Dogana prezanton të hyrat e gjashtëmujorit të parë

Dogana e Kosovës do të organizojë sot konferencë për media, në të cilën temë kryesore do të jetë implementimi i marrëveshjes së MSA-së dhe ndikimi i saj. Në një njoftim për media, thuhet se në këtë konferencë do të flitet për ndikimin e MSA-së në të hyrat, lirimet për lëndën e parë, rivlerësimin e mallrave dhe të hyrat e gjashtë mujorit të vitit 2016. Në konferencë, i pranishëm do të jetë...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të...

Lansohet Strategjia e Kosovës për Teknologji Informative

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në bashkëpunim me Shoqatën për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK, do të organizojë sot...

Akademi për 85 vjetorin e pavarësisë së Kroacisë

Sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, do të organizohet akademi përkujtimore me rastin e 25 vjetorit të...

Lajme

Akademi për 85 vjetorin e pavarësisë së Kroacisë

Sot në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani”, në Prishtinë, do të organizohet akademi përkujtimore me rastin e 25 vjetorit të Pavarësisë së Kroacisë dhe 85 vjetorit të vrasjes së historianit dhe albanologut kroat, Milan Shuflaj. Në një njoftim...

Stamboll: Shpërndahet dhunshëm marshi pro LGBTI-së

Policia turke ka përdorur gazin lotsjellës gjatë një marshimi të komunitetit LGBTI në Stamboll më 26 qershor, ndërsa ka paraburgosur edhe disa aktivistë, përfshirë...

Aksidentohet një familje, humb jetën 12-vjeçarja (Foto)

Humbja e kontrollit dhe rrëshqitja në rrugë e një mjeti ka shkaktuar një aksident të rëndë, ku një fëmijë 12-vjeçar nuk mundi të mbijetojë,...

Dogana prezanton të hyrat e gjashtëmujorit të parë

Dogana e Kosovës do të organizojë sot konferencë për media, në të cilën temë kryesore do të jetë implementimi i marrëveshjes së MSA-së dhe ndikimi i...

Letëra prekëse e kryetares së Gjakovës për Ilirjana Perteshonin që vdiq në aksident

Kryetarja e Gjakovës, Mimoza Kusari Lila ka shkruar një letër emocionuese për Ilirjana Perteshonin që bashkë me motrën e saj, Dardanen, humbën jetën tragjikisht në...

Sport

Kroatët kthehen në shtëpi, priten sikur ta kishin fituar Evropianin (Foto)

Përfaqësuesja e Kroacisë është rikthyer në shtëpi pas eliminimit të pamerituar nga Kampionati Evropian në Francë, ku u mundën 1:0 nga Portugalia. Kroatët nuk arritën të kalojnë në çerekfinale të garës së madhe evropiane të futbollit, duke...

Ajeti për ndeshjen me Francën: Nuk kërkova zëvendësim, De Biasi me keqkuptoi

Mbrojtës i kombëtares shqiptare, Arlind Ajeti, ka treguar se ai nuk kërkoi asnjëherë të largohej nga loja në ndeshjen kundër Francës, ashtu siç ishte raportuar nga...

Revolucioni i Romës, largon pesë sulmues për Ibrahimovicin

E ardhmja e Zlatan Ibrahimovic mund të jetë në Serie A, atje ku sulmuesi kujton disa vite të arta në fanellën e Juventusit, Interit dhe Milanit. Kësaj here, është Roma...

“Liridoni” kthehet me rezultate të mira nga Austria (Foto)

Shkolla e Futbollit “Liridoni” nga Podujeva ka befasuar me rezultatet e arritura me grupmoshën U-11 në turneun “Itzlinger Sommer Cup 2016” në Austri. Djelmoshat e drejtuar nga...

Eden Hazard zgjidhet lojtari i ndeshjes Belgjikë – Hungari (Foto)

Eden Hazard është zgjedhur lojtari më i mirë i ndeshjes të cilën Belgjika e fitoi me rezultat të thellë 4:0 ndaj Hungarisë. Belgët siguruan kalimin në...

Showbiz

Miriami publikon foton e parë të vajzës (Foto)

Këngëtarja Miriam Cani ka publikuar në rrjete sociale foton e parë ku duket vogëlushja e saj Ameli. Në këtë foto e vogla shfaqet duke fjetur ndërkohë që Cani shkruan: “Asnjë nuk ka më tepër vlerë se kjo,”-shkruan Cani në foto.  

Publikohet albumi i Flaka Krelanit (Video)

Flaka Krelani i ka befasuar fansat e saj duke lansuar papritur albumin me titull “Xperimental”. Këngëtarja e njohur ka thënë se gjatë një periudhe disavjeçare ishte...

Ronela dhe Young Zerka së shpejti në bashkëpunim (Foto)

Nuk ka më dyshime që dy këngëtarët simpatikë, Ronela Hajati dhe Young Zerka janë në një lidhje së bashku. Kudo i sheh bashkë, madje janë kritizerët...

Kjo është kamera e fshehur për Bleron (Video)

Mysafir të kësaj jave n’Kosovë Show ishin Blero, Shqipri Kelmendi edhe Uki. Blero kishte ardhur për promovimin e këngës së fundit, të cilën e realizoi me Ukin, por...

Arrestohet 50 Cent

Reperi amerikan 50 Cent është arrestuar në mbrëmjen e së shtunës gjatë një koncerti në ishullin e Karaibeve, St. Kitts, për sharje në skenë, që...

Tech/Auto

Lansohet Strategjia e Kosovës për Teknologji Informative

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në bashkëpunim me Shoqatën për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK, do të organizojë sot konferencën lansuese të “Strategjisë së Kosovës për Teknologji Informative”.  Kjo konferencë ka...

Këtë makinë nuk e ndal asgjë (Video)

Sherp është një makinë e krijuar nga rusi Aleksei Garagashian që duket e thjeshtë, por bën shumë gjëra. Me gomat tepër të trasha, Sherp mund të ngjisë...

Mercedes-AMG lanson bishën GT R me 500 kuajfuqi (Foto)

Pas një kampanje shumë të gjatë të promovimit, Mercedes-AMG më në fund ka lansuar modelin GT R. Inxhinierët nga Affalterbach ia dolën që të heqin pak peshë...

Britanikët votuan “në tym”

Britanikët votuan për të lënë Bashkimin Europian, por pa e ditur së çfarë do të thotë kjo për ta...të paktën kështu thotë Google. Gjiganti...

“BREXIT” nuk do të ndikojë në “Game of Thrones”

Prodhimi më i suksesshëm i televizionit amerikan, HBO – “Game of Thrones” që pjesërisht filmohet në Irlanden Veriore, nuk do të ketë pengesa në realizim si...

Indeks+

Zbulohen 3 planetë të rinj

Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve të Katarit QNA, zëvendësdrejtori i Institutit të Kërkimeve Energjitike dhe Mjedisit të Katarit, Halid es-Subeji, ekipi i studiuesve që ai drejton dhe që përbëhet nga akademikë nga SHBA-ja, Spanja dhe Kina kanë zbuluar 3 planetë të...

Ja si i kalojnë pushimet “Fëmijët e pasur" të Instagramit (Foto)

Si po ia kaloni këto pushime? Me shumë gjasa ju nuk po i kaloni ato në jahte, avionë privatë apo duke derdhur pafund shampanjë, por “Fëmijët e pasur" të...

Ura prej xhami në Kinë (Video)

Kush është më i guximshmi, le ta provojë! Pjesëtarë të stafit, por edhe vullnetarë kanë qenë ata, që kanë testuar sigurinë e urës prej xhami në...

Rrëshqitësja prej xhami në ndërtesën 70 katëshe (Video)

Ditën e shtunë një rrëshqitëse xhami 305 metra e gjatë është hapur një një pallat të lartë në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara të...

Droni bie mbi kokën e një gruaje (Video)

Gjatë një gare që po zhvillohej në Quebec të Kanadasë, një grua ka marrë lëndime të serioze nga një dron që i ka rënë në kokë. Stephanie...

Opinione

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një gjë të tillë. Të ndryshosh është guxim, ndërsa guximi është vlerë që mund ta...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Aylani i harruar!

Ditën kur fotografitë e trupit të pajetë të Aylanit të vogël – të shtrirë përmbys në breg të detit turk – mbushën ballinat e gazetave dhe...

Ekonomi

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim që të promovojmë specializimin profesional të individëve.  Forumi “Specializimi Profesional...

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare...

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në...

Ja sa do të ndikojë dalja e Britanisë nga BE-ja në pushimet verore

Dhjetëra mijëra pushues nga Britania e Madhe e vizitojnë Evropën çdo vit. Por pas rezultatit të referendumit që u shpall zyrtarisht këtë mëngjes, shumë prej...

Banka e Anglisë: Të gjitha masat e nevojshme për të qetësuar tregjet

?Banka e Anglisë deklaroi sot se është e vendosur për ruajtjen e stabilitetit monetar dhe financiar, pas referendumit për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. “Banka e...

Shëndetësi

Flini pa ngrënë darkë? Gabim që s’duhet bërë!

Shpesh na ndodh që të shtrihemi për të fjetur pa ngrënë darkë. Po a është ky një veprim i gabuar? Studimet e fundit të kryera në Britani, thonë se  njerëzit që eliminojnë darkën kanë më shumë shanse për t’u zgjuar të...

Pasojat që vijnë nga kequshqyerja

Ushqimet e pasura me shumë yndyra e me pak fibra, po bëhen gjithmonë e tepër shkaktarë të mbipeshës dhe shfaqjes së sëmundjeve të ndryshme, ku së fundmi...

Dielli ndikon në jetëgjatësi

Sipas një studimi më të fundit të realizuar në Suedi është arritur në përfundim se dielli të zgjat jetën. Në këtë studim janë...

Keni makinë? Jeni 2 kg më të shëndoshë sesa ai që nuk ka

Lajm i keq për të gjithë ata që përdorin makinën. Sipas një studimi australian, makina të shëndosh mesatarisht 2 kg në vit, duke bërë që të rritet...

Si të eleminoni stresin

Stresi është një fenomen ndikues në jetën e secilit. Ditët e ngarkuara me punë, ndikojnë që ju të jeni të stresuar. Por, ekzistojnë disa mënyra,...