Meha i përgjigjet Halitit: Po, jam i gatshëm të flas për të gjeturat e demarkacionit

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti ka kërkuar që Komisioni për Demarkacion me Malin e Zi të raportojë para Komisionit për Integrime Evropiane të Kuvendit të Kosovës. Raportimi i këtij Komisioni, sipas  Halitit, duhet të bëhet para se Marrëveshja për Demarkacionin të ratifikohet në Parlament. Ky komision ka kërkuar që të mbahet edhe një tryezë me deputetë, ekspertë e gjeografë, të cilët janë të njoftuar me...

Thaçi: Vullnetarët që po pastrojnë Kosovën janë heronjtë që i nevojitet sot shtetit tonë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi përmes një statusi në profilin e tij në Facebook ka theksuar se vendi ynë ka pasuri të shumta dhe se duhet çmuar dhe...

Familja Rugova dhuratë për Kadri Veselin (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës njëherësh i pari i Partisë Demokratike të Kosovës përmes një statusi në profilin e tij në Facebook ka treguar...

14 fëmijët që Van Gaal ua dha shansin për debutim (Foto)

Louis Van Gaal e ka lënë Manchester United pa ndonjë kujtim të veçantë. Megjithatë, gjëja e vetme që Van Gaal e bëri te United ishte guximi i tij...

Lajme

Kiev: Të paktën shtatë ushtarë të vrarë në 24 orët e fundit

Shtatë ushtarë ukrainas u vranë gjatë 24 orëve të fundit në konfrontimet midis rebelëve prorusë dhe forcave të qeverisë në lindje të Ukrainës, njoftoi Këshilli i Sigurimit kombëtar dhe i mbrojtjes ukrainase. “Gjatë 24 orëve të fundit, për...

Ymeri: Zgjedhja e der Ballen president të Austrisë, lajm i mirë për Evropën

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, ka përgëzuar zgjedhjen e presidentit të Austrisë, Alexander Van der Bellen, duke thënë se ky është një lajm i mirë për...

SPERTK: Sjellja e AKP-së karshi RTK-së i ngjason viteve të shtetit serb

SPERTK:  Kërcënimi i AKP-së i ngjason kohës kur shteti serb largonte kolegët e RTP-së nga puna Sindikata e Punëtorëve e RTK-së ka reaguar për ultimatumin që...

Katër vjet e gjysmë burg për kosovarin që përdhunoi tri femra në Zvicër

Gjatë dy viteve ai ka mashtruar tri femra, të cilat i ka rrahur në mënyrë të rregullt dhe pastaj i ka detyruar të bëjnë seks me të. Kjo akuzë i ngarkohet kosovarit...

ZRRE: Humbjet e energjisë në veri të lejuara me ligj

Anëtarët e Komisionit parlamentar për Zhvillim Ekonomik, kanë shprehur shqetësim për humbjet komerciale të energjisë elektrike në pjesën veriore të Mitrovicës....

Sport

14 fëmijët që Van Gaal ua dha shansin për debutim (Foto)

Louis Van Gaal e ka lënë Manchester United pa ndonjë kujtim të veçantë. Megjithatë, gjëja e vetme që Van Gaal e bëri te United ishte guximi i tij për të luajtur me lojtarë të rinjë.  Plot 14 futbollistë kanë debutuar nën drejtimin e Van Gaal te...

Milani nisë ndërtimin e skuadrës, i bën tri renovime

Milano ka nisur të mendojë për vazhdimet e kontratave dhe ndërprerjen e tyre me futbollistët e saj. Skuadra e madhe italiane e ka zyrtarizuar vazhdimin e kontratave me tre futbollistë....

Zyrtare: Merret vendimi për ndeshjen Drenica-Istogu

Komisari i Garave të Raiffeisen Superligës, Ismet Ahmeti, ka shqyrtuar sot ankesën e Istogut, të cilët kërkuan që ndeshja me Drenicën, e javës së fundit, të...

Zidane flet para finales, tregon me përqindje gjasat e Realit

Zinedine Zidane ka dalur sot në konferencë për media për të folur për finalen e të shtunës në Milano. Zizu ka treguar gjasat e skuadrës së tij për triumf,...

Reagon ashpër trajneri i Arnold Gjergjajt: Mos ma shani "Kobrën"

Arnold Gjergjaj është qe një kohë në qendër të vëmendjes. I njohur me nofkën ‘The Cobra’ shqiptar” të shtunën që humbi në rundin e...

Showbiz

Ariana me skena të nxehta në videoklipin e saj me modelin Don Benjamin (Video)

Ariana Grande ka vendosur që videoklipin e saj të ri ta realizojë në mënyrën më tërheqëse të mundshme. Ariana, njihet si një nga këngëtaret që nuk ndryshon shumë flokët e saj, por në shumë raste ndryshon mënyrën se si vishet. Ajo ka një...

Ermali vlerëson interpretimin e Era Istrefit në Paris (Foto)

Padyshim që Era Istrefi është bërë fenomen dhe temë diskutimi në gjithë botën. Ajo mbrëmë ishte në Paris ku është intervistuar dhe ka kënduar...

Inva Mula interpreton në Beograd, pritet nga kryeministri Vuçiq

Sopranoja e njohur shqiptare Inva Mula do të interpretojë për herë të parë në periudhën paskomuniste në Teatrin Kombëtar të Beogradit. Më datë 25 maj...

Rihanna fantastike e veshur me koleksionin e saj nga “Fenty Puma” (Foto)

Rihanna kishte realizuar një performancë mbresëlënëse në Billboard Music Awards të dielën në mbrëmje. Këngëtarja 28 vjeçare është pare e...

Dua Lipa pjesë e një reklame të madhe (Video)

Këngëtarja me origjinë shqiptare Dua Lipa kohëve të fundit ka korrur suksese të mëdha me këngët e saj. Por, krahas kësaj, këngëtarja është...

Tech/Auto

Mbroni të dhënat e bisedave tuaja nga hakerat me aplikacionet Confid dhe Dstrux

Ofruesit e shërbimeve të e-mail-it, mesazheve, chatit apo aplikacioneve të ngjashme pëpiqen të na thonë se jemi duke komunikuar privatisht por kohët e fundit sulme të ndryshme nga hakerat kanë përfunduar me publikimin online të bisedave private të personave apo kompanive të ndryshme....

Ky "top" mund t'ju shpëtojë jetën (Foto)

Mund të duket si një gur gjigant bilardoje, por kjo kapsulë sferike mund t'ju shpëtojë jetën në raste katastrofash. Kapsuala e Mbijetesës është disenjuar t'i...

10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

Institucioni amerikan teknologjik që i solli njerëzimit GPS dhe internetin, paraqiti projektet më të fundit. Ja disa nga më interesantet. 1 - Shpejtësia e dronëve ushtarakë...

Xiaomi do të lëshojë së shpejti një avion të vetin të telekomanduar

A ka ndonjë gjë që Xiaomi nuk mund ta bëjë? Kompania kineze, e njohur për bërjen e telefonave inteligjent të lirë por shumë të fuqishëm, bën gjithashtu...

Aston Martin paraqet modelin më të ri (Foto)

Aston Martin Vanquish Zagato është ende “koncept”, por pas prezantimit që i bëhet sot në Komo të Italisë, pritet të prodhojnë shumë shpejt një...

Indeks+

Tunel brenda shpellës, ja çfarë zbulohet (Foto)

Jean-Marie Chauvet ka bërë një zbulim të habitshëm, brenda një shpelle në jug të Francës. Gjatë një studimi të tij arriti që në vitin 1994 të zbulonte një tunel me pikturat më të vjetra të njohura ndonjëherë në histori. Tani...

Gabimet që nuk duhet t’i bëni kurrë në Instagram

Instagrami, një nga rrjetet sociale me rritjen më të shpejtë, është bërë një platformë e rëndësishme për individët dhe bizneset që...

Buka më e veçantë që mund të keni parë ndonjëherë! (Foto)

Shqiptarët kudo nëpër botë shquhen për talentin e tyre në shumë fusha. Fotoja e radhës vjen nga qyteti i Shëngjinit, ku na serviret një bukë në formë...

Brenda qytetit fortesë, ku dikur jetonin 33.000 persona (Foto)

Para se të shembej në vitin 1994 qyteti i "Murosur" Kowloon ka qenë vendbanimi me dendësinë më të madhe të popullsisë në tokë. Rreth 33,000 persona...

Këto 8 fakte për spermën do ju lënë gojëhapur

Nga çfarë përbëhet sperma? 91.8 përqind është ujë. Në çdo një litër ka 45 gram proteina dhe 60 miligramë acid urik. Përveç kësaj...

Opinione

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i madh në raport me numrin e popullsisë që ka Kosova. Fillimisht donacionet janë dhënë për...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Falemnderit bashkëqytetarë!

Ka shume per te protestuar ne Kosoven tone. Ka shume qe nuk pajtohen me çka po behet dhe çka nuk po behet ne vendin tone. Keta mijera njerez, te cilet nuk pajtohen me qindra probleme qe u kane marre...

Ekonomi

IPKO lanson “Hej Teen”, e zgjeron komunitetin edhe për tinejxherët më të rinj

Si platforma e parë dhe më e madhe për të rinj, në shtetin më të ri të Evropës , Hej tani është zgjeruar përtej limitit të moshës 16-28 vjeç, për t’ua bërë të mundur edhe tinejxherëve më të rinj të përfitojnë nga...

Coca Cola ndalon prodhimin në Venezuelë

Mungesa e sheqerit ka detyruar Coca Cola-n të ndalojë përkohësisht prodhimin e pijes në Venezuelë. Coca Cola ka thënë se furnizuesit e saj në Venezuelë “do...

Qeveria i ofron ndihmë ndërmarrjes Ferronikel

Qeveria e Kosovës i ka ofruar ndihmë kompleksit metalurgjik “Ferronikeli” në Drenas. Ministria e Financave, përmes një komunikate të dërguar për media,ka...

Vidhen miliona dollarë nga bankomatët në Japoni

Trembëdhjetë milionë dollarë, para të gatshme, janë vjedhur nga bankomatët në Japoni. Paratë janë nxjerrë me kredit-kartela të krijuara me të...

Reshjet e vazhdueshme të shiut shqetësojnë fermerët

Prodhuesit e perimeve nga Komuna e Rahovecit kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vonimin e prodhimit për këtë vit, si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut. Sipas...

Shëndetësi

Si të eleminoni të gërhiturën

E gërhitura është një fenomen i bezdishëm te disa persona. Kjo është një veprim i pakontrolluar që bëhet nga vetë personat që e mbartin këtë karakteristikë, por për eleminimin e saj ekzistojnë disa këshilla kryesore si; Flini në krah Kur flini...

Qelizat e miut afrikan, armë kundër tumorit (Foto)

Shkencëtarët japonezë kanë vërejtur që minjtë qerosë afrikanë janë shumë të rrallë dhe nuk sëmuren nga kanceri. Kafsha e verbër dhe pa qime do...

Shtatë ushqimet që ju bëjnë edhe më shumë të uritur

Mendoni se ngrënia e ushqimeve do e kënaq urinë tuaj, mendoni sërish! Disa ushqime në fakt ju bëjnë më tepër të uritur. Ja disa prej tyre: Fast food Shumica e...

Ja çfarë ndodh nëse konsumoni pak kripë

Sipas një studimi më të fundit rezulton se nëse hani pak kripë, rritet rreziku për sulm në zemër ose në tru. Ka kohë që thuhet se një dietë me sasi...

Si mund të parandalohet kanceri? Ja çfarë thotë studimi dhe ushqimet që duhet të konsumoni

Kanceri mund të parandalohet me ndryshim në stilin e jetës, thonë shkencëtarët nga Universiteti i Harvardit, pasi që kanë zbuluar se mos pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit...