Niveli i trafikimit me njerëz në Kosovë, shqetësues

Niveli i luftimit të trafikimit me qenie njerëzore edhe këtë vit ka dalë me rezultate jo të kënaqshme në Kosovë. Departamenti amerikan ka dhënë shqetësime serioze për Kosovën sa i përket trafikimit me qenie njerëzore. Ndër shqetësimet e ngritura janë numri i vogël i kallëzimeve penale gjatë vitit të kaluar dhe numri akoma më i vogël i dënimeve. Ministri i Brendshëm Skënder Hyseni gjatë prezantimit të raportit të Departamentit Amerikan...

Aksident me fatalitet në Ferizaj, vdes 88 vjeçari (Foto)

Në një aksident trafiku të ndodhur sot rreth orës 09:30 në Ferizaj, ka humbur jetën një person Ngjarja ka ndodhur në rrugën, "12 Qershori”...

Zyrtare: Zlatan Ibrahimovic lojtar i Manchester United (Foto)

Zlatan Ibrahimovic ka konfirmuar kalimin te Manchester United. Sulmuesi suedez në llogarinë e tij në Instagram, ka njoftuar se Manchester United do të jetë destinacioni i...

Ekskluzive: UEFA e konfirmon Feniksin në garat evropiane (Foto)

UEFA sapo ka dhënë njoftimin e madh për futbollin kosovar. Indeksonline ka siguruar konfirmimin zyrtar të shtëpisë më të madhe të futbollit evropian ku...

Lajme

Niveli i trafikimit me njerëz në Kosovë, shqetësues

Niveli i luftimit të trafikimit me qenie njerëzore edhe këtë vit ka dalë me rezultate jo të kënaqshme në Kosovë. Departamenti amerikan ka dhënë shqetësime serioze për Kosovën sa i përket trafikimit me qenie njerëzore. Ndër shqetësimet e ngritura janë...

Tre persona me maska grabisin 200 mijë euro në Krujë

Policia e Krujës është vënë në alarm pasi tre persona të armatosur me armë zjarri dhe me maska, kanë grabitur mesditën e të enjte një pikë këmbimi...

Bahtiri priti nënkryetarin e LDK-së, Agim Veliu

Kryetari i komunës, Agim Bahtiri  dhe nënkryetari, Safet Kamberi, kanë pritur në kabinetin e tij nënkryetarin e Lidhjes Demokratike të Kosovës, njëherësh edhe...

Policia e Kosovës dhe Shqipërisë, memorandum bashkëpunimi për organizimin e shërbimeve të përbashkëta të policimit rrugor

Me qëllim të vazhdimit të avancimit të bashkëpunimit ndërpolicor ndërmjet dy vendeve, si dhe intensifikimit të marrëdhënieve përmes planifikimeve dhe zbatimit...

OKB organizon konferencë për paqen mes izraelitëve dhe palestinezëve

Kombet e Bashkuara kanë organizuar një konferencë në Gjenevë të Zvicrës e cila në fokus procesin e paqes mes palestinezëve dhe izraelitëve. Kjo ngjarje dy ditore, do...

Sport

Ja sa do të jetë paga e Ibrahimovicit te Manchester United

Zlatan Ibrahimovic u ka dhënë fund zërave rreth së ardhmes së tij, duke njoftuar se destinacioni i tij i ardhshëm do të jetë Manchester United. Suedezi 34 vjeçar pas një karriere të pasur në Itali, Spanjë dhe Francë, ka vendosur të nis një aventurë të re...

Zyrtare: Zlatan Ibrahimovic lojtar i Manchester United (Foto)

Zlatan Ibrahimovic ka konfirmuar kalimin te Manchester United. Sulmuesi suedez në llogarinë e tij në Instagram, ka njoftuar se Manchester United do të jetë destinacioni i tij i ri, duke...

FIBA ka disa kërkesa për Kosovën

Para fillimit të kualifikimeve për Eurobasket 2017, ku Kosova do ta garojë për herë të parë, FIBA ka paralajmëruar edhe një herë për palestrën ku...

Ekskluzive: UEFA e konfirmon Feniksin në garat evropiane (Foto)

UEFA sapo ka dhënë njoftimin e madh për futbollin kosovar. Indeksonline ka siguruar konfirmimin zyrtar të shtëpisë më të madhe të futbollit evropian ku jep njoftimin se...

Ylli belg lëndohet para ndeshjes me Uellsin

Belgjika do të jetë me një mungesë të madhe për ndeshjen çerekfinale të Kampionatit Evropian ndaj Uellsit. Jan Vertonghen ka pësuar lëndim në kyçin e...

Showbiz

“Sledgehammer” publikohet nga Rihanna (Video)

Këngëtarja Rihanna ka publikuar këngën më të re të titulluar “Sledgehammer”. Ky projekt muzikor që është për kolonën zanore të filmit ‘Star Trek Beyond’ i takon zhanrit baladë dhe është finalizuar me klip, shkruan Indeksonline. Kur jemi...

Skivi kopjon Tunën (Video/Foto)

Reperi nga BS, Skivi ka kohë që e ka paralajmëruar projektin e ri muzikor. Madje ai herë pas here po poston fotografi dhe video të ndryshme përmes të cilave po i paralajmëron...

Luana Vjollca e pranon: Vdes të shëndoshet (Foto)

Ditët e fundit moderatorja Luana Vjollca është komentuar se ka shtuar në peshë, për shkak të fustanit që ka veshur në Top Awards. Por mesa duket Luana nuk shqetësohet...

Lori Hoxha shijon pushimet në… (Foto)

Pas një sezoni të gjatë në Top Channel, i cili kulmoi me mbrëmjen e Top Awards për Lori Hoxhën ka ardhur momenti të pushojë. Ajo ka treguar përmes SnapChatit se...

Adelina kopjon Miley Cyrus në klipin e ri (Foto)

Adelina Tahiri sapo ka publikuar projektin e saj më të ri të titulluar “Më mirë pa ty”. Këngëtarja mori komente pozitive për këngën e saj por edhe dukjen...

Tech/Auto

Kabllo nënujore e internetit që lidh SHBA-në me Japoninë

Në vitin 2014 Google, kishte përmendur se ishte pjesë e kompanive të cilat do të investonin 300 milionë dollarë në një kabllo të internetit e cila do të lidhte bregdetin perëndimor të SHBA-ve me Japoninë. Sot ajo u realizua. Kabllo e quajtur Faster, e gjatë...

Risitë teknologjike të Mercedes Benz E-Class 2017 (Foto)

Mercedesi e ka quajtur "luksi inteligjent" për shkak të teknologjive që duken sikur vijnë nga e ardhmja.  Ky model ka kamera, radarë e ndijues elektronikë që marrin...

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë,...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral...

Indeks+

32 gjëra të mahnitshme të kesh pranë një motër

Çdokush që ka një motër, e di shumë mirë se ç’kuptim ka jeta e saj, pa marrë parasysh nëse asiston edhe në planet tuaja më të çmendura. Pra, për motren time, dhe të gjitha motrat e të tjerëve – kjo është për ju. Këtu...

Vala gjigante në Kinë (Foto)

Foto spektakolare me dron janë kapur pas hapjes së portave të një dige në Xiaolangdi në provincën Henan në Kinë ku krijohet një valë gjigante, si pasojë e...

I ngec dora në dyert e trenit, tërhiqet zvarrë dhjetë metra (Foto)

Një grua ka qenë duke dalë nga treni në një stacion në Londër, kur dyert janë mbyllur dhe ia kanë zënë dorën në mes. Pasi treni është nisur,...

Ju janë rritur balluket? Ja si ti shkurtoni vetë!

Me balluket mund të bëjnë ndryshimet ndër më të lehta të frizurës për të cilën vendosin femrat, ndërkaq arsyeja e saj është që rritja e tyre...

Rihapet biblioteka e universitetit më të vjetër në botë, themeluar nga një grua (Foto)

Biblioteka e universitetit më të vjetër në botë restaurohet dhe hapet për publikun, 1157 vjet pasi u themelua nga një grua. Megjithëse është themeluar nga një...

Opinione

Çfarë po ndodh me Ferronikelin?

Në fillim të këtij shkrimi dua t’i rikujtoj publikut një pjesë të shkurtër nga diskursi i debatit “ferronikel” gjatë këtyr 32 viteve të jetës së tij. Që nga viti 1974, kur ishte marr vendimi për themelimin e Ferronikelit, rrinë pezull pyetja; A do...

BE i duhen tani udhërrëfyes të mirë

"Keep calm and carry on" - në fakt janë britanikët ata që gjithmonë ruajnë qetësinë. Por këtë herë jo. Prandaj Merkel, Hollande dhe Renzi u treguan...

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Ekonomi

"Fitch Ratings" paralajmëron rënie të investimeve në Britani

Agjencia ndërkombëtare e vlerësimit të kreditit "Fitch Ratings" pret që investimi në vitin e ardhshëm në Britani të Madhe të ulet për 5 për qind dhe se deri në vitin 2018 do të jenë për 15 për qind më të ulëta nga parashikimet e...

Lansohet projekti për rritjen e konkurrencës dhe promovimit te eksportit

Zyra e Bashkimit Europian do të organizojnë sot ngjarjen lansuese të projektit "Rritja e konkurrencës dhe promovimi i eksportit".  Ky projekt do të mbështesë zbatimin...

Prezantohen perceptimet e tatimpaguesve lidhur me ATK-në

Administrata Tatimore e Kosovës mban konferencën e organizuar në bashkëpunim me GIZ-in në të cilën do të prezantohen të gjeturat e anketës “Perceptimet e...

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse:...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

Shëndetësi

Këto tri pije shkatërrojnë thartirën në lukth: Harroni ilaçet dhe mjekun!

Këto mëlmesa me siguri i keni në shtëpinë tuaj, por nuk e dini që bëjnë mrekulli kundër thartirës në lukth.Nëse shpesh vuani nga thartira në lukth, nuk jeni të detyruar të vraponi pas ilaçeve. Përdorni artikujt ushqimorë, të cilët i keni në...

Recetat popullore për të shëruar infeksionet e rrugëve urinare dhe veshkat

Ja si të shpëtoni nga gurët në veshka dhe infeksionet urinare me disa mënyra 100% natyrale Të gjithë njerëzit janë të rrezikuar, sidomos gratë, për...

Ja cilat janë përfitime shtesë nga stërvitjet

Shumica e njerëzve stërviten për arsye se dëshirojnë të kenë muskuj më të formuar dhe vijë më të bukur trupore mirëpo shumë pak njerëz e...

“Arma” e re kundër kancerit në tru është një ilaç që e kemi të gjithë në shtëpi

“Arma” më e re kundër tumorit në tru mund të jetë një medikament i zakonshëm. Një nga format më të shpeshta të tumorit në tru, glioblastoma, mund...

Dieta më e shpejtë me kos: dobësohuni pesë kilogramë për dhjetë ditë

Megjithatë, duke pasur parasysh që fjala është për ditën restriktive, nuk do të duhej të vazhdoni më shumë se 14 ditë. Kosi është artikull i...