Veseli: Demarkacioni nuk është në rend dite nesër në Kuvend

Çështja e ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, nuk do të diskutohet as nesër në seancën e Kuvendit të Kosovës. Kështu ka deklaruar për Indeksonline, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, gjatë vizitë në familjen Rugova.  “Nuk është pikë e rendit të ditës, ne e kemi përcaktuar por ende nuk e kemi bërë të ditur datën”, ka thënë Veseli. Ndryshe opozita kosovare ka paralajmëruar se do t’i kthehen...

Aksident rrugor, derdhet sasi e madhe misri në autostradën “Ibrahim Rugova”

Në autostradën “Ibrahim Rugova”, saktësisht në fshatin Arllat, janë aksidentuar një autobus me një kamion. Për pasojë është...

Ditën Kosova e mëson grupin, në mbrëmje fituesin e Champions Leagues

E shtuna e 28 majit pritet të jetë dita kur Kosova do të mësojë grupin e saj në eliminatoret për botërorin, "Rusia 2018". FIFA ka paralajmëruar...

Reagon ashpër trajneri i Arnold Gjergjajt: Mos ma shani "Kobrën"

Arnold Gjergjaj është qe një kohë në qendër të vëmendjes. I njohur me nofkën ‘The Cobra’ shqiptar” të shtunën që humbi...

Lajme

Ekstremistët forcojnë pushtetin në Iran

Një konservator i vijës së ashpër është zgjedhur në krye të Asamblesë së Ekspertëve të Iranit, një organ i fuqishëm, i cili zgjedh udhëheqësin suprem të këtij vendi. Ajatollah Ahmad Jannati, 90 vjeç, është njëri nga pak...

Bilanci negativ i Kosovës me CEFTA-n

Marrëveshja për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, e njohur me shkurtesën CEFTA, përveç efekteve pozitive që i ka sjellë Kosovës në aspektin politik,...

Nuk i paguan borxhin prej 10 mijë euro për blerjen e makinës, arrestohet

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person i cili ndonëse kishte bërë marrëveshje me shitësin, nuk i ka paguar borxhin prej 10 mijë euro për veturën,...

Veseli: Demarkacioni nuk është në rend dite nesër në Kuvend

Çështja e ratifikimit të marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi, nuk do të diskutohet as nesër në seancën e Kuvendit të Kosovës. Kështu ka...

Sindikata e RTK-së: Veprimi i AKP-së skandaloz dhe fyes për Transmetuesin Publik

Sindikata e Pavarur e RTK-së, ka reaguar ndaj ultimatumit të AKP-së, që të largohen nga objekti ku janë aktualisht. “Sindikata e Pavarur e RTK-së, reagon ashpër ndaj...

Sport

Zidane flet para finales, tregon me përqindje gjasat e Realit

Zinedine Zidane ka dalur sot në konferencë për media për të folur për finalen e të shtunës në Milano. Zizu ka treguar gjasat e skuadrës së tij për triumf, situatën e lojtarëve me lëndime dhe atmosferën në skuadër. "50 me 50 janë gjasat që...

Reagon ashpër trajneri i Arnold Gjergjajt: Mos ma shani "Kobrën"

Arnold Gjergjaj është qe një kohë në qendër të vëmendjes. I njohur me nofkën ‘The Cobra’ shqiptar” të shtunën që humbi në rundin e...

Rrëfehet "Kobra": Kur më goditi Haye, më dukej se po shihja ëndërr

Arnold Gjergjaj ka dhënë intervistë për një gazetë zvicëriane ku ka treguar për dështimin në përballjen me Hayen. "Kobra" ka thënë se ishte larg...

Konfirmohet largimi i parë nga Barcelona

Sekretari teknik i Barcelonës, Robert Fernandez e ka konfirmuar largimin e parë nga Barcelona. Fernandez ka thënë se skuadra ka marrë vendim që të ndërprejë kontratën me...

Fjalimi emocional i Guardiolës, iu kërkon falje mijëra tifozëve (Video)

Pep Guardiola është shembulli më i mirë për cilindo trajner në botë. Strategu spanjoll mbrëmë është ndarë me Bayernin dhe tifozët e kësaj skuadre...

Showbiz

Angela zbulon surprizën që iu bë për ditëlindje (Foto)

Modelja Angela Martini kishte festuar dje ditëlindjen e saj. Ajo kishte zgjedhur Maldives, dhe gjithë bukuritë e atij vendi që t’i shijoj në ditën më të bukur të gjithë vitit për të. Ajo sigurisht se ka publikuar fotografi nga kjo ditë, por sot ka publikuar një...

Kim dhe Kanye festojnë 2 vjetorin e martesës (Foto)

Ishte data 24 maj 2014 kur gjithë mediet kudo në botë kishin mbushur faqet e tyre me fotografi dhe video nga dasma e Kim dhe Kanye. E pikërisht sot, çifti festoon 2 vjetorin e...

Zbuloni se pas kujt “çmenden” motrat Kardashian (Foto)

Motrat e famshme në showbizin botërorë mbrëmë ishin të “çmendura” pas dikujt. Ishte reperi  50 Cent, që arriti t’i bëjë ato të ngjiten...

Diçka nuk shkon në këtë fotografi të Selena Gomez...

Këngëtarja Selena Gomez ka kohë që ka filluar turneun e saj nëpër vendet ku ajo kërkohet më së shumti. E padyshim se nga këto evenimente, ajo nxjerrë fotografi...

Kujt po i ngjan djali i Argjentina Ramosajt? (Foto)

Ka pothuajse një vit që këngëtarja shqiptare Argjentina Ramosaj është bërë nënë e një djali. Kohë pas kohe ajo po poston fotografi të djalit të...

Tech/Auto

Mbroni të dhënat e bisedave tuaja nga hakerat me aplikacionet Confid dhe Dstrux

Ofruesit e shërbimeve të e-mail-it, mesazheve, chatit apo aplikacioneve të ngjashme pëpiqen të na thonë se jemi duke komunikuar privatisht por kohët e fundit sulme të ndryshme nga hakerat kanë përfunduar me publikimin online të bisedave private të personave apo kompanive të ndryshme....

Ky "top" mund t'ju shpëtojë jetën (Foto)

Mund të duket si një gur gjigant bilardoje, por kjo kapsulë sferike mund t'ju shpëtojë jetën në raste katastrofash. Kapsuala e Mbijetesës është disenjuar t'i...

10 teknologjitë më të fundit të ushtrisë amerikane

Institucioni amerikan teknologjik që i solli njerëzimit GPS dhe internetin, paraqiti projektet më të fundit. Ja disa nga më interesantet. 1 - Shpejtësia e dronëve ushtarakë...

Xiaomi do të lëshojë së shpejti një avion të vetin të telekomanduar

A ka ndonjë gjë që Xiaomi nuk mund ta bëjë? Kompania kineze, e njohur për bërjen e telefonave inteligjent të lirë por shumë të fuqishëm, bën gjithashtu...

Aston Martin paraqet modelin më të ri (Foto)

Aston Martin Vanquish Zagato është ende “koncept”, por pas prezantimit që i bëhet sot në Komo të Italisë, pritet të prodhojnë shumë shpejt një...

Indeks+

Buka më e veçantë që mund të keni parë ndonjëherë! (Foto)

Shqiptarët kudo nëpër botë shquhen për talentin e tyre në shumë fusha. Fotoja e radhës vjen nga qyteti i Shëngjinit, ku na serviret një bukë në formë Shqiponje.   Mbase kjo mund të jetë buka më interesante që keni parë ndonjëherë,...

Brenda qytetit fortesë, ku dikur jetonin 33.000 persona (Foto)

Para se të shembej në vitin 1994 qyteti i "Murosur" Kowloon ka qenë vendbanimi me dendësinë më të madhe të popullsisë në tokë. Rreth 33,000 persona...

Këto 8 fakte për spermën do ju lënë gojëhapur

Nga çfarë përbëhet sperma? 91.8 përqind është ujë. Në çdo një litër ka 45 gram proteina dhe 60 miligramë acid urik. Përveç kësaj...

Pse disa persona i kanë sytë blu?

Nëse e keni menduar ndonjëherë se pse disa persona, kjo ndodh sepse ata kanë të njëjtin mutacion gjenetik me njeriun e parë që e ka pasur në Epokën e Gurit, rreth 7000...

Loja me jetën (Video)

Në Mahadia të Rumanisë, një i ri ka ecur nëpër trarët e metalit që ndodhen sipër një ure, nëpër të cilën kalon treni. Flaviu Cernescu i ka ngritur...

Opinione

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i madh në raport me numrin e popullsisë që ka Kosova. Fillimisht donacionet janë dhënë për...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Falemnderit bashkëqytetarë!

Ka shume per te protestuar ne Kosoven tone. Ka shume qe nuk pajtohen me çka po behet dhe çka nuk po behet ne vendin tone. Keta mijera njerez, te cilet nuk pajtohen me qindra probleme qe u kane marre...

Ekonomi

Coca Cola ndalon prodhimin në Venezuelë

Mungesa e sheqerit ka detyruar Coca Cola-n të ndalojë përkohësisht prodhimin e pijes në Venezuelë. Coca Cola ka thënë se furnizuesit e saj në Venezuelë “do të ndalojnë përkohësisht operacionet, për shkak të mungesës së lëndëve të...

Qeveria i ofron ndihmë ndërmarrjes Ferronikel

Qeveria e Kosovës i ka ofruar ndihmë kompleksit metalurgjik “Ferronikeli” në Drenas. Ministria e Financave, përmes një komunikate të dërguar për media,ka...

Vidhen miliona dollarë nga bankomatët në Japoni

Trembëdhjetë milionë dollarë, para të gatshme, janë vjedhur nga bankomatët në Japoni. Paratë janë nxjerrë me kredit-kartela të krijuara me të...

Reshjet e vazhdueshme të shiut shqetësojnë fermerët

Prodhuesit e perimeve nga Komuna e Rahovecit kanë shprehur shqetësimet e tyre lidhur me vonimin e prodhimit për këtë vit, si pasojë e reshjeve të vazhdueshme të shiut. Sipas...

Borxhlinjtë e tatimeve, mbi 16 mijë biznese nuk paguajnë taksat

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në Tiranë ka përditësuar listën e subjekteve debitore me barrë siguruese dhe hipotekore nga ku rezulton se për muajin maj në të...

Shëndetësi

Ja çfarë ndodh nëse konsumoni pak kripë

Sipas një studimi më të fundit rezulton se nëse hani pak kripë, rritet rreziku për sulm në zemër ose në tru. Ka kohë që thuhet se një dietë me sasi të lartë të kripës është e rrezikshme për zemrën, duke rritur rrezikun nga sulmi në...

Si mund të parandalohet kanceri? Ja çfarë thotë studimi dhe ushqimet që duhet të konsumoni

Kanceri mund të parandalohet me ndryshim në stilin e jetës, thonë shkencëtarët nga Universiteti i Harvardit, pasi që kanë zbuluar se mos pirja e duhanit, konsumimi i alkoolit...

A i dini mrekullitë e mentes, sidomos nëse jeni mbipeshë…?!

Mentja është në gjendje që të “gënjejë” trupin dhe të ndihmojë në dobësim. Ky fakt është zbuluar nga një ekip studiuesish italian të...

Pse fasulja është e mirë për shëndetin?

Edhe pse gjatë kohë përflitet se konsumi i fasules është shumë i mirë për shëndetin, sot këtij lloj ushqimi duhet ti kushtoni më shumë vëmendje për...

Birra është e shëndetshme për zemrën: Ja sa duhet të pini çdo ditë

Nëse dëshironi çdo ditë të pini një apo dy birra, ju nuk do të keni brenga për jetën. Së paku kur është fjala për shëndetin e...