LAJMI I FUNDIT: Policia malazeze largon tabelat e vendosura në kufi nga Vetëvendosja (Foto)

Policia malazeze ka hequr flamurin shqiptar dhe një tabele me mbishkrimin "Mirësevini në Republikën e Kosovës", të cilat ishin vendosur në vijën kufitare me këtë vend. Lëvizja Vetëvendosje ishte ajo që i vendosi dje për të treguar se ku është kufiri i Kosovës duke e demantuar marrëveshjen e demarkacionit të nënshkruar mes Kosovës dhe Malit të Zi, raporton portali malazez CDM, transmeton Indeksonline. Këto karakteristikat të Kosovës janë...

Aksident i rëndë në Toronto, shuhen 3 gjenerata të familjes shqiptare (Foto)

TORONTO KANDA: Tre breza të grave nga një familje të vetme mbetën të vdekur si shkak i një aksidenti tragjik në autostradën “ Highway 400” të...

Gjuriq: Nuk mund të duhet Serbia pa Kosovën

Manifestimi për zbulimin e përmendores së Car Llazarit ka filluar me këndimin e himnit të Serbisë, ku më pas u lexua historia e heroit serb, dhe u fol për...

Kaq para u ka kushtuar shqiptarëve Kampionati Evropian

Kampionati Evropian ka qenë i kushtueshëm për të gjithë ata që kanë udhëtuar në Francë për të ndjekur nga afër Kombëtaren...

Lajme

Reagon VV: Dënojmë shkeljen e territorit dhe vjedhjen tinëzare të Policisë së Malit të Zi

Ka reaguar Lëvizja Vetëvendosje pasi policia malazeze ka larguar flamurin dhe tabelën me mbishkrimin “Mirësevini në Republikën e Kosovës” në kufirin e Malin e Zi. VV përmes një postimi në Facebook ka shkruar se dënojnë shkeljen e territorit dhe vjedhjen tinëzare...

Babai i 3 vjeçarit të dhunuar: Do shes edhe shtëpinë për djalin, terapia kushton shumë shtrenjtë

Pas dhunës se ushtruar nga administratorja e kopshtit “Diren” Anjeza Shabani, prindërit e 3-vjeçarit morën përgjigjet e analizave të mjekësisë ligjore dhe të...

Gecaj: Vendosja e statujës së Car Llazarit, kompetencë komunale

Zëvendësministri i Ministrisë së Administrimit të Pushtetit Lokal dhe këshilltari i kryeministrit të Kosovës, Bajram Gecaj ka folur për vendosjen e shtatores së Car...

Nait Hasani: T’i vijë turp Bajram Gecajt që krahasoi Adem Jasharin me Car Llazarin

Në 627 vjetorin e Betejës së Kosovës, serbët në Veri të Mitrovicës kanë ngritur përmendoren e Car Llazarit. Vendosja e kësaj përmendore është duke...

Rama bashkon Kosovën e Shqipërinë përmes fotografisë (Foto)

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në profilin e tij në Facebook, ka vënë si foto të ditës dy flamujt e Kosovës dhe Shqipërisë. Me mbishkrimin “PHOTO OF...

Sport

Gatusso e afron edhe një shqiptar te skuadra italiane

Gennaro Gatusso po e dëshiron edhe një shqiptar tjetër te skuadra e Pisës. Ish ylli i futbollit italian po mendon ta përforcojë skuadrën pas inkuadrimit në Serie B. Gatusso i ka porositur drejtuesit e skuadrës që ta transferojnë portierin kosovar, Samir Ujkanin. Portieri kosovar...

Kaq para u ka kushtuar shqiptarëve Kampionati Evropian

Kampionati Evropian ka qenë i kushtueshëm për të gjithë ata që kanë udhëtuar në Francë për të ndjekur nga afër Kombëtaren Shqiptare.  Burime...

Zyrtare: Unai Emery prezantohet të gjiganti evropian (Foto/Video)

Trajneri i famshëm spanjoll, Unai Emery është prezantuar te Paris Saing Germain. Ish trajneri i Sevillës ka nënshkruar kontratë 3 vjeçare me gjigantin...

Historia e Kombëtares Shqiptare në një film të animuar (Video)

Kompania kreative nga Tetova “Kubiks” i ka kushtuar Kombëtares shqiptare një film të animuar. Klipi zgjat 4 minuta dhe tregohet historiku i kombëtares që nga themelimi më 6...

Gonzalo Higuain, sulmuesi që ia shkatërroi karrierën Messit (Video)

Vendimi për pensionimin nga Kombëtarja e Argjentinës duket gogja i arsyeshëm nga Lionel Messi. Kjo për shkak se Messit iu bë boll nga bashkëlojtarët e tij të cilët i...

Showbiz

Era nuk i ndahet suksesit, performancë mahnitëse për Radio MNM në Belgjikë (Video/Foto)

Era Istrefi është këngëtarja shqiptare me suksesin më të madh dhe kjo gjë është duke u dëshmuar çdo ditë e më tepër. Pas performimit të saj në ‘TopAwards’ më pas në ‘New York’ Era ka vazhduar javën mbarë me një...

Dorina, kjo vajzë e “dobët” por shumë seksi (Foto)

Modelja Dorina Gegiqi njihet si një modele mjaft e suksesshme. Ajo kohët e fundit është duke shijuar shumë vende turistike teksa tani gjendet pikërisht në ‘Ibiza’...

Kardashian pushtojnë ‘Snapchat-in’ për ditëlindjen e Khloe-s (Foto)

Të gjithë u munduan që të krijojnë video sa më të çuditshme për ditëlindjen e  Khloe Kardashian-it. Dhe falë rrjetit social ‘Snapchat’,...

Dhurata nuk e ndal “këngën” as nën ujë pishine (Foto)

Këngëtarja Dhurata Dora është një nga më të kërkuara e momentit por jo vetëm kaq. Dhurata sot përmes një fotografie të publikuar në Instagram ka...

Miriam Cani poston fotografi të vajzës (Foto)

Këngëtarja Miriam Cani ka publikuar në rrjete sociale foton e parë ku duket vogëlushja e saj Ameli. Në këtë foto e vogla shfaqet duke fjetur ndërkohë që Cani...

Tech/Auto

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të nisin më 30 Qershor. Celulari i krijuar nga kompania indiane "Ringing Bell" ka ekran 4 inç, kamera 8 MP dhe...

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme,...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Indeks+

Si më shpëtoi karierën veshja me ngjyrë të zezë çdo ditë në punë

E di se njerëzit mendojnë se veshja tërësisht me ngjyrë të zezë është e mërzitshme, por ja e vërteta: Kur unë fillova të vishem kështu, njerëzit filluan të më merrnin më shumë seriozisht në punën time. Ndoshta ata ashtu më vlerësuan...

Këto 10 gjëra do t’ju ndodhin, kur të filloni të lexoni më shumë

1.  Do të gjeni një shteg të sigurtë për të shpëtuar, kur jeta bëhet e vështirë, dërrmuese, ose thjeshtë e mërzitshme. Nuk është nevoja...

"Shikim vrasës"! (Foto)

Një tifoz i ri basketbolli është filmuar teksa po jepte një shikim“vdekjeprurës”, gjatë ndjekjes së ndeshjes të College World Series në Omaha, Nebraska...

"Zhvishuni dhe punoni derisa të djersini" (Foto)

Në kuadër të situatës së keqe ekonomike që Bjellorusia po kalon, presidenti i saj Aleksandër Lukashenko mendoi me të drejtë se populli duhet nxitur që të...

Vajza 29 kg që kishte vetëm 48 orë jetë shpëton mrekullisht (Foto)

Adoleshentja anoreksike peshonte 29 kilogramë dhe i thanë se kishte vetëm 48 orë jetë, por ajo shpëtoi nga sëmundja mrekullisht. Ajo ka shpërndarë disa foto në...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast funta britanike ka shënuar ulje të re në 31 vjetët e fundit, megjithë sigurimet e qeverisë se...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Shëndetësi

Këto janë 10 sëmundjet e verës: Si duhet të kujdeseni

Çdo stinë verë, nuk kalon pa shfaqur patologjitë e saj të zakonshme të njerëzit, por edhe të tilla të reja për çdo vit. Në këtë kuadër, kërkues e shkencëtarë të fushës së mjekësisë kanë studiuar rastet e sëmundjeve...

Tri ushqimet që e shpejtojnë metabolizmin

Zakonisht metabolizmi “udhëhiqet” nga gjenetika, por me konsumimin e produkteve të duhura ju mund ta shpejtoni atë. Këto ushqime të caktuara mund t’ua shpejtojnë...

Sulmi në zemër mund të parashikohet një muaj më parë: 6 shenjat paralajmëruese!

Pothuajse 50% e njerëzve që kanë përjetuar sulm në zemër, pohojnë se kanë pasur simptoma rreth një muaj më parë, por shumica e tyre nuk i kanë kushtuar...

Nëse i vëreni këto ndryshime në urinë, duhet të reagoni menjëherë!

Gjendja e urinës tregon shumë për shëndetin tonë, kështu që është shumë e rëndësishme që këto ndryshime të zbulohen në kohë,...

Provoni çajin nga shalqiri, i sjell shëndet veshkave

Është e njohur se farat nga shalqiri ia rekomandonte personave të cilat kishin probleme me veshkët dhe gurë në veshka. Çaji nga farat e shalqirit është shumë i...