Interpol anulon urdhërarrestin për Thaçin

Ministri i Sigurimit i Bosnjës dhe Hercegovinës , Dragan Mektiç tha se shërbimet e sigurisë të Bosnjës dhe Hercegovinës  dhe Interpolit kanë marr informacion se urdhëraresti për Hashim Thaçin është anuluar, raporton agjensioni i lajmeve FENA, përcjellë Klan Kosova. Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi gjatë fundjavës ka qenë në Sarajevë në samitin e 100 . Mektiç u tha gazetarëve në Sarajevë, tha se, në rast se urdhëraresti do te...

Kosova për çdo vit pranon nga diaspora 600-700 milionë euro

Diaspora ka qenë dhe do të vazhdon të mbetet e një rëndësie të veçantë për zhvillimin ekonomik të Kosovës. Kështu u tha në...

Ja tre emrat e Kombëtares Shqiptare që pritet të largohen nesër

Gianni de Biasi do publikojë ditën e nesërme katër emrat, që do largohen nga lista provizore, duke shpallur zyrtarisht 23 emrat, që do përfaqësojnë...

UEFA shpallë 18 lojtarët më të mirë, asnjë i Premierligës (Foto)

UEFA ka publikuar 18 lojtarët më të mirë të edicionit në garat evropiane. Në përzgjedhje nuk është asnjë futbollist nga Premierliga...

Lajme

Kosova dhe mbarë bota duhet të mësojnë shumë nga Finlanda kur është në pyetje liria e shprehjes

Një gazetar nga Kosova, Burim Goxhuli, i është bashkuar ngjarjes kryesore në Ditën Botërore të lirisë së medies organizuar në Helsinki nga data 2 deri më 4 Maj nga UNESCO dhe qeveria e Finlandës. Sipas Burimit, jo vetëm Kosova por mbarë bota duhet të mësoj nga Finlanda...

Interpol anulon urdhërarrestin për Thaçin

Ministri i Sigurimit i Bosnjës dhe Hercegovinës , Dragan Mektiç tha se shërbimet e sigurisë të Bosnjës dhe Hercegovinës  dhe Interpolit kanë marr informacion se...

Krasniqi: Kosova e ka asociacionin e komunave

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismës për Kosovën, Jakup Krasniqi, përmes një statusi në Facebook, ka thënë se angazhimi i Kuvendit, i Qeverisë edhe i...

Obama: Dita e të rënëve, lutja jonë për Paqe (Foto)

Është bërë traditë në Amerikë që të hënën e fundit të muajit maj të nderohet kujtimi i të rënëve në luftë. Këtë vit...

MASHT favorizon disa prej institucioneve të arsimit të lartë për akreditim

Me afrimin e datës së riakreditimit të disa prej programeve të institucioneve të arsimit të lart privat dhe atij publik, ku për çdo program duhet të jenë nga 3...

Sport

Ja tre emrat e Kombëtares Shqiptare që pritet të largohen nesër

Gianni de Biasi do publikojë ditën e nesërme katër emrat, që do largohen nga lista provizore, duke shpallur zyrtarisht 23 emrat, që do përfaqësojnë Shqipërinë në Euro 2016. Strategiu italian është i bindur për 3 emra: Naser Aliji, Frederik Veseli dhe Amir Rrahmani,...

Njihuni me stafin mjekësor të Kombëtares Shqiptare (Video)

Kombëtarja Shqiptare që do të udhëtojë në Francë ka një staf të përgatitur mjekësor. Gazetari shqiptar, Alban Xhihani ka bërë një reportazh për...

UEFA shpallë 18 lojtarët më të mirë, asnjë i Premierligës (Foto)

UEFA ka publikuar 18 lojtarët më të mirë të edicionit në garat evropiane. Në përzgjedhje nuk është asnjë futbollist nga Premierliga...

"Shqipëria nuk është një surprizë, De Biasi ju solli shkollën italiane"

Fati ka dashur që Didier Deschamps të jetë trajneri i Francës në kohën që pikërisht ky vend do të mirëpres kampionatin Eruopian të vitit 2016. Një mundësi...

Thaçi pret në takim Albert Bunjakun, diskutojnë për përmbushjen e kritereve të FIFA-s dhe UEFA-s

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot përzgjedhësin e përfaqësueses së Kosovës në futboll, Albert Bunjakin. Vetëm pak ditë...

Showbiz

Rihanna një ndër këngëtaret më me stil në showbiz (Foto)

Rihanna është e njohur për shijen e saj të veçantë në të veshur. Këngëtarja është fotografuar përderisa ishte duke u takuar me modelen Naomi Campbell në Neë York. 28 vjeçarja është kujdesur që si gjithmonë përpos veshjes së saj...

‘Top Fashion Show Kids 2016’ mbahet me 1 qershor (Foto)

Agjensioni më i madh i modës, ‘Vija Models’ me drejtor Franqesk Frokaj, po organizon show-n e radhës për fëmijë të quajtur ‘Top Fashion Show Kids 2016’. Ky...

Detaje nga albumi më i ri i Leonora Jakupit

Ka kohë që këngëtarja Leonora Jakupi ka paralajmëruar projektin e saj gjigant, një album i cili do ta rikthej atë pas një pauze të gjatë në karrierë. E...

Moment i sikletshëm për Kate Hudson, për pak i del... (Foto)

Kate Hudson ka filluar pushimet e saj në Haëai së bashku me Amy Shumer. Por, aktorja me famë botërore Hudson, është fotografuar nga ana e paparacëve në një moment jo...

Albana Osmani ‘shpërthyese’ që në orët e para të ditës (Foto)

Albana Osmani është njëra nga prezantueset shqiptare e cila është veçuar  për linjat e saj trupore. Ajo ka postuar një fotografi në Instagram në të...

Tech/Auto

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv në të gjithë botën. Në fakt “Motorola” ishte e para kompani që krijoi telefonin me...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas...

Indeks+

Zbulohet tempulli 1200 vjeçar në Indi (Foto)

Në Indi në sajë të gërmimeve të shumta arkeologjike është bërë i mundur zbulimi i një tempulli të vjetër Hindu 1200">1200 vjeçar. Tempulli ndodhet njëzetenëntë kilometra larg nga qyteti Aurangabad në Maharashtra. Tempulli madhështor Lord...

Çifti që jeton me ariun 136 kilogramë (Video/Foto)

Vetëm ideja e të qenit në tavolinë me një ari që peshon 136 kilogramë, mjafton për të larguar të gjithë njerëzit nga dreka e tyre. Por për...

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Tradita e kërkon, çifti bën seks sefte para familjes

Kjo foto është shkrepur në një familje në Singapor. Çifti i sapomartuar po bënin seks për herë të parë ndërkohë që familja i shikonte. Madje ata...

Oberwil-Lieli, fshati i pasanikëve në Zvicër (Foto)

Fshati i pasanikëve quhet Oberwil-Lieli dhe gjendet në Zvicër. Ky fshat piktoresk ka 2200 banorë dhe mes tyre janë 300 milionerë. Ata përdorën pasurinë e tyre për...

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

Zeka: Deri në vitin 2013 komunikimi Qeveri-biznese ka qenë i vështirë

Është mbajtur, Forumi Vjetor Publiko-Privat i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim ka marr pjesë edhe ministri i Financave, Avdullah Hoti. Ky i fundit tha se ndryshimet e politikave fiskale kanë ndihmuar bizneset...

Pas iPhone dhe Samsung, IPKO sjell edhe telefonat e Xiaomi (Foto)

Kompania e cila njihet si “Apple nga Kina” për herë të parë do t’i ketë modelet e saj të telefonave të shumë-përfolur edhe në Kosovë, përmes...

Hoti: Ndryshimet e politikave fiskale ndihmojnë bizneset

Është duke u mbajtur forumi i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim po merr pjesë edhe...

Konferenca: Diaspora – Investimet dhe Punësimi

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare, e mbështetur nga GIZ dhe Qendra Informative Gjermane për Migracion, Arsim dhe Karrierë po mbanë konferencën “Diaspora – Investimet dhe...

Sot mblidhen mbi 200 investitorë të huaj e vendorë

Konferenca “Diaspora – Investimet dhe Punësimi”, që do të mbahet sot, do të mbledhë për herë të parë në Kosovë një numër rekord të...

Shëndetësi

Ja si të qetësoni trupin pas lodhjes

Ekspertët këshillojnë: pas një ditë të gjatë pune, Merrni qetësinë e duhur! Asnjëherë mos shkoni në shtëpi pas pune, që të filloni të bëni punë, darkën dhe më pas të flini menjëherë. Truri ka nevojë të pushojë nga...

Pija ideale që jua heq thinjat

Thinjat janë një fenomen shqetësues për shumë persona prandaj është e rëndësishme që për kujdesin e tyre të përdorni ilacce të ndryshme natyrale....

Qershitë, burimi i shëndetit pranveror. Ja vetitë kuruese

Vetitë shëruese të qershisë shkojnë me hapin dhe ngjyrën e saj. Në këtë pemë të shijshme fshihen përbërës, që ndikojnë në shëndet...

RECETA/ Maskë me ananas për rigjenerim lëkure dhe kundër celulitit

Aplikojeni maskën me ananas një herë në javë për lëkurën e fytyrës apo në zonat ku keni celulit. Ananasi ndihmon në mbylljen e poreve dhe në rigjenerimin e...

Studimi: Nëse punoni shumë, do vuani nga ankthi dhe depresioni

Kontrolli i e-maileve gjatë gjithë ditës, refuzimi i fundjavave dhe madje puna edhe gjatë pushimeve, i karakterizon këta njerëz që njihet si punëtor të mëdhenj. Por,...