Gjashtë fëmijë u mbytën në gropat e vdekjes

Për pak vjet, gjashtë fëmijë në Kosovë kanë humbur jetën në gropat e hapura nga kompanitë e papërgjegjshme. Shteti nuk ka marrë kurrfarë masa ligjore ndaj këtyre të fundit Dy fëmijët, Florenta dhe Florent Mramori, që u mbytën të enjten në një gropë pranë shtëpisë së tyre në lagjen “Kolovica” në Prishtinë, nuk janë të vetmit që humbën jetën në këto gropa të lëna të pambyllura nga...

Ditë e nxehtë sot, na "flladit" futbolli

"Euro 2016" sot rikthehet me tri ndeshje speciale të fazës së 1/8-tës së finales.  Zvicra e shqiptarëve përballet me Poloninë duke filluar...

Plagosje me armë zjarri në Prishtinë, një person në gjendje të rëndë (Foto)

Në lagjen “Hani i Dilit” në Prishtinë në mesditë është plagosur një person, i cili me urgjencë është dërguar në QKUK,...

Juve e gjen zëvëndësuesin e Moratas (Video)

Juventusi shpejt e ka gjetur pasuesin e Alvaro Moratas. Skuadra kampione e Italisë thuhet se ka arritur marrëveshje me yllin e Marsejit, Michy Batshuayit.  Sulmuesi belg do ti...

Lajme

Nisma mban Kuvendin e parë zgjedhor (Drejtpërdrejt)

Nisma për Kosovën sot mban Kuvendin e Parë zgjedhor. Në këtë Kuvend pritet të zgjidhen strukturat e partisë. Partia e Fatmir Limajt është formuar në vitin 2014 ku në zgjedhjet që u mbajtën në qershor të atij viti ka fituar 6 ulëse në Kuvendin e...

Ja kush do hetohet nga Prokuroria për listat e fryra të UÇK-së?

Kryeprokurori i Shtetit, në bazë të në bazë të autorizimeve ligjore që ka, ka kërkuar nga prokuroria kompetente, fillimin e grumbullimit të informatave të nevojshme...

ISIS ka kidnapuar 900 civilë, ka vrarë 13 prej tyre

Grupi militant Shteti Islamik ka kidnapuar rreth 900 civilë, kryesisht kurdë, në disa zona të pjesës veriore të Sirisë ku militantët janë duke luftuar forcat kurde, njofton...

Rreziku nga kolonizimi i veriut

E rrethuar me toka të banorëve shqiptarë, “Lugina e Diellit”, vendi ku Qeveria e Serbisë ka filluar ndërtimin e 300 shtëpive për kthimin e 1500 banorëve serbë, po...

Disa kryediplomatë të BE-së, takim urgjent pas BREXIT

Ministrat e jashtëm të gjashtë vendeve themeluese të Bashkimit Evropian do të mbajnë një takim krize rreth të ardhmes së BE-së, një ditë pasi britanikët...

Sport

Juve e gjen zëvëndësuesin e Moratas (Video)

Juventusi shpejt e ka gjetur pasuesin e Alvaro Moratas. Skuadra kampione e Italisë thuhet se ka arritur marrëveshje me yllin e Marsejit, Michy Batshuayit.  Sulmuesi belg do ti bashkohet Juventusit për 30 milionë euro. Ka qenë Allegri ai që ka zgjedhur Batshuayin për sulmin e Juves pas formës...

Ditë e nxehtë sot, na "flladit" futbolli

"Euro 2016" sot rikthehet me tri ndeshje speciale të fazës së 1/8-tës së finales.  Zvicra e shqiptarëve përballet me Poloninë duke filluar nga ora 15:00. Shaqa...

Para Evropës, Feniksi i "blindon" yjet (Foto)

Skuadra kampione e Kosovës në Futsall, Feniksi nga Drenasi vazhdon të mbetet lider edhe me kushtet e ofruara për futbollistët e saj. Feniksi ka arritur ti "blindojë" yjet e saj me...

Messi: S'e heq mjekrën, pa e fituar kupën

Lionel Messi ka thënë se ka ardhur koha që tifozët e Argjentinës të ndihen krenar me idhujt e tyre. Në prag të finales së Kupës së Amerikës, Messi mendon se...

Cigarexhiu i Belgjikës, ylli belg kapet "mat" në hotel (Video)

Radja Nainggolan është zënë në një moment të padëshiruar në dhomën e hotelit me Kombëtaren Belge.  Një video inçizim i bërë nga...

Showbiz

Reagimi i Milaim Zekës pas ndarjes së vajzës nga Seldi

Pas 4 vitesh romancë me bukuroshen Dafina Zeka, këngëtari Seldi Qalliu i ka dhënë fund lidhjes me vajzën e publicistit të njohur. “Jemi ndarë me konsensus”, mësohet të ketë thënë këngëtari për mediat, duke shtuar se kjo histori mbaroi normalisht, ashtu...

Paditet Sylvester Stallone

Një trajner personal nga qyteti Rockland, ka paditur aktorin Sylvester Stallone me akuzën se ia ka vjedhur idenë për një shfaqje televizive. Sipas Rob Fletcher, ylli i filmit...

Seldi flet për ndarjen me Dafinën: Çdo fillim e ka edhe një mbarim

Seldi i ka dhënë fund lidhjes 4-vjeçare me të dashurën e tij, Dafinën. I kontaktuar nga Blitz.al këngëtari ka thënë se ata nuk janë më bashkë dhe...

Ai momenti kur era i’a zbulon “zogun” Kelly Brook (Foto)

Ajo është e njohur për format e saj trupore të cilat nuk heziton asnjëherë t’i ekspozojë. Kelly Brook është paraqitur të premten në St Albans Hertfordshire...

Marnie Simpson tregon më shumë se ç’duhet (Foto)

Ylli televiziv, Marnie Simpson, e njohur në reality shoë ”Geordie Shore”, duket se është “tradhtuar” nga veshja e saj në festë së bashku me miqtë e...

Tech/Auto

Teknologjia evoluon, ja stilolapsi kopjues (Video)

“Scribble” është stilolapsi që skanon një ngjyrë nga një objekt, e kthen atë në bojë, dhe lejon vizatimin me po atë ngjyrë. Ky është sensori  i ngjyrës “RGB”, i cili skanon ngjyrat dhe dërgon informacionin në mikro pompën e...

Këtij celulari nuk ia ka marrë dot askush për kamera

Deri në fillim të vitit 2016, “iPhone 6S Plus” ishte telefoni me kamerën më të mirë në treg, por kjo ndryshoi shpejt. “Samsung Galaxy S7” hyri në shkurt...

Ja sa do të kushtojë iPhone 7

Apple shfaq dhe detajet e para të publikimit të pajisjes iPhone 7, i cili pritet të vijë në shtator. Sipas raportimeve më të fundit rezulton se iPhone i ri do të ketë...

Shpiken syzet që iu lejojnë vetëm ju ta shihni telefonin tuaj

CelalGoger, një 40 vjeçar nga Turqia po pretendon se ka shpikur syzet të cilat iu lejojnë vetëm ju të shihni se çfarë shfaqet në telefonin tuaj. Ai këtë e ka...

Përdorimi i telefonit në errësisë mund të ju verbërojë!

Përdorimi i telefonit në terr është një fenomen shqetësues pasi mund të sjellë verbëri tek përdoruesit. Përdorimi i telefonitnë...

Indeks+

Këto persona nuk e kanë problem daljen e Britanisë nga BE-ja (Foto)

Rezultati i referendumit, ku shumica e qytetarëve britanikë votuan për daljen nga Bashkimi Europian, është në qendër të vëmendjes në Britaninë e Madhe, por edhe në Europë. Por siç shihet edhe nga këta foto, fëmijët e pasur të Londrës duket se nuk...

Kurrë nuk është vonë për të ndryshuar

Thuajse të gjithëve u ka ndodhur që të dalin para pasqyrës e të shikojnë se ai nuk është trupi që ata duan. Ndoshta e keni menduar se është koha e për...

Ja vdekjet më të çuditshme gjatë seksit

A keni dëgjuar për shprehjen se “vdekja gjendet kudo?” Epo, kjo thënie vlen edhe për seksin nga i cili çdoherë presim kënaqësi maksimale dhe jo gjëra të...

Verbohen dy gra duke shikuar në telefon

Dy gra janë verbuar përkohësisht në Londër, derisa ishin duke shikuar në telefonin e tyre gjatë kohës që gjendeshin në shtrat. Sipas The Independent, ato kishin...

Babë e bijë çmendin internetin me flokët e tyre

Benny Harlem nga New York, është këngëtar, kompozitor, model dhe më e rëndësishmja një baba i mrekullueshëm. Ai dhe vajza e tij 6 vjeçare Jaxyn, kanë...

Opinione

Aylani i harruar!

Ditën kur fotografitë e trupit të pajetë të Aylanit të vogël – të shtrirë përmbys në breg të detit turk – mbushën ballinat e gazetave dhe ekranët televizivë, revista gjermane Spiegel vendosi mbishkrimin: “Nëse kjo fotografi nuk e ndryshon botën,...

Nepotizmi ka ngufatur Kosovën

Jemi dëshmitar tash e sa kohë që vendi ynë ka ngecur në shumë fusha. Varfëria dhe kriza ekonomiko- sociale sa po vjen e po shtohet në vendin tonë. Këto plagë...

Një copëz Shqipërie pa fotoshop

Dhimo Koten e njeh shumëkush, por pak kanë shkuar ta vizitojnë në parajsën e tij, afër Qafë Botës. Unë kur shkova për herë të parë, ndodhi se...

Ligji Ferid, ligji, jo Zoti!

Ministri Ferid Agani thotë se llogari i jep vetëm Zotit. Raporti me Zotin është punë e tij personale, por rreth dyshimeve për keqpërdorime ai duhet t'iu jep llogari ligjit dhe...

Aksidentet rrugore, fatkeqësi apo faj?

Shkruan: Erdonit Hoxha Titujt me lajme për aksidentet rrugore janë titujt më të shpeshta që lexohen kudo në portalet vendore. ‘Aksident fatal në hyrje të...

Ekonomi

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në Kosovë dhe Ministrit të Financave Z. Avdullah  Hoti dhe Ministrit të Tregtisë dhe Industrisë Znj. Hykmete...

Ja sa do të ndikojë dalja e Britanisë nga BE-ja në pushimet verore

Dhjetëra mijëra pushues nga Britania e Madhe e vizitojnë Evropën çdo vit. Por pas rezultatit të referendumit që u shpall zyrtarisht këtë mëngjes, shumë prej...

Banka e Anglisë: Të gjitha masat e nevojshme për të qetësuar tregjet

?Banka e Anglisë deklaroi sot se është e vendosur për ruajtjen e stabilitetit monetar dhe financiar, pas referendumit për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. “Banka e...

Derivatet e naftës me çmime të reja në Maqedoni

Komisioni Rregullativ për Energjetikë më 27 qershor duhet të sjell vendim për çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni, transmeton Telegrafi...

Thellohet kriza ekonomike në Rusi

Në vlerësimin e publikuar nga ekspertët në web faqen e Shkollës së Lartë të Ekonomisë, një ndër universitetet kryesore në Rusi, thuhet se ekonomia ruse ende...

Shëndetësi

Zgjimi në orën 6:00, ja pse duhet praktikuar

Njerëzit shpesh e lidhin suksesin e tyre me zgjimin herët në mëngjes. Blogeri Eghosa Aihie, i cili ka ndjekur një rutinë të tillë për dy vjet pranon se zgjimi në orën 6 i ka ndryshuar jetën. Ja gjashtë arsye bindëse që duhet t’ju motivojnë për t'u...

Ja sëmundjet që shërohen nga brokoli

Nje studim i fundit tregon ngrënia e brokolit mund të ulë rrezikun nga sëmundjet e zemrës, tipit 2 të diabetit dhe disa llojeve të kancerit. Flavanoidet të gjetur në...

Ja si ta parandaloni kancerin

Një në pesë rastet e kancerit mund të parandalohen nëse njerëzit ndjekin një jetesë më të shëndetshme, thonë ekspertët. Ndryshimet e thjeshta si...

Gjashtë arsye bindëse pse duhet të zgjoheni në orën 6

Njerëzit shpesh e lidhin suksesin e tyre me zgjimin herët në mëngjes. Blogeri Eghosa Aihie, i cili ka ndjekur një rutinë të tillë për dy vjet pranon se zgjimi në...

6 minuta lexim, terapi për trurin

Në epokën e globalizmit shoqëritë e kulturat e ndryshme gjithnjë e më shumë po shkëmbejnë me njëra tjetrën komunikimin falë hapësirave virtuale....