Ndodheni
Indeksonline / Shëndetësi
15:40 / E hënë, 04 Shkurt 2013
0 Komente
Dhëmbë të prishur, njihuni me pijet që i shkatërrojnë

Konsumimi i pijeve të ëmbla mund të rrisë me 46% numrin e dhëmbëve të prekura nga kariet, sidomos mes fëmijëve dhe të rinjve.

Fëmijët dhe të rinjtë që pinë lëngje me sheqer, si ato me gaz, apo lënge frutash të ambalazhuara rrezikojnë rëndë shëndetin e dhëmbëve të tyre, në raport me ata persona që nuk i preferojnë këto pije.

Ky fakt bëhet i ditur nga doktor Jason Armfield dhe kolegët e Australian Research Centre for Population Oral Health.

Ky rezultat u arrit, pasi u mbajtën në vëzhgim 16 800 të rinj, mes moshës 5 dhe 16 vjeçare, ku u vu re se 56% e tyre pinin të paktën një pije të tillë në ditë, ku u vu re se në 46% të tyre dhëmbët ishin më të prishur, kishte dhëmbë të rënë dhe me karie.

Sipas Armfield, problemi i karieve në dhëmbë çon edhe në probleme që lidhen me kushtet fizike, shëndetësore apo sociale të njeriut./Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.