DITA #UEFA

Sot, shtëpia më e madhe e futbollit në Evropë, UEFA, në Kongresin që do të mbahet në Budapest të Hungarisë, ka në rend dite pranimin e Kosovës në gjirin e saj. 54 shtete anëtare të UEFA-s, do të vendosin nëse shteti më i ri në Evropë do t’iu bashkohet. Kosova që ka shpallur pavarësinë në vitin 2008, është njohur nga më shumë se 100 shtete të botës, është pranuar në shumë organizata të mëdha evropiane dhe...

Ja si u tërhoqën udhëtarët nga aeroplani që doli nga pista (Video)

Mbi njëqind udhëtarë në bord dhe tetë anëtarë ekuipazhi janë tronditur nga rrëshqitja e aeroplanit në Aeroportin e Prishtinës. Një nga...

Këto janë vendet që kosovarët mund të udhëtojnë pa viza kur të arrihet liberalizimi

Kosovarëve pritet që të mërkurën Brukseli t’ua hap dyert për të lëvizur lirshëm në Zonën e Shengenit. Tashmë Komisioni Evropian ka...

Brenda shtëpisë së Vardyt, festë e çmendur e lojtarëve të Leicesterit (Video)

Skuadra e Leicesterit shpallet kampion i Premierligës, pas barazimit të Tottenham ndaj Chelsea 2 me 2. Vardy kishte planifikuar një festë të çmendur në...

Lajme

Francë: Sulmet ndaj myslimanëve, tre herë më shumë se në vitin 2015

Numri i sulmeve ndaj myslimanëve në Francë është trefishuar në vitin 2015, kur xhihadistët në vend kryen dy sulme të mëdha terroriste. Vitin e kaluar, ajo regjistroi një rritje të numrit të aplikimeve për kërcënime dhe sulme raciste, anti-semite dhe anti-muslimane,...

Valentina Gara: Aeroporti pritet të hapet në orët e para të mëngjesit

Rreth orës 20:00 një aeroplan ka dalë nga pista në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”. Zëdhënësja e Aeroportit, Valentina Gara ka...

Reshjet e shiut kërcënojnë një pjesë të Ballkanit, edhe Kosova në rrezik të goditet nga ciklonet

Për shkak të reshjeve të shumta të shiut që po vazhdojnë të bien edhe gjatë natës ka bërë që disa pjesë të Ballkanit të jenë të...

Gazetari rrëfen momentin kur autori qëlloi mbi Elton Çiçën: Faleminderit që nuk më vrave

Gazetari i kronikës në televizionin Klan Spartak Koka, është një nga personat me të cilët Elton Çiça ndodhej i ulur në tavolinë në momentin kur një...

Ramush Tahiri: Vendi ka nevojë për reforma demokratike

Politologu Ramush Tahiri ka thënë se duhet të hapet dialogu i brendshëm për gjetjen e zgjidhjeve në vend. Ai ka thënë se kriza politike në Kosovë po ashpërsohet...

Sport

DITA #UEFA

Sot, shtëpia më e madhe e futbollit në Evropë, UEFA, në Kongresin që do të mbahet në Budapest të Hungarisë, ka në rend dite pranimin e Kosovës në gjirin e saj. 54 shtete anëtare të UEFA-s, do të vendosin nëse shteti më i ri në Evropë do...

Lampard: Urime për Leicesterin veçanërisht për Ranierin që më ndryshoi jetën (Foto)

Frank Lampard ka uruar titullin e Leicesterit të gjithëve tifozëve dhe lojtarëve, veçanërisht ai ka uruar Ranierin, që sipas tij ia ndryshoi jetën. Ranieri ishte pjesë e...

Kryeministri i Mbretërisë së Madhe, uron Leicesterin

Kryeministri i Mbretërisë së Madhe, David Cameron, e ka uruar Leicester Cityn për titullin e fituar. Në një postim në rrjetet sociale, Cameron e ka konsideruar këtë sukses...

Brenda shtëpisë së Vardyt, festë e çmendur e lojtarëve të Leicesterit (Video)

Skuadra e Leicesterit shpallet kampion i Premierligës, pas barazimit të Tottenham ndaj Chelsea 2 me 2. Vardy kishte planifikuar një festë të çmendur në shtëpinë e tij,...

Reagimi i tifozëve të Leicesterit, pas golit të Hazard që i fitoi titullin kampion (Video)

Leicester City është kampioni i ri i Anglisë. Skuadra e Claudio Ranierit e realizoi ëndrrën dhe e bëri të pamundurën, duke u bërë kështu befasia më e madhe...

Showbiz

Era Rusi me “vithe” si të Nicki Minaj (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria Era Rusi sonte në spektaklin televiziv “Your Face Sound Familiar” ka interpretuar një këngë të Nicki Minaj. Rusi, duke dashur t’i ngjasojë sa më shumë reperes së famshme ka “ndryshuar” tërësisht fizikun e saj,...

Nuk do ta besoni djali dhe vëllau i kujt është Lindoni

Në estradën shqiptare, këngëtarët që kanë familjarë të tjerë emra të njohur të skenës njihen gjithmonë në këtë formë. Motra,...

Për çfarë akuzohet Bar Rafaeli? (Foto)

Modelja e njohur izraelit është akuzuar për shkak të vjedhjes së dizajnit të kostumeve të larjes. Ajo ka postuar disa foto të bikinive të saj të reja, ku edhe ka...

Big Mama ju përshëndet me puthje (Foto)

Këngëtarja e njohur nga Maqedonia Big Mama, ka postuar foton e radhës  në llogarinë e saj në Insagram. Big Mama ka bërë një fotosesion me fotografin e njohur, Veton...

Rozana Radi i lexon fatin Bleonës: Ja kur do të martohesh (Foto)

Rozana Radi sonte në “Your Face Sound Familiar” ka performuar si Toni Braxton, por pas kësaj ajo është bërë edhe “fallxhore”. Radi i ka lexuar fatin anëtares...

Tech/Auto

Objektivi i Microsoft, të ruajë të dhënat tek ADN

Aftësia e ADN-së për të ruajtur informacion është e mahnitëshme dhe prej dekadash është objekt studimi për biologë, mjekë dhe shkencëtarë të tjerë. Por së fundmi për ADN ka një interes të rritur të Microsoft dhe e gjitha kjo për faktin...

Prezantohet Huawei Honor 5C (Video)

Huawei ka prezantuar së fundmi modelin më të ri Honor 5C. Ai është i përbërë prej metali, dhevjen me ekran prej 5.2 inçësh IPS LCD, me rezolucion...

Ja çfarë nuk keni ditur se mund t’i bëni me Messenger

Messenger, është një nga aplikacionet më të përdorur, pasi tashmë numëron rreth 900 milionë përdorues. Për ti bërë njerëzit që të kthehen...

Autoritetet shqiptare përgjojnë Facebook-un

Të gjithë personat të cilët kanë akses në rrjetin social Facebook, nëse do të kryenin një krim, ata mund të përgjoheshin. Rrjeti social është...

Dobësia më e madhe e telefonit tuaj është skaneri i gishtave (Video)

Në pesë minuta, një person i vetëm ka falsifikuar gjurmët e gishtave dhe ka arritur për të pasur qasje në telefonat Samsung dhe iPhone, shkruan Thverge, transmeton...

Indeks+

Kur lindi loja e shahut?

Ndoshta në vitin 600 pas lindjes së Krishtit, në Indi. Përmendja e parë e kësaj loje shkon prapa në atë periudhë dhe gjendet në një roman të quajtur “Vasavadatta”. Pastaj kjo lojë erdhi në Persi dhe, në Mille të Evropës. Termi shah mat vjen nga...

Vetëm për guximtarët...(Foto)

Një vend i “tmerrshëm” për turistët është hapur në afërsi të Pekinit vetëm një ditë më parë. Një platformë xhami...

Pacienti merr flakë në sallën e operacionit

Një pacient është përfshirë nga zjarri derisa ndodhej në sallën e operacionit. Megjithatë një raport i sapodalë lidhur me incidentin e ndodhur në New York në...

9 fakte mahnitëse për leopardët e dëborës

1 – Leopardët e borës jetojnë në zona të ashpra e të thyera alpine në Azinë Qendrore. Ata mund të gjenden në lartësi nga 3 mijë deri në 4500...

Vritet aksidentalisht i riu në Indi duke bërë “selfie”

Një adoleshent në Indi ka ndërruar jetë pasi aksidentalisht ka qëlluar veten, duke pozuar për një “selfie”. Policia në Indi tha sot se 15 vjeçari Ramandeep...

Opinione

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në përgatitje, ndeshjet ndërkombëtare i shijonim vetëm kur luanim një herë në 2-3 vjet...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Ekonomi

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun e brendshëm, do të lejohen të qarkullojnë për konsum vetëm vezët të cilat janë...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Shëndetësi

Efekti i pabesueshëm i patëllxhanit në kancerin e lëkurës

Shkencëtarët kanë thënë se BEC5 mbyt qelizat e kancerit, por nuk dëmton qelizat tjera të shëndetshme në trupin e njeriut. Gjithashtu mund të përdoret për trajtim të keratozës, si dhe kundër djegies së lëkurës nga dielli ose edhe kundër...

Mjekët: Ja si duhet të ushqeheni sipas grupit të gjakut

Nëse jeni duke u përpjekur të humbisni peshë apo të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm, mundohuni të keni parasysh ushqimet që duhet dhe...

Domatja, ilaçi natyror kundër plakjes dhe efektet për ulcerën e zemrën

Domatja është një nga perimet më të njohura për vlerat e saj kuruese. Perimet luajnë një rol të rëndësishëm në organizmin e njeriut në çdo...

Zbulimi i fundit që u jep shpresë femrave

Nje e re duke iu nenshtruar testit te mamografise Femrat përballen shumë shpesh me këtë rrezik, madje mund të konsiderohet si sëmundja më e shpeshtë që prek ato, e...

Trajtim natyror për kancerin e lëkurës

Çdo rritje abnormale e qelizave të lëkurës quhet kanceri i lëkurës. Kanceri i lëkurës mund të trajtohet me terapi mjeksore, si operacioni, rrezatimi dhe kimioterapia,...