ushtruesi i Detyrës së kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli dha lajmin nga selia e partisë gjatë një konference se ministër i Punëve të Jashtme do të jetë Enver Hoxhaj. Kjo nuk i kishte pëlqyer deputetit të LDK-së, Arben Gashi, duke thënë se me këtë veprim Veseli po e rrezikon koalicionin. Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu, konsideron se Gashi ka probleme të funksionimit në partinë e tij. Kjo, sipas Haxhiut, nuk mund të reflektojë në funksionimin e...

Rusia zbarkon fuqinë e saj ushtarake në Siri (Video)

e gjithë pretendimin e Rusisë se ajo do të tërheqë shumicën e forcave të saj nga Siria, ajo ka vazhduar të ketë një prani të fortë në...

Premierë, Dua Lipa publikon këngën e re (Video)

Këngëtarja kosovare që po bën famë në arenën ndërkombëtare, Dua Lipa sapo ka publikuar këngën e re të saj.  "Hotter Than...

Mustafa: Avramopoulos me tha se restoranti më i mirë, Zyra e Kryeministrit (Foto)

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka bërë të ditur se i ka shtruar drek komisionerit Avramopoulos në zyrën e tij. Gjithashtu ai njoftoj se komisioneri Avamopoulos e...

Lajme

Thaçi: Qe gjashtë muaj, asnjë kosovar në konfliktin sirian

Në gjashtëmujorin e fundit, nuk ka pasur asnjë individ nga Kosova që ka marrë pjesë në luftërat terroriste në Siri apo Irak. Kështu është shprehur presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, i cili priti në takim përfaqësuesit e shoqatës gjermane për...

Nëntë të arrestuar për krim të organizuar, fajde, mashtrim e kanosje

Drejtoria për Hetimin e Krimit të Organizuar, ka zhvilluar hetime intensive që nga viti i kaluar, ndaj një grupi mirë të organizuar i të dyshuarve për vepra penale të krimit...

Bekim Haxhiu: Rezoni politik i Arben Gashit ka humbur pak brenda LDK-së, problemet le t’i zgjedh në parti

Dje Ushtruesi i Detyrës së kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli dha lajmin nga selia e partisë gjatë një konference se ministër i Punëve të Jashtme do të jetë...

UP i publikon listat e bursave për mbi njëmijë studentë

Universiteti i Prishtinës pritet që sot t’i publikojë listat e studentëve përfitues të bursës nga ky institucion i arsimit të lartë. Kryetari i Parlamentit të...

Gjakovë: Ngacmon seksualisht të miturën, arrestohet

Pak minuta para mesnatës, në qytetin e Gjakovës, mbrëmë  është arrestuar nga Policia e Kosovës një mashkull, i cili ka ngacmuar seksualisht një femër nën...

Sport

"City luante ndaj Realit, si në turniret e shkollës së mesme"

Bashkëlojtari i Xherdan Shaqirit te Stoke, Joselu ka thënë se Manchester City ka qenë një nga gjysëmfinalistët më të dobët në Ligën e Kampionëve. Joselu e ka krahasuar lojën e tyre me atë të turnireve që bëjnë nxënësat e shkollës së...

Befason Kujtim Shala: E pandershme nëse marrim Xhakën, Shaqirin e Behramin nga Zvicra

Një deklaratë befasuese vjen nga ish-trajneri i Prishtinës, dhe ish-futbollisti i mirënjohur kosovar, Kujtim Shala. Ai ka folur për mediat kroate, për pranimin e Kosovës në...

Këto janë fanelat e reja të Xherdan Shaqirit (Foto/Video)

Stoke City sapo ka publikuar fanelat e reja të skuadrës të cilat do ti veshë edicionin e ardhshëm.  Xherdan Shaqiri është pjesë e prezantimit të këtyre fanelave...

Igli Tare në garë të fortë me Barcelonën

Drejtori sportiv i Lazios, Igli Tare do të jetë në garë të rreptë me Barcelonën për të siguruar shërbimet e yllit francez, Hatem Ben Arfa.  Tare e synonte...

Rehatohet "Lordi", kjo është skuadra e re e Bendtner

Sulmuesi me pretendime të larta në futboll, Nicklas Bendtner duket se shpejt është rehatuar me skuadrën e re pas largimit nga Wolfsburg. Bendtner është kthyer në Danimarkë te...

Showbiz

Kim Kardashian në Kubë, sa "pranë" shpërthimit (Foto)

Kim Kardashian i ka rikthyer linjat e saj bombastike. Kim është parë në Havana të Kubës me burrin e saj, Kanye West dhe fëmijët e tyre.  Gjoksi i Kim dukej se do të shpërthente nga madhësia, ndërsa "fajet" për këtë i kishte fustani i saj që nxjerrte...

Premierë, Dua Lipa publikon këngën e re (Video)

Këngëtarja kosovare që po bën famë në arenën ndërkombëtare, Dua Lipa sapo ka publikuar këngën e re të saj.  "Hotter Than Hell" quhet hiti i...

Rita Ora ia lëshon një fore babait të saj, ia prishë gjumin (Video)

Rita Ora ka sens edhe për humor. Diçka nga humori i saj, Rita e ka treguar para pak orësh në një video të postuar në Instagram.  Babai i saj ishte objekt humori për...

Spanjollja ia vjedhë këngën Erës, larg origjinalit (Video)

Pasi u kopjua nga këngëtarja serbe dhe disa të tjerë, së fundi edhe nga një këngëtare amerikane me prejardhje spanjolle. Këtë herë ‘Bonbon’ e Era...

Bëhen bashkë "divat", Dafina i flen në krah Dua Lipës (Foto)

New Yorku i ka bërë bashkë dy këngëtaret kosovare që bëjnë karrierë të ndryshme njëra nga tjetra. Dafina Zeqiri dhe Dua Lipa janë takuar në New York...

Tech/Auto

Instagram së shpejti me një profil biznesi (Foto)

Së shpejti pritet që Instagram të japë mundësi të gjithë personave të cilët duan të promovojnë biznesin e tyre në këtë rrjet social të kenë një mënyrë sa më të lehtë për t’u lidhur me konsumatorët potencial të...

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Djali 10-vjeçar thyen rrjetin social Instagram, fiton 10,000 dollarë shpërblim

Një haker 10-vjeçar nga Finlanda fitoi 10,000 dollarë nga Facebook, pas njoftimit se ai ka bërë thyerje të sigurisë në shërbimin e "photo-sharing, të rrjetit...

Indeks+

E pazakontë: Lind fëmija me 31 gishta

Një fëmijë i gjinisë mashkull në Kinë ka lindur me 16 gishta në duar dhe 15 në këmbë. Hong Hong, i cili është katër muajsh, vuan nga një defekt që quhet Polydactylism, i cili ndodhë gjatë lindjes, të cilin fëmija  e ka trashëguar nga...

Ndryshimet e mëdha, 7 këshilla si t’i përballojmë

Kur ndodhemi përpara një ndryshimi, jemi të përfshirë në një proces të tillë i cili vjen pa trokitur në jetën tonë, na duhet një listë e gjatë...

Një qytet i lashtë fshihet nën Antarktidë (Foto/Video)

Më 1929 historianët bënë një zbulim tronditës: hartën ‘Piri Reis’, një hartë kjo që kishte shekuj që ishte zhdukur. E vizatuar më 1513 dhe e...

20 ide të shkëlqyeshme për të dekoruar muret e shtëpisë tuaj

Është shumë e thjeshte për të bërë një vend të shtëpisë tuaj si vendin me të preferuar për ju, krejt çka duhet të bëni është...

Momenti dramatik i përplasjes së veturës të cilës iu prishën frenat (Video)

Në Queensland të Australisë, një veturë e njohur si karter nuk ka mundur të ndalojë dhe për pasojë ka dalë nga pista. Tyrone Merwood ka qenë duke vozitur me 100...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Shqipëria paguan naftën më shtrenjtë se Franca dhe Gjermania

Një grafik i publikuar në datën 2 Maj në faqen globalpetrolprices.com, që tregon çmimet e naftës në dollarë për litër e rendisin Shqipërinë në vendin e 13 në botë. Çmimet variojnë nga taksat që vendos çdo vend për konsumatorët,...

Kalifornia rrit moshën për duhan në 21 vjeç

Kalifornia ka rritur moshën ligjore për blerjen e prodhimeve të duhanit nga 18 në 21 vjeç. Ligji i ri e bën të paligjshme shitjen e duhanit për njerëzit nën 21...

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku...

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

Shëndetësi

Ultrazëri më unik dhe efikas për trajtime komsetologjike të lëkurës SonoStar Matrix

Ultrazëri është term për valët zanore që nuk mund të dëgjohen nga veshi i njeriut. Ato janë valë zanore me frekuenca shumë të larta në diapazon më të lartë 20.000 oshilacione për sekondë (Hz). Për shumë vjet, specialistët e mjekësisë...

Vera, kafja dhe çaji, kanë baktere të mira

Të gjithë ata që konsumojnë, verë, çaj ose kafe ka lajme të mira. Të treja këto pije sipas specialistëve përmbajnë disa lloj bakteresh, të cilat...

Kafeja lufton celulitin, mësoni sesi duhet ta përdorni

Kini parasysh që të mos i hidhni grimcat e kafes që mbeten pasi bëni kafenë në mëngjes. Në vend të kësaj, përzieni një filxhan me pluhur kafeje me 6 lugë...

Sa herë duhet ti përdorni shishet plastike?!

Sa herë mund të përdorim një shishe plastike, para se ajo të humbasë karakteristikat kimike dhe fizike dhe të mos dëmtojë shëndetin tonë? Kësaj pyetje i...

Ja çfarë ndodhë nëse fëmija gëlltit çamçakëzin

Çamçakëzi shpesh është një ndër produktet më të dëshiruar dhe argëtues për fëmijët. Ndërkohë ndodh që shpesh ai të...