Ndodheni
Indeksonline / Opinione
09:03 / E enjte, 10 Janar 2013
0 Komente
Shoqëria dhe legjislacioni shtetror
Shkruan: Ali Hertica

Ka detyra të llojeve të ndryshme,disa kanë vendin e tyre në ndërgjegje dhe në aftësinë për t'u menduar para se të veprojnë.Disa të tjera rrjedhin nga momenti dhe ligjet që ka shoqëria ku jetojmë.Filozofia moderne nuk e shikon lidhjen midis lirisë dhe deryrës vetëm si bindje ndaj ndërgjegjies dhe përdorimit të arsyes.Për të qenë i lirë,njeriu duhet ta ndiejë veten si në shtëpi të tij në një shoqëri me norma dhe ligje të drejta a thua a ka ligje në Kosovë ndaj ndërgjegjies së shoqërisë dhe pushtetit .

Qëllimi absolut për një shpirt të lirë është që ta bëjë lirinë një objekt të objektivit,si në kuptimin e sistemit racional të shpirtit,ashtu dhe në kuptimin se ky sistem demokratik i shoqërisë Kosovare i përket realitetit të drejtpërdrejtë.

Kjo gjendje krijon njëfarë harmonie midis individit dhe shoqërisë.Pikëpamjet normative që njeriu i formon vetë në mënyrë të pavarur,vërtetohen nga legjislacioni dhe njerëzve të tjerë.Njeriu e mban mend bindjen ndaj parimeve normative të shoqërisë,,Liria si ide''është te parimet dhe institucionet publike.Tani jemi afruar përkufizimit të katërt dhe të fundit për lirinë.

Një ide është për unitetin e një koncepti me kopjen e realitetit shoqëror.E mendoim zhvillimin e idesë së lirë si një proces të përbërë,që lë gjurmë në familje,organizimin e veprimtarisë ekonomike dhe në mekanizmin e pushtetit shtetëror.

Këtu liria,që qëndron në ndërgjegjie te njeriu,mund të gjejë një kopje objektive.Etika ,që është formuar më e pasur që mund të ketë jetë,është një unitet midis vullnetit të arsyes dhe institucioneve shoqërore.Kjo e bën lirinë konkrete,ajo ekziston si lëndë,realitetet dhe vërtetësia po aq sa dhe vullneti subjektiv.Për të arritur lirinë e vërtetë,duhen ligje,vendime që të konkretizojnë parimet normative që na flasin nëpërmjet ndërgjegjies dhe arsyjes.Me një stil karakteristik dhe abstrakt.

Individet janë të caktuar subjektivisht për një jetë të lirë dhe këtë e arrijnë kur i përkasin një sistemi etik real,sepse bindjet e tyre kanë të drejtë për liri,vërtetohet nga një sistem i tillë objektiv,që është faktikisht pjesë e natyrës së tyre njerëzore dhe brenda universalizmit.

Me fjalë të thjeshta,shtrohet pytja se një babë si duhej ta edukonte djalin e tij që të bënte një jetesë të mirë,një pasues i Pitagorës iu përgjigj,,Bëje qytetin të një shteti me ligje të mira’’.Çfarë është një rend real etik,një shtet me ligje të mira e jo më këso ligje si ka Kosova.Sipas folozofisë moderne,është ku përbëhet nga tri pjesë,familja,shoqëria civile,dhe legjislacioni shtetrorë.
 

Kendi i komenteve
Emri:
 
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.