Hyjnë në fuqi ligjet për mandatin e EULEX-it

Ligji për Ratifikimin e Marrëveshjes Ndërkombëtare në mes të Republikës së Kosovës dhe Bashkimit Evropian mbi misionin EULEX-it dhe ai për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjeve që Ndërlidhen me Mandatin e EULEX-it kanë hyrë në fuqi dy javë pasi janë miratuar mes polemikash në Kuvendin e Kosovës. Dy ligjet që kanë të bëjnë me zgjatjen e mandatit të Misionit të Bashkimit Evropian për Sundim të Ligjit në Kosovë (EULEX) kanë hyrë...

Dita me 45 aksidente dhe 1124 gjoba

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë njëzetekatër orëve të fundit janë shënuar 45 aksidente trafiku, prej të cilave 12 kanë...

Ronaldo: E rëndë për ta parë Messin në lot!

Cristiano Ronaldo është "solidarizuar" me lotët e Lionel Messit pas disfatës në finalen e Kupës së Amerikës. Ylli portugez ka thënë se i ka...

Sulmi terrorist në Stamboll ia ndryshoi karrierën Valdet Ramës!

Mediat turke e patën bërë punë të kryer transferimin e Valdet Ramës në Turqi te skuadra e Bal?kesirspor. Për këtë tregon edhe Wikipedia që e ka...

Lajme

Valdete Daka prezanton në SHBA organizimin e zgjedhjeve në Kosovë

Me ftesë të Asociacionit Ndërkombëtar të Nëpunësve, Regjistruesve, Zyrtarëve Zgjedhor dhe Financierëve (IACREOT) kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Valdete Daka mori pjesë në konferencën vjetore të organizuar në Memfis, Tenessee SHBA. Në këtë...

Prizren: Arrestohet babai, rrihte dy vajzat

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person nga Prizreni, i cili dyshohet se ka rrahur dy vajzat e tij duke u shkaktuar lëndime trupore. “Është arrestuar i dyshuari...

Stamboll: Së paku njëri nga sulmuesit vetëvrasës mund të jetë shtetas i huaj

Të paktën një nga tre sulmuesit e dyshuar të sulmit në aeroportin ‘Ataturk’ të Stambollit mund të jetë shtetas i huaj. “Ne jemi duke shqyrtuar...

Mjete të dyshuara shpërthyese në Prishtinë e Graqanicë

Policia e Kosovës ka njoftuar se në raste të ndara ka pranuar informacione për mjete të dyshuara shpërthyese në Graqanicë dhe Prishtinë, të cilat janë deminuar pa...

Xhamajka propozon hapjen e kiosqeve në aeroport për shitjen e marihuanës për turistët

Shteti i Xhamajkës ka propozuar hapjen e kiosqeve për shitjen e marihuanës për turistët pas legalizimit. Kioskat dhe dhe tavolinat do të kenë licensa me anë të të...

Sport

Kosovari në Bundesliga, prezantohet te skuadra e njohur

Talenti 21 vjeçar kosovar, Besar Halimi është prezantuar sot te skuadra e njohur e Bundesligës, Mainz 05.  Mesfushori me tipare sulmuese vitin e kaluar shkëlqeu në huazimin te FSV Frankurt ku ka arritur të bindë Mainz që ta angazhojë në skuadrën e parë.  Halimi...

Ronaldo: E rëndë për ta parë Messin në lot!

Cristiano Ronaldo është "solidarizuar" me lotët e Lionel Messit pas disfatës në finalen e Kupës së Amerikës. Ylli portugez ka thënë se i ka ardhur keq për...

Sulmi terrorist në Stamboll ia ndryshoi karrierën Valdet Ramës!

Mediat turke e patën bërë punë të kryer transferimin e Valdet Ramës në Turqi te skuadra e Bal?kesirspor. Për këtë tregon edhe Wikipedia që e ka cekur skuadrën...

E pabesueshme por e vërtetë: Alban Meha nuk shkon në Arabi, mbetet në Evropë!

Mediat turke kanë bërë me dije gjatë ditës së djeshme se tratativat e tij me Al Nasrin janë ndërprerë. Mesfushori i Kombëtares, Alban Meha, do të vazhdojë...

Trapattoni: Gjermanët janë si Merkel, mendojnë se janë më të fortit në botë!

Trajneri i famshëm italian, Giovanni Trapattoni i ka "ngucur" gjermanët me një deklaratë.  Ai ka thënë se edhe përfaqësuesja e Gjermanisë e ka një bindje...

Showbiz

Ja pse Baby G ka të pasme kaq seksi (Video)

Këngëtarja Baby G përpos që vlerësohet për shkak të vokalit të saj, ajo temë e medieve kosovare është edhe për linjat e saj trupore mjaft të definuara. Po ashtu, këngëtarja shpeshherë ka treguar se ajo i kushton shumë rëndësi pamjes së saj dhe...

Ja si dukej Bebe Rexha në organizimin e Kim Kardashian dhe GQ (Foto)

GQ dhe Kim Kardashian kanë organizuar një ‘party’ në të cilin të ftuar kanë qenë shumë yje të njohura. E ndër to, është edhe...

Prezantuesja Qëndresa Krelani takon Pep Guardiola tregon se çka i ‘tha’ ai (Foto)

Prezantuesja kosovare Qëndresa Krelani ka takuar një nga personazhet me të rëndësishëm të futbollit. Fjala është për Pep Guardiola me të cilin ka realizuar edhe...

Taylor Swift dhe Tom Hiddleston si dy ‘zogj’ të dashuruar në Romë (Foto)

Ata kanë qenë të pandarë që kur u fotografuan për herë të parë bashkë në fillim të këtij muaji. Taylor Swift dhe Tom Hiddleston po shijojnë...

Seldi tregon pse u nda nga vajza e Milaim Zekës

Seldi Qalliu i ka dhënë fund fejesës së tij me Dafina Zekën. Lajmi se këngëtari i njohur dhe e fejuara e tij i kanë dhënë fund lidhjes së tyre ka pushtuar mediat...

Tech/Auto

Risitë teknologjike të Mercedes Benz E-Class 2017 (Foto)

Mercedesi e ka quajtur "luksi inteligjent" për shkak të teknologjive që duken sikur vijnë nga e ardhmja.  Ky model ka kamera, radarë e ndijues elektronikë që marrin informacion në 360 gradë në mënyrë që të shmangen aksidente. Dizenjoja vazhdon të...

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë,...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral...

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve (Foto)

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet...

Indeks+

Rihapet biblioteka e universitetit më të vjetër në botë, themeluar nga një grua (Foto)

Biblioteka e universitetit më të vjetër në botë restaurohet dhe hapet për publikun, 1157 vjet pasi u themelua nga një grua. Megjithëse është themeluar nga një grua, universiteti nuk ka pranuar femra deri në mesin e shekullit të njëzetë.  Sot shfaq 4000...

Si ta kuptosh që ai/ajo meriton edhe një shansë të dytë

I ke dhënë fund, tani je e qetë. Por, zakonsisht të ndodh kur je vetëm me mendimet e tua – të vijnë në mendje momente nga vendet ku keni kaluar bashkë apo shikon...

Materialet më të shtrenjta në Tokë (Foto)

Shumë mund të mendojnë se ari është një prej materialeve më të shtrenjta në botë. Besojeni ose jo, ari nuk hyn as në dhjetëshen e materialeve që...

10 këshilla për ditën e parë të punës

Edhe pse ju mund të vini nga eksperienca të mëparshme profesionale ju keni entuziazëm kur filloni një punë të re dhe sulmoheni nga një breshëri pyetjesh: A do të jem...

Fakte të ndryshme për qumështin

Qumështi është një lëng i prodhuar nga gjinjtë e gjitarëve, i pandashëm për rritjen e të vegjëlve, si dhe pjesë përbërëse e ushqyerjes...

Opinione

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan të vendosur të veprojnë Çfarë ka në thelb për të diskutuar gjatë pas vendimit të...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Ekonomi

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe se deri në vitin 2018 do të jenë për 15 për qind më të ulëta nga parashikimet e...

Lansohet projekti për rritjen e konkurrencës dhe promovimit te eksportit

Zyra e Bashkimit Europian do të organizojnë sot ngjarjen lansuese të projektit "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit".  Ky projekt do të mbështesë zbatimin...

Prezantohen perceptimet e tatimpaguesve lidhur me ATK-në

Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e...

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse:...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

Shëndetësi

Buka është sikur doza e vitaminave – zbulo cila është më e shëndetshme

Buka integrale është e gatuar nga mielli i grurit të bluar nga kokrrat e plota. Ka vlerë të lartë ushqyese, sepse përmban shumë minerale dhe vitamina. Simitet dhe kuleçtë kanë tri deri në pesë herë më shumë vlera ushqyese sesa ato nga mielli i bardhë. Pejzat e...

Çfarë duhet të hani kur ju është dobësuar imuniteti?

Imuniteti është parakusht për shëndet të mirë dhe kur dëshironi ta mbani të fortë, bëni ndryshime në dietën tuaj.. Ajri i ndotur, ushqimi jo i...

Paralajmërimet e thonjve për shëndetin

Thonjtë shpesh na përçojnë sinjale paralajmëruese në lidhje me mosushqyerjen, infeksionet dhe sëmundjet serioze. Ato janë shtresëzim i kreatinës, një...

Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Ja përse

I ndjeni duart dhe këmbët gjithnjë të ftohta? Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por në fakt,...

Fillon bartja e kompetencave nga MSh te Odat e profesionistëve shëndetësor

Ministria e Shëndetësisë organizon ceremoninë  e fillimit të bartjes së disa kompetencave nga Ministria e Shëndetësisë te Odat e profesionistëve...