LDK e vlerëson të paligjshme mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal të Prishtinës

Grupi i asamblistëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës ka vlerësuar se thirrja e mbledhjes së jashtëzakonshme për sot nga kryetari Shpend Ahmeti është e paligjshme. LDK përmes një njoftimi për media, ka bërë të ditur se thirrja e kësaj mbledhjeje ka për qëllim vazhdimin e përpjekjeve të udhëheqjes së kryeqytetit dhe VV për t’u marrë me çështje të tjera nga ato që tregojnë dështimet e njëpasnjëshme të...

Shpërthim në një ndërtesë në Tiranë

Një shpërthim ka ndodhur në Tiranë rreth 01:30, në katin e pestë të pallatit “Riviera” në rrugën “Margarita Tutulani”. Policia...

Drejtori i skuadrës së famshme spanjolle drejt Manchester Unitedit

Jose Mourinho thuhet se do të nisë ndryshimet në skuadër që nga emërimi i një drejtori të ri teknik te Manchester United.  Drejtori i Sevillas, Monchi...

Carlos Baccas i vije një ofertë serioze nga Premierliga

Ylli i Milanit, Carlos Bacca ka pranuar një ofertë serioze nga Premierliga Angleze. Sulmuesi kolumbian është objektivi kryesor i skuadrës së West Ham.  Slaven...

Lajme

LDK e vlerëson të paligjshme mbledhjen e jashtëzakonshme të Kuvendit Komunal të Prishtinës

Grupi i asamblistëve të LDK-së në Kuvendin e Prishtinës ka vlerësuar se thirrja e mbledhjes së jashtëzakonshme për sot nga kryetari Shpend Ahmeti është e paligjshme. LDK përmes një njoftimi për media, ka bërë të ditur se thirrja e kësaj mbledhjeje ka...

Gjermania redukton numrin e ushtarëve në Kosovë

Nga 750  ushtarë gjermanë sa janë tani në kuadër të KFOR-it në Kosovë, në vjeshtë do të mbeten rreth 650, pasi gjendja e sigurisë në Kosovë...

Shpërthim në një ndërtesë në Tiranë

Një shpërthim ka ndodhur në Tiranë rreth 01:30, në katin e pestë të pallatit “Riviera” në rrugën “Margarita Tutulani”. Policia thotë se si...

Indi, 17 viktima nga zjarri në një depo armësh

Një zjarr masiv ka rënë në një depo armësh në shtetin perëndimor të Maharashtrës, ku si pasojë humbën jetën 17 ushtarë indianë. Sipas...

UP-ja nikoqire e studentëve nga e gjithë bota

 Rreth 350 studentë, vendorë e ndërkombëtar, nga vende të ndryshme të botës, nga data 5 korrik deri më15 korrik 2016, do të jenë pjesëmarrës në...

Sport

Carlos Baccas i vije një ofertë serioze nga Premierliga

Ylli i Milanit, Carlos Bacca ka pranuar një ofertë serioze nga Premierliga Angleze. Sulmuesi kolumbian është objektivi kryesor i skuadrës së West Ham.  Slaven Bilin po e dëshiron me çdo kusht Baccan në skuadër për të cilin ka ofruar 20 milionë funta.  Madje skuadra...

Drejtori i skuadrës së famshme spanjolle drejt Manchester Unitedit

Jose Mourinho thuhet se do të nisë ndryshimet në skuadër që nga emërimi i një drejtori të ri teknik te Manchester United.  Drejtori i Sevillas, Monchi është emri...

Do të përjashtohet, portierja e Atleticos në festën e titullit të Realit (Foto)

Portierja e skuadrës së Atletico Madridit për femra, Sara Ezquerro pritet të përjashtohet nga skuadra pasi është parë duke festuar titullin e Realit në...

Kjo është finalja e madhe e NBA, Golden State e bënë mrekullinë (Video)

Golden State Warriors-Cleveland Cavaliers është finalja e madhe e NBA. ëarriors me Stephen Curry në ballë ia ka arritur të bëjë mrekullinë për ta eliminuar Oklahoman pas...

Elegantët e Kombëtares Shqiptare (Foto)

Shqipëria po përgatitet për pjesëmarrjen e saj të parë në finalet e Kampionatit Europian “Francë 2016”, jo thjesht për të bërë një paraqitje...

Showbiz

Një ditë në Marabela për Jasmin Walia (Foto)

Bukuroshja 26 vjeçare është duke kaluar kohë të mrekullueshme në plazhet e bukura në jug të Spanjës. Ajo ndodhet në Marabela. Jasmin Walia me linjat e saj perfekte ishte në qendër të vëmëndjes së paparacëve së bashku me miqtë dhe të dashurin e saj...

Zemërohet Adele në koncert: “Ule atë dreq kamera!” (Video)

ëse ke vendosur të shkosh në koncertin e Adeles dhe të marrësh kamera me vete, më mirë mos shko fare. Sepse Adele tregoi së fundmi se nëse ka diçka që nuk...

Këta janë “Makaronat” e serialit “Kafeneja jonë” (Foto)

Seriali shumë i ndjekur  “Kafeneja jonë”, shumë shpejt pritet të rikthehet me sezonin e ri. Është aktori i njohur, Fatmir Spahiiu, ai që në llogarinë e...

Adelina Tahiri: Buzët i bëra që të dukesha më e bukur (Foto)

Arian Çani, anëtari i jurisë në spektaklin televiziv “Your Face Sound Familiar”, edhe kësaj radhe ka ngacmuar këngëtaren e Adelina Tahirin. Çani ka pyetur...

Nora Istrefi si gjithmonë e mahnitshme (Foto)

Këngëtarja shumë e dashur për publikun, Nora Istrefi si gjithmonë duket e mrekullueshme. Në llogarinë e saj në Instagram ajo ka postuar foto, teksa shihet se shkëlqen,...

Tech/Auto

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e vjetra. Kompania ka rivalë si Unfade, Shoebox dhe Heirloom, por është e gatshme t'i konkurrojë për shkak se...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Samsung prezanton versionin e ri të Galaxy S7, "Batman" (Video)

Samsung së fundmi ka lanccuar një sasi të limituar të versionitGalaxy S7 Edge InjusticeEdition. "Ne jemi të ngadhënjyer që jemi bërë partner me...

Indeks+

Kjo është çanta më e shtrenjtë në botë (Foto)

Kjo çantë është shitur për plot 300 mijë dollarë dhe është më e shtrenjta në botë. Çanta vjen nga shtëpia e ankandeve “Christie” në Hong-Kong, e cila festoi 30-vjetorin e krijimit në Azi. “Besohet se vetëm një ose dy çanta...

El Salvadori, aty ku gratë burgosen për 40 vite nëse abortojnë

I palejuar në asnjë rrethanë, aborti në El Salvador merr çdo vit lirinë e qindra grave të cilat në mënyrë të vullnetshme ose jo ndërpresin...

Dukuria e rrallë, planeti Mars i afrohet Tokës

Fillimi i kësaj jave sjell një fenomen të rrallë qiellor, planetin e kuq Marsin më afër se asnjëherë me Tokën. Kjo është dukuria e cila po ndodh për...

Martesat që janë të destinuara për të mos pasur sukses

Gjithçka është e bukur kur martohemi, jemi të dashuruar dhe të sigurt në përzgjedhjen e partnerit tonë, nuk dyshojmë asnjë moment se mund të kemi probleme të...

10 foto mahnitëse anembanë botës

Këto foto të publikuara nga “Bright Side” dhe tregojnë magjinë e natyrës në gjithë fuqinë e saj. Disa janë natyrore, të tjera me ndihmën e njeriut....

Opinione

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e tjera ku ka pasur kriza të ndryshme,ku sistemi bankar i ka lejuar këto veprime. Kjo duhej të ishte kompetencë dhe...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me...

Ekonomi

LIVE Hapet panairi i punësimit (Video)

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, po mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. Ky organizim, i pari i përmasave të tilla në vendin tonë, bëhet nga Oda Ekonomike Gjermano Kosovare, i...

Sot hapet panairi i punësimit, pritet të ketë mbi 900 vende të lira

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, do të mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të...

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për...

AKB: Prodhuesit vendës po goditen nga të gjitha anët

 Aleanca Kosovare e Bizneseve, ka mbajtur Kuvendin e VII- të punës, ku është diskutuar Draft Strategjia e AKB-së 2016-2019, të arriturat dhe aktivitetet për periudhën 2015,...

Zeka: Deri në vitin 2013 komunikimi Qeveri-biznese ka qenë i vështirë

Është mbajtur, Forumi Vjetor Publiko-Privat i organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane ne Kosove, Oda Ekonomike e Kosovës dhe Dogana e Kosovës, ndërsa në këtë organizim ka marr...

Shëndetësi

Nuk mund të besoni se çfarë sëmundje shëron banania e vluar

Shpeshherë pagjumësia shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, si depresioni, stresi, shqetësimi etj. Thuajse çdo natë, para se të shkoni të flini, mendja fillon të garoj me mendime. Nëse mendja është ende aktive, mundësitë për të fjetur janë...

SHBA, idetifikohet një bakter rezistent ndaj çdo antibiotiku

Shkencëtarët e departamentit amerikan të Mbrojtjes kanë identifikuar një super bakter rezistent kundër çdo lloj antibiotiku. Bakteri “escherichia coli” u gjet në...

Duar dhe këmbë gjithnjë të ftohta? Ja përse

Është një problem i zakonshëm dhe shumë ia venë fajin mos qarkullimit siç duhet të gjakut, por në fakt, në rastet më të shumta nuk është kjo...

Shkenca: Kosi ul rrezikun e prekjes nga diabeti i tipit 2

Kërkuesit nga Kembrixhi bënë të ditur se sipas studimeve kosi mund të ulë riskun e prekjes nga diabeti i tipit 2. Artikulli i publikuar në revistën “Diabetologia”,...

Efektet e Coca-Cola-s brenda një ore në organizmin tonë

Coca-Cola është ndër pijet më të preferuara të çdo njeri në këtë botë, por shpesh shumë pak janë të informuar në lidhje me efektet e...