Ndodheni
Indeksonline / Indeks+
16:57 / E mërkurë, 02 Janar 2013
1 Koment
Të enjten shiu i meteorëve

Vëzhguesit e qiellit përgatiten të ngrihen herët mëngjesin e së enjtes, kur sipas NASA-s do të kenë mundësinë të dëshmojne shiun e parë të meteorëve për këtë vit.

Spektakli llogaritet te zgjase disa ore. Agjensia amerikane e hapesires sqaroi se pjesë të një asteroidi që rrotullohen rreth diellit për qindra vjet mund të shihen nga toka këtë javë. Meteorët Quadrantid do flakërojnë në qiell kur të hyjnë në atmosferën e planetit tone me shpejtësi rreth 145 mijë kilometra në orë dhe do të digjen 80 kilometra mbi sipërfaqe. numrin me te madh te meteoreve do te kene mundesi ta shohin vezhguesit ne Azi.

Në pergjithesi, ky vit është vit interesant për të apasionuarit e astronomisë: dy kometa dhe dy asteroidë do të vizitojnë Tokën, raporton TCH.

Një objekt famëkeq do te afrohet ne 10 janar, asteroidi Apofis, i cili mban emrin e perëndisë egjiptiane të errësirës. Midis Tokës dhe Apofisit do të ketë një distancë të mjaftueshme prej 15 milionë kilometrash.

Megjithatë astronomët do të ndjekin me kujdes me teleskopë optikë dhe antena të mëdha radarësh lëvizjet e asteroidit me përmasa 300 metra, sepse mund te afrohet edhe me shume nga sa pritet. Mendojne se vite me vone, Apophis mund të përplaset me Tokën. Shanset janë 1 me 100 mijë, megjithatë përplasja do të kishte pasoja fatale. Shkencëtarët janë nervozë, të paktën deri në janar, kur vëzhgimet e radarëve të tregojnë me saktësi që Apofisi do ta shmange planetin tone ne 2036-en.  /Indeksonline/


Kendi i komenteve
  • AGA 02.01.2013 / 22:50
    I trishtut kete popull me keto rrena, jo aja po ky, jo me 21 tash me 10 janar, pak nervoze shkenctaret , jo 2036. BOLLNI MO me kesi budallakija, se sen ska.
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.