Birra Peja i përgjigjet Mavrajt: Federata le të merret me refuzimin e tënd, ne vazhdojmë përkrahjen e sportit shqiptar!

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll është duke zhvilluar stërvitje në Austri, para fillimit të fazës finale për “Euro 2016” që do të mbahet në Francë. Nën drejtimin e trajnerit, Ganni De Biasi të pranishëm janë edhe 27 futbollistë të tjetër. Mirëpo, një ‘incident’ jo aq i këndshëm ka ndodhur para dy dite, kur mbrojtësi i kombëtares, Mërgim Mavraj nuk ka përfillur urdhrat e drejtuesve të ekipit shqiptar. ...

Veseli e pret të famshmin Jean Todt, të parin e Automobilizmit në botë (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës z. Kadri Veseli priti sot në takim Jean Todt, kryetar i Federatës Ndërkombëtare të Automobilzmit dhe i...

Komuna e Prishtinës mbjell lule në vend të asfaltit (Foto/Video)

Komuna e Prishtinës e ka zëvendësuar një pjesë të asfaltit me gjelbërim dhe lule afër ish-Gjykatës së  Qarkut në Prishtinë. Më...

Reali niset për Milano, me ta edhe aktori i famshëm i Hollywoodit (Foto)

Real Madridi është nisur para pak minutash për Milano ku do ta zhvillojë nesër finalen e madhe të Ligës së Kampionëve.  Bashkë me...

Lajme

Nxënësit gjilanas vizitojnë Kuvendin e Kosovës (Foto)

Parlamenti i Kosovës apo njohur ndryshe si institucioni më i lartë i vendit këto ditë është i hapur edhe për vizita. Ishte vetë Kryetari i Kuvendit Kadri Veseli i cili kishte bërë të ditur këtë fakt. Ndërsa sot ishin mësuese të shumta dhe nxënës...

Birra Peja i përgjigjet Mavrajt: Federata le të merret me refuzimin e tënd, ne vazhdojmë përkrahjen e sportit shqiptar!

Kombëtarja e Shqipërisë në futboll është duke zhvilluar stërvitje në Austri, para fillimit të fazës finale për “Euro 2016” që do të mbahet...

Tahiri: Pa e marrë Kosova kodin e saj telefonik, nuk zbatohet marrëveshja për Asociacionin

Delegacioni i Kosovës i kryesuar nga ministrja për Dialog, Edita Tahiri, njëherësh Kryengaociatore në Dialogun e Brukselit, dje gjatë ditës zhvilloi dy takime në Bruksel. Takimi i...

Digjet autobusi me nxënës në qendër të Krujës, dyshohet për viktima

Digjet autobusi me njerëz brenda në Krujë, ka dyshime për të vdekur Një autobus ka shpërthyer në flakë në mes të qytetit të Krujës. Nga raportimet...

KDI: Vetëm katër deputetë morën pjesë në të gjitha seancat e Kuvendit

Kuvendi i Kosovës kohëve të fundit është duke u përballur me mungesë të pjesëmarrjes së deputetëve në seanca plenare, pasi që në disa nga seancat...

Sport

Reali niset për Milano, me ta edhe aktori i famshëm i Hollywoodit (Foto)

Real Madridi është nisur para pak minutash për Milano ku do ta zhvillojë nesër finalen e madhe të Ligës së Kampionëve.  Bashkë me ekspeditën e skuadrës galaktike ishte edhe aktori i famshëm amerikan, Richard Gere.  Foton e ka publikuar ylli uellsian, Gareth Bale. Nuk...

Veseli e pret të famshmin Jean Todt, të parin e Automobilizmit në botë (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës z. Kadri Veseli priti sot në takim Jean Todt, kryetar i Federatës Ndërkombëtare të Automobilzmit dhe i dërguar special i...

Edhe zyrtarisht, shkarkohet Besnik Hasi

Anderlecht e ka bërë zyrtare shkarkimin e Besnik Hasit nga posti i trajnerit. Gjiganti belg me anë të një komunikate ka njoftuar shkarkimin e tij duke e vlerësuar punën e deritanishme...

Manchester United e prezanton Mourinhon (Foto)

Gjiganti anglez, Manchester United e ka bërë zyrtare marrëveshjen me Mourinhon. Trajneri portugez ka nënshkruar kontratë 3 vjeçare.  "Jose është menaxher shumë...

E humbë syrin, e vendosë logon e Bayernit në vend të tij (Foto)

Një tifoz futbolli ka humbur syrin e tij për shkak të një sëmundje dhe më pas është dashur ta zëvendësoj atë me një thjerrëz, të cilës ai ka...

Showbiz

Këto janë nominimet për ‘Top Music Awards’

Natën e kaluar janë zgjedhur nominimet për ‘Top Music Awards’. Yje të shumta që ishin prezent janë njoftuar për shpalljen e nominimeve për të gjitha katëgoritë konkurruese në Top Music Awards për këtë vit. Top Music Awards është një...

Tuna tregon linjat e saj trupore në një fustan që vë në pah gjoksin (Video)

Ditë më parë ishte këngëtarja Altuna Sejdiu-Tuna e cila kishte publikuar disa fotografi dhe video e veshur me një fustan shumë transparent. Ajo përsëri ka veshur një...

“The Economist”: Ermonela Jaho një magnet në skenë

Arti i mbijeton edhe diktaturës. Pra, nuk është çudi që sopranoja që në fillim të këtij muaji rrëmbeu çmimin vjetor të këngëtarit më të...

2po2 sulmon Ledion Liçon: Muzika ime i ka mbijetuar edhe injorantëve si puna juaj

Mbrëmja e djeshme e organizuar nga “Top Music Awards” në ambientet e një prej klubeve të natës në Tiranë për të shpallur kandidaturat e çmimeve që do...

Goldi për Mergim Mavraj: Nëse ngat na vijnë dushmonat knon Lulia me limona (Foto)

  Mergim Mavraj po vazhdon që të jetë një nga emrat më të komentuarit pas refuzimit të rekalmimit të birrës që sponzorizon Kombëtaren e Futbollit...

Tech/Auto

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të mëdha pas saj! Brenda lojës: karakteri ( një top dëbore) shfaqet duke kërcyer dhe në këtë...

Ky është OnePlus 3

Projektimi final i OnePlus 3 nuk është më një mister, ndërkohë qe rregullatori kinez FCC ka publikuar disa detaje mbi pajisjen e ardhshme, duke përfshirë fotot zyrtare dhe detaje...

Axon 7 është një telefon Android me tipare shumë të mira

Linja Axon mund të jetë e re për ju,por Axon 7 është një telefon inteligjent  që ju nuk do ta harroni- ai do të jetë i vlefshëm për më pak se 500...

Kjo është loja më fiksuese që mund të luani në shfletuesin tuaj

E përshtatshme për tu luajtur në shfletuesin tuaj të uebit, ose përmes aplikacionit për Android dhe iOS, “Slither.io” është një version i luajtur me shumë...

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e...

Indeks+

Vendi ku njerëzit ende jetojnë në shpella (Foto)

Sassi di Matera në Itali, është një nga vendbanimet më të hershme të njeriut ai daton që nga Epoka e Gurit, që ende është i banuar. Qyteti gjendet në jug të Italisë dhe është mjaft i frekuentuar nga turistët. Gjithashtu është mjaft i veçantë...

Çfarë ndodh pas dashurisë tuaj të parë

Dashuria e parë jo vetëm nuk harrohet, por është edhe vendimtare për formimin e të gjitha lidhjeve tona të ardhshme. Pra, përse është kështu? Nuk është...

Shkencëtarët po shpikin drurin e “padukshëm” (Foto)

Disa shpencëtarë të Universitetit të Maryland kanë punuar për të shpikur një material druri transparent. Druri i “padukshëm” sipas profesorit të...

Etna “rikthehet” në jetë

Mali Etna, një prej vullkaneve më të larta në Europë, u aktivizua të mërkurën duke lëshuar llavë të kuqe në qiellin e mbrëmjes. Me një lartësi...

Njihuni me numrat e mallkuar dhe historitë e tyre

Nga numri famëkeq 13, te numri 11, 17 e deri tek numri 39, ja pse evitohen Numri 13 është numri më me famë i cili është konsideruar i pafat. 13-ta, numri i cili është...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka udhëhequr Kryesuesi i Bordit Drejtues, Ymer Havolli, i cili ia dorëzoi Kryetarit të Kuvendit Raportin Vjetor 2015 të...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti...

Çmimet e naftës rriten për të parën herë këtë vit

Në tregun aziatik, çmimi i naftës së papërpunuar sot ka shënuar rritje në mbi 50 dollarë për një fuçi, për të parën herë këtë vit,...

Shëndetësi

Përfitimet e mjaltit me kanell

Mjalti është një produkt që ka shumë cilësi medicinale, të cilat na ndihmojnë tejkalimin e problemeve shëndetësore, me të cilat përballemi. Përdorimi i tij dhe kombinimi që i bëhet mjaltit me kanellë, sjell përfitime edhe më të mëdha, duke na...

Flini me lëvoren e bananes në kokë, ja rezultatet

Migrena është një fenomen i shpeshtë që shfaqet te persona të ndryshëm, prandaj është e rëndësishme që ne shpesh të përdorim mënyra të...

Studimi britanik: Të qenit aktiv fizikisht është shëndet

Pas një vikendi të mbushur me çokollatë, vjen koha që të shkrijmë ca kalori. Megjithatë nuk duhet që të shkojmë në palestër për këtë....

Pesë ushqimet që ndikojnë në plakjen tuaj

Produktet ushqimore që ne zgjedhim të gatuajmë në tenxhere kanë një rëndësi jo vetëm sa i përket shëndetit tonë, por edhe në procesin e...

Të mirat që i sjell organizmit konsumimi i vezës çdo ditë

Vezët janë të pasura me vlera ushqyese, të tilla si proteina, vitamina (A, B2, B6, B12, D, E) dhe minerale (zink, thiamin, riboflavin, fosfor, magnez, hekur, selen, bakër) si dhe omega-3 acide...