Rënie në eksport dhe rritje në import gjatë muajit mars

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat e tregtisë së jashtme, lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin mars, ku thuhet se eksporti i mallrave në këtë muaj ka vlerën 25,5 milionë euro, ndërsa importi 235,5 milionë euro. Sipas ASK-së, të dhënat nga tregtia e jashtme në Kosovë tregojnë për një deficit tregtar më të lartë për prej 209,9 milionë eurosh, ose 22.2% në muajin mars, krahasuar me periudhën e...

Ramiz Kelmendi tregon pse la PDK-në

Deputeti Ramiz Kelmendi nuk është më pjesë e PDK-së. Deputeti i Kuvendit të Kosovës u largua dje nga kjo parti. Ishte raportuar se ai donte postin e...

Mbeturinat para Komunës së Ferizajt, rrezik dhe pasiguri nga qentë endacakë

Rrjeti i OJQ-ve Avonet, shpreh shqetësimin për gjendjen e mos menaxhimit të mbeturinave në qytetin e Ferizajt, një gjendje që kjo organizatë e ka parë në...

Ndodhi sërish në Turqi, tifozi hynë në fushë për të sulmuar referin, e pëson keq nga lojtari (Video)

Të shtunën në nivelin e dytë të kampionatit turk mes Karabukspor dhe Elazgispor ndodhi sërish një incident mes tifozëve dhe gjyqtarit të...

Lajme

Rënie në eksport dhe rritje në import gjatë muajit mars

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat e tregtisë së jashtme, lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin mars, ku thuhet se eksporti i mallrave në këtë muaj ka vlerën 25,5 milionë euro, ndërsa importi 235,5 milionë euro. Sipas ASK-së,...

Podujeva shumicën e buxhetin në 3 mujorin e parë e shpenzon për paga

Drejtori i Buxhetit dhe Financave në Komunë e Podujevës, Isuf Latifi ka deklaruar se shpenzimet e buxhetit për tre muajt e parë të këtij viti kanë arritur shumen prej 3,318,646...

Ky është plani i Komunës së Prishtinës për 1 Maj

Komuna e Prishtinës ka bërë një plan në lidhje me ditën ndërkombëtare të Punës, 1 Maji. Sipas një njoftimi nga komuna, me rastin e kësaj dite ndalohet...

1 Maji, Dita Ndërkombëtare e Punës

1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punës. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të...

Ja në cilat qytete protestohet sot në Kosovë

Dita e punëtorëve kësaj here do të jetë më ndryshe në Kosovë. Pikërisht në këtë ditë një grup i të rinjve kanë planifikuar të...

Sport

Lewandowski në Premierligë?

Sulmuesi polak Rober Lewandowski është afër një kalimi në Premier Ligë dhe thuhet se skuadra e Arsenalit është interesuar për të. Lewandowski po kalon në formë të shkëlqyer me Bayernin në Gjermani, megjithatë nëse ai vendos të largohet nga Bundesliga,...

13 ekipet që kanë siguruar Ligën e Kampionëve për sezonin e ri

Ekipet pjesëmarrëse në sezonin e ri në Ligën e Kampionëve do të jetë mjaftë befasuese, përfshirë edhe mungesën e disa klubeve të mëdha. Edhe pse...

Ndodhi sërish në Turqi, tifozi hynë në fushë për të sulmuar referin, e pëson keq nga lojtari (Video)

Të shtunën në nivelin e dytë të kampionatit turk mes Karabukspor dhe Elazgispor ndodhi sërish një incident mes tifozëve dhe gjyqtarit të ndeshjes. Një i ri tifoz i...

Shitja e parë e Contes te Chelsea do të jetë Thibuat Courtois

Portieri belg i Chelseas, Thibaut Courtois do të jetë largimi i parë në sezonin e ri me në krye trajnerin italian Antonio Conte. Sipas raportëve të fundit, vetë portieri ka...

Befason Van Gaal: Do të jem këtu edhe sezonin e ardhshëm

Menaxheri i Manchester United, Louis van Gaal ka insistuar se do të jetë edhe për një sezon në Old Trafford, edhe pse raportet e fundit tregojnë se holandezi është afër...

Showbiz

Rita Ora dhe motra, foto gjysmë të zhveshura (Foto)

Rita Ora i ka kënaqur edhe një herë tjetër ndjekësit e saj në rrjetet sociale me foto ku shfaq trupin e saj të tonifikuar. Por këtë herë, këngëtarja është fotografuar së bashku me motrën e saj, të dyja mjaft tërheqëse. Elena Sahatçiu...

Ledri prek milionëshin me këngën e re (Video)

Reperi Ledri Vula ka arritur 1 milion shikime në Youtube me këngën e re “Kings”. Këngën Vula e ka publikuar më 27 prill, në ora 18 të mbrëmjes, ndërsa sot,...

Ja se si duket Kendal Jenner (Foto)

Ylli televiziv Kendal Jenner shquhet për veshje dhe skena provokative. Mirëpo ajo kësaj radhe kishte përzgjedhur veshje sportive të cilat e shndërruan atë në një person...

Kushtet që duhet të plotësoj bashkëshortja e Blerim Destanit

Aktori shqiptar nga Tetova e Maqedonisë, Blerim Destani është ndër aktorët më të njohur shqiptar. Karriera e tij ka arritur famë ndërkombëtare, falë angazhimit...

Ja mbreti i Suzana Mushkolajt (Foto)

Marrë parasysh vitet e saj Suzana është prej këngëtareve më seksi të estradës.  Është po ashtu nëna e këngëtares Argjentinë Ramosaj, shkruan...

Tech/Auto

Superavionët 400 miliardë dollarësh kanë një problem jo fort të vogël (Video)

2500 avionët më të përparuar në botë kanë kushtuar plot 400 miliardë dollarë. Avionët nuk kanë “tru” në bazë dhe vëzhguesit federalë thonë se problemet mund të jenë komplekse në sistemin e software-ve. Bëhet fjalë për...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Si parashikohet interneti në vitin 2025

Sipas disa studiuesve nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusetsit, interneti secilën herë do të bëhet më depërtues, por do të jetë më pak i...

Facebook ka shpenzuar 12.5 milionë $ për mbrojtjen e Zuckerberg që nga viti 2013

Facebook Inc. zbuloi se vitin e kaluar, kanë bërë shpenzime rreth 4.26 dollarë për sigurinë e shefit të rrjetit social më të përdorur në botë, Facebook, Mark...

NASA mëson me ekrane gjigante astronautët si të fluturojnë në hapësirë (Video)

Para se astronautët e NASA-s të fluturojnë në anijen e re nga Boeing dhe SpaceX, ata do të duhet të kalojnë qindra orë të praktikës në stimulatorët e...

Indeks+

Shmangni këto vende për të bërë seks: cilësohen si të pista dhe të ndotura!

Kur ju mendoni për seks në vende interesante, kjo ju bën t ëmendoni për pasion dhe atmosferë të nxehtë, por fakti është se nga kjo mund të përhapen shumë rreziqe, duke përfshirë edhe bakteriet. Fantazitë janë një gjë, ndërsa realiteti...

Shikoni sa e fuqishme mund të jetë një bletë (Video)

Nxjerrja e një gozhde në murë për të gjithë ato që e kanë provuar këtë sfidë e dinë se sa e vështirë është ta realizojnë shpejt...

Çfarë është sëmundja e cila transmetohet përmes “puthjes”

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se ndokush është sëmurë nga puthjet, me siguri nuk jeni dakord në lidhje me këtë. Mësoni gjithçka nga ky infeksion i...

Kjo është fuqia e grimit (Video)

?Nuk do të thotë gjithsesi të jeni e bukur dhe të keni një lëkurë të bukur për t’u dukur dhe për t’u ndjerë e bukur. Kjo pasi që grimi ka...

Kafsha unike: 10 fakte mahnitëse për zebrat

1 – Loja e emrit Ka tre lloje zebrash: Grevy, malore dhe fushore. Zebrat fushore janë ato më të zakonshmet. Zebrat fushore janë të ndara në 6 nënkategori, ndërsa ato...

Opinione

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për rreth, që në pranverën e hershme të vitit 1998 u bënë pjesë e pandarë e radhëve...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Ekonomi

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti nuk ka filluari të realizohet. Konsorciumi fracez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes” nuk i siguroi mjetet e...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Shëndetësi

Metodat higjienike për t’u ndjerë më mirë

Ndjenja e pastërtisë është një ndjenjë e mrekullueshme që vije si rrjedhojë e pastrimit dhe produkteve të duhura të higjienës. Këto janë metodat higjienike të cilat do t’iu bëjnë të ndjeheni më mirë: Përdorni vaj kokosi për...

Ja si ndikon mungesa e gjumit në shëndet

Shpeshherë qëndrojmë deri vonë, qoftë duke u qasur në rrjetet sociale apo duke shikuar TV, edhe pse e dimë që të nesërmen duhet të zgjohemi herët dhe do...

Bel i hollë dhe vithe të formuara për vetëm dy javë – Ja cilat janë ushtrimet!

Keni vënë re se ju ka dalë stomaku? Nuk është ndonjë çudi. Gjatë ditëve të festave zakonisht shtojmë disa kilogramë, dhe palëvizshmëria ndikon...

Studim/ Diabeti dobëson dëgjimin

Sipas një studimi më të fundit të realizuar rezulton se diabeti është një sëmundje që mund të shkaktojë probleme me dëgjimin. Rezultatet e këtij studimi...

Konsumoni rregullisht këtë frut nëse doni të mos verboheni

Të hash banane të pengon që të verbohesh. Kështu thuhet në një studim të ri. Fruti është një burim i pasur kaliumi, një mineral thelbësor për...