Thaçi kërkoi dialog me Bosnje e Hercegovinën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij në takimin plenar të krerëve të shteteve në samitin e Bërdo-Brijunit, ftoi që Kosova dhe Bosnja e Hercegovina të nisin një dialog për të përmirësuar marrëdhëniet në mes dy vendeve. Kosova me Bosnjën e Hercegovinën kanë regjim të ashpër të qarkullimit, që e pengon qarkullimin e lirë të njerëzve dhe mallrave në mes dy vendeve. “Sot, qytetarët e Kosovës më lirë...

Hetim Special për Azem Sylën

Për të martën në Pallatin e Drejtësisë është thirrur një seancë e mundësisë së veçantë hetuese në rastin e...

Publikohet lista e lojtarëve për miqësoren Kosovë - Ishujt Faroe

Përzgjedhësi i përfaqësueses së Kosovës në futboll, Albert Bunjaki, në një konferencë për media ka publikuar listën e futbollistëve...

Pesë finalet më të mira në Ligën e Kampionëve (Foto)

Mbrëmë skuadra e Real Madridit fitoi titullin e Ligës së Kampionëve pasi mposhti Atletico Madridin pas penalltive me rezultat të përgjithshëm...

Lajme

Thaçi kërkoi dialog me Bosnje e Hercegovinën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në fjalimin e tij në takimin plenar të krerëve të shteteve në samitin e Bërdo-Brijunit, ftoi që Kosova dhe Bosnja e Hercegovina të nisin një dialog për të përmirësuar marrëdhëniet në mes dy vendeve. Kosova me...

Vendet në të cilat do të agjërohet më së gjati e më së shkurti në botë

Në disa qytete të Norvegjisë, Suedisë dhe Islandës, besimtarët myslimanë këtë Ramazan do të agjërojnë 22 orë në ditë, raporton Anadolu...

Gruevski: Vendosa që tash për tash të mos kthehem në postin e kryeministrit

Kryetari i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski thotë se ka vendosur që njëherë për njëherë të mos kthehet në postin e kryeministrit të Maqedonisë, nga i cili dha...

Dy sulmues e bëjnë policin për spital

Një zyrtar i Policisë së Kosovës në Mitrovicë është detyruar të kërkojë tretman mjekësor pas sulmit fizik që ka pësuar gjatë kryerjes së...

Thaçi në Bërdo-Brijuni: Pajtimi dhe integrimi janë e ardhmja e Ballkanit Perëndimor

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, po merr pjesë në samitin dyditor të liderëve të rajonit në Sarajevë, në kuadër të Procesit...

Sport

Kosovarja triumfoi në garën e Budapestit (Foto/Video)

Getta Beqa është kosovarja që ka arritur të dal fituese në garën e "WPF European Championships", në Budapest, në gare për titull për Fitness Physique. Në këtë garë kanë marrë pjesë shtetet evropiane, si; Italia, Gjermania, Çekia,...

Njeriu i Kombëtares që përkujdeset për gjithçka, madje edhe për muzikën e lojtarëve (Video)

Në stafin e Kombëtares shqiptare, është edhe Fatos Kademi i cili përkujdeset për shumë gjëra tek Shqipëria. Ai është që nga viti 1996 pjesë e stafit...

Isco: Do të rri, nëse Reali më do

Mesfushori i Real Madridit, Isco thotë se ai do të qëndroj te klubi madrilen vetëm nëse ata duan ta mbajnë spanjollin. Isco luajti vetëm pak minuta në finalen e madhe të...

Pesë finalet më të mira në Ligën e Kampionëve (Foto)

Mbrëmë skuadra e Real Madridit fitoi titullin e Ligës së Kampionëve pasi mposhti Atletico Madridin pas penalltive me rezultat të përgjithshëm 6-4. Gjithmonë finalët e...

Publikohet lista e lojtarëve për miqësoren Kosovë - Ishujt Faroe

Përzgjedhësi i përfaqësueses së Kosovës në futboll, Albert Bunjaki, në një konferencë për media ka publikuar listën e futbollistëve të ftuar për...

Showbiz

Çiljeta del topless publikisht në plazh të Vlorës (Foto)

Megjithëse sezoni veror shenjon kulmin e axhendës artistike të këngëtarëve shqiptare, për shkak të koncerteve brenda dhe jashtë vendit, duket se kjo nuk e ka penguar aspak këngëtaren Çiljeta Xhilaga që t’i dorëzohej oazit të relaksit në një nga plazhet e...

Labi shpërblen personat që i bashkohen aksionit për pastrim të varrezave (Foto)

Varrezat e qytetit të Ferizajt, me iniciativë të Labinot Tahirit, janë duke u pastruar . Labi nëpërmjet një postimi në “Facebook” (LIVE) ka thënë se do...

E keni harruar ‘Buqen’, ja sa ka ndryshuar (Foto)

Xhejlane Godanci, e njohur si “Buqja”, në familjen Moderne ishte ndër personazhet më të dashura për publikun. Ajo prej përfundimit të serialit nuk është...

Kjo është gruaja e Adem Mikullovcit, që duket si të jetë vajza e tij (Foto)

Lumnije Mikullovci është bashkëshortja e aktorit më të vjetër që ka Kosova, Adem Mikullovcit. Lunija e cila ka studiuar në Francë për regji, sot  ajo punon...

Ja sa paguhet për një natë Dafina Zeqiri

Dafina Zeqiri është prej këngëtareve më të paguara. Plot 4 mijë euro paguhet këngëtarja Dafina Zeqiri, për perfomancat e saj në klubet e natës. Artistja...

Tech/Auto

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të ndryshojë. Kompania kineze prezantoi projektin me të cilin synon që të hyjë sidomos në tregun...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Facebook dhe Microsoft do të ndërtojnë një kabllo nën det për të lëvizur më shpejtë sasi të mëdha të dhënash

Facebook dhe Microsoft po përpiqen të ndërtojnë një kabllo të ri nënujor i cili do të shtrihet në më shumë se 4,000 milje përmes Oqeanit Atlantik, sipas...

Tre automjetet më gjigante që ka bërë njeriu (Foto)

Këto janë tre makineritë më të mëdha që ka ndërtuar njerëzimi dhe që janë në gjendje të lëvizin. 1. Transportuesit e NASA-s, prodhim amerikan....

Të rinjtë kosovarë krijojnë aplikacion për telefonat e mençur (Video)

"SKIP" është një aplikacion për IOS dhe Android, i cili është një lojë e thjeshtë për t`u luajtur, por e këndshme dhe me shumë ambicie të...

Indeks+

Nënës së pakujdesshme, për pak sa nuk i ra fëmija me kokë në tokë (Video)

Në një dyqan bizhuterisë në Indi, një shitës është treguar i shpejtë dhe e ka shpëtuar një fëmijë për të mos rënë me kokë në dysheme. Djaloshi që qëndronte sipër banakut nga xhami, e ka humbur balancën dhe është lakuar...

Doni të dini sa gjatë do të jetoni? Shikojeni numrin e këpucëve tua!

Një studim i pazakontë i një grupi shkencëtarësh suedezë, thotë se numri i këpucëve tua, mund të tregojë se sa gjatë do të jetoni. Hulumtimi që ka...

Horoskopi për sot, e diel 29 maj 2016

Dashi – Sot do merrni vendime te rëndësishme ne jetën tuaj ne çift te cilat do ju mbushin me gëzim te dyve. Mundohuni t’i shprehni akoma dhe me shume ndjenjat. Beqaret do...

Çfarë përdorej si alarm zgjimi, në kohët e hershme?

“Orët qirinj” janë përdorur në kohët e lashta, si alarm për t’u zgjuar në mëngjes. Nëse kërkohej një alarm, vendosej një gozhdë...

Për një ‘joint’ rrezikon të shtypet nga veturat (Video)

Në Almeria të Spanjës, një grup i të rinjve e kanë sfiduar një njeri të vraponte nga njëra pjesë e rrugës në tjetrën, në këmbim të një...

Opinione

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin tënd.” Ishte 20 Janar 1961 dhe John F. Kennedy ishte duke mbajtur fjalimin e inaugurimit si Presidenti i 35-të i Shteteve të...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Ekonomi

Largohen dhe mbyllet edhe zyra e AKB-së në Pejë

Edhe udhëheqja e regjionit të Pejës është larguar nga Aleanca Kosovare e Biznesit, duke shuar aktivitetin e saj dhe mbyllur zyrën në Pejë, e cila ishte hapur në dhjetor të vitit të kaluar. Në një njoftim për media, ish-udhëheqja e kësaj zyre bënë të...

Vetëm 2.5 Euro për transfertet brenda rrjetit të Bankave ProCredit (Video)

Në mënyrë që të mbështesë dhe stimulojë aktivitetet e biznesit ndërkombëtare të klientëve tanë, Banka ProCredit  ofron transferte...

Delegacioni i FKPK-së takim me kryetarin e Kuvendit

Anëtarë të Bordit Drejtues dhe Drejtori Menaxhues i FKPK-së janë pritur në takim nga Kryetari të Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli. Delegacionin e FKPK-së e ka...

Kultivimi i dredhëzës po sjell përfitime për fermerët (Foto)

Zëvendësministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kurtan Kajtazi bashkë me Donnie Harrington, këshilltar i lartë për zhvillim në USAID vizituan sot...

Çmimi i naftës bruto, për herë të parë këtë vit, arrin në 50 dollarë

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent për herë të parë gjatë këtij viti ka arritur nivelin prej 50 dollarësh, për shkak të furnizimit të parregullt...

Shëndetësi

Konsumimi i këtyre ushqimeve, ju çon në një dobësim më të shpejtë

Veza është një ushqim super proteinik në të cilin gjenden të 9 aminoacidet e domosdoshme për organizmin. Jo rastësisht, studimet tregojnë se të konsumosh vezë për mëngjes, ndihmon shëndetin e mirë dhe ul nevojën për kalori në vazhdim të ditës, duke...

Ja çfarë nuk keni ditur për sytë

Sytë janë pasqyra e shpirtit, janë pjesa më të cilën ne identifikojmë mjedisin përreth. Sa herë që shikoni njeriun që e dashuroni, bebëzat dyfishohen për...

Si të parandaloni sulmin në tru

Sulmi në tru është një fenomen shqetësues që mund të parandalohet duke përdorur ushqimet e nevojshme të cilat ndihmojnë në eleminim e tij. Disa nga këto...

Vrapon 560 km pa ndaluar, por ka një problem...

Dean Karnazes, viktimë e një anomalie, e cila shkakton acid laktik dhe që nxirret shpejt nga sistemi, duke i lejuar atij që të vrapojë pa limit dhe të mos ndjejë asnjë lodhje...

Identifikohet super bakteri në SHBA

Për herë të parë mbërrin në SHBA një super bakter që është rezistent gati ndaj çdolloj antibiotiku, njoftuan shkencëtarët e departamentit amerikan...