Plagoset drejtori i Qendrës së Shëndetit mendor në Pejë

Në mëngjesin e sotëm është plagosur me armë zjarri drejtori i Qendrës së Shëndetit Mendor në Pejë, Skender Kandiq. Plagosjen e konfirmoi mjeku kujdestar në Spitalin e Pejës, Bujar Idrizaj. “E kam pranu një pacient rreth orës 7:00 i cili si pasojë e të shtënave me armë zjarri ka marrë plagë në këmbë. Pacienti është jashtë rrezikut për jetë dhe pas tretmanit mjekësor është lëshuar në shtëpi,” tha mjeku...

Sulmet në Turqi, anulohet fluturimi Prishtinë-Stamboll

Sulmi tragjik në aeroportin “Ataturk” në Turqi ka bërë që të anulohet një fluturim nga Stambolli në Prishtinë....

Kosova dështon të marrë pjesë në Evropian, shkaku i sulmeve të Stambollit!

Përfaqësuesja e xhudistëve të Kosovës, kategoria e kadetëve nuk ka arritur të marrë pjesë në Kampionatin Evropian në Finlandë.  Kjo...

Rihapet aeroporti ‘Ataturk’ në Stamboll

Zyrtarët turk kanë informuar se aeroporti ‘Ataturk’ në Stamboll është rihapur, pasi sulmi terrorist ka lënë të vdekur 36 persona dhe 147 të...

Lajme

Plagoset drejtori i Qendrës së Shëndetit mendor në Pejë

Në mëngjesin e sotëm është plagosur me armë zjarri drejtori i Qendrës së Shëndetit Mendor në Pejë, Skender Kandiq. Plagosjen e konfirmoi mjeku kujdestar në Spitalin e Pejës, Bujar Idrizaj. “E kam pranu një pacient rreth orës 7:00 i cili si pasojë e të...

Qeveria miraton vendimin për pikë të përbashkët të kontrollit kufitar me Shqipërinë, në sezonin veror

Qeveria ka miratuar Strategjinë për reformën e Menaxhimit të Financave Publike për vitet 2016-2020 dhe Planit të Veprimit për zbatimin e Strategjisë. Strategjia, siç u...

Rritet numri i viktimave në Turqi: 41 të vrarë dhe mbi 230 të plagosur

Terroristët që sulmuan aeroportin "Kemal Ataturk", lanë të vrarë 41 persona dhe plagosen 239 të tjerë, thonë zyrtarët turq. Pas sulmit me armë dhe bomba...

Rriten masat e sigurisë në aeroportin Sabiha Gökçen në Stamboll

 Pas sulmit terrorist në aeroportin Ataturk në Stamboll një tjetër aeroport ndërkombëtarë i këtij qyteti, Sabiha Gökçen, ka rritur masat e sigurisë, raporton...

NISMA për sulmet në Stamboll: Botës islame po i sillet një rrezik ogurzi

Nisma Për Kosovën ka ngushëlluar familjarët e viktimave të sulmit të mbrëmshëm terrorist në Stamboll. Nëpërmjet një telegram ngushëllimi të...

Sport

Kosova dështon të marrë pjesë në Evropian, shkaku i sulmeve të Stambollit!

Përfaqësuesja e xhudistëve të Kosovës, kategoria e kadetëve nuk ka arritur të marrë pjesë në Kampionatin Evropian në Finlandë.  Kjo për shkak se fluturimi që duhej të bëhej nëpërmjet Stambollit është anuluar.  Lajmin e ka konfirmuar...

Elseid Hysaj i jep fund dilemës, e ardhmja e tij me plot para

Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare, Elseid Hysaj i ka dhënë fund dilemës për të ardhmen te Napoli. Mbrojtësi shqiptar ka vendosur të rinovojë kontratën me...

Bundesliga shpalosë kalendarin, Ancelotti e nisë ndaj kësaj skuadre

Bundesliga Gjermane e ka shpalosur orarin dhe datat e ndeshjeve për edicionin e ardhshëm. Edicioni i ri i Bundesligës do të fillojë me datë 26 gusht.  Carlo Ancelotti do ta...

Anglia me selektor të përkohshëm

Gareth Southgate mund të emërëhet si trajner i përkohshëm i Anglisë, në pritje që Tre Luanët të emërojnë shefin e ri të stolit që do të...

Dy trajnerë tullacë te Reali, Zizu e merr italianin e njohur në stafin e tij

Njëri nga trajnerët më të njohur fizik në futboll, italiani Antonio Pintus do ti bashkohet Real Madridit.  Trajneri fizik i skuadrës franceze, Lion do ti bashkohet stafit të...

Showbiz

Mësoni çka përmbanë kënga ‘Kokaina’ nga Mozzik dhe detaje nga projekti i tij me Enisin -...

Në portalet kosovare po qarkullon lajmi se reperi nga labeli ‘On Records’ do t’ia dedikoj një këngë drogës së njohur si ‘Kokaina’. Indeksonline ka kontaktuar me menaxherin e Mozzik, Mehmet Elshani i cili ka mohuar një gjë të tillë. “Në fakt, ...

Alban Skenderaj zbulon pjesë të tekstit të këngës së re (Foto)

Këngëtari Alban Skenderaj shumë shpejt do të vij me projektin e ri muzikor. Ai siç duket këtë vit do të lansoj më shumë këngë se herëve të tjera...

Ky është pushimi luksoz i Ermal Fejzullahut me familje (Foto)

Ermal Fejzullahu duket se i ka stopuar për pak kohë koncertet dhe është nisur me pushime. Sëbashku me bashkëshorten e tij Arianën dhe tre fëmijët e tyre, çifti...

‘Nesër t’shoh’ vjen nga Driton (Video)

Këngëtari Driton Ramadani i njohur vetëm si ‘Driton’ ka lansuar këngën e re. Fjala është për projektin muzikor të titulluar ‘Nesër...

Dua Lipa publikon foto të prindërve duke u puthur (Foto)

Dua Lipa ka publikuar një fotografi në të cilën shihen prindërit e saj. Por, vetëm kësaj here ata shihen se janë duke u puthur. Kësaj fotoje ajo ia ka lënë...

Tech/Auto

12 celularët më të mirë për momentin (Foto)

Viti 2016 pritet të sjellë celularë të tjerë konkurrues, por, për momentin, këta janë ata që shihen si më të mirët në treg. Ndërkohë, për të parë celularët më të mirë që ofrohen nga Kina, mund të shikoni...

Mercedesi me pamje të një bishe të tërbuar (Foto)

Mercedesi i ri AMG GTR ka një pamje të një bishe të tërbuar dhe ngjyrë të gjelbër. AMG GTR posedon 577 kuaj fuqi dhe 516 rrotullime të motorit. Performanca e tij...

Xhaketa e cila ua mbush telefonin

Në vitin 2017 ju do të mundni që ta mbushni telefonin tuaj pa pasur nevojë për një prizë elektrike, sepse në treg do të dal xhaketa e cila ua mbush telefonin. Hiral...

Si do jetë bota në vitin 2036 sipas amerikanëve (Foto)

Është viti 2036. Njerëzit e klonuar do të ecin mbi tokë, inteligjenca artificiale do të jetë në krye të korporatave më të madha dhe pica do të shpërndahet...

Smartfoni që kushton 4 dollarë

Këtë vit u njoftua një smartfon 4-dollarësh për tregun indian dhe jo të gjithë e besuan, por lajmi është i vërtetë. Shitjet e celularit Freedom 251 do të...

Indeks+

Po kaloni një ditë jo të mirë? Ka edhe më keq... (Foto)

Ndodh shpesh që të kaloni një ditë të vështirë. Edhe pse mundoheni t'i merrni gjërat me sportivitet, ende nuk zgjidhni gjë. Megjithatë, nuk jeni të vetmit. Shikoni çfarë u ka ndodhur këtyre personave në foto...  

Mënyrat më të mira për të larguar mosbesimin ndaj vetes

Dyshimi ndaj vetvetes është një problem shumë i zakonshëm – dhe efektet janë shumë më të fshehta saqë i paramendojmë. Ky hezitim i ka penguar shumë...

Kur natyra dhe talenti i fotografit bëhen bashkë (Foto)

Natyra dhe njeriu janë artistët më të mëdhenj dhe kur të dy bashkojnë forcat, produkti është gjithmonë kryevepër. Fotot e mëposhtme janë një...

7 aktivitetet ekstreme që do t’jua mbushin verën me adrenalinë

Dëshironi t’i shmangeni një vere tradicionale të plazhit? Zbuloni shtatë destinacionet më të çmendura që do t’ju bëjnë zemrën të rrahë fort,...

29 qershori në histori

1444 – Beteja e Torviollit – Skënderbeu mposht një forcë osmane në fushën e Torviollit – e njohur edhe si Beteja e Dibrës së Poshtme. Pak muaj më parë...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

UNDP lufton korrupsionin edhe në industrinë nxjerrëse

Zyra e Programit Zhvillimor të OKB-së në Kosovë (UNDP) organizon sot tryezë diskutimi me temën “Vlerësimi i rrezikut nga korrupsioni në industrinë nxjerrëse: Gjetjet dhe rekomandimet”.  Në këtë tryezë do të prezentohet raporti mbi gjendjen dhe...

Humbje në tregjet globale për shkak të shqetësimeve për Brexit

Votimi në Britani për largim nga Bashkimi Evropian ka ndikuar një një valë tjetër të rënies së tregjeve globale gjatë ditës së djeshme, me ç’rast...

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Shëndetësi

Ushqimet dhe ilaçet që nuk duhet të konsumohen së bashku

Disa ushqime mund të ndalojnë efektin e ilaçeve, ose në rastin më të keq mund të kenë efekte anësore të rrezikshme. Dr Aisling Hillick, ka treguar për “Mirror” se cilat janë këto ushqime: Bananet Bananet duhet t`i shmangni nëse merrni ilaçe për...

Recetë natyrale për problemet me gjëndrrën tiroide

Të gjithë ata që vuajnë nga sëmundja e gjëndrës tiroide, e dijnë sa e vështirë është dhe se sa shumë mund ti shkatërrojë funksionet e...

DUHET TI NJIHNI: Sinjalet e trupit për sëmundjet serioze

Në ditët e sotme ku konkurrenca është e ashpër dhe presioni tepër i lartë dhe koha për t’u marrë me veten është e reduktuar. Sot shumë prej nesh nuk i...

Këto janë 10 sëmundjet e verës: Si duhet të kujdeseni

Çdo stinë verë, nuk kalon pa shfaqur patologjitë e saj të zakonshme të njerëzit, por edhe të tilla të reja për çdo vit. Në këtë kuadër,...

Tri ushqimet që e shpejtojnë metabolizmin

Zakonisht metabolizmi “udhëhiqet” nga gjenetika, por me konsumimin e produkteve të duhura ju mund ta shpejtoni atë. Këto ushqime të caktuara mund t’ua shpejtojnë...