Qeveria fillon ndryshimin e ligjit për shëndetësi

Qeveria e Kosovës miratoi draft koncept dokumentin për plotësim ndryshimin e ligjit për shëndetësi, i cili parasheh fondin për sigurime shëndetësore. Qeveria e miratoi edhe shqyrtimin e propozim vendimit për ndarjen e 17 mijë e 580 eurove për përmbushjen e kontributit vjetor ndaj Qendrës Rajonale të nismës rajonale për migrim. Kurse, për mbledhjen e ardhshme është shtyrë propozim vendimin për ndryshimin dhe plotësimin e qeverisë të datës 15 mars 2016 që...

Mourinhos i është nisur transferi, i ka kushtuar 42 milionë euro

Henrikh Mkhitaryan do të jetë brenda disa orëve futbollist i ri i Manchester United. Mediat gjermane e kanë zyrtarizuar marrëveshjen e cila është arritur...

Udhëheqësit e BE-së takohen sot për herë të parë pa Britaninë

Udhëheqësit e 27 vendeve anëtare të Bashkimit Evropian sot në Bruksel do të takohen për herë të parë pa Britaninë e Madhe, pas referendumit...

Nisë fushata për rikthimin e Messit, i bëhet një statujë (Video)

Fushata për rikthimin e Lionel Messit në Kombëtaren e Argjentinës nuk do të jetë aktuale vetëm në rrjetet sociale.  Zyrtarët e Buenos Aires e...

Lajme

"Evropianët kanë zhgënjyer projektin e BE-së ..."

Kryeministri belg, Charles Michel, tha se evropianët kanë zhgënjyer projektet e BE-së, ndërkohë që udhëheqësit në Bruksel diskutuan për zhvillimin e mëtejshëm të komunitetit pas largimit nga Britania e Madhe. "Ne duhet të tregojmë se Evropa sjell...

Nata e përgjakshme në Stamboll përmes fotografive (Foto)

Tri shpërthime dhe të shtënat më armë zjarri tronditën aeroportin "Ataturk" në Stamboll. Ndërsa, sipas informacioneve të fundit zyrtarë, thuhet se janë...

Thaçi për sulmet në Stamboll: Askush nuk mund të arsyetoj përdorimin e dhunës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, pas sulmeve të mbrëmshme në aeroportin “Ataturk” në Stamboll i ka dërguar një telegram ngushëllimi...

Qeveria fillon ndryshimin e ligjit për shëndetësi

Qeveria e Kosovës miratoi draft koncept dokumentin për plotësim ndryshimin e ligjit për shëndetësi, i cili parasheh fondin për sigurime shëndetësore. Qeveria e miratoi...

Bie në kanal në ujë, humb jetën 2 vjeçarja

Një ngjarje e rënë ka ndodhur dje në Kurbin, ku një 2 vjeçare ka rënë aksidentalisht në kanal me ujë dhe si pasojë ka gjetur vdekjen. Specialistët e...

Sport

Dy trajnerë tullacë te Reali, Zizu e merr italianin e njohur në stafin e tij

Njëri nga trajnerët më të njohur fizik në futboll, italiani Antonio Pintus do ti bashkohet Real Madridit.  Trajneri fizik i skuadrës franceze, Lion do ti bashkohet stafit të Zinedine Zidane te Real Madridi.  Pintus njihet për agresivitetin e madh në punë duke përgatitur...

Nolito nesër prezantohet te kjo skuadër e njohur

Ylli spanjoll, Nolito nesër do të zyrtarizohet te Manchester City. Në orët e paraditës lojtari i Celta Vigos do të kryej testet mjekësore para se të veshë fanelën e...

Nisë fushata për rikthimin e Messit, i bëhet një statujë (Video)

Fushata për rikthimin e Lionel Messit në Kombëtaren e Argjentinës nuk do të jetë aktuale vetëm në rrjetet sociale.  Zyrtarët e Buenos Aires e kanë ndërtuar...

Mourinhos i është nisur transferi, i ka kushtuar 42 milionë euro

Henrikh Mkhitaryan do të jetë brenda disa orëve futbollist i ri i Manchester United. Mediat gjermane e kanë zyrtarizuar marrëveshjen e cila është arritur mbrëmë.  42...

E kërkuan të gjithë, e siguroi Chelsea

Dilema e të ardhmes e sulmuesit belg, Mishy Batshuayi ka marrë fund. "L'Equipe" shkruan se ylli belg e ka pranuar ofertën e Chelseat.  40 milionë euro është shuma...

Showbiz

Dua Lipa publikon foto të prindërve duke u puthur (Foto)

Dua Lipa ka publikuar një fotografi në të cilën shihen prindërit e saj. Por, vetëm kësaj here ata shihen se janë duke u puthur. Kësaj fotoje ajo ia ka lënë një shkrim ku thotë se ata janë “Të lezetshmit. Kënaqësi e ditëlindjes” shkruan...

Floriana Dahsyla shumë shpejt me projektin e ri

Do të jetë projekti i saj i parë me videoklip. Fjala është për këngëtaren e re në skenë Floriana Dahsyla e cila ka vendosur që ta merr seriozisht muzikën,...

Lady Gaga, e padëshirueshme në Kinë. Takoi Dalai Lamën

Lady Gaga nuk e gëzon më të drejtën për të hyrë në Kinë, madje as muzika e saj nuk do të dëgjohet më atje. Shkak u bë takimi i yllit të muzikës...

Vdes kitaristi i Elvis Presleyt (Foto/Video)

Njëri nga kitaristët më të famshëm në botë, Scotty Moore ka vdekur në moshën 84 vjeçare. Moore u bë i njohur më muzikën që ia bënte Elvis...

Madonna me mesazh prekës për sulmet në Stamboll (Foto)

Mbretëresha e Pop muzikës, Madonna, ka shprehur indinjatën me sulmet në Stamboll. Diva e muzikës pop me anë të një postimi në rrjetet sociale ka goditur sulmet, duke...

Tech/Auto

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij është e shkëlqyer, brenda është i punuar nga lëkura dhe rripi i sigurimit ka ngjyrë të...

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral...

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve (Foto)

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet...

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të...

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Indeks+

Kur natyra dhe talenti i fotografit bëhen bashkë (Foto)

Natyra dhe njeriu janë artistët më të mëdhenj dhe kur të dy bashkojnë forcat, produkti është gjithmonë kryevepër. Fotot e mëposhtme janë një kombinim i bukurisë së natyrës dhe talentit të fotografëve. Ato tregojnë momente nga jeta...

7 aktivitetet ekstreme që do t’jua mbushin verën me adrenalinë

Dëshironi t’i shmangeni një vere tradicionale të plazhit? Zbuloni shtatë destinacionet më të çmendura që do t’ju bëjnë zemrën të rrahë fort,...

29 qershori në histori

1444 – Beteja e Torviollit – Skënderbeu mposht një forcë osmane në fushën e Torviollit – e njohur edhe si Beteja e Dibrës së Poshtme. Pak muaj më parë...

Del në treg celulari më i lirë në botë, kushton 4 dollarë

Një kompani indiane synon ta bëjë aksesin në internet të disponueshëm për të gjithë indianët në zonat rurale, duke krijuar një smartfone që kushton...

Kryeqyteti i Kinës po fundoset

Kryeqyteti i Kinës, Beijing është duke u fundosur që nga viti 1935. Sipas një studimi të publikuar në DailyMail, pjesët e këtij vendi po fundosen çdo vit,...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse: Gjetjet dhe rekomandimet”.  Në këtë tryezë do të prezentohet raporti mbi gjendjen dhe...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Shëndetësi

DUHET TI NJIHNI: Sinjalet e trupit për sëmundjet serioze

Në ditët e sotme ku konkurrenca është e ashpër dhe presioni tepër i lartë dhe koha për t’u marrë me veten është e reduktuar. Sot shumë prej nesh nuk i kushtojnë vëmendje sinjaleve jonormale të trupit dhe të humorit. Në fakt, trupi ynë i ngjan...

Këto janë 10 sëmundjet e verës: Si duhet të kujdeseni

Çdo stinë verë, nuk kalon pa shfaqur patologjitë e saj të zakonshme të njerëzit, por edhe të tilla të reja për çdo vit. Në këtë kuadër,...

Tri ushqimet që e shpejtojnë metabolizmin

Zakonisht metabolizmi “udhëhiqet” nga gjenetika, por me konsumimin e produkteve të duhura ju mund ta shpejtoni atë. Këto ushqime të caktuara mund t’ua shpejtojnë...

Sulmi në zemër mund të parashikohet një muaj më parë: 6 shenjat paralajmëruese!

Pothuajse 50% e njerëzve që kanë përjetuar sulm në zemër, pohojnë se kanë pasur simptoma rreth një muaj më parë, por shumica e tyre nuk i kanë kushtuar...

Nëse i vëreni këto ndryshime në urinë, duhet të reagoni menjëherë!

Gjendja e urinës tregon shumë për shëndetin tonë, kështu që është shumë e rëndësishme që këto ndryshime të zbulohen në kohë,...