Komuna e Graçanicës “masakron paranë publike”, shpenzon miliona euro kundërligjshëm

Zyra e Auditorit të Përgjithshëm ka gjetur shkelje skandaloze në Komunën e Graçanicës që udhëhiqet nga Vladeta Kostiq. Në këtë komunë ZAP ka gjetur se bëhen pagesa kundërligjshëm, ka gjetur shkelje në prokurorim ku u janë dhënë tender kompanive që s’i plotësojnë kushtet, ka gjetur shkelje në punësimin e stafit dhe pagesat e njerëzve dhe shumë gjëra të tjera. Komuna e Graçanicës ka ndërtuar rrugë në vlerë...

Jemen: Nga sulmi me bomba – së paku 14 vetë të vrarë

Së paku 14 vetë janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur,gjatë disa sulmeve me bomba kundër forcave qeveritare në Jemen, kanë thënë...

A do ta përfshijë edhe Kosovën stuhia si vendet e rajonit?

Një stuhi e fuqishme e shoqëruar me bubullima dhe shi të dendur është duke e përshkuar rajonin. Një gjë e tillë është duke ndodhur në...

Më 8 korrik shpallet konkursi, UP pranon 8 mijë e 500 studentë

Universiteti i Prishtinës më 8 korrik do ta shpallë konkursin për regjistrim të studentëve të rinj në nivelin bachelor, derisa në të gjitha drejtimet...

Lajme

Iu dha lamtumira e fundit Ilriana dhe Daradane Perteshonit

Me nderime të mëdha u përcollën sot për në banesën e fundit Iliriana Perteshoni, e cila ishte këshilltare politike e ish – ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Ferihd Agani, dhe motra e saj Dardana Perteshoni, të cilat humbën jetën dje në një aksident...

Kerry: Brexit e ka ndryshuar pozicionin global të Britanisë

Vendimi i Britanisë për tu larguar nga Bashkimi Evropian, e ka ndryshuar pozicioninj e saj global, por nuk e ka dobësuar atë, tha sot në Londër, sekretari amerikan i shtetit, John Kerry,...

Jemen: Nga sulmi me bomba – së paku 14 vetë të vrarë

Së paku 14 vetë janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur,gjatë disa sulmeve me bomba kundër forcave qeveritare në Jemen, kanë thënë zyrtarët e...

Gjashtë serume kundër kafshimit të gjarprit sigurohen për QKUK-në

Kryeshefi i Agjencisë së Kosovës për Produkte dhe Pajisje Medicinale, Jeton Shala, i ka dorëzuar sot në këtë klinikë, gjashtë serume. Kurse, Ministria e...

Reshjet bllokojnë magjistralen Prishtinë- Pejë, krijohen kolona të gjata (Video)

Reshjet që po vazhdojnë të bien në vend kanë bërë që disa rrugë të bëhen vështirë të kalueshme. Një gjë e tillë ka ndodhur edhe...

Sport

Iniesta flet pas eliminimit nga Euro 2016

Andres Iniesta ka folur për eliminimin e Spanjës nga Kampionati Evropian, ku u mposhtën 2:0 nga Italia. Mesfushori i Barcelonës thotë se Italia ka qenë më efektive në momente të caktuara. “Është një zhgënjim që duhet ta pranojmë. Ata kanë qenë më...

UEFA zgjedh lojtarin më të mirë të ndeshjes Itali – Spanjë (Foto)

Mbrojtësi Leonardo Bonucci është zgjedhur lojtari më i mirë i ndeshjes Itali -  Spanjë. Italianët ia dolën të eliminojnë kampionët nga EURO 2016, duke i...

Finale para finales, Gjermani - Itali

Italia ka arritur të eliminojë Spanjën nga Euro 2016, duke e mposhtur 2:0 në 1/8 së finales. Chiellini dhe Pelle shënuan për fitoren e Italisë. Në çerekfinalen e...

Shkolla italiane i dërgon në shtëpi Kampionët e Evropës (Video)

Italia e ka fituar përballjen e madhe ndaj Kampionëve të Evropës, Spanjës, me rezultat 2:0, në 1/8 së finales në Euro 2016. Skuadra e Antonio Contes ka arritur të...

Formacionet zyrtare: Angli - Islandë

Anglia do të kërkojë kalimin në çerekfinale të Euro 2016, në përballjen me Islandën, e cila fillon nga ora 21:00. Formacionet zyrtare të ndeshjes Angli –...

Showbiz

5-shja në vithet e Tunës (Foto)

Këngëtarja shqiptare nga Shkupi, Tuna është duke shijuar në maksimum pushimet e saj verore. Ajo ka postuar disa foto në profilin e saj në Instagram në të cilën shihet format superseksi të Tunës, e në njërën prej fotove shihen shenjat e gishtërinjëve mbi vithet...

Chantelle Connelly ka vendosur t’ju “çmend” me këto foto provokative (Foto)

Chantelle Connelly nuk ka faj që është kaq seksi. Ylli televiziv britanik, Chantelle Connelly ka shpërndarë disa foto që me të vërtetë duken përvëluese....

Edhe Yllka me foto seksi nga plazhi (Foto)

Këngëtarja e mirënjohur Yllka Kuqi aktualisht ndodhet në pushime me bashkëshortin e saj. Derisa po shijon ditë të mira në bregdetin shqiptarë, nuk kishte se si të...

Aurela Hoxha nuk përmbahet, provokon me “zogun” (Foto)

Modelja e njohur nga Shqipëria, Aurela Hoxha nuk ka mundur të përmbahet. Ka disa ditë që ajo ndodhet për pushime e asnjëherë nuk kanë munguar fotot e ndryshme nga ana e...

Ultra Music përshëndet organizimin e Top Music Awards (Foto)

Në Shqipëri u organizua një epokë e re e muzikës ishte Top Music Awards një spektakël gjigant që ndau shumë çmime për këngëtarët shqiptar. Ky...

Tech/Auto

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme, iu deshën 1 mijë e 513 sekonda për të kapur shpejtësinë e 100 kilometrave për...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Roboti i ri nga Boston Dynamics (Foto/Video)

Boston Dynamics mund të jetë një nga kompanitë më pararojë për sa i përket robotëve, në bashkëpuniim me Google, dhe sapo kanë paraqitur më të fundit,...

Të lundrosh me “Mercedes Benz”… (Foto)

Keni ëndërruar të bëni një xhiro me “Mercedes Benz” edhe në det? Kjo tashmë është e mundur fal “Arrow 460-Granturismo”. Ky është jahti i...

Lansohet Strategjia e Kosovës për Teknologji Informative

Ministria e Zhvillimit Ekonomik, në bashkëpunim me Shoqatën për Teknologji të Informacionit dhe Komunikimit të Kosovës - STIKK, do të organizojë sot konferencën lansuese...

Indeks+

Parajsa mbi tokë (Foto)

Ditët e nxehta kanë ardhur tashmë dhe të shumtë janë ata që kanë planifikuar pushimet me kohë...dhe vendet e bukura në planetin tonë nuk mungojnë. Një prej perlave bregdetare më të famshme në botë ndodhet në Seycheles, ku ndërthuret në perfeksion...

Shkodra, e banuar që para 5 mijë vjetësh

Një grup prej 15 arkeologësh shqiptarë e polakë, pas gërmimeve të kryera në qytetin e Shkodrës për afro 10 vite kanë zbuluar fakte të reja për këtë...

Fakte të ndryshme për qumështin

Qumështi është një lëng i prodhuar nga gjinjtë e gjitarëve, i pandashëm për rritjen e të vegjëlve, si dhe pjesë përbërëse e ushqyerjes...

A do e donit edhe ju një të tillë?

Ëndrra e shumë prej nesh kur kemi qenë fëmijë ka qenë të mbanim një këlysh në shtëpi, për disa kjo u bë realitet, për disa të tjerë...

Fotografi të mrekullueshme dasmash

Martesa është një nga ngjarjet më të rëndësishme të njeriut dhe fotot e dasmës zënë një vend shumë të veçantë në zemrën e...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i operatorit IPKO, ka zgjeruar rrjetin me partnerë dhe mundësi të reja, e ka shumëfishuar gamën e dhuratave...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare...

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në...

Shëndetësi

Ata që e përfundojnë universitetin janë më të rrezikuar nga tumori i trurit

Gjatë një studimi të bërë nga revista për epidemiologji dhe shëndetin e komunitetit është zbuluar se njerëzit të cilat e kanë përfunduar universitetin janë më të rrezikuar nga tumori i trurit. Sipas The Independent, glioma, është një lloj tumori i...

Sa kafe duhet të pijë një grua shtatzënë?

Një ndër pyetjet që kërkon një përgjigje është se sa kafe duhet të pijë një nënë shtatzënë gjatë kësaj periudhe. Gratë...

Akulli, lëngu magjik për fytyrën tuaj

Produkti i ri kozmetik që do t’i zgjidhë problemet tuaja të lëkurës është akulli. Por, kur i përdorni kokrrat e akullit për fytyrë, i mbështillni me...

Ja pse njerëzit duhet të pikturojnë…

Një studim amerikan ka zbuluar se piktura ndihmon për të luftuar çrregullimet e ankthit dhe sulmet e panikut. Nuk ka nevojë të jeni piktorë apo artist. Ajo që rezulton...

Çfarë ndodh me trupin nëse nuk hani darkë?

Shumë persona kur bëhet fjalë për dietën mendojnë se eliminimi i darkës do të jetë një ndihmë që ato të kenë një organizëm sa më...