Kosovës i jepet rekomandimi për vizat, javën e ardhshme?

Përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës shprehen të bindur se shumë shpejt Komisioni Evropian do të japë rekomandim për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, kurse njohësit e këtij procesi thonë se ky rekomandim mund të jepet gjatë javës së ardhshme. Madje, sipas tyre, arrestimi i grupit të udhëhequr nga deputeti i deridjeshëm i PDK-së, Azem Syla, i dyshuar për krim të organizuar mund të dërgojë sinjal pozitiv te Bashkimi Evropian se...

Lista e Brazilit në Lojërat Olimpike, mungojnë dy super yje

Selektori i Brazilit, Carlos Dunga ka zbuluar listën preliminare për Kupën e Amerikës, që mbahet këtë verë. Në mesin e të ftuarëve ndodhet...

Joachim Low drejt Premierligës, çfarë lige e fortë do të jetë

Jose Mourinho, Pep Guardiola, Antonio Conte, Mauricio Pochetino, Claudio Ranieri, Ronald Koeman, Arsene Wenger, Rafa Benitez, Jurgen Klopp e Slaven Bilic janë disa nga emrat e strategëve...

E frikshme, Bleona mbahet para duarve nga "zombiet" (Foto)

Bleona Qerreti vazhdon ta provojë veten si aktore. Madje këngëtarja shqiptare po guxon të luaj në skena të "frikshme".  Ajo ka publikuar një foto...

Lajme

Kosovës i jepet rekomandimi për vizat, javën e ardhshme?

Përfaqësuesit e Qeverisë së Kosovës shprehen të bindur se shumë shpejt Komisioni Evropian do të japë rekomandim për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës, kurse njohësit e këtij procesi thonë se ky rekomandim mund të jepet gjatë javës së...

Aksident i rëndë në Ferizaj, një i lënduar (Foto)

Një person ka mbetur i lënduar mbrëmë si pasojnë e një aksidenti i cili kishte ndodhur rreth orës 3 pas mes natës, në qytetin e Ferizajt konkretisht në rrugën...

Ky është operacioni policor ndaj Azem Sylës që nga nisja (Video)

Rreth 350 policë të EULEX-it dhe Policisë së Kosovës kanë qenë pjesë e aksionit të zhvilluar të mërkurën ndaj grupit në të cilin bënte...

Ja kush ishte Ilaz Kodra

Sot mbushen shtatëmbëdhjetë vjet nga rënia heroike e komandantit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Ilaz Kodra, i cili ka qenë pjesë e celulave të para...

Sot Gjykata vendos për Azem Sylën?

Sot gjykata do të vendos për masën e sigurisë ndaj ish-deputetit të PDK-së, Azem Syla, derisa mbrëmë qëndrojë nën arrest policor. Prokurori ka kërkuar 30...

Sport

Dështaku i Liverpoolit e krahason veten me Thomas Mullerin

Sulmuesi i Sunderland, Fabio Borini e ka krahasuar veten me sulmuesin fantastik gjerman,Thomas Muller.  Ish blerja e dështuar e Liverpoolit ka thënë se ai po e bën punën te Sunderland, ngjashëm me atë që bën Muller te Bayern. "Ndihem si Thomas Muller. Po e bëj punën...

Joachim Low drejt Premierligës, çfarë lige e fortë do të jetë

Jose Mourinho, Pep Guardiola, Antonio Conte, Mauricio Pochetino, Claudio Ranieri, Ronald Koeman, Arsene Wenger, Rafa Benitez, Jurgen Klopp e Slaven Bilic janë disa nga emrat e strategëve që edicionin...

Lista e Brazilit në Lojërat Olimpike, mungojnë dy super yje

Selektori i Brazilit, Carlos Dunga ka zbuluar listën preliminare për Kupën e Amerikës, që mbahet këtë verë. Në mesin e të ftuarëve ndodhet edhe Ricardo Kaka....

Ibra i rekordeve dhe golave të bukur (Video)

Zlatan Ibrahimovic ka regjistruar një tjetër paraqitje të mirë në fanellën e PSG, në fitore 4:0 ndaj Rennes. Suedezi në këtë ndeshje gjeti dy herë rrjetën,...

Shaqiri, lojtari që duhet të përcillet në Euro 2016

Xherdan Shaqiri u prit me interesim të madh në Stoke City. Tifozët e kësaj skuadre u ndanë shumë të kënaqur që ai erdhi, edhe pse u përballë me lëndime dhe...

Showbiz

Mbyllet edicioni i 8 i “PriFilmFest”, këta janë fituesit

Në natën e fundit të edicionit të 8 të Festivalit ndërkombëtar të Filmit, “PriFilmFest” shfaqi në Prishtinë premierën rajonale të filmit gjerman “Frauen”, apo “Gratë”. Një ndër rolet kryesore në të e interpreton aktori nga...

E frikshme, Bleona mbahet para duarve nga "zombiet" (Foto)

Bleona Qerreti vazhdon ta provojë veten si aktore. Madje këngëtarja shqiptare po guxon të luaj në skena të "frikshme".  Ajo ka publikuar një foto nga xhirimet ku...

Foto nga dasma e Milot Llalloshit (Foto)

Këngëtari Milot Llalloshi të premtën mbrëma i ka dhënë fund beqarisë. Ai ka kurorëzuar dashurinë e tij me martesë, me bukuroshen Erxhina Ismajli. Dasma...

Ja “fëmiu” i Morena Tarakut!! (Foto)

Këngëtarja Morena Taraku përveç muzikës është e njohur edhe për postimin e aktiviteteve të saj në rrjete sociale. Kësaj radhe bukuroshja seksi ka postuar...

Shokon me pamjen Angelina Jolie (Foto)

Aktorja e famshme amerikane, Angelina Jolie ka shokuar të gjithë me paraqitjen që ka bërë në publik. Kohëve të fundit mediat rozë kanë shkruar se ajo peshon më...

Tech/Auto

Një kompani indiane premton një telefon inteligjent Android 3G 13 dollarësh

Pas shumë të përfolurit Freedom 251, telefonit më të lirë inteligjent që kushtonte vetëm 3 dollarë, një tjetër telefon inteligjent indian Android i quajtur Docoss X1 po godet lajmet me çmimin e tij të ulët prej 13 dollarësh. Njësoj si paraardhësi i tij...

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka...

Kufjet e reja pa tela "smart", shumë komode dhe atraktive

Bragi ka sjellë produktin e tyre më të ri, që mund të bëjë stërvitjet tuaja apo edhe aktivitetet e tjera shumë më të lehta përderisa ju jeni duke përdorur...

Twitter do të kalojë nga një rrjet social në një aplikacion për lajme

Twitter ka ndaluar duke e quajtur veten si një rrjet social, duke zëvendësuar atë me një aplikacion të lajmeve. Kompania nuk ka bërë asnjë deklaratë publike se pse...

Huawei prezanton modelin e ri Honor 5C (Foto)

Huawei prezanton zyrtarisht telefonin më të ri Honor 5C. Modeli i ri do të ketë ekran 5.2-inç me procesor Kirin 650 dhe 2GB RAM. Hapësira e brendshme është 16GB, me mundësi...

Indeks+

Hillary Clinton: 25 gjëra që nuk i dini për mua

Ish-Sekretarja e Shtetit e SHBA, aktualisht kandidate për Presidente, Hillary Clinton, ka ndarë 25 fakte deri diku argëtues mbi jetën e saj, për revistën amerikane US Weekly: 1- Më pëlqejnë mezet e lehta me speca djegës dhe vendos salcë djegëse në gjithçka. 2- Jam...

Ja pse në disa vende të botës makinat qarkullojnë nga e majta

  Arsyet historike të një marrëveshjeje që nuk bashkoi të gjitha vendet e botës Kur në Mesjetë Papa Bonifacio VIII (1230-1303) përsëriti frazën se...

Një fëmije lind në aeroplan

Një nënë që po fluturonte nga Singapori për në Yangon, ka lindur fëmijën e saj në aeroplan. Për fat të mirë, në të njëjtin aeroplan kanë...

100 kuriozitete që nuk i dini mbi planetin Tokë

Cili është vendi më i nxehtë në Tokë? Ndoshta keni dëgjuar se është Lugina e Vdekjes në Kaliforni. E vërtetë në shumë ditë, por El Azizia...

Ja nga vjen shprehja “lot krokodili”

  Duke iu referuar pendimit të pasinqertë me shprehjen “lot krokodili”, kjo shkon prapa në kohë që në gjuhën e antikitetit. Egjiptianët e lashtë nuk...

Opinione

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të afërt mes pezmit dhe delirit: “Ky popull nuk më ka merituar mua”.  E njëjta sindromë ka kapluar me...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Zëri i të rinjve , zë që nuk dëgjohet apo që nuk duan ta dëgjojnë?!

Rinia, thuhet se është e ardhmja por njëkohësisht edhe e tashmja e vendit tonë. Vizioni dhe ëndrrat e rinisë janë të pashuara ndonëse shpesh ndodh që ato të...

Ekonomi

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së cilit indeksi i përgjithshëm i prodhimeve bujqësore ka rënie për -0.6 %) krahasuar me periudhën e...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Inflacioni i eurozonës rezulton negativ

Inflacioni i eurozonës në muajin prill ka rënë përsëri. Sipas të dhënave të së premtes, nivelet e papara të masave stimuluese nga Banka Qendrore Evropiane nuk...

Shëndetësi

Pranvera, stina më e mirë për t’u dobësuar: Ja metodat

Pranvera është stina me klimën më të mirë të vitit. Është stina kur ringjallet energjia e brendshme, e për pasojë kemi organizëm më të fortë dhe metabolizmi është më i shpejtë. Prandaj themi se stina e pranverës është një nga...

Njihuni me lëngun magjik kundër celulitit

Sallata jeshile është e përkryer për humbje në peshe, sepse përmban pak kalori dhe përqindje të lartë antioksidantësh. Ajo është anti-inflamatore dhe diuretik,...

Ja si e lavdëron shkenca çokollatën

968 persona të moshës 23 deri 98 vjeçare, janë bërë pjesë e një studimi për të zbuluar përfitimet shëndetësore të...

Pse Shekspiri kishte të drejtë për rozmarinën

Disa shekuj më parë, Shekspiri shkruante: “Hamleti i thotë Ofelisë: Merre këtë rozmarinë, për të kujtuar”. Si për shumë gjëra të tjera,...

Si të fshihni aknet në fytyrë (Video)

Aknet janë një sëmundje e lëkurës që variojnë për nga përmasat dhe karakteristikat e tyre. Ato mund të shfaqen në moshën e pubertetit, por nuk janë...