Dizelli e mban shtetin

Në emër të akcizës dhe TVSH-së, kompanitë për import dhe shitje të derivateve gjatë vitit që lamë pas në arkën e shtetit kanë derdhur rreth 270 milionë euro. Të licencuara nga ministria e Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë janë 637 pika të shitjes së derivateve Rreth 270 milionë euro në vit është shuma e taksave që kompanive për import dhe shitje të derivateve i paguajnë buxhetit të shtetit. Në bazë të dhënave...

Tri pije për mëngjes që ndihmojnë për të jetuar më gjatë

1. Çaji Hulumtimi i publikuar nga "Annals of Epidemiology" sugjeron se çaji jeshil ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vdekje të parakohshme....

JO BBC, ndaj Cityt Reali luan me BVC

Gjasat që Real Madridi të luaj ndaj Manchester Cityt me treshen sulmuese, Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo janë të vogla.  Rikthimi i CR7 duket më i afërt,...

Bleona Qerreti rrezikoi jetën në aeroplan, shikoni momentin (Video)

Bleona Qerreti ka qenë duke u kthyer nga plazhet e Cancun-it të Meksikës pas xhirimeve të një filmi, por duket se gjatë fluturimit ka hasur një problem që mund...

Lajme

Partia e djathë: Ndal minareve dhe ferexheve në Gjermani

Partia e ekstremit të djathtë në Gjermani, Alternativa për Gjermaninë, ka miratuar disa politika anti-Islam. I vetmi delegat i cili kërkoi që të ketë më shumë bisedime me grupet islamiste lokale, u vërshëllye. Delegatët në konferencën e partisë...

Shkodër, dy në pranga për kultivim kanabisi

Dy persona janë arrestuar në Shkodër ditën e diel me akuzën e kultivimit të bimëve narkotike. Të arrestuarit janë Pal Pepaj, 37 vjeç, banues në fshatin Grudë...

Trump: Kina po na “përdhunon”

Donald Trump cilësoi deficitin tregtar të SHBA-së me Kinën, diçka ndaj të cilit ai ankohet shpesh, si një përdhunim. "Nuk mund të lejojmë Kinën që...

Krijuesi i parave digjitale Bitcoin zbulon identitetin

Australiani sipërmarrës Craig Wright ka identifikuar publikisht veten si  krijuesi i monedhës digjitale "Bitcoin", Satoshi Nakamoto. Pranimi i tij, iu jep fund spekulimeve se kush doli...

Zbardhen detaje nga vrasja në Tiranë, autori i pamaskuar e pyeti Eltonin për emrin dhe më pas e qëlloi

Autori që ka ekzekutuar me armë zjarri Elton Çiçën mbrëmjen e djeshme në Tiranë duket se nuk e njihnin viktimën, kjo pasi ai para se të vritej është pyetur...

Sport

Salihu: FFK i ka kryer të gjitha punët, nesër pranohemi në UEFA

Një datë shumë e rëndësishme për futbollin kosovar pritet të jetë 3 maji, pasi nesër pritet që Kosova të pranohet në UEFA. Kongresi i UEFA-së do të mbahet nesër në Budapest, kongres në të cilën në rend ditë është edhe kërkesa...

JO BBC, ndaj Cityt Reali luan me BVC

Gjasat që Real Madridi të luaj ndaj Manchester Cityt me treshen sulmuese, Bale, Benzema, Cristiano Ronaldo janë të vogla.  Rikthimi i CR7 duket më i afërt, ndërsa me pak gjasa...

Xavi: "Hallall" Simeones, por nuk më pëlqen si trajner!

Legjenda e gjallë e Barcelonës, Xavi Hernandez ka deklaruar se ka respekt të madh për Diego Simeonen, por nuk është ai nga trajnerët e pëlqyer. Xavi ka thënë se nuk i do...

E magjishme, shikojeni çfarë i bën Messi robotit (Video)

Lionel Messi është futbollist i lindur. Veprat e tij në futboll tregojnë çdo ditë e më shumë se për këtë njeri asgjë nuk ka të paarritshme në...

A pajtoheni me Van Gaalin?

Louis van Gaal ka lavdëruar skuadrën e tij pas barazimit 1:1 në ‘Old Trafford’ ndaj leicester Cityt Trajneri i ‘Djajve të Kuq’, Louis van Gaal, beson se paraqitja ndaj...

Showbiz

Atraktivë dhe seksi edhe pas 13 vitesh martesë (Foto)

Ata janë të martuar prej 13 vitesh, por shpesh gjejnë mënyra nga më të ndryshmet për ta mbajtur gjallë lidhjen e tyre. Ola dhe James Jordan duket se kanë kaluar momente të mrekullueshme së bashku në Mauricius gjatë javës. Ata janë fotografuar duke improvizuar ushtrime...

Bleona Qerreti rrezikoi jetën në aeroplan, shikoni momentin (Video)

Bleona Qerreti ka qenë duke u kthyer nga plazhet e Cancun-it të Meksikës pas xhirimeve të një filmi, por duket se gjatë fluturimit ka hasur një problem që mund ti kushtonte...

Kush është mashkulli që po po i fle në krah Bebe Rexha? (Foto)

Këngëtarja shqiptare që jeton në Amerikë, Bebe Rexha nuk ka ndonjë lidhje zyrtare. Por Bebe ka dhënë shenja se është gati ti jap fund beqarisë.  Ajo ka...

Hapet Panairi i Dasmave, Tekstilit, Modës dhe Bukurisë

Të hënën, me 2 maj 2016, në ora: 12:00, në sheshin “Zahir Pajaziti”, hapet Panairi i Dasmave, Tekstilit, Modës dhe Bukurisë. Ky Panair organizohet nga Gecjan Fashion Group...

Eurovisioni ndryshon rregulloren, por flamuri i Kosovës mbetet i ndaluar

Organizatorët e festivalit evropian të këngës “Eurosong Contest 2016”, kanë ndryshuar formën e ndalimit të flamujve. Ata hoqën nga përdorimi i tyre listën...

Tech/Auto

Përdorimi me kohë të gjatë i mediave sociale ju shkakton depresion

Kushdo që përdor rregullisht mediat sociale do të ketë pasur përvojën e ndjenjës së zilisë për kënaqësinë që miqtë e tyre mund të kenë pasur. Por a është e mundur që këto ndjenja të jenë fillimi i diçkaje më të...

Superavionët 400 miliardë dollarësh kanë një problem jo fort të vogël (Video)

2500 avionët më të përparuar në botë kanë kushtuar plot 400 miliardë dollarë. Avionët nuk kanë “tru” në bazë dhe vëzhguesit...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Si parashikohet interneti në vitin 2025

Sipas disa studiuesve nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusetsit, interneti secilën herë do të bëhet më depërtues, por do të jetë më pak i...

Facebook ka shpenzuar 12.5 milionë $ për mbrojtjen e Zuckerberg që nga viti 2013

Facebook Inc. zbuloi se vitin e kaluar, kanë bërë shpenzime rreth 4.26 dollarë për sigurinë e shefit të rrjetit social më të përdorur në botë, Facebook, Mark...

Indeks+

10 njerëzit që u varrosën të gjallë, por që mbijetuan – kjo është historia e tyre!

Ideja e të varrosurit për së gjalli është një frikë universale. Të zgjohesh duke e gjetur veten të bllokuar nën tokë është pothuajse një dënim me vdekje. Këto histori janë tregime të mrekullueshme mbijetese dhe që tregojnë se sa është...

Harrojeni seksin, ja çfarë është më e rëndësishme në një marrëdhënie në çift

Dashuria e vërtetë nuk është ajo që lind nga një ‘shigjetë e Kupidit’ apo një kimi e fuqishme seksuale. Sipas studimit të financuar nga kompania...

Për herë të parë në histori, grabitet një bankë në Korenë Veriore

Në mes të ditës në Koren Veriore është grabitur një bankë. Në ndonjë vend tjetër ky nuk do të përbënte lajm, por sa i përket Koresë...

A është ky babai më kreativ në botë? (Foto)

Vajza e vogël e fotografit amerikan, Dave Engledow, kur të rritet do kuptojë se ka albumin fotografik më kreativ të fëmijërisë. Që nga lindja e Alice Bee, Dave ka...

Cili nga këta është objekti më i shtrenjtë në botë?

“Hinkley do të jetë objekti më i shtrenjtë në botë, hamendësimet më të përafërta thonë se Hinkley do ta kalojë koston prej 35 miliardë...

Opinione

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në përgatitje, ndeshjet ndërkombëtare i shijonim vetëm kur luanim një herë në 2-3 vjet...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Ekonomi

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti nuk ka filluari të realizohet. Konsorciumi fracez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes” nuk i siguroi mjetet e...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Shëndetësi

Tri pije për mëngjes që ndihmojnë për të jetuar më gjatë

1. Çaji Hulumtimi i publikuar nga "Annals of Epidemiology" sugjeron se çaji jeshil ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe vdekje të parakohshme. Studimi, i kryer nga Qendra Kombëtare e Kancerit të Japonisë, gjeti se ata që pinin pesë gota në ditë ose më...

Largoni mbetjet toksike nga zorra e trashë me këtë metodë alternative!

Në Shtetet e Bashkuara, pastrimi i zorrës së trashë u bë i famshëm gjatë viteve 1920 dhe 1930. Ajo është kryer e bazuar në teorinë e vetëhelmimit të...

Përfitimet shëndetsore nga ushqimet jeshile

Ushqimet jeshile kanë një rëndësi të veccantë në shëndetin e organizmin tonë. Konsumimi i tyre jep sa më shumë energji dhe përshpejtojnë metabolizmin...

Studim, diabeti dobëson dëgjimin

Sipas një studimi më të fundit të realizuar rezulton se diabeti është një sëmundje që mund të shkaktojë probleme me dëgjimin. Rezultatet e...

Metodat higjienike për t’u ndjerë më mirë

Ndjenja e pastërtisë është një ndjenjë e mrekullueshme që vije si rrjedhojë e pastrimit dhe produkteve të duhura të higjienës. Këto janë metodat...