Largohet nga lokali i uzurpuar bashkëpunëtori i Sami Lushtakut (Video)

Policia e Kosovës sot ka nisur aksionin për lirimin e ndërmarrjeve të uzurpuara në Prishtinë.  E tashmë janë mbyllur disa lokale që konsideroheshin si pronë shoqërore e uzurpuar.  Aksioni i policisë ka ndodhur në disa lokalitete të Prishtinës. Në qendër të Prishtinës, në sheshin “Zahir Pajaziti” është mbyllur një lokal, po inspektorët e policisë kanë mbyllur edhe një shitore në Rrugën “Lah Nimani” tek...

UP i publikon listat e bursave për mbi njëmijë studentë

Universiteti i Prishtinës pritet që sot t’i publikojë listat e studentëve përfitues të bursës nga ky institucion i arsimit të lartë. Kryetari i...

Vokrri bën falënderime dhe një dhuratë për presidentin (Video)

Kryetari i Federatës të Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri i ka falënderuar institucionet e Kosovës për ndihmën e dhënë në rrugën drejt...

Hitzfeld: Mos na i prekni yjet, Shaqa e Xhaka janë mirë te Zvicra

Ish selektori i famshëm i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld e ka komentuar situatën e fundit e krijuar pas pranimit të Kosovës në UEFA. Hitzfeld ka thënë se nuk e beson...

Lajme

Dalin në gjyq refugjatët që tronditën Gjermaninë me sulme seksuale

Në qytetin gjerman Këln është zhvilluar seancë gjyqësore për të dyshuarit e sulmeve seksuale në këtë qytet, të cilat ndodhen në prag të festës së Vitit të Ri. Një algjerian 26 vjeçar, është akuzuar për atentat të sulmit seksual...

Sheshel: Serbia të integrohet me Rusinë për ta ruajtur Kosovën

Sheshel ka prezantuar një propozim interesant, të enjten. Sheshel, ka dal me idenë se shteti i tij, Serbia, duhet të integrohet me Rusinë, në mënyrë që të mund tw...

Largohet nga lokali i uzurpuar bashkëpunëtori i Sami Lushtakut (Video)

Policia e Kosovës sot ka nisur aksionin për lirimin e ndërmarrjeve të uzurpuara në Prishtinë.  E tashmë janë mbyllur disa lokale që konsideroheshin si pronë...

Kadri Veseli hap Instagramin për të komunikuar me rininë

Nëpërmjet një njoftimi të postuar në Facebook, pretendenti për kryetar i partisë më të madhe në vend, Kadri Veseli, ka treguar se i është “bindur”...

Dirigjenti i njohur rus mban koncert në qytetin e rrënuar të Palmirës në Siri (Video)

Rrënojat e qytetit antik të Palmirës në Siri, dëshmitarë të dhunës së papërmbajtur të Shtetit Islamik, janë bërë sfond i një koncerti të...

Sport

Vokrri bën falënderime dhe një dhuratë për presidentin (Video)

Kryetari i Federatës të Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri i ka falënderuar institucionet e Kosovës për ndihmën e dhënë në rrugën drejt anëtarësimit në UEFA. Në takim me presidentin e vendit, Hashim Thaçin, Vokrri ka ndarë edhe një suvenir duke...

Hitzfeld: Mos na i prekni yjet, Shaqa e Xhaka janë mirë te Zvicra

Ish selektori i famshëm i Zvicrës, Ottmar Hitzfeld e ka komentuar situatën e fundit e krijuar pas pranimit të Kosovës në UEFA. Hitzfeld ka thënë se nuk e beson se Shaqiri, Xhaka e...

Gashi iu tregon amerikanëve për futbollin e Kosovës

Shkëlzen Gashi e ka nisur me plot sukses aventurën e tij e tij në Amerikë te skuadra e Colorado Rapids.  Futbollisti nga Çabiqi i Klinës e ka dhënë një...

"City luante ndaj Realit, si në turniret e shkollës së mesme"

Bashkëlojtari i Xherdan Shaqirit te Stoke, Joselu ka thënë se Manchester City ka qenë një nga gjysëmfinalistët më të dobët në Ligën e Kampionëve. Joselu e...

Befason Kujtim Shala: E pandershme nëse marrim Xhakën, Shaqirin e Behramin nga Zvicra

Një deklaratë befasuese vjen nga ish-trajneri i Prishtinës, dhe ish-futbollisti i mirënjohur kosovar, Kujtim Shala. Ai ka folur për mediat kroate, për pranimin e Kosovës në...

Showbiz

Kim dhe Kourtney me fotosesion në kopsht fëmijësh (Foto)

Kardashian është një nga familjet më të përfolura dhe më të fotografuara në botë. Kim dhe Kourtney Kardashian kanë realizuar një fotosesion shumë të “çuditshëm”, në një kopsht fëmijësh. E çuditshme është sepse...

Yllka Kuqi përpos muzikës, fantastike edhe në fotosesion (Foto)

Yllka Kuqi edhe pas publikimit të videoklipit të saj ka vendosur që të jetë mjaft aktive. Ajo përmes rrjetit social Instagram, ka publikuar një fotografi në të cilën...

Eneda Tarifa e nisë më së keqi në provat e Eurovizionit (Foto/Video)

Eneda Tarifa dhe këngëtaret e dyta, kanë përfunduar provën e parë të performancës në skenën e Stokholmit.  Eneda ishte shumë e saktë dhe zëri i...

Kim Kardashian në Kubë, sa "pranë" shpërthimit (Foto)

Kim Kardashian i ka rikthyer linjat e saj bombastike. Kim është parë në Havana të Kubës me burrin e saj, Kanye West dhe fëmijët e tyre.  Gjoksi i Kim dukej se do të...

Premierë, Dua Lipa publikon këngën e re (Video)

Këngëtarja kosovare që po bën famë në arenën ndërkombëtare, Dua Lipa sapo ka publikuar këngën e re të saj.  "Hotter Than Hell" quhet hiti i...

Tech/Auto

iPhone 7 vjen me risi të reja

iPhone 7 deri më tani është përfolur se do të vijë me një dizajn të ngjashëm me atë të iPhone 6S dhe se modeli i ardhshëm i telefonit të Apple do të vijë vetëm me përmirësime tjera të pavërejtshme, sikurse procesori i...

Instagram së shpejti me një profil biznesi (Foto)

Së shpejti pritet që Instagram të japë mundësi të gjithë personave të cilët duan të promovojnë biznesin e tyre në këtë rrjet social të kenë...

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Indeks+

Peshkaqeni 3.5 metra terrorizon peshkatarët (Video)

Një grup peshkatarësh në Australi kanë filmuar momentin e tmerrshëm kur një peshkaqen masiv, rreth 3.5 metra i gjatë, vjen rrotull varkës së tyre, përpara së të tentojë se të sulmojë motorin e mjetit të tyre. Siç raporton 7News, peshkatarët ndodheshin...

Njihuni me "njeriun magnet" (Video)

Në Madhya Pradhesh të Indisë, mësohet se jeton një person i cili pretendon se ka aftësi "magnetike". Arun Raikëar e ka demonstruar talentin e tij bizar para publikut, ai ka...

E pazakontë: Lind fëmija me 31 gishta

Një fëmijë i gjinisë mashkull në Kinë ka lindur me 16 gishta në duar dhe 15 në këmbë. Hong Hong, i cili është katër muajsh, vuan nga një defekt...

Ndryshimet e mëdha, 7 këshilla si t’i përballojmë

Kur ndodhemi përpara një ndryshimi, jemi të përfshirë në një proces të tillë i cili vjen pa trokitur në jetën tonë, na duhet një listë e gjatë...

Një qytet i lashtë fshihet nën Antarktidë (Foto/Video)

Më 1929 historianët bënë një zbulim tronditës: hartën ‘Piri Reis’, një hartë kjo që kishte shekuj që ishte zhdukur. E vizatuar më 1513 dhe e...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Shqipëria paguan naftën më shtrenjtë se Franca dhe Gjermania

Një grafik i publikuar në datën 2 Maj në faqen globalpetrolprices.com, që tregon çmimet e naftës në dollarë për litër e rendisin Shqipërinë në vendin e 13 në botë. Çmimet variojnë nga taksat që vendos çdo vend për konsumatorët,...

Kalifornia rrit moshën për duhan në 21 vjeç

Kalifornia ka rritur moshën ligjore për blerjen e prodhimeve të duhanit nga 18 në 21 vjeç. Ligji i ri e bën të paligjshme shitjen e duhanit për njerëzit nën 21...

MBPZHR-ja mbështet kulturat e reja bujqësore (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi, ka marrë pjesë në promovimin e shpargut/asparagut, që u mbajt sot në Prishtinë, ku...

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

Shëndetësi

Si të kontrolloni stresin

Stresi është një fenomen ndikues në jetën e gjithsecilit, prandaj është e rëndësishme që ne të kujdesemi në mënyra të ndryshme që të shmangim praninë e tij. ndoshta më parë nuk e kemi ditur se ekzistojnë mënyra të ndryshme për...

Ultrazëri më unik dhe efikas për trajtime komsetologjike të lëkurës SonoStar Matrix

Ultrazëri është term për valët zanore që nuk mund të dëgjohen nga veshi i njeriut. Ato janë valë zanore me frekuenca shumë të larta në diapazon më...

Vera, kafja dhe çaji, kanë baktere të mira

Të gjithë ata që konsumojnë, verë, çaj ose kafe ka lajme të mira. Të treja këto pije sipas specialistëve përmbajnë disa lloj bakteresh, të cilat...

Kafeja lufton celulitin, mësoni sesi duhet ta përdorni

Kini parasysh që të mos i hidhni grimcat e kafes që mbeten pasi bëni kafenë në mëngjes. Në vend të kësaj, përzieni një filxhan me pluhur kafeje me 6 lugë...

Sa herë duhet ti përdorni shishet plastike?!

Sa herë mund të përdorim një shishe plastike, para se ajo të humbasë karakteristikat kimike dhe fizike dhe të mos dëmtojë shëndetin tonë? Kësaj pyetje i...