Pas pranimit të Kosovës në FIFA-UEFA, ministri Shala jep detaje të rëndësishme! (Video)

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit,  Kujtim Shala në një intervistë për Indeksonline ka treguar detaje të shumta rreth infrastrukturës së rregullimit të stadiumit olimpik ‘Adem Jashari’ duke theksuar se është duke u punuar me shpresën që të jetë gati për kualifikimet e dy ekipeve që do të garojnë në Ligën  Kampionëve dhe atë të Evropës. Po ashtu Ministri Shala ka folur rreth problemeve që ka pasur sporti apo më...

Rabini amerikan: Kosova, shembull si të luftohet radikalizmi

Në një shkrim për Agjencinë Telegrafike Hebraike (JTA), rabini i njohur amerikan, Joshua M. Z. Stanton shpreh mospajtim me shkrimet që portretizojnë Kosovën si...

Cana, Xhakës: Urime vëlla, por do të mposhti në Evropian (Foto)

Kapiteni i Kombëtares Shqiptare, Lorik Cana e ka uruar Granit Xhakën për kalimin te Arsenali. Cana ka thënë se Xhaka e meriton këtë arritje, por që në...

Befason Barcelona, ia shet Mascheranon Juventusit

Barcelona ka marrë një nga vendimet më befasuese viteve të fundit. Skuadra katalonase ka vendosur që të ia shet Juventusit yllin argjentinas, Javier...

Lajme

Mustafa: Kosova po bën hapa të fuqishëm në proceset eurointegruese

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, priti në takim nënsekretaren e përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, drejtoreshën ekzekutive të Zyrës së Kombeve të Bashkuara për Shërbime të Projekteve (UNOPS), Grete Faremo. Gjatë takimit, kryeministri theksoi progresin e arritur...

Ridvan Berisha: Mbyllja e RTK-s njësoj si mbyllja e Qeverisë dhe Kuvendit

Ridvan Berisha redaktor në Radio Televizionin e Kosovës përmes një statusi të vendosur në profilin e tij në Facebook ka reguar sa i përket problemeve në këtë medium...

Ahmeti në Ulqin, për bashkëpunim institucional mes dy komunave

Një delegacion i Komunës së Prishtinës në krye me Kryetarin, Shpend Ahmeti, po qëndron në një vizitë në Komunën e Ulqinit. Ata u pritën në takim nga...

Aksident i rëndë trafiku në hyrje të Prishtinës (Foto)

Para pak çastesh, në magjistralen Prishtinë-Ferizaj, respektivisht afër "AlbiMall" ka ndodhur një aksident i rëndë trafiku. Indeksonline ua sjell disa...

Putin: E amnistova Savchenkon për shkaqe humanitare (Video)

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha sot se e ka amnistuar piloten ukrainase, Nadia Savchenko, “për arsye humanitare” me shpresë se lirimi i saj do të ndihmoj në uljen e...

Sport

E konfirmon Skënderbeu: Po hetohemi nga UEFA, ja arsyeja

Skënderbeu në Gjenevë për tu përgjigjur para Uefa-s në lidhje me akuzat për trukim të ndeshjeve. Klubi korçar ka konfirmuar lajmin që kishte nisur të qarkullonte në disa portale të ndryshme duke bërë të ditur nëpërmjet një komunikate për shtyp, se...

E shkarkuan te Milani, Mihajlovici rehatohet te skuadra e njohur italiane

Torino ka njoftuar se ka arritur marrëveshje me Sinisa Mihajlovic, për t’ia besuar drejtimin e skuadrës nga edicioni i ri. Trajneri serb që pati një aventurë zhgënjyese te...

Ronaldo e jep një lajm të rëndësishëm, për të ardhmen e tij

Cristiano Ronaldo është deklaruar i gatshëm të pensionohet të Real Madridit, teksa ka shprehur dëshirë për të vazhduar kontratën. Portugezi ka kontratë me Realin...

Befason Barcelona, ia shet Mascheranon Juventusit

Barcelona ka marrë një nga vendimet më befasuese viteve të fundit. Skuadra katalonase ka vendosur që të ia shet Juventusit yllin argjentinas, Javier Mascheranon.  Madje mediat...

Dënohen Drita dhe Tahir Batatina me një 500-she

Skuadra futbollistike Drita dhe trajneri i Llapit, Tahir Batatina, e kanë pësuar keç nga Komisioni Disiplinor i Federatës së Futbollit të Kosovës, pasi janë gjobitur me të...

Showbiz

Irina me një pozim tërheqës me një arushë (Foto)

Modelja Irina Shayk është një ndër modelet që ka sunduar dhe sundon më së miri kamerën dhe të gjitha realizimet e fotosesioneve. Irina, di të jetë elegante, tërheqëse por edhe provokuese. Modelja,përmes një fotografie të publikuar në Instagram sigurisht se ka...

Pse vjedhin këngë dhe ide të klipeve këngëtarët tanë nga tregu i huaj muzikor?

Në industrinë muzikore shqipe ekziston një numër i madh i këngëve të cilat dëgjohen kudo në botë. Mirëpo, ndonëse ka një numër kaq të madh...

Fjolla Morina zbulon pamje të reja të videoklipit (Foto)

Fjolla Morina pas suksesit në bashkëpunim me reperin Elinel ka vendosur që përsëri të sjell diçka për të gjithë fansat e saj. Ajo kohë më parë kishte...

Filmi ‘Virus’ bashkon produksionet dhe interpretuesit kosovarë me ata italianë (Foto/Video)

Projekti filmik ‘Virus’ i realizuar nga Domiziano Delvaus Cristopharo dhe me skenar nga Antonio Tentori  do të shfaqet këtë të diele si premierë në Kinemanë ABC...

Komediani Osman Azemi i kënaqur me punën e punonjësve të Komunës së Prishtinës (Foto)

Komediani nga radhët e ‘Stupcave’ Osman Azemi, sot është ndarë shumë i kënaqur dhe shumë i lumtur me punën që po zhvillohet në Komunën e...

Tech/Auto

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e luftanijes më të madhe në botë. Ajo do të quhet “Mbretëresha Elizabetë” dhe pritet...

Mesazhet e “WhatsApp” nuk janë të koduara

Një grup ekspertësh për teknologjinë nga Kolorado e SHBA-ve pretendojnë se kanë arritur të lexojnë mesazhet e “WhatsApp”-it, rrjetit social i cili pretendon se...

Së shpejti më shumë hapësirë për t'u shprehur në Twitter

Përdoruesit e rrjetit social Twitter së shpejti do të ketë më shumë hapësirë për të shprehur veten, sepse muajt e ardhshëm nuk do të ketë më kufizime...

Samsung Galaxy S7 prezantohet më 10 qershor (Foto)

Samsung së fundmi ka publikuar detajet e versionit Active të Galaxy S7. Telefoni do të vijë me ekranin 5.1-inç QHD Super AMOLED, procesor Snapdragon 820, 4GB RAM, 32GB hapësirë...

Bastiset zyra e gjigantit Google në Paris

Zyrtarët e financave në Francë kanë bastisur zyrat e gjigantit amerikan të internetit, Google, në Paris. Bastisja thuhet se është pjesë e një hetimi për mashtrim...

Indeks+

E pabesueshme, indiani tërheq autobusin me bishtin e flokëve (Video)

Është e pabesueshme të mendosh se vetëm me bishtin e flokëve ka arritur që të tërheqë një autobus me peshë 12 ton. Indiani Manjit theu rekordin në Leisester të Anglisë. Rekordi i mëparshëm për tërheqje autobusësh me flokë ishte ai i vitit 2010,...

Kali më i bukur në botë (Foto)

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndodhet një hamshor i jashtëzakonshëm që njihet me emrin Frederiku i Madh, i cili është cilësuar si kali më i bukur në...

Njerëzit në Indi po zhyten në asfalt nga nxehtësia (Foto)

India po njeh një valë të nxehti, që shënoi një rekord të ri të temperaturës më të lartë që është regjistruar ndonjëherë në vend...

Autobusi që ecën mbi makina, zbulimi i radhës në Kinë (Video)

Dizenjuesit e "Transit Elevated Bus" në Kinë, kanë publikuar modelin e fundit të autobusit. Autobusi i së ardhmes është projektuar që të ecë sipër...

Video mahnitëse 360° e Malit Everest në 3D

Grupi i sporteve “Mammut” ka mundësuar një arritje e një moment historik në hartografinë dixhitale. Për herë të parë, udhëtimi për në majën e...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

ATK gjobit TEB Bankën

Teb Banka është gjobitur nga Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), për shkak të organizimit të Lojës Shpërblyese pa leje nga ATK-ja. Gjobitja prej dy mijë eurosh vjen pas raportimit nga Radio Kosova për Lojëra Shpërblyese, ku Teb banka ka kërkuar pagesë shtesë nga...

Ferronikeli kërkon ulje të tarifave të energjisë ose leje për import të energjisë

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa sot në mbledhjen e rregullt të Qeverisë ka folur për ndërmarrjen Ferronikeli, ku informoi kabinetin e tij për takimin që...

Rritje rekorde e shpalljeve për vende të lira pune në Zvicër

Nga janari deri në maj mesatarisht 5 për qind më shumë shpallje për vende të lira punë në Zvicër janë publikuar se në të njëjtën periudhë...

BQE: Bankat e Eurozonës drejt vështirësive

Bankat evropiane pritet të hasin shumë vështirësi në sigurimin e përfitimeve gjatë muajve në vijim, ndërsa shumë prej tyre mund t’iu duhet të shkurtojnë...

IPKO lanson “Hej Teen”, e zgjeron komunitetin edhe për tinejxherët më të rinj

Si platforma e parë dhe më e madhe për të rinj, në shtetin më të ri të Evropës , Hej tani është zgjeruar përtej limitit të moshës 16-28 vjeç,...

Shëndetësi

Doni të lini duhanin?! Ja si ju ndihmon soda e bukës!

Soda e bukës është e sugjeruar si ilaç për të ndihmuar në lënien e duhanit nga Richard Webster dhe ekspertë tjerë të kësaj fushe, pasi efektet e saj janë të menjëhershme. Për ta bërë këtë, thjesht vendosni një sasi modeste të...

Kujdes! Vjen një sëmundje seksuale më e rrezikshme se SIDA

Një sëmundje seksualisht transmetueshme ka prekur shumë njerëz dhe mund të atakojë edhe shumë të tjerë, sepse nuk ka simptoma. Shkencëtarët kanë kërkuar...

Sëmundjet që kuron limoni

Limoni përmban vitaminë C dhe acid citrik. Ato janë gjithashtu të pasura në fibra që ndihmon në reduktimin kapsllëkut, mostretjes dhe obezitetit. Limoni përmban vitamina...

Pse duhet të hani çamçakëz

Çamçakazi ka një rol të rëndësishëm në shendetin tonë. Studimet kanë treguar se një numër i madh të mirash vjen nga përtypja e një...

Si të eleminoni të gërhiturën

E gërhitura është një fenomen i bezdishëm te disa persona. Kjo është një veprim i pakontrolluar që bëhet nga vetë personat që e mbartin këtë...