Dënohet Sllobodan Gavriq për terrorizëm

Sllobodan Gavriq, I akuzuari për vepra terroriste dhe kundër rendit kushtetues është dënuar sot nga Gjykata Themelore në Prishtinë. Gavriqin kjo gjykatë e dënoi me 13 vjet burg, ndërsa ia konfiskoi edhe veturën dhe eksplozivin e gjetur në të. Gavriqit iu vazhdua paraburgimi deri në plotfuqishmërinë e dënimit, ndërsa u obligua që të paguajë shpenzimet e gjykatës në vlerën e 300 eurove. Gavriq u arrestua në Lagjen “Arbëria” të...

Rritet numri i viktimave në Turqi: 41 të vrarë dhe mbi 230 të plagosur

Terroristët që sulmuan aeroportin "Kemal Ataturk", lanë të vrarë 41 persona dhe plagosen 239 të tjerë, thonë zyrtarët turq. Pas sulmit me...

Clinton e Trump me deklarata krejtësisht të ndryshme për shpërthimet në Stamboll

Donald Trump dhe Hillary Clinton kanë dhënë deklarata shumë të ndryshme rreth shpërthimeve në aeroportin e Stambollit. Deklaratat nënvizojnë qasje...

Dorëzohet për Vardyn, Arsenali i "gjuhet" japonezit (Video)

Arsenali është shumë e interesuar që ta transferojë talentin japonez, Takuma Asano. Ylli japonez po shkëlqen te skuadra e Sanfreece Hiroshima duke shënuar gola...

Lajme

Tahiri kritikon veprimet e Beogradit në Kosovë

Drejtori i  Institutit Kosovar për Qeverisje Lokale, Besnik Tahiri ka reguar pas veprimeve të fundit të serbëve brenda Republikës së Kosovës. Ai ka përmendur rastin e ish-ministrit, Aleksandër Jabllanoviq, vendosjen e shtatores së Car Lazarit si dhe kremtimin e festës së...

Thaçi: Lidhja e interkoneksionit Kosovë-Shqipëri, i jep fuqi marrëdhënieve vëllazërore

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaci, një ditë pas përurimit të linjës së interkonjeksionit 400 kV Shqipëri-Kosovë, ka vlerësuar se kjo linjë i jep më shumë...

Turqia shpall një ditë zie kombëtare pas sulmeve terroriste

Qeveria turke ka njoftuar se ka shpallur një ditë zie kombëtare për të ndarë dhimbjen, për ata të cilët humbën jetën në sulmin terrorist në aeroportin...

Luftë e re fjalësh SHBA-Rusi

Ministria e Jashtme ruse e ka bërë një goditje tjetër në një luftë edhe ashtu të pahijshme fjalësh me homologët e tyre amerikanë, duke e quajtur një...

Pejë: Plagos një person e më pas bën vetëvrasje

Një person ia ka marrë jetën vetes sot në Pejë. Policia e këtij qyteti ka sqaruar tërë rastin që ka ardhur deri te kjo vetëvrasje e N. Q, i lindur në vitin...

Sport

Dorëzohet për Vardyn, Arsenali i "gjuhet" japonezit (Video)

Arsenali është shumë e interesuar që ta transferojë talentin japonez, Takuma Asano. Ylli japonez po shkëlqen te skuadra e Sanfreece Hiroshima duke shënuar gola që në start të kampionatit.  Agjentët e Arsenalit po e ndjekin nga afër dhe kanë urdhëruar dejtuesit e...

Po e ndjekë Chelsean edhe në Instagram, transferimi çështje e kryer (Foto)

Transferimi i Mishy Batshuayit te Chelsea është çështje e kryer. Sulmuesi belg ka arritur marrëveshje me skuadrën angleze të cilët do ti bashkohet për 40 milionë...

Këto janë fanelat e dyta të Barcelonës (Foto)

Barcelona në javën e parë të korrikut do ti prezantojë fanelat e dyta të skuadrës. Fanelat të cilat do ti veshë në terrenet mysafire do të jenë me ngjyrë...

Kosova dështon të marrë pjesë në Evropian, shkaku i sulmeve të Stambollit!

Përfaqësuesja e xhudistëve të Kosovës, kategoria e kadetëve nuk ka arritur të marrë pjesë në Kampionatin Evropian në Finlandë.  Kjo për shkak se...

Elseid Hysaj i jep fund dilemës, e ardhmja e tij me plot para

Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Elseid Hysaj i ka dhënë fund dilemës për të ardhmen te Napoli. Mbrojtësi shqiptar ka vendosur të rinovojë kontratën me...

Showbiz

Aktorja e njohur turke i shpëtoi sulmit në Stamboll për një fije floku (Foto)

Prej javësh aktorja turke Beren Saat kishte planifikuar udhëtimin e saj për në Los Angeles në ditën e djeshme. Aktorja së bashku më bashkëshortin e saj Kenan Dogulu kanë kaluar në aeroportin e Ataturkut vetëm pak kohë para se të ndodhnin sulmet terroriste ku humbën...

‘Aficia’ në Francë: Triumfi i Erës i mahnitshëm për të gjithë vendin (Foto/Video)

Era Istrefi pas gjithë vendeve që është duke performuar dhe është duke u kërkuar në botë. Për të shkruhet edhe kur ajo nuk është prezente në atë...

Rozana Radi me ‘lojë’ të re: Publikimi i fotove të kartave të identitetit (Foto)

Këngëtarja Rozana Radi ka menduar një ide atraktive dhe qesharake e cila padyshim që do jetë IN në këtë verë. Fjala është për fotografimin e fotografive...

Hej dhe SP Events sjellin Noizyn në Prishtinë

Komuniteti më i madh për të rinj, Hej, vazhdon me kryerjen e misionit të tij – argëtimin dhe mbështetjen e të rinjve kosovarë. Kësaj radhe kjo platformë në...

Çiljeta i rikthehet... (Foto)

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga duket se ka shumë dëshirë që të bëj ndryshime në pamjen e saj. Ajo ndërron shpesh stilin e flokëve duke u nisur nga...

Tech/Auto

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë, për të parë celularët më të mirë që ofrohen nga Kina, mund të shikoni...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral...

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve (Foto)

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet...

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të...

Indeks+

Luani sulmoi dy burra të dehur në kopshtin zoologjik të Ukrainës

Në një kopsht zoologjik në perëndim të Ukrainës luani kishte sulmuar dhe kafshuar dy spektatorë të dehur të cilët kishte provuar ta ushqejnë kafshën, tha policia. Të dy burrat, të moshave 53 dhe 49 vjeç, pësuan nga kafshimi dhe gërvishtjet të cilët...

Dëshironi hamburger falas? Ja vendi ku mund t’i gjeni, por ka një kusht qesharak

Të gjithë do të dëshironin që çdo ditë të kishin një hamburger falas. Po kërkohet shumë? Ekziston një restorant që ua kthen ëndrrën...

Po kaloni një ditë jo të mirë? Ka edhe më keq... (Foto)

Ndodh shpesh që të kaloni një ditë të vështirë. Edhe pse mundoheni t'i merrni gjërat me sportivitet, ende nuk zgjidhni gjë. Megjithatë, nuk jeni të...

Mënyrat më të mira për të larguar mosbesimin ndaj vetes

Dyshimi ndaj vetvetes është një problem shumë i zakonshëm – dhe efektet janë shumë më të fshehta saqë i paramendojmë. Ky hezitim i ka penguar shumë...

Kur natyra dhe talenti i fotografit bëhen bashkë (Foto)

Natyra dhe njeriu janë artistët më të mëdhenj dhe kur të dy bashkojnë forcat, produkti është gjithmonë kryevepër. Fotot e mëposhtme janë një...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse: Gjetjet dhe rekomandimet”.  Në këtë tryezë do të prezentohet raporti mbi gjendjen dhe...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Shëndetësi

Ushqimet dhe ilaçet që nuk duhet të konsumohen së bashku

Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekte anësore të rrezikshme. Dr Aisling Hillick, ka treguar për “Mirror” se cilat janë këto ushqime: Bananet Bananet duhet t`i shmangni nëse merrni ilaçe për...

Recetë natyrale për problemet me gjëndrrën tiroide

Të gjithë ata që vuajnë nga sëmundja e gjëndrës tiroide, e dijnë sa e vështirë është dhe se sa shumë mund ti shkatërrojë funksionet e...

DUHET TI NJIHNI: Sinjalet e trupit për sëmundjet serioze

Në ditët e sotme ku konkurrenca është e ashpër dhe presioni tepër i lartë dhe koha për t’u marrë me veten është e reduktuar. Sot shumë prej nesh nuk i...

Këto janë 10 sëmundjet e verës: Si duhet të kujdeseni

Çdo stinë verë, nuk kalon pa shfaqur patologjitë e saj të zakonshme të njerëzit, por edhe të tilla të reja për çdo vit. Në këtë kuadër,...

Tri ushqimet që e shpejtojnë metabolizmin

Zakonisht metabolizmi “udhëhiqet” nga gjenetika, por me konsumimin e produkteve të duhura ju mund ta shpejtoni atë. Këto ushqime të caktuara mund t’ua shpejtojnë...