Edita Tahiri: Doni Asociacionin e Komunave me shumicë serbe? I kemi tri kushte

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet teknike me Serbisë, Edita Tahiri ka thënë se Kosova i ka tri parakushte para themelimit të Asociacionit të Komunave me shumicë serbe. Si kusht i parë është shpërbërja e plotë e strukturave paralele serbe në Kosovë, raporton B92. Pas ditës së parë të bisedimeve në kuadër të dialogut teknik mes Beogradit dhe Prishtinës në Bruksel, Tahiri përsëriti se pozicioni i Kosovës, në lidhje me vonesën...

Merr flakë vetura e Avokatit të Popullit në autostradën “Ibrahim Rugova” (Video)

Pak më parë një veturë zyrtare është përfshirë nga zjarri në autostradën “Ibrahim Rugova”, përkatësisht në...

Fajon: Do të angazhohem për demarkacionin, lajme të mira për Kosovën

Eurodeputetja Tanja Fajon ka thënë se do të përpiqet që të zgjidh problemin e demarkacionit të të kufirit me Malin e Zi. Ajo ka thënë se duhet...

A e mbani mend kohën kur Mergim Mavraj festonte me birrë suksesin e Greuther Furth (Video)

Mergim Mavraj ka ngritur në këmbë opinionin mbarë kombëtarë me reagimin e tij duke refuzuar të vesh fanellën e Kombëtares në të cilën...

Lajme

Vetura vetë-aksidentohet, rrezikonte jetën e fëmijës (Video)

Një veturë është vetë-aksidentuar, si pasojë e mospërshtatjes së shpejtësisë në rrugën “Lumni Surdulli”, tek varrezat e qytetit në Komunën e Vushtrrisë. Vetura ka devijuar nga rruga, pasi që rrezikonte të shkelte një fëmijë, i cili i...

Edita Tahiri: Doni Asociacionin e Komunave me shumicë serbe? I kemi tri kushte

Shefja e delegacionit të Kosovës në bisedimet teknike me Serbisë, Edita Tahiri ka thënë se Kosova i ka tri parakushte para themelimit të Asociacionit të Komunave me shumicë...

Sejdiu godet Mustafën: Në LDK asnjëherë nuk u fol për demarkacionin dhe asociacionin

Çështja e përcaktimit të kufirit me Malin e Zi dhe Asociacionin e Komunave Serbe asnjëherë nuk është debatuar në Këshillin e Përgjithshëm të Lidhjes...

Ali Ahmeti: Në Kumanovë ka mundur të ndodhë më keq (Video)

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, thotë se gjërat në Kumanovë, në ditët e luftimeve të ndërmjet grupit të armatosur të...

Bahtiri: S’kam ardhur në Kosovë për karrige (Video)

Kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri ka thënë se ai nuk ka ardhur nga diaspora për karrige por për t’i ndihmuar qytetarët. Ai ka shtuar se do ta braktisë politikën në...

Sport

Cana ia propozon tre lojtarë Lazios, dy janë shqiptarë

Kapiteni i Kombëtares Shqiptare, Lorik Cana, i ka sugjeruar ish skuadrës së tij, Lazios, që t’i sjell në radhët e veta tre lojtarë, në mesin e tyre dy shqiptarë. Duke folur për ‘Radiosei’, Cana që do të jetë me Shqipërinë në Euro 2016, i ka...

De Biasi i bashkohet Mehës te Al Nasri, i ofrojnë kontratë të majme sheikët (Video)

Për shumë nga futbollistët kuqezi, Franca do të jetë një mundësi e mirë për të ndryshuar skuadër, por trajneri De Biasi e arriti këtë më...

Ja sa milionë franga i takojnë Baselit nga transferimi i Xhakës te Arsenali (Foto)

Granit Xhaka është bërë futbollisti më i shtrenjtë zviceran i të gjitha kohërave , me transferimin prej 43 milionë euro te Arsenali. Mesfushori me prejardhje nga Kosova,...

I ofron 500 mijë euro vetëm që të ftohet nga Kroacia në Euro 2016

Jorge Sammir ka ofruar publikisht 500 mijë euro vetëm që të ftohet nga Përfaqësuesja e Kroacisë në Euro 2016 që mbahet në Francë. Kroati i natyralizuar,...

Mavraj i quan të paudhë ata që e kritikuan (Foto)

Mergim Mavraj ka bërë një tjetër reagim rreth atyre që e kritikuan për veprimin e tij te Kombëtarja Shqiptare, ku refuzoi të vesh një fanellë në të cilën...

Showbiz

Shpërthen vajza seksi e Eli Farës (Foto)

Vajza e këngëtares Eli Fara, Marina, nuk i ka rezistuar publikimit të disa fotove të reja provokuese. Ajo i ka postuar fotot e fundit në Instagram ku shfaqet e veshur me një fustan mjaft të ngushtë, i cili është gati duke shpërthyer për shkak të formave të...

Çfarë ka ndodhur me gjoksin e Kaltrina Selimit? (Video)

Këngëtarja e njohur Kaltrina Selimi, ka kohë që i mungon skenës muzikore. Në llogarinë e saj në Instagram ajo ka shpërndarë nëj video teksa shihet duke sfiluar...

Enca shumë shpejt me këngë të re, ja detajet (Video)

Këngëtarja e njohur Enca Haxhia, me anë të një postimi në llogarinë e saj në Instagram ka njoftuar ndjekësit e saj se shumë shpejt do të vijë me një...

Bleona shumë shpesh foto nga shtrati (Foto)

Këngëtarja e njohur Bleona Qereti shquhet për linjat e saj seksi. Ajo poashtu nuk lë anash as fotot e ndryshme provokative. Së fundmi, ajo ka shpeshtuar fotot nga shtrati, shkruan...

Eva Ndoja dhe të pasmet e saj “top” (Foto)

Jo rrallë herë ajo provokon me foto të nxehta. Bëhet fjalë për këngëtaren e njohur nga Shqipëria, Eva Ndoja. “Se ke ditë”, ka shkruar këngëtarja...

Tech/Auto

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500 dollarë dhe do të përfshijë tiparet më të mira dhe do të ketë performancë të...

Kjo është loja më fiksuese që mund të luani në shfletuesin tuaj

E përshtatshme për tu luajtur në shfletuesin tuaj të uebit, ose përmes aplikacionit për Android dhe iOS, “Slither.io” është një version i luajtur me shumë...

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e...

Mesazhet e “WhatsApp” nuk janë të koduara

Një grup ekspertësh për teknologjinë nga Kolorado e SHBA-ve pretendojnë se kanë arritur të lexojnë mesazhet e “WhatsApp”-it, rrjetit social i cili pretendon se...

Së shpejti më shumë hapësirë për t'u shprehur në Twitter

Përdoruesit e rrjetit social Twitter së shpejti do të ketë më shumë hapësirë për të shprehur veten, sepse muajt e ardhshëm nuk do të ketë më kufizime...

Indeks+

Shkencëtarët po shpikin drurin e “padukshëm” (Foto)

Disa shpencëtarë të Universitetit të Maryland kanë punuar për të shpikur një material druri transparent. Druri i “padukshëm” sipas profesorit të Departamentit të Inxhinierisë në këtë universitet, Liangbing Hu, është më i fortë se druri...

Etna “rikthehet” në jetë

Mali Etna, një prej vullkaneve më të larta në Europë, u aktivizua të mërkurën duke lëshuar llavë të kuqe në qiellin e mbrëmjes. Me një lartësi...

Njihuni me numrat e mallkuar dhe historitë e tyre

Nga numri famëkeq 13, te numri 11, 17 e deri tek numri 39, ja pse evitohen Numri 13 është numri më me famë i cili është konsideruar i pafat. 13-ta, numri i cili është...

Sërf nën shoqërinë e delfinëve (Video)

Në momentin që ajo po bënte sërf për qefin e saj, është rrethuar nga një grumbull me delfinë. Kjo i ka ndodhur një sërfistje femër e cila befas e ka gjetur...

Ja përse duhet ti ndërroni këpucët

Këpucët shpesh janë dhe pjesa që mund të përdoren më shumë nga ne, nëse rrobat e tjera mund të ndërrohen ccdo ditë, këpucët mund të këni...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka udhëhequr Kryesuesi i Bordit Drejtues, Ymer Havolli, i cili ia dorëzoi Kryetarit të Kuvendit Raportin Vjetor 2015 të...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Çmimet e naftës rriten për të parën herë këtë vit

Në tregun aziatik, çmimi i naftës së papërpunuar sot ka shënuar rritje në mbi 50 dollarë për një fuçi, për të parën herë këtë vit,...

Shëndetësi

Të mirat që i sjell organizmit konsumimi i vezës çdo ditë

Vezët janë të pasura me vlera ushqyese, të tilla si proteina, vitamina (A, B2, B6, B12, D, E) dhe minerale (zink, thiamin, riboflavin, fosfor, magnez, hekur, selen, bakër) si dhe omega-3 acide yndyrore që janë thelbësore. Përveç kësaj, ato janë me vlerë të ulët të...

Ja si ju ndihmon soda e bukës të lini duhanin

Në studimet e fundit rezulton se soda e bukës është një produkt, që ju ndihmon tyë hiqni dorë nga duhani. Ky është një ilaç i çuditëshëm...

Sekrete për t’u qetësuar në fund të ditës

E kush është ai ose ajo që nuk dëshiron që të qetësohet plotësisht pas një dite të lodhshme pune e me stres! Këtë herë ju sjellim sekrete relaksi: A e...

Sa orë gjumë duhet të flemë në ditë?

Sasia e gjumit për të cilën çdo njeri ka nevojë varet nga shumë faktorë, duke përfshirë këtu edhe moshën. Foshnjat zakonisht kanë nevojë të...

Zhbllokojini sinuset me gishtat e duarve tuaja

Njerëz nga të gjitha moshat përballen me të njejtin problem të shëndetit: sinuset e bllokuara. Ka faktorë të ndryshëm që kanë ndikuar në këtë...