Haradinaj: Kosova t’i kundërvihet veprimeve të fundit të Serbisë

Ngritja e përmendores së Car Lazarit në veri të Mitrovicës, vendosja e kurorave në Koshare për paramilitarët serbë, simbolet nacionaliste në Gazimestan si dhe ndërtimi i lagjes “Lugina e Diellit”, janë veprime të papranueshme për Republikën e Kosovës. Kështu ka thënë gjatë një interviste për portalin “Indeksonline” kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, duke bërë të ditur se institucionet...

Bartomeu jep lajme të mira te Barcelona, për transferet, Neymarin dhe buxhetin

Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu ka mbajtur sot një konferencë shtypi pas mbledhjes së bordit të skuadrës. Bartomeu ka treguar planet e skuadrës...

Zbulohet gomonia me 170 kg hashash në brigjet e Brindizit

Një gomone me 170 kilogramë hashash është kapur rreth 20 milje nga brigjet e Brindizit. Mjeti lundrues është diktuar nga një helikopter gjerman i angazhuar në...

Kjo është skuadra e re e Naser Alijit

Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Naser Aliji e ka braktisur futbollin zvicërian, përkatësisht skuadrën e Baselit. Aliji ka arritur marrëveshje me skuadrën...

Lajme

Presidenti Thaçi takoi rektorin e Universitetit të Tiranës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim rektorin e Universitetit të Tiranës, Prof. Dr. Mynyr Koni. Në takim me rektorin Koni, presidenti Thaçi u shpreh se Universiteti i Tiranës ka pasur një rol shumë të rëndësishëm në...

Anulohen seancat në rastin Azem Syla

EULEX-i dështon përsëri sa i përket hetuesisë së veçantë në rastin e Azem Syla dhe të tjerëve. Të gjitha seancat e caktuara për datën 6, 7 dhe 8...

Shqiptari pranon se pagoi 80 mijë dollarë për fushatën e Obamës, pret dënimin

Një shofer limuzine në Nju Xhersi u deklarua fajtor të mërkurën pasi pranoi se ka kaluar 80 000 dollarë si kontribut për fushatën e presidentit amerikan, Barak Obama, në...

Drogë në aksin Kolumbi-SHBA-Itali, sekuestrohen 11 tonë kokainë

11 tonelata kokainë e sekuestruar dhe 111 persona të arrestuar mes Italisë, Kolumbisë dhe vende të tjera latine, në një operacion të përbashkët mes Guardia di Finanza,...

Aksident me fatalitet në Ferizaj, vdes 88 vjeçari (Foto)

Në një aksident trafiku të ndodhur sot rreth orës 09:30 në Ferizaj, ka humbur jetën një person Ngjarja ka ndodhur në rrugën, "12 Qershori” në Ferizaj, ku...

Sport

Bartomeu jep lajme të mira te Barcelona, për transferet, Neymarin dhe buxhetin

Presidenti i Barcelonës, Josep Maria Bartomeu ka mbajtur sot një konferencë shtypi pas mbledhjes së bordit të skuadrës. Bartomeu ka treguar planet e skuadrës në transfere, të ardhmen e Neymarit dhe buxhetin për blerje. "E ardhmja e Neymar është Barcelona. Ne kemi arritur...

Kjo është skuadra e re e Naser Alijit

Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Naser Aliji e ka braktisur futbollin zvicërian, përkatësisht skuadrën e Baselit. Aliji ka arritur marrëveshje me skuadrën gjermane,...

Nuk ndalet Leicesteri, e zyrtarizon edhe të tretin (Video)

Leicester City vazhdon të jetë skuadër serioze në afatin kalimtar të verës. Kampionët e Anglisë e kanë sjellur edhe përforcimin e tretë këtë...

Kosovari në Bundesliga, prezantohet te skuadra e njohur

Talenti 21 vjeçar kosovar, Besar Halimi është prezantuar sot te skuadra e njohur e Bundesligës, Mainz 05.  Mesfushori me tipare sulmuese vitin e kaluar shkëlqeu në huazimin te FSV...

Ronaldo: E rëndë për ta parë Messin në lot!

Cristiano Ronaldo është "solidarizuar" me lotët e Lionel Messit pas disfatës në finalen e Kupës së Amerikës. Ylli portugez ka thënë se i ka ardhur keq për...

Showbiz

Kjo është shoqja e ngushtë e Kylie Jenner (Foto)

Pia Mia, shoqja e ngushtë e Kylie Jenner, i jep një tjetër kuptim punëve të shtëpisë në një set fotografik shumë seksi për revistën “Paper”. Në njërën nga fotot, 19-vjeçarja nxjerr nga soba një gatim, e veshur vetëm me bikini, duke treguar...

Ja çka e dallon Adelina Eminin nga koleget e saj (Video)

Këngëtarja Adelina Emini është një nga artistet e skenës e cila gjithmonë paraqitet me plot sharm dhe elegancë. Po ashtu, ajo hyn në listën e ngushtë të...

Big Mama zbuloi trupin më shumë se sa duhet në iftarin që e shtroi (Foto)

Këngëtarja Big Mama për gjithë agjëruesit e Muajit të Shenjtë të Ramazanit ka shtruar një iftar ku ka pasur shumë të ftuar. E në mesin e tyre ka qenë...

Genci tregon ‘dashninë’ e vjetër (Foto)

Lideri i grupit Etnon, Genc Prelvukaj i cili është mjaft aktiv në rrjetet sociale, ka postuar një fotografi të cilës ia ka lënë një shkrim ku tregon detaje të pa...

Ja pse Baby G ka të pasme kaq seksi (Video)

Këngëtarja Baby G përpos që vlerësohet për shkak të vokalit të saj, ajo temë e medieve kosovare është edhe për linjat e saj trupore mjaft të...

Tech/Auto

Kabllo nënujore e internetit që lidh SHBA-në me Japoninë

Në vitin 2014 Google, kishte përmendur se ishte pjesë e kompanive të cilat do të investonin 300 milionë dollarë në një kabllo të internetit e cila do të lidhte bregdetin perëndimor të SHBA-ve me Japoninë. Sot ajo u realizua. Kabllo e quajtur Faster, e gjatë...

Risitë teknologjike të Mercedes Benz E-Class 2017 (Foto)

Mercedesi e ka quajtur "luksi inteligjent" për shkak të teknologjive që duken sikur vijnë nga e ardhmja.  Ky model ka kamera, radarë e ndijues elektronikë që marrin...

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë,...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral...

Indeks+

Ju janë rritur balluket? Ja si ti shkurtoni vetë!

Me balluket mund të bëjnë ndryshimet ndër më të lehta të frizurës për të cilën vendosin femrat, ndërkaq arsyeja e saj është që rritja e tyre shihet për një kohë shumë të shkurtër, andaj nëse keni bërë gabim në zgjedhjen e...

Rihapet biblioteka e universitetit më të vjetër në botë, themeluar nga një grua (Foto)

Biblioteka e universitetit më të vjetër në botë restaurohet dhe hapet për publikun, 1157 vjet pasi u themelua nga një grua. Megjithëse është themeluar nga një...

Si ta kuptosh që ai/ajo meriton edhe një shansë të dytë

I ke dhënë fund, tani je e qetë. Por, zakonsisht të ndodh kur je vetëm me mendimet e tua – të vijnë në mendje momente nga vendet ku keni kaluar bashkë apo shikon...

Materialet më të shtrenjta në Tokë (Foto)

Shumë mund të mendojnë se ari është një prej materialeve më të shtrenjta në botë. Besojeni ose jo, ari nuk hyn as në dhjetëshen e materialeve që...

10 këshilla për ditën e parë të punës

Edhe pse ju mund të vini nga eksperienca të mëparshme profesionale ju keni entuziazëm kur filloni një punë të re dhe sulmoheni nga një breshëri pyetjesh: A do të jem...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe se deri në vitin 2018 do të jenë për 15 për qind më të ulëta nga parashikimet e...

Lansohet projekti për rritjen e konkurrencës dhe promovimit te eksportit

Zyra e Bashkimit Europian do të organizojnë sot ngjarjen lansuese të projektit "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit".  Ky projekt do të mbështesë zbatimin...

Prezantohen perceptimet e tatimpaguesve lidhur me ATK-në

Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e...

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse:...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

Shëndetësi

Dieta më e shpejtë me kos: dobësohuni pesë kilogramë për dhjetë ditë

Megjithatë, duke pasur parasysh që fjala është për ditën restriktive, nuk do të duhej të vazhdoni më shumë se 14 ditë. Kosi është artikull i dobishëm ushqimor, i cili normalizon aktivitetin e organeve të tretjes, përmirëson imunitetin, ndihmon në...

Buka është sikur doza e vitaminave – zbulo cila është më e shëndetshme

Buka integrale është e gatuar nga mielli i grurit të bluar nga kokrrat e plota. Ka vlerë të lartë ushqyese, sepse përmban shumë minerale dhe vitamina. Simitet dhe...

Çfarë duhet të hani kur ju është dobësuar imuniteti?

Imuniteti është parakusht për shëndet të mirë dhe kur dëshironi ta mbani të fortë, bëni ndryshime në dietën tuaj.. Ajri i ndotur, ushqimi jo i...

Paralajmërimet e thonjve për shëndetin

Thonjtë shpesh na përçojnë sinjale paralajmëruese në lidhje me mosushqyerjen, infeksionet dhe sëmundjet serioze. Ato janë shtresëzim i kreatinës, një...

Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Ja përse

I ndjeni duart dhe këmbët gjithnjë të ftohta? Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por në fakt,...