Fatmir Sejdiu: Enver Hasani e përgatiti shkarkimin tim (Video)

Ish -presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, ka akuzuar drejtpërdrejt ish -kreun e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, për anshmëri në vendimin që çoi tek dorëheqja e tij. Sejdiu ka thënë se anshmërinë e Hasanit dhe ndikimet politike ia kanë konfirmuar dy gjykatësit ndërkombëtarë në Kushtetuese. Ish -presidenti, në emisionin “Personale” të RTV Dukagjinit, ka thënë se nuk mund të flasë më shumë për njerëzit që u ka...

Rashica kthehet në Holandë, e pret një sezon tjetër me Vitessen (Foto)

Ylli kosovar, Milot Rashica ka shfrytëzuar në maksimum pushimet verore në Kosovë, por ai sot është nisur për në Holandë. Rashica edhe në sezonin e...

Uellsi po shkruan histori, eliminon Irlandën e Veriut (Video/Foto)

Uellsi ka fituar ndeshjen ndaj Irlandës së Veriut me rezultat minimal 1 me 0, që mjaftoi për të vazhduar në çerek-finale. Uellsi është çerek...

Granit Xhaka: Më vjen keq për shokët e skuadrës dhe për të gjithë tifozët (Foto)

Protagonisti kryesor për eliminimin e Zvicrës, Granit Xhaka i kërkon falje tifozëve dhe të gjithë lojtarëve të tij përmes një postimi në...

Lajme

Blloku B2 i KEK-ut bie nga sistemi, vështirësohet furnizimi me rrymë

Kompania e Distribucionit dhe Furnizimit me Energji Elektrike – KEDS, njofton se në orët e pasdites janë lajmëruar për daljen nga puna të Bllokut B2 të KEK-ut. Në njoftim thuhet se po bëhet përpjekjet që njësia gjeneruese B2 në Termocentralin Kosova B të rifillojë...

Fatmir Sejdiu: Enver Hasani e përgatiti shkarkimin tim (Video)

Ish -presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu, ka akuzuar drejtpërdrejt ish -kreun e Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, për anshmëri në vendimin që çoi tek dorëheqja e...

Hasani thotë se Kuvendi i Nismës ishte transparent, çmon lartë Limajn

Anetari i Kryesise se Nismës për Kosovën, Bajram Hasani, e ka vlerësuar lartë Kuvendin e I-rë zgjedhor të kësaj partie. Hasani, nëpërmjet llogarisë së tij...

Siri: Dhjetëra të vrarë nga sulmet ajrore

Sulmet ajrore kanë vrarë dhjetëra persona në një fshat që kontrollohet nga militantët e Shtetit Islamik në Sirinë lindore, njofton Observatoriumi Sirian për të...

Brexit do ta zvogëlojë ekonominë e BE-së me 2,8 trilionë dollarë

Pas largimit të ekonomisë së dytë më të madhe të Bashkimit Evropian, Britanisë së Madhe, pritet që Prodhimi i Brendshëm Bruto i BE-së të zvogëlohet...

Sport

Krasniqi shënon gol të bukur në një miqësore në Malajzi (Video)

Ylli i Kombëtares kosovare, Liridon Krasniqi pas pushimit është rikthyer te skuadra e tij Kedah FA, ku do të jetë edhe për një sezon. Krasniqi shënoi një gol të bukur në një miqësore nga gjuajtja e lirë. Mesfushori kosovar, edhe njëherë po tregon formë...

Rashica kthehet në Holandë, e pret një sezon tjetër me Vitessen (Foto)

Ylli kosovar, Milot Rashica ka shfrytëzuar në maksimum pushimet verore në Kosovë, por ai sot është nisur për në Holandë. Rashica edhe në sezonin e ri  pritet...

Formacionet zyrtare: Kroaci – Portugali (Foto)

Janë publikuar formacionet e ndeshjes, Kroaci – Portugali, ndeshje kjo e fundit për ditën e sotme të raundit 16-të.  

Granit Xhaka: Më vjen keq për shokët e skuadrës dhe për të gjithë tifozët (Foto)

Protagonisti kryesor për eliminimin e Zvicrës, Granit Xhaka i kërkon falje tifozëve dhe të gjithë lojtarëve të tij përmes një postimi në...

Uellsi po shkruan histori, eliminon Irlandën e Veriut (Video/Foto)

Uellsi ka fituar ndeshjen ndaj Irlandës së Veriut me rezultat minimal 1 me 0, që mjaftoi për të vazhduar në çerek-finale. Uellsi është çerek finalisti i dytë...

Showbiz

Kush i dhuroi Porsche Panamera, Iva Alikos? (Foto)

Këngëtarja nga Shqipëria, Iva Aliko dje ka festuar datëlindjen e saj, ku ka pranuar urime dhe dhurata nga më të ndryshme nga miqtë e saj. Por një dhuratë ishte e veçantë për Ivën kësaj radhe, dhe atë nga i dashuri i saj, deputeti nga Kosova, i cili i kishte...

Albana Osmani i qet n’shesh (Foto)

Moderatorja e njohur nga Shqipëria, Albana Osmani duket se ka dëshirë të vë në pah asetet e saj. Kësaj radhe ajo ka shkëlqyer në tapetin e kuq, në Top Aëards ku...

Modelja Besa Istrefi shfaqet nudo (Foto)

Modelja Besa Istrefi është ndër modelet kosovare e cila tashmë realizion fotosesione të “nxehta” pa ndonjë hezitim. Kësaj radhe modelja nga Mitrovica ka realizuar...

Rovena Stefa me video nga plazhi, fokuson "zogun" dhe gjoksin (Video)

Këngëtarja e njohur nga Shqipëria, Rovena Stefa ka shijuar si mos më mirë rrezet e bukura të diellit ditën e sotme. Derisa ka treguar se ka vizituar një pishinë në...

Aktori i famshëm i jep fund martesës pas 12 vitesh

Mësohet se aktori i njohut Nicolas Cage i ka dhënë fund lidhjes së tij të tretë.  Nicolas Cage dhe bashkëshortja e tij Alice Kim kanë...

Tech/Auto

Britanikët votuan “në tym”

Britanikët votuan për të lënë Bashkimin Europian, por pa e ditur së çfarë do të thotë kjo për ta...të paktën kështu thotë Google. Gjiganti amerikan i teknologjisë njoftoi përmes llogarisë së vet në Tëitter, “Google Trends”,...

“BREXIT” nuk do të ndikojë në “Game of Thrones”

Prodhimi më i suksesshëm i televizionit amerikan, HBO – “Game of Thrones” që pjesërisht filmohet në Irlanden Veriore, nuk do të ketë pengesa në realizim si...

Ja çfarë kanë kërkuar në "Google" britanikët pasi votuan Brexit

Kompania gjigante “Google” ka njoftuar se ka pasur një rritje dramatike të kërkimeve për të aplikuar për pasaportë irlandeze, pas vendimit të Britanisë së...

Teknologjia evoluon, ja stilolapsi kopjues (Video)

“Scribble” është stilolapsi që skanon një ngjyrë nga një objekt, e kthen atë në bojë, dhe lejon vizatimin me po atë ngjyrë. Ky është...

Këtij celulari nuk ia ka marrë dot askush për kamera

Deri në fillim të vitit 2016, “iPhone 6S Plus” ishte telefoni me kamerën më të mirë në treg, por kjo ndryshoi shpejt. “Samsung Galaxy S7” hyri në shkurt...

Indeks+

Vajza 15 vjeçare që qëndroi e ngrirë për 500 vjet

Shkencëtarët po shqyrtojnë një vajzë 15-vjeçare, e cila ka jetuar në Perandorinë Inca, me pas vdiq dhe mbeti e ngrirë për 500 vjet. Ajo u zbulua në malin Llullaillaco, në afërsi të kufirit Kilian. Është mumia e ruajtur në gjendjen më të mirë...

Sa është i rëndësishëm shkëmbimi i mesazheve erotike?

Qysh se kemi mbaruar me shkollën e mesme, ideja e dërgimit të mesazheve erotike na tmerron. Kjo ndodh ashtu sepse kemi mësuar se shumë njerëzve u është shkatërruar jeta me...

Në këtë shtet t’i kthejnë lekët e plazhit nëse bie shi

Plazhet në bregdetin e Venedikut janë aq shumë të dëshpëruara nga numri i vogël i turistëve në qershor nga shkaku i motit të keq, aq sa u kanë ofruar që...

Çfarë ka ndodhur më 25 qershor?

1678 – Elena Piskopia bëhet gruaja e parë në botë me doktoraturë në filozofi, kur diplomohet nga Universiteti i Padovës, Itali. Lindur në një familje fisnike në...

Pse dashuria e dytë do të jetë gjithmonë më e fuqishme se e para

Kur isha e re shpresoja për “Princin e hirshëm” që do të më ndalojë një ditë dhe do të më propozojë. Kjo ndjenjë bënte që të dridhet...

Opinione

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i viktimave – por ajo që aktet në vetevete janë të pamundura për t’u kuptuar Të enjten e...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Aylani i harruar!

Ditën kur fotografitë e trupit të pajetë të Aylanit të vogël – të shtrirë përmbys në breg të detit turk – mbushën ballinat e gazetave dhe...

Nepotizmi ka ngufatur Kosovën

Jemi dëshmitar tash e sa kohë që vendi ynë ka ngecur në shumë fusha. Varfëria dhe kriza ekonomiko- sociale sa po vjen e po shtohet në vendin tonë. Këto plagë...

Një copëz Shqipërie pa fotoshop

Dhimo Koten e njeh shumëkush, por pak kanë shkuar ta vizitojnë në parajsën e tij, afër Qafë Botës. Unë kur shkova për herë të parë, ndodhi se...

Ekonomi

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare petition.parliament.uk. Ndërkohë, Change.org i ka bërë një kërkesë kryebashkiakut të...

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në...

Ja sa do të ndikojë dalja e Britanisë nga BE-ja në pushimet verore

Dhjetëra mijëra pushues nga Britania e Madhe e vizitojnë Evropën çdo vit. Por pas rezultatit të referendumit që u shpall zyrtarisht këtë mëngjes, shumë prej...

Banka e Anglisë: Të gjitha masat e nevojshme për të qetësuar tregjet

?Banka e Anglisë deklaroi sot se është e vendosur për ruajtjen e stabilitetit monetar dhe financiar, pas referendumit për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. “Banka e...

Derivatet e naftës me çmime të reja në Maqedoni

Komisioni Rregullativ për Energjetikë më 27 qershor duhet të sjell vendim për çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni, transmeton Telegrafi...

Shëndetësi

Zbulohen antitrupat që neutralizojnë virusin Zika

Një grup shkencëtarësh evropianë njoftuan sot se kanë zbuluar disa antitrupa të aftë të neutralizojnë virusin Zika, një zbulim që i hap rrugën krijimit të një vaksine kundër këtij virusi që shkakton dëmtime cerebrale tek fetusi. “Në studimet e...

Meshkujt drejt zhdukjes, kromozomi i tyre ka një të metë

Shkencëtarja australiane Jenny Graves, pohon që meshkujt jetojnë me kohë të huazuar, respektivisht që pjesa mashkullore e racës tonë do të zhduket, dhe që ky proces...

Pse i rifitojmë kilogramët e humbur menjëherë pas përfundimit të dietës?

Kontrollimi i peshës është i bazuar në balancën në mes konsumimit të kalorive dhe energjisë që harxhoni gjatë një dite. Zona e trurit që e bën...

Mendimet negative dëmtojnë shëndetin

Duhet të përpiqemi të mendojmë pozitivisht edhe pse mendja është e prirë që të mendoj negativisht, duke bërë kështu që gjëra negative të...

Fiku, fruti që lufton lodhjen dhe infeksionet

Fiku është i pasur me proteina, fosfor, kalcium, vitaminë A, B dhe C. Sasia e madhe e sheqerit e bën atë frutin ideal kundër lodhjes. Fiqtë janë të njohur edhe për...