Ndodheni
Indeksonline / Indeks+
16:21 / E premte, 12 Tetor 2012
1 Koment
Varësia ndaj seksit sëmundje e vërtetë, si të kuptoni nëse jeni prekur

Me sa duket kjo varësi është njëlloj si çdo sëmundje tjetër mendore, kështu është cilësuar së fundmi varësia ndaj seksit.

Por se si mund ta kuptojë një njeri se vuan nga ky shqetësim e shpjegon nj studim i fundit.

Varësia ndaj seksit apo ‘sex addiction’ siç e quajnë amerikanët është klasifikuar plotësisht si një sëmundje e vërtetë mendore, e cila dihet vlerësuar seriozisht.

Studiuesit e UCLA, Universitetit të Kalifornisë dhe Los Angeles, përfshinë në studim 270 persona që ishin shtruar në spital për sëmundje mendore.

Autorët e studimit nuk i njihnin arsyet se pse këta persona ishin shtruar, por nga këta rezultoi se 152 ishin dërguar në spital për probleme të natyrës seksuale, 20 për abuzime me substanca narkotike dhe 35 të tjerët për probleme të ndryshme psikiatrike.

Në studim u vu re se është tjetër gjë të bësh seks rregullisht dhe krejt tjetër të abuzosh me raportet seksuale.

Ky shqetësim u quajt “hypersexual disorder”, ku përfshihej seksi i tepërt, abuzim seksual dhe shikimi i vazhdueshëm i pornografisë.

Kjo sëmundje përshkruhej nga dëshira për të bërë seks në vende dhe situata të papërshtatshme edhe kur nuk ishte momenti për intimitet.

Nga këto situata siç raporton noa janë momente gjatë ditës që mund të rrezikojnë vendin e punës, apo raportet e shpeshta seksuale me partnerin/en përkatëse që mund të dëmtojnë edhe shëndetin.

Për tu cilësuar si sëmundje thuhet se sjelljet nuk duhet të jenë të shkaktuara nga droga, alkooli apo nga ndonjë shqetësim tjetër.

Nga rezultatet doli se 134 në 152 pacientë të shtruar për probleme seksuale, shfaqnin “hypersexual disorder” ndërsa 18 të tjerët i kishin këto probleme si rrjedhojë i kushteve të caktuar psikologjike apo efekteve të tjerë të jashtëm.

Nga studimi në fjalë të sëmurët u pyetën dhe nga përgjigjet e tyre rezultoi se ata masturboheshin në publik, apo kishin vizione për materiale pornografike.

Një pjesë e tyre prej kësaj arsye kishin humbur edhe vendet e punës pasi nuk arrinin të frenonin impulset e tyre./Indeksonline/
 


Kendi i komenteve
  • seronim de mardej 15.10.2012 / 01:43
    hajt po bohna pis po komentoj per ket teme hahahahafj...nese mvaret dikush nga seksi teper,,,duhet te mos haj mish veze...yndyrna shtazore.....kete fakt e kam lexuar dhe ndegjuar ne dy forma te ndryshme..//][;'./'';
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
  • Të fundit
  • Më të lexuara
  • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.