Biznese të fuqishme në tokat e Azem Sylës

Pronat në afërsi të autostradës që po ndërtohet për në Shkup, në dalje të fshatit Uglar të Fushë Kosovës, në hyrje të fshatit tjetër Preocë, dyshohet të jenë tokat që zbuluan skandalin me rrjetin kriminal të udhëhequr nga deputeti i PDK-së, Azem Syla. Ndërkohë që shumë biznese të fuqishme janë ndërtuar në prona të shpronësuara paligjshëm, skaj magjistrales Prishtinë-Shkup. Qytetarët e lokacioneve përreth...

Kerry vlerëson përpjekjet arabe kundër terrorizmit

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka lavdëruar vendet në Lindjen e Mesme, të cilat, sipas tij, janë duke punuar për të sjellë ndryshime politike dhe...

Sot flitet për MSA-në dhe zbatimin e saj

Ministria për Integrim Evropian në bashkëpunim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon sot konferencën informuese me komunat e rajonit të...

QE PSE JEMI TË NJËJTË Kuvendi i Shqipërisë si ai i Kosovës, pa opozitë (Foto)

Sot Kuvendi i Kosovës mbajti seancën parlamentare, por në këtë seancë mungojë opozita si shenjë kundërshtimi ndaj Qeverisë antikushtetuese siç...

CIA: Paraxhemati boshnjak është shndërruar në kërcënimin më të madh në Ballkan

Gjenerali i ushtrisë amerikane, Peter E. Gersten ka konfirmuar për CNN se grupi terrorist ISIS është në probleme të mëdha. Sherbimet e huaja kanë...

Kuçi: S’marrim pjesë në hartimin e statutit të Asociacionit

AAK nuk do të jetë pjesë e hartimit të statutit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe, thotë Blerim Kuçi, derisa sipas tij protesta e 14 majit...

Lajme

Biznese të fuqishme në tokat e Azem Sylës

Pronat në afërsi të autostradës që po ndërtohet për në Shkup, në dalje të fshatit Uglar të Fushë Kosovës, në hyrje të fshatit tjetër Preocë, dyshohet të jenë tokat që zbuluan skandalin me rrjetin kriminal të udhëhequr nga deputeti i...

Kerry vlerëson përpjekjet arabe kundër terrorizmit

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, ka lavdëruar vendet në Lindjen e Mesme, të cilat, sipas tij, janë duke punuar për të sjellë ndryshime politike dhe ekonomike në...

Testet raketore, OKB përgatit përgjigje ndaj Koresë së Veriut

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkura është duke përgatitur përgjigje kundër Koresë së Veriut, e cila ka testuar dy raketa me rreze të mesme veprimi, ka...

Sot flitet për MSA-në dhe zbatimin e saj

Ministria për Integrim Evropian në bashkëpunim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal organizon sot konferencën informuese me komunat e rajonit të Prishtinës,...

Komandanti i FSK-së viziton Ushtrinë e Shqipërisë

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama, do të pritet sot me ceremoni zyrtare shtetërore në Shtabin e Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të...

Sport

Mignolet: Patëm mundësi të mira, vështirë të thyhet Villarreali

Simon Mignolet deklaroi se Liverpooli luajti mirë në humbjen 1:0 në udhëtim te Villarreal. Portieri belg shtoi se skuadra e tij pati mundësi të mira, por nuk e arriti golin. “Mendoj se ne kemi luajtur një lojë të mirë. Të gjithë panë cilësitë që ka...

Klopp deklarohet për humbjen e Liverpoolit në minutën e fundit

Jurgen Klopp është deklaruar i pakënaqur për mënyrën se si skuadra e tij u mposht nga Villarreal, duke pranuar gol në minutën e fundit. Villarreali mundi 1:0 Liverpoolin...

Villarreali e mposht në fund Liverpoolin, Shakhtari dhe Sevilla luajnë baras (Video)

Villarreali ka mposhtur Liverpoolin 1:0 në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Europa League. Skuadra spanjolle ka arritur që golin e fitores të shënoi në minutën e...

Fury: Më ofendoni në të gjitha mënyrat, veç mos më quani Wladimir Klitschko

Kampioni i botës në peshat e rënda në boks, Tyson Fury, vazhdon të jetën humor të mirë para rimeçit me Wladimir Klitschko, ku më 9 korrik në Manchester do të...

Dramë e vërtetë në Prizren, KB Bashkimi e mund Sigal Prishtinën

KB Bashkimi ka shënuar fitore në ndeshjen e dytë gjysmëfinale të playoffit, duke mposhtur kampionët e Sigal Prishtinës, me rezultat 88:86, për të barazuar rezultatin e...

Showbiz

Gold AG shumë shpejt vjen me këngë të re

Reperi i njohur, Gold AG shumë shpejt pritet të lansojë këngën e tij më të re. Mësohet se kënga do të jetë me motive patriotike dhe do t’i kushtohet një dëshmori, shkruan Indeksonline. Kënga do të titullohet “Trim Jezerci” dhe pritet të lansohet...

Kush është modelja shqiptare me të pasmet më seksi? (Foto)

Haffia Mira është modele kosovare e cila jeton dhe vepron në Nju Jork. Mira është 24 vjeçare dhe shquhet për format bomastike të trupit të saj, e posaçërisht...

Albërie Hadërgjonaj poston videon seksi të së bijës (Video)

Anxhelina Hadërgjonaj, vajza e vogël e këngëtares Albërie, ka një talent tjetër përveç këndimit. Pak minuta më parë, në profilin e saj në...

Rona Nishliu prenë flokët (Foto)

Kengëtarja, Rona Nishliu ka bërë një gjë që askush nuk e kishte menduar se do të bënte ndonjëherë. Përmes një fotografie të postuar në rrjetin e...

Kjo është bashkëshortja e Yllit nga “Aurora” (Foto)

Ylli Valla, këngëtari i grupit Aurora, duket se ka një jetë të qetë dhe të lumtur familjare. Muaj më parë dashurinë e tij kurorëzoi me martesë. Çifti...

Tech/Auto

Facebook trefishon fitimet tremujore

Aksionet e Facebook janë rritur pas raportimit të trefishimit të fitimeve të tremujorit të parë krahasuar me një vit më parë në 1.51 miliardë dollarë. Të ardhurat nga reklamat u rritën në 5.2 miliardë dollarë, me më shumë se 80% e të cilave...

Asus sjell tabletin e ri Transformer Book T302 (Foto)

Asus së funmdi ka prezantuar një model të ri të serisë së tabletëve 2 në 1, në formë të librit, T302. Tableti AsusTransformer Book T302, do...

Facebook me 1.65 miliardë përdorues në muaj

Facebook ka raportuar se shitjet e tyre kanë arritur shumën prej 5.4 milion dollarë, duke shënuar rritje prej 52 përqind vit pas viti . Rreth 1.65 miliardë njerëz përdorin...

Google fotografon Shqipërinë

“Street View” është programi i hartëzimit i gjigantit amerikan të teknologjisë “Google”, që u mundëson përdoruesve të tij të shohin më...

Si të fshini mesazhin përpara se personi tjetër ta lexojë atë

Jeni penduar ndonjëherë pasi keni dërguar një mesazh? Sigurisht që po, të gjithëve na ndodh. Por, tashmë nuk duhet të shqetësoheni për këtë, pasi...

Indeks+

E dini pse dita ka 24 orë?

Historia e ndërtimit të kohës është jashtëzakonisht konfuze, por kjo pyetje ka vetëm një përgjigje të thjeshtë. Për më shumë se 4000 vjet ne jemi mbështetur në matematikën e periudhës së Bronzit të Babilonasve, që ndërtuan qytetet e...

Njeriu që tronditi botën: Kanceri mund të shërohet për tre minuta

Kjo teori mbresëlënëse ka vite që është prezantuar nga autori amerikan Gregg Braden, i njohur për teoritë e tij të famshme për trajtimin e kancerit. Ai thotë se...

60-vjeçari: Kam prerë gishtin për të blerë drogë (Foto)

Jeta e tij plot krime e ka motivuar “gangsterin” nga Melbourne që të mbulojë çdo pjesë të trupit me tatuazhe, përfshirë sytë, brenda hundës dhe...

Italiani del në gjyq, shkak mbante një kalë në ballkon

Një 41-vjeçar italian do të dalë para gjyqit pasi mbante në ballkonin e apartamentit një... kalë. Burri nga qyteza Pagani, në provincën e Salernos, duhet të...

Opinione

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë dhe stafit organizues gjate përgatitjeve per gjysmëfinalen? Përgjigja: PO Pyetja e trete: A kishte gabime ne venje...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Zëri i të rinjve , zë që nuk dëgjohet apo që nuk duan ta dëgjojnë?!

Rinia, thuhet se është e ardhmja por njëkohësisht edhe e tashmja e vendit tonë. Vizioni dhe ëndrrat e rinisë janë të pashuara ndonëse shpesh ndodh që ato të...

Rëndësia e të rinjve në zhvillimin e demokracisë në Republikën e Kosovës!

Bazuar ne situatën aktuale politike, sociale, ekonomike, arsimore... ne Republiken e Kosoves,  dhe duke analizuar me pikepermeri kete gjendje jo te mire per shoqerin dhe ne pergjethesi per shtetin me te ri ne...

Ekonomi

Ekonomia e SHBA-së është rritur vetëm për 0.5% në tremujorin e parë të vitit

Ekonomia e SHBA-së është rritur vetëm për 0.5% në tremujorin e parë të vitit. Shpenzimet e konsumit, luhatje globale në sektorin e prodhimit dhe investimi i dobët i biznesit, kanë bërë që rritjet të jenë të dobëta, shkruan CNN, transmeton Indeksonline...

Presidenti Thaçi: MSA-ja, mundësi e mirë për forcimin e ekonomisë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, priti në takim një delegacion të Aleancës Kosovare të Biznesit, të kryesuar nga kryetari Agim Shahini. Presidenti...

IPKO vazhdon të shpërndajë pako të internetit në mobil falas

Në sheshet dhe kafiteritë më të frekuentuara të shtatë qyteteve më të mëdha të Kosovës, IPKO ka filluar shpërndarjen e pakove të internetit në mobil,...

Komisioni për Buxhet dhe Financa shqyrtoi tri projektligje

Komisioni për Buxhet dhe Financa, në mbledhjen e sotme, shqyrtoi tri projektligje me amendamentet e komisioneve funksionale dhe katër raporte vjetore financiare të agjencive të pavarura për...

IPKO investon 14 milionë euro mesatarisht për vit

IPKO ka bërë të ditur se pas investimeve fillestare që ajo i ka bërë në shtrirjen e rrjetit mobil dhe atij fiks në Kosovë, kur ka investuar qindra miliona euro në...

Shëndetësi

Nervi shiatik: Simptomat, shkaqet dhe si kurohet

Shiatiku është emri i një sindrome që është e karakterizuar nga dhimbja dhe që të dërgon drejt nervit shiatik. Nervi shiatik është nervi më i gjatë dhe më i madh në trup – ai është aq i trashë sa një prej gishtërinjve tanë kur arrin...

Receta me hudhër, trajtimi më i mirë 7­ditor për zbehjen e rrudhave

"Tmerri” më i madh i femrave të të gjitha moshave është shfaqja e rrudhave, qofshin ato të moshës apo të mimikës. Trajtimi 7 ditor që do t’ju...

Pija ideale kundër diabetit

Diabeti është një sëmundje shumë e përhapur ditët e sotme. Tashmë për të gjithë të prekurit nga kjo sëmundje është e rëndësishme...

Ja pse formohen këto shenja tek bërrylat

Shenjat tek bërrylat formohen si pasojë e një mutacioni gjenetik. Një prej gjeneve që është e përfshirë në këtë mutacion dhe e bën zhvillimin më...

Donacion 3.5 milionë dollarësh i “Globus Relief” për shëndetësinë e Kosovës

? Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës u bë sot pranim-dorëzimi zyrtar i një donacioni në vlerë prej 3.5 milionë dollarëve amerikanë, dhuratë e...