Rreth 3 mijë përdorues të drogave në Kosovë

Numri i përdoruesve të substancave narkotike në tërë Kosovës, është rreth 3 mijë. Ndërsa, vetëm në këtë vit janë regjistruar 283 raste të posedimit të këtyre substancave dhe 185 raste të konsumimit. Kështu u bë e ditur në një konferencë për shënim të 26 qershorit-Ditës Ndërkombëtare Kundër Abuzimit dhe Trafikimit me Droga, e organizuar nga Policia e Kosovës dhe Ministria e Punëve të Brendshme, në bashkëpunim me...

Nesër fillon “Wimbledon” këto janë çiftet e para (Foto)

Nga data 27 qershor deri me 10 korrik sytë do të jenë në sportin e tenisit, pasi është rikthyer gara më e rëndësishme ajo e...

E pabesueshme – Elvis Prisley është gjallë? (Video)

Këngëtari i famshëm botëror, Elvis Presley thuhet se ka vdekur në moshën 42 vjeçare, saktësisht më datën 16 gusht të vitit...

Rri 6 ditë pa u ngritur nga videoloja, rrezikon të vdesë

Pasioni për videolojërat mund të kthehet lehtë në varësi, madje me pasoja të rrezikshme. Një 19-vjeçar në Kinë u shkëput nga videoloja e...

Lajme

Koktej molotovi në drejtim të veturës private

Persona të panjohur kanë hedhur një shishe molotovi në drejtim të veturës private të një personi në grykën e Carralevës në Suharekë, ku si pasojë e zjarrit janë shkaktuar dëme materiale në veturë. Polica nuk ka dhënë detaje për shkaqet e...

Rreth 3 mijë përdorues të drogave në Kosovë

Numri i përdoruesve të substancave narkotike në tërë Kosovës, është rreth 3 mijë. Ndërsa, vetëm në këtë vit janë regjistruar 283 raste të...

Imami nga Shqipëria mbledh mijëra besimtarë në xhaminë e Shkupit (FOTO)

Imami i njohur nga Shqipëria, Elvis Naçi ka vizituar dje Shkupin me rastin e muajit të Ramazanit, ku u prit nga qytetarë të shumtë, të cilët ndoqën ligjëratën e...

Zëvendësministri i Infrastrukturës e vodhi për katër muaj veturën e shtetit

Mbi 3 mijë e 700 ka shpenzuar një zëvendës ministër i Qeverisë së Kosovës vetëm në karburante, brenda një periudhe katër mujore. Për më keq, Zyra e...

Thaçi: Spanja do ta njohë shumë shpejt Kosovën

Presidenti i Republikës, Hashim Thaçi, ka deklaruar se Spanja së shpejti pritet ta njoh pavarësinë e Kosovës. Thaçi këto deklarata i ka dhënë gjatë një...

Sport

Duka e pranon se Shqipëria gaboi me Behramin, Shaqirin e Xhakën

Armand Duka, kreu i Federatës Shqiptare të Futbollit, si duket është penduar që nuk ka ftuar në Kombëtare lojtarët si: Shaqirin, Behramin, Xhakën dhe të tjerët Armand Duka, numri një i futbollit shqiptarë, i ftuar në emisionin “Allez Show”, e ka pranuar se ndoshta...

Nesër fillon “Wimbledon” këto janë çiftet e para (Foto)

Nga data 27 qershor deri me 10 korrik sytë do të jenë në sportin e tenisit, pasi është rikthyer gara më e rëndësishme ajo e “Wimbledonit”. Një nga eventet...

Lampard i dërgoi mesazh Gudjohnsenit, bëri shaka me kualifikimin e Islandës

Kapiteni i Islandës, Ediur Gudjohnsen ka zbuluar se ish-bashklojtari i tij tek Chelsea, Frank Lampard, bëri shaka me kualifikimin e tyre në evropian. Islanda pas fitore ndaj Austrisë, u kualifikua...

Tarashaj falënderon Thaçin: Në Francë ne kemi prezantuar gjithë Kosovën (Foto)

Mesfushori kosovar, i cili mbron ngjyrat e Kombëtares zvicerane, Shani Tarashaj ka falënderuar Presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin përmes një postimi në Facebook. Thaçi...

Shpërthen Corluka: Turqia dhe Çekia më të forta se Portugalia

Mbrojtësi i Kroacisë, Vedran Corluka nuk është i kënaqur me humbjen e mbrëmshme ndaj Portugalisë. Kapiteni i Lokomotivës së Moskës, e vlerëson Turqinë dhe...

Showbiz

Ja edhe disa foto që s’i keni parë gjatë spektaklit ‘Top Music Awards”

Spektakli i organizuar nga Top Channel për muzikën “ Top Music Awards” ka qenë i mbushur me V.I.P nga Kosova dhe Shqipëria. Fotografja, Elida Hoxha pati rastin që para dhe gjatë spektaklit t’i fotografojë disa momente që deri më tani nuk i keni parë, transmeton...

E pabesueshme – Elvis Prisley është gjallë? (Video)

Këngëtari i famshëm botëror, Elvis Presley thuhet se ka vdekur në moshën 42 vjeçare, saktësisht më datën 16 gusht të vitit 1977. Mirëpo, tani...

Kur Diellza Kolgeci shfaqej nudo duke bërë seks (Video +18)

Ajo ishte shpallur Miss Kosova në vitin 1996, më pas provoi edhe aktrimin e këndimin, ndërsa tani nuk bënë pjësë në asnjërin nga këto fusha. Diellza Kolgeci,...

Sa herë që i sheh këto imazhe, Alonso pendohet (Foto)

Lara Alvarez duket se e ka lënë plotësisht pas krahëve historinë e përfunduar me Fernando Alonson. Ish e fejuara e pilotit të Formula 1 ka pozuar për faqen e parë të...

Atëherë kur Adelinës i duket vetja bukuroshe (Video)

Atëherë kur Adelinës i duket vetja bukuroshe (Video) Këngëtarja Adelina Berisha thuajse në të gjitha fotot dhe videot bënë stila provokativ. Adelina në...

Tech/Auto

Këtë makinë nuk e ndal asgjë (Video)

Sherp është një makinë e krijuar nga rusi Aleksei Garagashian që duket e thjeshtë, por bën shumë gjëra. Me gomat tepër të trasha, Sherp mund të ngjisë pa problem çdo pengesë deri në 70 centimetra. Makina arrin 45 kilometra në orë në tokë,...

Mercedes-AMG lanson bishën GT R me 500 kuajfuqi (Foto)

Pas një kampanje shumë të gjatë të promovimit, Mercedes-AMG më në fund ka lansuar modelin GT R. Inxhinierët nga Affalterbach ia dolën që të heqin pak peshë...

Britanikët votuan “në tym”

Britanikët votuan për të lënë Bashkimin Europian, por pa e ditur së çfarë do të thotë kjo për ta...të paktën kështu thotë Google. Gjiganti...

“BREXIT” nuk do të ndikojë në “Game of Thrones”

Prodhimi më i suksesshëm i televizionit amerikan, HBO – “Game of Thrones” që pjesërisht filmohet në Irlanden Veriore, nuk do të ketë pengesa në realizim si...

Ja çfarë kanë kërkuar në "Google" britanikët pasi votuan Brexit

Kompania gjigante “Google” ka njoftuar se ka pasur një rritje dramatike të kërkimeve për të aplikuar për pasaportë irlandeze, pas vendimit të Britanisë së...

Indeks+

Stilolapsi dhe blloku i shënimeve lënë pas lap topin

Të marrësh shënime me dorë, duke përdorur letër dhe stilolaps të ndihmon të kujtosh më mirë informacionet në një moment të dytë. Kështu thotë një studim i fundit i zhvilluar nga Universiteti Princeton, që ka treguar se përdoruesit e stilolapsit...

Rri 6 ditë pa u ngritur nga videoloja, rrezikon të vdesë

Pasioni për videolojërat mund të kthehet lehtë në varësi, madje me pasoja të rrezikshme. Një 19-vjeçar në Kinë u shkëput nga videoloja e tij e preferuar...

Mbush 100 vjeç, gruas i vjen një surprizë që nuk e imagjinonte (Foto)

Një grua në Britani mund të ketë pritur shumë dhurata në ditëlindjen e saj të 100-të, por ajo që i bëri reparti i zjarrfikëseve ishte diçka krejt e...

37% e femrave kthehen zbathur në shtëpi për shkak të takave

Tridhjetë e shtatë për qind e femrave e pranojnë që kthehen në shtëpi të zbathura, sepse taket e tyre të larta kanë bërë që këmbët t’u...

Vajza 15 vjeçare që qëndroi e ngrirë për 500 vjet

Shkencëtarët po shqyrtojnë një vajzë 15-vjeçare, e cila ka jetuar në Perandorinë Inca, me pas vdiq dhe mbeti e ngrirë për 500 vjet. Ajo u zbulua në malin...

Opinione

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet fakt do të ketë nevojë për një proces delikat e serioz negociatash mes Britanisë dhe BE-së....

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Aylani i harruar!

Ditën kur fotografitë e trupit të pajetë të Aylanit të vogël – të shtrirë përmbys në breg të detit turk – mbushën ballinat e gazetave dhe...

Nepotizmi ka ngufatur Kosovën

Jemi dëshmitar tash e sa kohë që vendi ynë ka ngecur në shumë fusha. Varfëria dhe kriza ekonomiko- sociale sa po vjen e po shtohet në vendin tonë. Këto plagë...

Ekonomi

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare petition.parliament.uk. Ndërkohë, Change.org i ka bërë një kërkesë kryebashkiakut të...

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në...

Ja sa do të ndikojë dalja e Britanisë nga BE-ja në pushimet verore

Dhjetëra mijëra pushues nga Britania e Madhe e vizitojnë Evropën çdo vit. Por pas rezultatit të referendumit që u shpall zyrtarisht këtë mëngjes, shumë prej...

Banka e Anglisë: Të gjitha masat e nevojshme për të qetësuar tregjet

?Banka e Anglisë deklaroi sot se është e vendosur për ruajtjen e stabilitetit monetar dhe financiar, pas referendumit për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. “Banka e...

Derivatet e naftës me çmime të reja në Maqedoni

Komisioni Rregullativ për Energjetikë më 27 qershor duhet të sjell vendim për çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni, transmeton Telegrafi...

Shëndetësi

Zbulohen antitrupat që neutralizojnë virusin Zika

Një grup shkencëtarësh evropianë njoftuan sot se kanë zbuluar disa antitrupa të aftë të neutralizojnë virusin Zika, një zbulim që i hap rrugën krijimit të një vaksine kundër këtij virusi që shkakton dëmtime cerebrale tek fetusi. “Në studimet e...

Meshkujt drejt zhdukjes, kromozomi i tyre ka një të metë

Shkencëtarja australiane Jenny Graves, pohon që meshkujt jetojnë me kohë të huazuar, respektivisht që pjesa mashkullore e racës tonë do të zhduket, dhe që ky proces...

Pse i rifitojmë kilogramët e humbur menjëherë pas përfundimit të dietës?

Kontrollimi i peshës është i bazuar në balancën në mes konsumimit të kalorive dhe energjisë që harxhoni gjatë një dite. Zona e trurit që e bën...

Mendimet negative dëmtojnë shëndetin

Duhet të përpiqemi të mendojmë pozitivisht edhe pse mendja është e prirë që të mendoj negativisht, duke bërë kështu që gjëra negative të...

Fiku, fruti që lufton lodhjen dhe infeksionet

Fiku është i pasur me proteina, fosfor, kalcium, vitaminë A, B dhe C. Sasia e madhe e sheqerit e bën atë frutin ideal kundër lodhjes. Fiqtë janë të njohur edhe për...