Bisedime për vazhdimin e mandatit të EULEX-it

Autoritetet në Kosovë thonë se po zhvillojnë bisedime të nivelit politik me Bashkimin Evropian për mundësinë e vazhdimit të mandatit të misionit evropian për sundimin e ligjit, EULEX, që duhet të përmbyllë mandatin e tij më 12 qershor. Ata thonë se çështjet teknike për mandatin e ri kanë përfunduar. Misioni i EULEX-it, një prej misioneve më të mëdha në historinë e Bashkimit Evropian, u shtri në Kosovë me ftesë të autoriteteve...

Haradinaj e “kapë” të arratisurin Xhabir Zharku në Malmo të Suedisë (Foto)

Xhabir Zharku vazhdon t’i ikë drejtësisë kosovare, duke qëndruar në Malmo të Suedisë. Ai ka kohë që as nuk fshihet fare dhe del publikisht sa...

Mësohet finalisti i parë në NBA, atje është "mbreti" (Video)

Cleveland Cavaliers është finalisti i parë në NBA pasi që ka arritur ta eliminojë Toronton pas gjashtë përballjeve.  113-87 ishte rezultati i ndeshjes...

Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem...

Dean Karnazes, viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos...

Lajme

Sigurimi nuk po lejon Gervallën të hyjë në Kuvendin e LDK-së

Sigurimi sërish nuk po lejon të hyjë në objektin ku pritet të mbahet Kuvendi i Punës së LDK-së, me arsyetimin se ajo nuk ka ftesë. Megjithatë, Gervala tha se ka ftesën në dorë dhe po kërkon të lejohet të hyjë. Kurse, Vjosa Osmani i ka thënë...

PDK: 75.5 për qind e qytetarëve të Gjilanit të pakënaqur me Lutfi Hazirin

Edhe sipas raporteve zyrtare të institucioneve qendrore dhe ndërkombëtare, po dëshmohet se Gjilani ka mbetur pa kryetar komune. Lutfi Haziri nuk po qeverisë me komunën, ai po merret me...

Gërvalla së shpejti tenton të hyjë në Kuvendin e LDK-së

Kryetarja e degës së Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjermani, Donika Gërvalla, tanimë ka arritur afër vendit ku do të mbahet Kuvendi i Punës së Lidhjes...

Bisedime për vazhdimin e mandatit të EULEX-it

Autoritetet në Kosovë thonë se po zhvillojnë bisedime të nivelit politik me Bashkimin Evropian për mundësinë e vazhdimit të mandatit të misionit evropian për...

Rriten kërkesat për viza pune në BE

Shumica e qytetarëve, që presin para dyerve të ambasadave të BE-së, thonë se po kërkojnë viza pune, si dhe viza për bashkim familjar. Ata nuk besojnë se liberalizimi do...

Sport

Mësohet finalisti i parë në NBA, atje është "mbreti" (Video)

Cleveland Cavaliers është finalisti i parë në NBA pasi që ka arritur ta eliminojë Toronton pas gjashtë përballjeve.  113-87 ishte rezultati i ndeshjes së mbrëmshme ku shkëlqyen treshja, James-Love-Irwing që së bashku realizuan 83 pikë.  James ishte lojtari i...

Fiton Argjentina, por lëndohet Messi (Video)

Yli i Barcelonës, Lionel Messi, i ka shpëtuar një lëndimi të rëndë në miqësoren me Hondurasin ku Argjentina triumfoi 1:0 me golin e Gonzalo Higuain. Leo Messi dëmtoi...

Brocchi: Unë ndihem ende trajner i Milanit

Trajneri aktual i Milanit, Christian Brocchi thotë se ai ende ndihet trajner Rossoner. Unai Emery është përfolur se është njeriu që po kërkohet nga Rossonerët, por sipas...

Ja 10 arsye pse Reali do ta fitojë Championsin

Real Madridi është në avantazh në finale të Ligës së Kampionëve kundër AtleticoMadridit. Real Madrid dhe Atletico Madrid do të luajnë nesër...

Çfarë ndodh nëse Skëndërbeu dënohet nga UEFA

Në rast se klubi i futbollit Skëndërbeu nuk arrin dot të bindë rupën gjykuese të UEFA-s se është i pastër, rrezikohet të dënohet nga dy deri në 7 vite...

Showbiz

“BonBon” kalon 50 milionëshin në “Youtube” (Video)

Super hiti “BonBon” i Era Istrefit ka arritur 53 milionë shikime në Youtube, në kanalin e “Ultra Music” që tash e pas do të publikohen këngët e saj, raporton Indeksonline.   Kënga “BonBon” më herët ka qenë në kanalin “Nesër”...

Arian Çani tregon një “sekret” të dhimbshëm nga e kaluara e tij

Gazetari Arjan Çani ka zbuluar gjatë emisionit “Zonë e Lirë” një sekret që nuk ia kishte treguar askujt. Ai në kohën kur ishte ende foshnje ka jetuar për pak...

Këtë bukuroshe seksi nuk do e refuzonte askush (Foto)

Ylli televiziv britanez, Megan McKenna ka mahnitur të gjithë derisa ishte duke pozuar me një kostum ngjyrë të zezë në një party. Bukuroshja seksi ka zbuluar hiret e saj...

Mariah Carey ekspozon “të gjitha” (Foto)

Këngëtarja e famshme amerikane, Mariah Carey ka shfaqur linjat e saj trupore derisa ishte në mesin e miqve të saj. Mariah  i ka lënë shumë pak vend imagjinatës e veshur me...

Vithet superseksi të Marinës (Foto)

Vajza e këngëtares së njohur, Eli Fara, Marina është njëra ndër femrat më seksi shqiptare, e cila vazhdimisht provokon me postimet e saj. Ajo gjithnjë publikon foto...

Tech/Auto

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas një njoftimi të ri. Kablloja do të ndihmojë të dyja kompanitë të transferojnë më...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të...

Ky është OnePlus 3

Projektimi final i OnePlus 3 nuk është më një mister, ndërkohë qe rregullatori kinez FCC ka publikuar disa detaje mbi pajisjen e ardhshme, duke përfshirë fotot zyrtare dhe detaje...

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500...

Indeks+

Çfarë ka ndodhur më 27 maj?

  927 – Vdiq Simeon i Madh, udhëheqësi i parë bullgar i shpallur i perandor. Fushatat e tij të suksesshme kundër Bizantit, hungarezëve dhe serbëve çuan në zgjerimin e perandorisë bullgare duke e bërë atë shtetin më të fuqishëm në Evropën...

Parku i seksit në Korenë e Jugut (Video/Foto)

Parku “Jeju Loveland” ose parku i seksit u hap në vitin 2004 në ishullin Jeju në Korenë e Jugut me qëllim për të informuar koreanët rreth seksualitetin. Në...

Rreth 30 të rinj që festonin dënohen me 30 goditje kamxhiku

Rreth 30 të rinj, djem dhe vajza, që po festonin në një vilë në veri të Iranit, u dënuan me 99 goditje kamxhik për secilin, një dënim që u aplikua...

Kopshti më i çuditshëm që keni parë (Foto)

Fotot e një kopshti të një shtëpie në Axbridge, Somerset në Angli janë bërë virale në internet. Dhe nuk është aspak e vështirë për të...

Rrahet me kamxhik pasi bënë seks me gruan e tjeter kujt (Video)

Një burrë i cili është zënë duke bërë seks me gruan e një burri tjetër është rrahur  me kamxhik nga burrat e fshatit të tij. Nga pamjet që...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Vetëm 2.5 Euro për transfertet brenda rrjetit të Bankave ProCredit (Video)

Në mënyrë që të mbështesë dhe stimulojë aktivitetet e biznesit ndërkombëtare të klientëve tanë, Banka ProCredit  ofron transferte ndërkombëtare të shpejta dhe me çmime të ulëta. Për çdo transfertë të urdhëruar nga...

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Shëndetësi

Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem...

Dean Karnazes, viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos ndjejë asnjë lodhje të muskujve. Defektet gjenetike pothuajse në të gjitha rastet të çojnë në probleme...

Identifikohet super bakteri në SHBA

Për herë të parë mbërrin në SHBA një super bakter që është rezistent gati ndaj çdolloj antibiotiku, njoftuan shkencëtarët e departamentit amerikan...

Vera po vjen, ja sekretet për një lëkurë të bukur e pa njolla

Vera tashmë ka ardhur dhe secili prej nesh pret të shijojë avantazhet që ajo na sjell. Megjithatë, dielli dhe temperaturat e larta ndaj të cilave ekspozohemi mbartin efekte negative,...

A është i dëmshëm rrezatimi në trupin tonë?

Shumë aktivitete mbartin njëfarë risku. Që ta konsiderosh diçka të sigurt, zakonisht do të thotë se ajo mbart një risk të vogël, por jo që nuk mbart...

11 përfitime që nuk dinit për ujin me limon

Nëse pini ujë të ngrohtë me mjaltë dhe limon çdo ditë për një vit, rezultatet janë mahnitëse. Por nëse e nisni ditën me një gotë ujë me...