Anton Quni: Çdo mohim i FARK-ut, është edhe mohim i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës dhe pjesëmarrësi në luftën e Koshares, Anton Quni ka thënë se Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës është krijuar me dispozita Kushtetuese. Quni ka thënë për Indeksonline se Forcat e Armatosura të Kosovës kanë ekzistuar, sepse sipas tij, ka pasur një hierarki ushtarake. “Ministria e Mbrojtjes e Republikës së Kosovës është krijuar me vendim te Qeverisë se Republikës Kosovës sipas dispozitave...

Ky është operacioni policor ndaj Azem Sylës që nga nisja (Video)

Rreth 350 policë të EULEX-it dhe Policisë së Kosovës kanë qenë pjesë e aksionit të zhvilluar të mërkurën ndaj grupit në të cilin...

Ditë të vështira për Lampard, po e quajnë blerja më e dështuar në histori

Frank Lampard po kalon ndoshta ditët më të vështira të karrierës si futbollist. Mesfushori anglez nuk ka luajtur asnjë minut këtë edicion për...

Nuk është Rita Ora, kjo është femra që Jay Z e tradhëtoi Beyoncen (Foto)

Beyonce mund të jetë "koritur" me akuzat që ia ka bërë Rita Orës për tradhëtinë e mundshme me Jay Z.  Producentja amerikane, Karrine...

Lajme

Ende s’ka datë për liberalizim të vizave

Zyrtarë të lartë shtetërorë, vazhdojnë të deklarojnë që kanë marrë vlerësime pozitive nga Bashkimi Evropian për vizat, dhe se Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e kërkuara për liberalizim. Institucionet e vendit,ende janë në pritje të...

Bagdad: 14 të vrarë e 25 të plagosur nga një sulm me makinë-bombë

Një makinë bombë ka vrarë të paktën 14 persona në afërsi të zyrave të sigurisë në kryeqytetin irakian, shkruan AFP.  Bomba ka qenë në...

Kenia: Shtatë të vdekur nga shembja e një ndërtese, kërkimi vazhdon (Foto)

Të paktën shtatë persona humbën jetën kur një ndërtesë gjashtë-katëshe u shemb në kryeqytetin kenian mes masave, ka thënë policia të shtunën,...

100 euro gjobë për personat që ndezin goma për 1 maj

Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, paralajmëron ndëshkime për të gjithë ata që ndezin goma, një dukuri kjo mjaft e shprehur në Ditën...

Joseph Daul: Kosova është në mes të Evropës

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, njëherësh edhe kryetar i LDK-së, ka treguar detaje gjatë takimit që kishte gjatë javës me kryetarin e Partive Popullore Evropiane (EPP),...

Sport

Problemet me zemër, pensionohet ish selektori i Shqipërisë

Ish-trajneri i kombëtares shqiptare të futbollit në vitet 2008-2009, Arie Haan, ka bërë të ditur se i ka dhënë fund karrierës së tij në drejtimin e klubeve apo kombëtareve. Holandezi bëri të qartë se ky vendim ishte marrë pas një këshillimi me mjekët...

Luis Suarez e ndjekë sot një rekord 80 vjeçar në La Liga

Në dy ndeshjet e fundit me Barcelonën, Luis Suarez ka arritur të thyej dy rekorde në La Liga.  Ndaj La Corunës Suarez u bë futbollisti i parë që në një ndeshje...

Ditë të vështira për Lampard, po e quajnë blerja më e dështuar në histori

Frank Lampard po kalon ndoshta ditët më të vështira të karrierës si futbollist. Mesfushori anglez nuk ka luajtur asnjë minut këtë edicion për skuadrën e New York...

Dështaku i Liverpoolit e krahason veten me Thomas Mullerin

Sulmuesi i Sunderland, Fabio Borini e ka krahasuar veten me sulmuesin fantastik gjerman,Thomas Muller.  Ish blerja e dështuar e Liverpoolit ka thënë se ai po e bën punën te Sunderland,...

Joachim Low drejt Premierligës, çfarë lige e fortë do të jetë

Jose Mourinho, Pep Guardiola, Antonio Conte, Mauricio Pochetino, Claudio Ranieri, Ronald Koeman, Arsene Wenger, Rafa Benitez, Jurgen Klopp e Slaven Bilic janë disa nga emrat e strategëve që edicionin...

Showbiz

Përsëri, Ledina e "fluturon" AUDI-n me hitin e Erës në radio gjermane (Video)

Ledina Çelo dje publikoi momentin kur me Ferrarin e saj po dëgjonte Bonbon të Era Istrefit në radio gjermane.  Këngëtarja shqiptare edhe sot e ka nisur ditën me këngën e Erës por me një vetur dhë në një radio tjetër gjermane.  Me AUDI-n e saj të...

Nuk është Rita Ora, kjo është femra që Jay Z e tradhëtoi Beyoncen (Foto)

Beyonce mund të jetë "koritur" me akuzat që ia ka bërë Rita Orës për tradhëtinë e mundshme me Jay Z.  Producentja amerikane, Karrine Steffans po del të...

Mbyllet edicioni i 8 i “PriFilmFest”, këta janë fituesit

Në natën e fundit të edicionit të 8 të Festivalit ndërkombëtar të Filmit, “PriFilmFest” shfaqi në Prishtinë premierën rajonale të filmit gjerman...

E frikshme, Bleona mbahet para duarve nga "zombiet" (Foto)

Bleona Qerreti vazhdon ta provojë veten si aktore. Madje këngëtarja shqiptare po guxon të luaj në skena të "frikshme".  Ajo ka publikuar një foto nga xhirimet ku...

Foto nga dasma e Milot Llalloshit (Foto)

Këngëtari Milot Llalloshi të premtën mbrëma i ka dhënë fund beqarisë. Ai ka kurorëzuar dashurinë e tij me martesë, me bukuroshen Erxhina Ismajli. Dasma...

Tech/Auto

NASA mëson me ekrane gjigante astronautët si të fluturojnë në hapësirë (Video)

Para se astronautët e NASA-s të fluturojnë në anijen e re nga Boeing dhe SpaceX, ata do të duhet të kalojnë qindra orë të praktikës në stimulatorët e trajnimit. Këtë javë, dy astronautët e ekuipazhit komercialë të NASA-s  kanë provuar...

Një kompani indiane premton një telefon inteligjent Android 3G 13 dollarësh

Pas shumë të përfolurit Freedom 251, telefonit më të lirë inteligjent që kushtonte vetëm 3 dollarë, një tjetër telefon inteligjent indian Android i quajtur Docoss...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Kufjet e reja pa tela "smart", shumë komode dhe atraktive

Bragi ka sjellë produktin e tyre më të ri, që mund të bëjë stërvitjet tuaja apo edhe aktivitetet e tjera shumë më të lehta përderisa ju jeni duke përdorur...

Twitter do të kalojë nga një rrjet social në një aplikacion për lajme

Twitter ka ndaluar duke e quajtur veten si një rrjet social, duke zëvendësuar atë me një aplikacion të lajmeve. Kompania nuk ka bërë asnjë deklaratë publike se pse...

Indeks+

Një i ri provon për të ngrënë fishekzjarrë (Video)

Një video shokuese tregon një të ri duke u përpjekur për të ngrënë një fishekzjarr në një transmetim live. Djaloshi ka filmuar veten përderisa ishte duke përgatitur fishekzjarrin për të ngrënë, pasi që fut në gojën e tij ai përpiqet për...

Hillary Clinton: 25 gjëra që nuk i dini për mua

Ish-Sekretarja e Shtetit e SHBA, aktualisht kandidate për Presidente, Hillary Clinton, ka ndarë 25 fakte deri diku argëtues mbi jetën e saj, për revistën amerikane US Weekly: 1- Më...

Ja pse në disa vende të botës makinat qarkullojnë nga e majta

  Arsyet historike të një marrëveshjeje që nuk bashkoi të gjitha vendet e botës Kur në Mesjetë Papa Bonifacio VIII (1230-1303) përsëriti frazën se...

Një fëmije lind në aeroplan

Një nënë që po fluturonte nga Singapori për në Yangon, ka lindur fëmijën e saj në aeroplan. Për fat të mirë, në të njëjtin aeroplan kanë...

100 kuriozitete që nuk i dini mbi planetin Tokë

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë? Ndoshta keni dëgjuar se është Lugina e Vdekjes në Kaliforni. E vërtetë në shumë ditë, por El Azizia...

Opinione

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të afërt mes pezmit dhe delirit: “Ky popull nuk më ka merituar mua”.  E njëjta sindromë ka kapluar me...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Zëri i të rinjve , zë që nuk dëgjohet apo që nuk duan ta dëgjojnë?!

Rinia, thuhet se është e ardhmja por njëkohësisht edhe e tashmja e vendit tonë. Vizioni dhe ëndrrat e rinisë janë të pashuara ndonëse shpesh ndodh që ato të...

Ekonomi

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së cilit indeksi i përgjithshëm i prodhimeve bujqësore ka rënie për -0.6 %) krahasuar me periudhën e...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Inflacioni i eurozonës rezulton negativ

Inflacioni i eurozonës në muajin prill ka rënë përsëri. Sipas të dhënave të së premtes, nivelet e papara të masave stimuluese nga Banka Qendrore Evropiane nuk...

Shëndetësi

Ja si ndikon mungesa e gjumit në shëndet

Shpeshherë qëndrojmë deri vonë, qoftë duke u qasur në rrjetet sociale apo duke shikuar TV, edhe pse e dimë që të nesërmen duhet të zgjohemi herët dhe do të bëjmë pak orë gjumë. Studiuesit të cilët kanë studiuar efektet që mund të...

Pranvera, stina më e mirë për t’u dobësuar: Ja metodat

Pranvera është stina me klimën më të mirë të vitit. Është stina kur ringjallet energjia e brendshme, e për pasojë kemi organizëm më të fortë dhe...

Njihuni me lëngun magjik kundër celulitit

Sallata jeshile është e përkryer për humbje në peshe, sepse përmban pak kalori dhe përqindje të lartë antioksidantësh. Ajo është anti-inflamatore dhe diuretik,...

Ja si e lavdëron shkenca çokollatën

968 persona të moshës 23 deri 98 vjeçare, janë bërë pjesë e një studimi për të zbuluar përfitimet shëndetësore të...

Pse Shekspiri kishte të drejtë për rozmarinën

Disa shekuj më parë, Shekspiri shkruante: “Hamleti i thotë Ofelisë: Merre këtë rozmarinë, për të kujtuar”. Si për shumë gjëra të tjera,...