Për gjahtarët, fondet dhe bajrakun e tyre “të luftimit të ekstremizmit fetar” në Kosovë

Para disa ditësh, Indeksonline kishte raportuar për përpjekjen e ish-presidentes Jahjaga që të sigurojë fonde nga SHBA-të për krijimin e një qendre kundër terrorizmit në Kosovë. Duke iu referuar burimeve tona, ndonëse ishim në dijeni edhe për emrat e njerëzve të mediave të përfshirë direkt dhe indirekt në këtë nismë, për hir të korrektësisë ne nuk e përmendëm asnjërin prej tyre. Megjithatë, media të ndryshme, për...

Tahiri: Shuarja e strukturave paralele pengon ndërhyrjen e Serbisë në Kosovë

"Nuk do të fillohet asnjë veprim për zbatimin e marrëveshjes për Asociacion e komunave me shumicë serbe pa zhbërjen e strukturave paralele, pa e marrë...

Cameron dhe Khan bashkojnë forcat për mos largimin e Britanisë nga BE-ja

Kryetari i sapozgjedhur i Londrës Sadik Khan, është bashkua me kryeministrin britanik David Cameron, në fushatën kundër largimit të Britanisë së Madhe nga...

301 milionë euro për kombëtaret pjesëmarrëse në Euro 2016, ja sa i takojnë kampionit

Ekipet kombëtare pjesëmarrëse në Euro 2016, do të ndajnë mes vete një shumë prej 301 milionë eurove. Euro 2016 në Francë nis më 10...

Lajme

Komuna e Prishtinës nesër mban mbledhje të jashtëzakonshme

Komuna e Prishtinës sërish ka thirru Kuvendin Komuna për një mbledhje të jashtëzakonshme e cila do të mbahet nesër. Sipas  një njoftimi dërguar medieve në rend të ditës do të jenë këto pika: 1.    Propozimvendimi për dhënien e...

Asambleja e NATO-s mbyll punimet në Tiranë me miratimin e një deklarate

Sesioni pranveror i Asamblesë Parlamentare të NATO-s mbylli të hënën punimet në Tiranë me miratimin me unanimitet të një deklarate të përbashkët, e titulluar...

Shtëpia e Bardhë mbyllet për shkak të një pakoje të dyshimtë

Pjesa veriore e kompleksit rreth Shtëpisë së Bardhë ishte i mbyllur për shkak të një pakete të dyshimtë,raporton Reuters. Agjencia britanike tha se Shërbimi Sekret...

Rama: Kosova në NATO, Shkupi të heq dorë nga mentaliteti jugosllav

Gjatë fjalimit të tij në ditën e tretë të punimeve të Asamblesë parlamentare, kryeministri Edi Rama u shpreh se NATO duhet t’i hapë rrugën e anëtarësimit...

Kryeministri Mustafa në shënimin e 40 vjetorit të EPP, takon liderët evropianë

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, po merr pjesë në shënimin e 40 vjetorit të themelimit të Partive Popullore Evropiane (EPP) në Luksemburg, ku janë të pranishëm...

Sport

A e dini kush janë 10 futbollistët më të suksesshëm në histori të futbollit?

Një tjetër sezon futbollistik sapo u mbyll me verdikte interesante. Medalje lumturie në qafën e dhjetra futbollistëve që pas një rruge të gjatë arritën të grumbulojnë frytet e një pune të lodhshme. Gjithsesi, për shumë prej tyre nuk është hera e parë...

301 milionë euro për kombëtaret pjesëmarrëse në Euro 2016, ja sa i takojnë kampionit

Ekipet kombëtare pjesëmarrëse në Euro 2016, do të ndajnë mes vete një shumë prej 301 milionë eurove. Euro 2016 në Francë nis më 10 qershor, kur për...

Taman si evropian, Feronikeli prezanton skuadrën për edicionin e ri (Foto)

Feronikeli ka prezantuar skuadrën për edicionin e ri, ku të pranishëm ishin edhe disa nga transferimet e bëra. Në një fotografi të bërë, kampionët kanë...

A ka kush e ndalë Besën? E zyrtarizon transferin e radhës (Foto)

Skuadra e Superligës, Kf Besa, vazhdon të jetë skuadra më aktive në tregun e transferimeve. Pejanët sot kanë zyrtarizuar transferimin e Xhevdet Shabanit, i cili ka shkëlqyer...

“Trashaluqi” ia merr nga duart topin bashkëlojtarit, e gjuan penalltinë, e dërgon një ligë më lartë skuadrën (Video)

AFC Wimbledon ka siguruar inkuadrimin në ligën e tretë angleze, pasi ka arritur të mposht në finalen e zhvilluar në ‘Wembley’ me rezultat 2:0 Plymouth Argyle. Taylor dhe...

Showbiz

Marina Fara i’u çmend me selfie & belfie (Foto)

Vajza e këngëtares së njohur Eli Fara, Marina vazhdon të sjellë provokative. Ajo përkujdeset që të ngrit temperaturat duke realizuar foto të ndryshme tunduese. Kësaj radhe Marina ka realizuar disa selfie & belfie ku ka ekspozuar asetet e saj...

Aurela vjen me video provokative, paramendoni se si mund të duket në shtrat (Video)

Modelja e njohur nga Shqipëria Aurela Hoxha vazhdon të jetë në kërkim të fatit të saj. E derisa deklarohet “single” ajo nuk rresht së provokuari me foto e video...

Chloe Ferry ekspozon të pasmet shpërthyese (Foto)

Bukuroshja Chloe Ferry është e njohur për format e saj superseksi. Ajo asnjëherë nuk ka hezituar që të shfaq asetet e saj shpërthyese, shkruan Daily Mail, transmeton...

Ja pse Megan Fox iu qëndron larg rrjeteve sociale

Ajo momentalisht është duke promovuar filmin e saj më të ri “Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadoes”, por në një intervistë të dhënë së fundmi...

Kjo është e vërteta rreth marrëdhënies së Baby G dhe Encës

Sot në mediet rozë ka qarkulluar lajmi se këngëtarja Baby G dhe Enca kanë prishur marrëdhëniet mes vete pasi që kanë thumbuar njëra-tjetrën përmes fotografive...

Tech/Auto

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e vjetra. Kompania ka rivalë si Unfade, Shoebox dhe Heirloom, por është e gatshme t'i konkurrojë për shkak se...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Indeks+

10 foto mahnitëse anembanë botës

Këto foto të publikuara nga “Bright Side” dhe tregojnë magjinë e natyrës në gjithë fuqinë e saj. Disa janë natyrore, të tjera me ndihmën e njeriut. Shikoni galerinë e fotove më poshtë: Fusha tulipanësh, Holandë   Kopshti vertikal,...

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Zbulohet tempulli 1200 vjeçar në Indi (Foto)

Në Indi në sajë të gërmimeve të shumta arkeologjike është bërë i mundur zbulimi i një tempulli të vjetër Hindu 1200">1200 vjeçar. Tempulli...

Çifti që jeton me ariun 136 kilogramë (Video/Foto)

Vetëm ideja e të qenit në tavolinë me një ari që peshon 136 kilogramë, mjafton për të larguar të gjithë njerëzit nga dreka e tyre. Por për...

10 këshilla për të bërë foto më të mira nga celulari

Shumica e celularëve tanë kanë në trup një kamerë, të cilën ne po e përdorim gjithnjë e më shumë. Ndërsa fiksojmë çastet e veçanta...

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për Komunitet, Bajram Gecaj, morën pjesë në forumin “Fuqizimi i grave ndërmarrëse në promovimin e...

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

 Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka mbajtur Kuvendin e VII- të punës, ku është diskutuar Draft Strategjia e AKB-së 2016-2019, të arriturat dhe aktivitetet për periudhën 2015,...

Zeka: Deri në vitin 2013 komunikimi Qeveri-biznese ka qenë i vështirë

Është mbajtur, Forumi Vjetor Publiko-Privat i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim ka marr...

Pas iPhone dhe Samsung, IPKO sjell edhe telefonat e Xiaomi (Foto)

Kompania e cila njihet si “Apple nga Kina” për herë të parë do t’i ketë modelet e saj të telefonave të shumë-përfolur edhe në Kosovë, përmes...

Hoti: Ndryshimet e politikave fiskale ndihmojnë bizneset

Është duke u mbajtur forumi i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim po merr pjesë edhe...

Shëndetësi

Shkenca: Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti i tipit 2

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”, tregon se sa më shumë kos të konsumoni aq më shumë ulet risku (deri në 28%) i prekjes nga diabeti i...

Efektet e Coca-Cola-s brenda një ore në organizmin tonë

Coca-Cola është ndër pijet më të preferuara të çdo njeri në këtë botë, por shpesh shumë pak janë të informuar në lidhje me efektet e...

Ja si të qetësoni trupin pas lodhjes

Ekspertët këshillojnë: pas një ditë të gjatë pune, Merrni qetësinë e duhur! Asnjëherë mos shkoni në shtëpi pas pune, që të filloni të...

Pija ideale që jua heq thinjat

Thinjat janë një fenomen shqetësues për shumë persona prandaj është e rëndësishme që për kujdesin e tyre të përdorni ilacce të ndryshme natyrale....

Qershitë, burimi i shëndetit pranveror. Ja vetitë kuruese

Vetitë shëruese të qershisë shkojnë me hapin dhe ngjyrën e saj. Në këtë pemë të shijshme fshihen përbërës, që ndikojnë në shëndet...