Sot zbulohet përmendorja e Car Llazarit në Mitrovicë

Përmendoren e Car Llazarit e cila tashmë veç është vendosur në sheshin “Shumadia” në Mitrovicë do ta zbulojë drejtori i zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë Marko Gjuriq. “Marko Gjuriq në mënyrë solemne do ta bëjë zbulimin e përmendores së Llazar Hrebljanoviq në ditën e Vidovdanit më 28 qershor në orën 16:00 në sheshin ‘Shumadia’ në Mitrovicën e Kosovës”, thuhet në një njoftim nga kjo...

Kjo është klauzola e re që Atletico i ka vendosur Griezmannit

Atletico Madrid i ka vendosur klauzolë të re yllit të tyre Antoine Griezmann, i cili pak ditë më parë vazhdoi kontratën deri në vitin 2021. Francezi që...

Kriza politike, pasoja të mëdha në ekonomi

Kryetari i sindikatës në Maqedoni vlerëson se do të rrezikohet hapja e vendeve të reja të punës nëse vazhdon kriza politike në vend. Sipas tij,...

Merkel: E vetëdijshme që Britanisë i duhet kohë për finalizimin e Brexit

Kancelaria gjermane, Angela Merkel ka deklaruar se ishte e vetëdijshme se qeveria britanike kishte nevojë për kohë për të zyrtarizuar kërkesën e daljes nga...

Lajme

Nëna raporton në polici mashkullin që ia keqpërdorte seksualisht vajzën e mitur

Policia e Kosovës ka njoftuar se një femër nga Fushë Kosova ka raportuar në polici që vajza e saj është keqpërdor seksualisht nga një mashkull ashkali. “Më  27.06.2016 një femër K/Ashkalike ka raportuar se vajza e saj është keqpërdorur seksualisht nga...

Sondazhet, Clinton udhëheq ndaj Trump

Dy sondazhe të ndryshme në SHBA tregojnë se Hillary Clinton kryeson preferencat ndaj Donald Trump, por ndryshimi i shifrave të sondazheve dhe rrjedhimisht i avantazhit të Clinton, ka...

Merkel: E vetëdijshme që Britanisë i duhet kohë për finalizimin e Brexit

Kancelaria gjermane, Angela Merkel ka deklaruar se ishte e vetëdijshme se qeveria britanike kishte nevojë për kohë për të zyrtarizuar kërkesën e daljes nga Bashkimi Evropian,...

Sot zbulohet përmendorja e Car Llazarit në Mitrovicë

Përmendoren e Car Llazarit e cila tashmë veç është vendosur në sheshin “Shumadia” në Mitrovicë do ta zbulojë drejtori i zyrës për Kosovën në...

Erërat e forta ia heqin kulmin një ndërtese në Lipjan (Foto)

Reshje të mëdha të shiut shoqëruan dje shumë pjesë të Kosovës, duke shkaktuar vështirësi në qarkullim dhe vërshime në vende të caktuara. E në...

Sport

Kjo është klauzola e re që Atletico i ka vendosur Griezmannit

Atletico Madrid i ka vendosur klauzolë të re yllit të tyre Antoine Griezmann, i cili pak ditë më parë vazhdoi kontratën deri në vitin 2021. Francezi që po shkëlqen me përfaqësuesen e tij në Euro 2016, ka pranuar vazhdimin e kontratës me Atleticon, edhe pse për të...

Partizani sot nis aventurën në Europa League

Partizani i Tiranës sot nis aventurën në Europa League, ku në raundin e parë kualifikues në ‘Elbasan Arena’ pret skuadrën nga Sllovakia, Slovan Bratislava. Ndeshja...

Sevilla e zyrtarizon pasardhësin e Unai Emery

Sevilla ka gjetur zëvendësuesin e trajnerit Unai Emery. Kampionët e Europa League kanë angazhuar për trajner Jorge Sampaoli, trajnerin e njohur argjentinas. Sampaoli në të...

Roy Hodgson tregon arsyet e dorëheqjes

Roy Hodgson ka sqaruar arsyet e largimit nga posti i trajnerit të Anglisë. 68 vjeçari pas humbjes befasuese nga Islanda në Euro 2016, që u kushtoi edhe më eliminim ka vendosur të...

Lajmi i fundit: Roy Hodgson jep dorëheqje nga posti i trajnerit të Anglisë

Roy Hodgson ka dhënë dorëheqje të menjëhershme nga posti i trajnerit të Anglisë, pas eliminimit të befasishëm nga Kampionati Evropian. Anglia u mund 2:1 nga Islanda...

Showbiz

Bebe Rexha seksi në foton e radhës (Foto)

Këngëtarja me prejardhje shqiptare, Bebe Rexha, po shijon si mos më mirë suksesin e saj në muzikë. Rexha, vazhdon të jetë e angazhuar në koncerte të ndryshme, shkruan Indeksonline. Së fundmi, në llogarinë e saj në Instagram ajo ka shpërndarë një foto teka...

Ndahet nga jeta aktori Bud Spencer (Foto)

Në moshën 86 vjeçare ka ndërruar jetë aktori italian Carlo Pedersoli, i njohur më shumë me emrin Bud Spencer. “Me keqardhje të thellë na duhet t’ju...

Sakrifica e Emina Çunmulaj (Foto)

Modelja simpatike Emina Çunmulaj muaj më parë në jetë sjelli vajzën e saj, pas të cilës duket të jetë shumë e dhënë. Çunmulaj në...

Dafina Zeqiri kopjon Bleona Qeretin (Foto)

Këngëtarja simpatike Dafina Zeqiri jo rrallë herë eksperimenton me look-un e saj. Këtë herë Duffy ka ndryshuar ngjyrën e flokëve të saj, ku nga ngjyrë e...

Dorina Gegiçi tregon përmasat e gjoksit (Foto)

Temperaturat e larta që po mbretërojnë këto ditë, kanë shtyrë modelen seksi Dorina Gegiçi të frekuentojë plazhe të ndryshme. Dorina ka pozuar pa bikini, me...

Tech/Auto

Jeep padit Fiat Chrysler

Grupi i pronarëve të Jeep Grand Cherokee, ka ngritur padi kundër kompanisë bashkëpunëtore të Jeep, Fiat Chrysler duke pretenduar se ka zbuluar një defekt në dizajn.

Sulmohet llogaria e drejtorit të Google Sundar Pichai

Drejtori i Google Sundar Pichai duket se kanë qenë shënjestra e fundit e Ourmine, grupi i cili mori përgjegjësinë për hakimin e llogarive në mediat sociale të Mark...

Rekordi i makinës elektrike

Një makinë elektrike e ndërtuar nga një grup studentësh zviceranë theu rekordin botëror të shpejtësisë. Mjetit që merr energji nga një bateri e karikueshme,...

Jeni në depresion? E diagnostifikojnë telefonat inteligjentë

Një studimi i publikuar tek “Journal of Medical Internet Research” (JMIR), tregon se njerëzit që shfaqin simptoma depresioni përdorin telefonat e tyre më shumë se ata që...

Roboti i ri nga Boston Dynamics (Foto/Video)

Boston Dynamics mund të jetë një nga kompanitë më pararojë për sa i përket robotëve, në bashkëpuniim me Google, dhe sapo kanë paraqitur më të fundit,...

Indeks+

Si të mbani një lidhje në distancë?

Të jetosh një lidhje në distancë nuk është aspak e lehtë. Edhe pse dashuria mund të jetë shumë e fortë, largësia vë në provë të fortë rezistencën e çiftit, që mund të bjerë viktimë e disa kurtheve të saj. Kilometrat që e...

Si të fokusoheni në punë

?Pa marrë parasysh se sa iu pëlqen puna juaj, nganjëherë do ta keni të vështirë të fokusoheni në të duke menduar për gjëra tjera. Ja disa gjëra të...

25 gjëra nga të cilat duhet të hiqni dorë nëse dëshironi të jeni i suksesshëm

Mënyra më e mirë për ta përmirësuar jetën tuaj është që t’ua hapni derën gjërave të mira. Kohë pas kohe mësohuni që t’i largoni...

Sekretet më të mëdha botërore (Foto)

1. Sekretet bërthamore të SHBA-ve   Ndoshta, ky është informacioni i mbrojtur më shumë në botë. Kodet bërthamore janë të dhënat më të...

Çfarë ka ndodhur më 27 qershor?

1358 – Themelohet Republika e Dubrovnikut; kulmin tregtar e arriti në shekujt e 15 – 16, nën protektoratin e Perandorisë Osmane, para se të pushtohej nga Perandoria franceze e Napoleonit...

Opinione

Është e papranueshme neglizhenca e Kosovës ndaj Grupit të Kumanovës

Shteti i Kosovës nuk po bënë asgjë për të mbrojtur shtetasit e vet që padrejtësisht mbahen, gjykohen dhe trajtohen në burgjet sllavo-maqedone. Secili qytetar ka të drejtë kushtetuese të mbrohet dhe ti garantohet gjykim i drejt, e kur rasti është duke u trajtuar në një...

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Ekonomi

22 për qind e bizneseve synojnë të zhvendosen nga Britania

 Rreth 50 udhëheqës të kompanive britanike synojnë të spostojnë një pjesë të aktivitetit të tyre dhe dy të tretat vlerësojnë se zgjedhja e "Brexit" është negative për sipermarrjet e tyre, sipas rezultateve të një sondazhi të publikuar...

IPKO PIKA lanson uebsajtin e ri, zgjeron rrjetin e partnerëve dhe dhuratave

Pas katër vitesh aktivitete ku janë shpërndarë mbi 48 mijë dhurata për mëse 350 mijë anëtarë, programi i parë i lojalitetit në Kosovë,  Pika, i...

MSA-ja, 5 milionë euro më pak inkasim në Dogana

Hyrja në fuqi e MSA ka bërë që doganat të inkasojnë 5 milionë euro më pak të të hyrave Këto humbje sipas drejtorit të përgjithshëm të...

Kontabilistët dhe Auditorët promovojmë specializimin profesional

 Shoqata e Kontabilistëve të Certifikuar dhe Auditorëve të Kosovës (ShKÇAK) organizon sot forumin e parë për profesionistët e fushave të ndryshme me qëllim...

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare...

Shëndetësi

Stres nga puna? Ja ushqimet që mund t’ju qetësojnë nervat

Sipas një studimi të fundit italian, një në katër njerëz janë të stresuar prej punës që bëjnë. Por në qoftë se në frontin e punës nuk është gjithmonë e mundur për të ndërhyrë direkt, ju mund të bëni diçka vetë....

Konsumoni luleshtrydhe; zbardhin dhëmbët; pastrojnë lëkurën; heqin celulitin

Luleshtrydhet janë frut që kanë pak kalori dhe kanë efekte pozitive në shëndetin e lëkurës. Ato janë gjithashtu një mënyrë e mirë për pastrimin e...

Sfida/ Si ta transformoni trupin tuaj në vetëm 30 ditë

Ka pothuajse 20 vjet që kur Demi Moore ka luajtur në filmin GI Jane, dhe aty ka skena ku tregon trupin e saj në formë falë pompave. Pompat klasike duket të jenë ushtrime perfekte...

Është prekur nga sindromi “ujk”, 12 vjeçarja e detyruar të jetojë në shtëpi (Foto)

Ajo quhet Bithi Akhtar dhe është një vajzë 12 vjeçe që jeton në Bangladesh, Indi dhe jeta e saj ka ndryshuar pasi ajo është prekur nga një sëmundje e rrallë...

Ata që e përfundojnë universitetin janë më të rrezikuar nga tumori i trurit

Gjatë një studimi të bërë nga revista për epidemiologji dhe shëndetin e komunitetit është zbuluar se njerëzit të cilat e kanë përfunduar universitetin...