Fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Karman: Nëse s’duam dhunë, duhet të garantojmë të drejtat e njeriut (Foto)

(I plotësuar)- Fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Tawakkul Karman e cila po merr pjesë në konferencën ndërfetare me temë "Roli i Gruas në Promovimin e Dialogut", ka thënë se nëse nuk duam që të ketë dhunë, duhet të garantohen liritë dhe të drejtat e njeriut. "Pse po rritet ekstremizmi, ka shumë mendime. Disa mendojnë se institucionet religjioze kanë faj, e disa mendojnë se gjithcka është false. Njerëzit të cilët nuk janë të...

UNICEF: Fëmijët në Falluxha përballen me dhunë ekstreme

Agjencia e OKB-së për fëmijët ka thënë se së paku 20 mijë fëmijë mbesin të ngujuar në qytetin irakian, Falluxha derisa forcat qeveritare po...

Moment i dhimbshëm, Gjimshiti, Rashica, Rrahmani dhe Shala duke u ndarë me Kombëtaren (Video)

Federata Shqiptare e Futbollit e ka publikuar videon e dhimbshme kur katër lojtarët e Kombëtares Shqiptare, Gjimshiti, Rashica, Rrahmani dhe Shala janë ndarë me pjesën...

E konfirmuar, Pogba ka blerë shtëpi në Barcelonë

Lajmet se Paul Pogba ka blerë shtëpi në Barcelonë janë të vërteta. Ka qenë agjensia e çështjeve pronësore. "Proto Group" që ka...

Lajme

UNICEF: Fëmijët në Falluxha përballen me dhunë ekstreme

Agjencia e OKB-së për fëmijët ka thënë se së paku 20 mijë fëmijë mbesin të ngujuar në qytetin irakian, Falluxha derisa forcat qeveritare po luftojnë për të rimarrë qytetin nga militantët e Shtetit Islamik. “Ne jemi të shqetësuar rreth mbrojtjes...

Moisiu: Jemi një vend strategjik për NATO-n

Ish-presidenti Alfred Moisiu duke komentuar mbledhjen e asamblesë parlamentare të NATO-së, organizatës më të madhe ushtarake dhe politike në botë, që u zhvillua në...

Thaçi sot në Sofje, mban fjalim në Samitin e procesit të bashkëpunimit të Evropës Juglindore

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, krahas liderëve të tjerë të Ballkanit, po merr pjesë në Samitin e Procesit të Bashkëpunimit të Evropës Juglindore që...

Fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Karman: Nëse s’duam dhunë, duhet të garantojmë të drejtat e njeriut (Foto)

(I plotësuar)- Fituesja e çmimit Nobel për Paqe, Tawakkul Karman e cila po merr pjesë në konferencën ndërfetare me temë "Roli i Gruas në Promovimin e Dialogut",...

Ja si do të quhet lokaliteti arkeologjik “Ulpiana”

Si rezultat i investimeve të cilat kanë ndodhur në lokalitetin arkeologjik “Ulpiana”, në fund të muajit gusht të këtij viti, do të ndërron edhe statusin nga...

Sport

Benzema akuzon Deschamp: Ke rënë në presionin e racistëve

Karim Benzema ka shpërthyer me akuza kundër trajnerit të kombëtares, Didier Deschamps. Sulmuesi ka pohuar se strategu francez ka rënë në presion racist pas lënies jashtë kombëtares pas një hetimi që e përfshin atë në shantazh ndaj bashkëkombasit të tij Mathieu...

Moment i dhimbshëm, Gjimshiti, Rashica, Rrahmani dhe Shala duke u ndarë me Kombëtaren (Video)

Federata Shqiptare e Futbollit e ka publikuar videon e dhimbshme kur katër lojtarët e Kombëtares Shqiptare, Gjimshiti, Rashica, Rrahmani dhe Shala janë ndarë me pjesën tjetër të...

E konfirmuar, Pogba ka blerë shtëpi në Barcelonë

Lajmet se Paul Pogba ka blerë shtëpi në Barcelonë janë të vërteta. Ka qenë agjensia e çështjeve pronësore. "Proto Group" që ka konfirmuar lajmin se...

Serie A më pak "pleq" në edicionin e ardhshëm

Nga Gushti i këtij viti, rregulla të reja do të zbatohen në Serinë A. Ekipet do ta kenë të detyrueshme që të kufizojnë listën e lojtarëve në moshë...

Ancelotti tregon se si dështoi të transferoi Steven Gerradin te Milani

Ish trajneri i Milanit, Carlo Ancelotti, ka zbuluar se ka dështuar të sjell në San Siro ish kapitenin e Liverpoolit, Steven Gerrard. Në një intervistë për ‘FourFourTwo’,...

Showbiz

Pasi e sulmoi gruan, Johnny Depp bëhet tapë me tjetrën (Foto)

Johnny Depp ka festuar deri në 2 të natës dje me një brune misterioze në barin e një hoteli suedez pas lajmeve se ai nuk do të procedohet penalisht për sulmin ndaj gruas së tij Amber Heard. Ylli i kinemasë u duk i qetë teksa pinte koktejle, qeshte me miqtë dhe fliste me femrën...

Ja modelja me linjat perfekte (Foto)

Bukuroshja italiane Melissa Satta, e ka realizuar një set me fotografi e veshur në bikini. Ajo ka mahnitur të gjithë me linjat e saj superseksi. Përndryshe Satta është njëra...

Kjo modele ju lë pa frymë (Foto)

Modelja seksi e Victoria Secret, Shanina Shaik është e njohur për linjat e saj trupore superseksi. Ajo ka ekspozuar linjat e saj trupore, derisa është parë të kalojë...

Era e “shkrin” BonBon-in në një radio tjetër franceze (Video)

Vazhdon ngjitja e yllit shqiptar, Era Istrefi, në skenën ndërkombëtare. Këngëtarja nga Kosova është duke udhëtuar në vende të ndryshme dhe po performon në...

Rita Ora tashmë edhe aktore (Foto)

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora është duke marrë pjesë në xhirimet e filmit “Fifty Shades Darker”, i cili është vazhdimi i filmit...

Tech/Auto

Telefoni i ri inteligjent ZenFone 3 i Asus radhitet nga i madh në gjigand

Asus ga goditur ditën e konferencës në shfaqen tregtare Computex në Taipei me një linjë absolute produktesh. Midis tyre janë 3 telefona inteligjent Android, ZenFone 3, ZenFone 3 Deluxe, ZenFone 3 Ultra,të cilët të gjithë ndajnë një dizajn të njëjtë metalik por...

Duhen vërtet 6 GB RAM në celular?

Asus Zenfone 3 dhe ZTE Axon 7 paraqiti celularët me 6 GB Ram, e ndërkohë që plot kompani të tjera premtojnë ta çojnë deri në 8 GB në të ardhmen, me daljen e...

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Indeks+

Mësuesja u shkruan letër 100 studentëve, ja arsyeja (Foto)

Dy muaj më parë, një mësuese nga Kolorado, Shtetet e Bashkuara të Amerikës, bëri një takim me prindërit e nxënësve. Për atë, ky takim ishte ndryshe nga herët e tjera dhe ishte hera e parë që kishte qarë. Për këtë arsye, Brittni Darras, ka...

1 qershori në histori

193 - Vritet perandori romak Didius Julianus. Ai ishte perandor vetëm nëntë javë. Julianis erdhi në fron pasi e bleu titullin nga Garda Pretoriane, ushtarët e së cilës kishin...

Mëkat: Shumë pak njerëz e bëjnë këtë gjë gjatë seksit

Vetëm një në katër çifte të martuara thonë se e puthin partnerin gjatë seksit, thuhet në një studim. Në fazat e para të lidhjes- ose kur njerëzit...

Rrëqetheni kur dëgjoni muzikë? Ja ç’do të thotë kjo për ju

Nëse rrëqetheni kur dëgjoni një muzikë të mirë, atëherë ju jeni emocionalisht më inteligjentë se ata që nuk përjetojnë gjë. Kështu...

Foshnja 1 vjeç me sindromën e rrallë zhvillon dëshirë seksuale

Një djalë një vjeç, i cili ka zhvilluar dëshirë seksuale, është diagnostikuar me një sindromë të rrallë hormonale. Foshnja nga Dehli, në Indi, vuan...

Opinione

Fletë nga ditari i një lideri që nuk udhëheq

Sot u ndjeva ngushtë. Më pyetën se përse nuk bëj një akt të guximshëm, një akt politik. Ky do ishte veprim prej lideri, më thanë. Nuk u dhashë përgjigje, pasi disa gjëra mund t’ia thuash vetëm vetes. Problemi është se, për të bërë...

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

Ekonomi

Sot mbahet Dialogu i politikave të Menaxhimit të Financave Publik

Sot do të mbahet takimi  e parë i Dialogut të politikave të Menaxhimit të Financave Publike (MFP), të organizuar nga Ministria e Financave. Në këtë takim, i cili do të kryesohet nga Zëvendësministri i Financave Agim Krasniqi, do të diskutohet për Strategjinë e...

Kompania “Limak” lider në aviacionin global

Kompania Limak e cila operon dhe menaxhon Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës ‘Adem Jashari’ synon të bëhet lider botëror në fushën e aviacionit Zyrtarisht,...

IPKO me dyqan të ri në Podujevë, hapësirë dhe përvojë moderne e shërbimit për konsumatorë (Foto)

Në qendër të qytetit të Podujevës, IPKO po e realizon vizionin e saj për shërbim modern ndaj konsumatorëve të saj. Në dyqanin e saj të ri dhe shumë modern,...

Sot dihet për fatin e Brezovicës

Kanë mbetur vetëm edhe pak orë të afatit shtesë për përmbushjen e kushteve kontraktuare për fituesin e projektit zhvillimor për kompleksin turistik “Brezovica”....

Hapet panairi i punësimit (Video)

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, po mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. Ky...

Shëndetësi

Ja ushqimet që nuk duhet ti konsumoni para gjumit

Kafeina Qëndroni larg pijeve energjike, kafesë, çokollatës apo çajrave me kafeinë. Kjo substancë njihet si stimulues i sistemit nervor dhe përdoret për të shmangur përgjumjen kështu që mos konsumoni ushqime apo pije që e përmbajnë. Alkooli Ndoshta mendoni...

Sa i domosdoshëm është lëngu i qershisë për shëndetin

Qershitë janë një burim i mirë i vitaminave, A, B1, B2, B3, B6, C dhe K, mineraleve kalium, kalcium, hekur, bakër, mangan, magnez, fosfor dhe zink. Përmbajnë fibra, celulozë,...

Rëndësia e stërvitjes në natyrë

Ushtrimet sportive në natyrë kanë një rëndësi të veccantë për shëndetin e organizmi tonë ato kanë një sërë përfitimesh shëndetsore....

Projekti i MBPZHR-së për parandalimin e etheve hemorragjike ka dhënë rezultate pozitive

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, edhe sivjet ka ndarë 400 mijë euro për të realizuar fushatën për parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo dhe...

Si të qetësoni dhimbjet përmes kapëses së rrobave (Foto)

Zgjidhja e dhimbjeve të ndryshme që mund të jenë të padurueshme është pësrdorimi i mënyrave të ndryshme, një ndër këto veprime është...