Nis takimi i kryeministrit Mustafa me Mogherinin

Kryeministri i Kosovës ka pritur në zyrën e tij në Qeveri shefen e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini dhe Dimitris Avramopulos, Komisioner për Migracion, Punë të Brendshme dhe Shtetësi. Mogherini është duke qëndruar në Kosovë pasi BE-ja dha lajmin se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret teknike për të udhëtuar pa viza në vendet e shengenit. Pas takimit do të ketë konferencë në Qeverinë e Kosovës, ku para gazetarëve do...

Ujërat nëntokësore, shkak i rrëshqitjeve të dheut në Arbëri

Komuna e Prishtinës njoftoi se Instituti Gjeologjik i Kroacisë, i cili në marrëveshje me Komunën e Prishtinës ishte kontraktuar që të hulumtojë...

Serbët e Kosovës: Hiqni vizat edhe nga pasaportat tona

Organizata joqeveritare lokale “Aktiv” nga veriu i Kosovës i ka ftuar përfaqësuesit serbë në institucionet e Kosovës që të ngrisin ...

Ministri Shala e pret Fadil Vokrrin, ia bën "për hajër" anëtarësimin

Ministri i Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në një takim drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), kryetarin Fadil Vokrri dhe Komitetin Ekzekutiv të...

Lajme

Nis takimi i kryeministrit Mustafa me Mogherinin

Kryeministri i Kosovës ka pritur në zyrën e tij në Qeveri shefen e politikës së jashtme të BE-së Federica Mogherini dhe Dimitris Avramopulos, Komisioner për Migracion, Punë të Brendshme dhe Shtetësi. Mogherini është duke qëndruar në Kosovë pasi BE-ja dha lajmin...

Presidenti Thaçi priti përfaqësuesit e ish të burgosurve politikë

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot një delegacion të Shoqatës së të Burgosurve Politikë të Kosovës, të kryesuar nga Meriman...

Moti në Kosovë për gjatë kësaj fundjave

Në bazë të parashikimeve sinoptike, gjatë javës do të mbajë mot  kryesisht i vranët dhe me periudha me diell. Sipas IHMK-së vranësirat do te shoqërohen me...

Rafet Gashi shpallet ushtari më i mirë i vitit

Ministria për Forcën e Sigurisë së Kosovës në një ceremoni zyrtare, çmimin “Ushtari më i mirë, 2016” ia dha tetarit Rafet Gashi, nga Brigada e Reagimit...

Davutoglu “do të largohet” për shkak të përçarjeve me Erdoganin

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, do të japë dorëheqje në një kongres të jashtëzakonshëm të partisë së tij, që do të mbahet këtë...

Sport

Ministri Shala e pret Fadil Vokrrin, ia bën "për hajër" anëtarësimin

Ministri i Sportit, Kujtim Shala, ka pritur në një takim drejtuesit e Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK), kryetarin Fadil Vokrri dhe Komitetin Ekzekutiv të FFK-së, pas suksesit të jashtëzakonshëm të federatës, tashmë e pranuar në UEFA. Shala e përgëzojë...

Pas titullit, lojtarët e Leicesterit fitojnë nga një mercedes superluksoz (Foto)

Titullin, famë, histori, para dhe gjithçka tjetër kanë fituar këtë edicion lojtarët e Leicesterit.  Por jo vetëm kaq, ata shpejt do të bëhen edhe me nga...

Po flitet se kjo është e dashura e re e Cristiano Ronaldos (Foto)

Mediat portugeze dhe amerikane bëjnë të ditur se Cristiano Ronaldo ka nisur një lidhje të re të cilën po e mban fshehtë. Sipas disa burimeve, Ronaldo është në...

Barcelona-Bayern, dueli për Elseid Hysajn

Shqipëria ka një yll të klasit botëror. Bëhet fjalë për Elseid Hysajn, që pas sezonit fantastik me Napolin, ka tërhequr vëmendjen e klubeve më të mëdha...

Casillas ka arritur marrëveshje, kjo është skuadra e re

Gazeta e njohur portugeze, "Semana" shkruan sot se Iker Casillas do të largohet në fund të edicionit nga Porto.  Kjo gazetë shkruan se portieri spanjoll ka arritur marrëveshje...

Showbiz

Këngëtarja serbe Ana Petrovic, vjedh këngën “Bonbon”nga Era Istrefi (Video)

Kënga “Bonbon” e krijuar nga këngëtarja Era Istrefi është një nga këngët më të dëgjuara në gjithë botën. Suksesi i kësaj kënge është i pranishëm në çdo vend të botës dhe  në çdo top-listë...

Justin dhe Selena kanë fotografinë më të pëlqyer në Instagram, shikoni kë lënë prapa (Foto)

Justin Bieber dhe Selena Gomez  janë mbreti dhe mbretëresha e Instagramit. Një fotografi e publikuar në Instagram, dyshja duke u puthur ka arritur që të mbledhë rreth 3...

Publikohet biseda në mes Çiljetës dhe futbollistit shqiptar (Foto)

Çiljeta u përfol për një romancë me futbollistin e njohur Alban Hoxha, por e pyetur disa herë nga gazetarët ajo e ka mohuar këtë fakt. Këngëtarja...

Budakova tregon se kush është më i forti dhe kush i ka dërguar mesazhin më romantik (Video)

Halil Budakova cilësohet si shumë i forte, gjithmonë rolet e tij në filma të ndryshëm ishin të “rrezikshme” dhe mjaft serioze. Ai në shumë raste është...

Shkëlqen në fotosesion, rastësisht gjoksin e zbulon (Foto)

Modelja e famshme braziliane, Alessandra Ambrosia e ka bërë një fotosesion të ri në Malibu.  E veshur me një fustan të gjatë ngjyrë qumështi, Alessandra...

Tech/Auto

Hakerët rusë vjedhin 270 milionë llogari të e-mail adresave

Qindra miliona përdoruesve u janë thyer llogaritë e e-mailave  dhe faqet e internetit, të cilat janë duke u tregtuar në nëntokën kriminale të Rusisë, ka thënë një ekspert i sigurisë  për Reuters. Zbulimi i 272.3 milionë llogarive të vjedhura...

WhatsApp së shpejti në Windows (Foto)

Përdoruesit e WhatsApp tashmë do të kenë mundësi dërgimin e mesazheve përmes këtij rrjeti social mund ta realizojnë dhe në versionin për Windows dhe...

Përdoruesit e Periscope tani mund të ruajnë i transmetimet e tyre përgjithmonë

Transmetimet e drejtpërdrejta të ngarkuara në aplikacionin "Periscope" janë bërë tashmë të përhershme. Përdoruesit e aplikacionit i cili është...

Djali 10-vjeçar thyen rrjetin social Instagram, fiton 10,000 dollarë shpërblim

Një haker 10-vjeçar nga Finlanda fitoi 10,000 dollarë nga Facebook, pas njoftimit se ai ka bërë thyerje të sigurisë në shërbimin e "photo-sharing, të rrjetit...

Acer prezanton Aspire V17 Nitro Black (Foto)

Acer së fundmi ka prezantuar një version të përditësuar të laptopit Acer Aspire V17 NitroBlack, çmimi i të cilit fillon nga 930...

Indeks+

"Epike", Linda Morina i kalon kufijtë, i këndon Erdoganit (Video)

Pranimi në UEFA dhe liberalizimi i vizave ishin dy arsyet që Linda Morina për dy ditë lansoi dy këngë të shpejta.  Por për Lindën duket se nuk ka pushim pasi që sot ka vendosur ti këndojë presidentit turk, Racep Taip Erdgogan.  "Bilbili" i këngës...

Diamanti gjigant me vlerë 70 milionë dollarë (Foto)

?Diamanti më i madh në botë është shfaqur në një ekspozitë në Nju Jork. I quajtur “Lesedi la Rona” (Drita jonë) ai është një diamant 1.109...

Kush do të jetonte në një shtëpi me shishe plastike? (Foto)

Në ishullin e Colon në Panama, po punohet për të ndërtuar fshatin e parë në botë të ndërtuar nga mijëra shishe plastike. Ideatori i projektit Plastic Bottle Village...

Çfarë ndodh me trupin tuaj gjatë një fluturimi me aeroplan (Foto)

Nëse ju keni fluturuar ndonjëherë në një avion, shanset janë që ju keni provoni disa simptoma të pakëndshme. Një grafikon i ri tregon saktësisht se si kushtet e...

Diamanti sa një top tenisi (Foto)

Diamanti më i madh zbuluar në më shumë se një shekull u shfaq në një ekspozitë në Nju Jork. I quajtur “Lesedi la Rona” (Drita jonë) ai është...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Për herë të parë në Zvicër panair për kompanitë nga Kosova dhe rajoni (Foto)

Kompania “Albpress” me seli në Winterthur të Zvicrës në bashkëpunim me Odën Ekonomike të Kosovës (OEK) dhe Oden Ekonomike të Maqedonisë, organizon në Zvicër Panairin e përgjithshëm ndërkombëtarë  “Zvicra – 2016”. Panairi do...

Trashëgimitë dhe atraksionet e Kosovës, vizitohen nga tur- operatorët e huaj

Përfaqësues të medieve dhe agjencive ndërkombëtare të specializuara në turizmin aventurier po qëndrojnë në Kosovë gjatë udhëtimit familjarizues “FAM...

ATK-ja paraqet të hyrat për periudhën janar-prill

Me qëllim të informimit të opinionit publik dhe të sigurimit të një transparence ndaj tatimpaguesve,Administrata Tatimore e Kosovës do të raportojë për të hyrat...

BQE heq kartëmonedhën 500 euro

Prerja më e madhe e euros do të dalë nga qarkullimi. Prerja prej 500 eurosh nuk do të jetë më në qarkullim duke filluar nga viti 2018. Vendimi është marrë nga...

Rregulla të reja për duhanin në Evropë

Një Gjykatë e Lartë e Bashkimit Evropian mund t’i jap një pengesë industrisë së duhanit, duke aprovuar rregulla të reja që kërkojnë paketim cigaresh të...

Shëndetësi

Ja çfarë ndodhë nëse fëmija gëlltit çamçakëzin

Çamçakëzi shpesh është një ndër produktet më të dëshiruar dhe argëtues për fëmijët. Ndërkohë ndodh që shpesh ai të gëlltitet aksidentalisht nga fëmijët, duke u frikësuar njëlloj edhe prindërit. Më poshtë do të...

Disa këshilla për një shtatzëni të qetë dhe të bukur!

Sipas studimeve të bëra, më shumë se gjysma e grave shtatzëna i kanë provuar të përzierat e mëngjesit. Kjo gjendje është e lidhur me nivelin e lartë të...

Si të përdorni celularin për të pakësuar stresin

Telefoni tashmë është krthyer në një pajisje të pazevendësueshme në jetën e gjithsecilit, i cili në mënyra të ndryshme ndikon dhe në shtimin e stresit te...

Ja çfarë duhet të bëni për një jetë të lumtur

Nga revista “The Atlantic” vjen një intervistë me Raj Raghunathan, profesor marketingu në Universitetin e Teksasit dhe autor i një libri të botuar në SHBA me titullin...

Projekti për ringjalljen e trurit

Një kompani amerikane që hulumton në fushën e biologjisë dhe teknologjisë, ka marrë dritën jeshile për projektin e saj të ardhshëm; ringjalljen e të...