Ndodheni
Indeksonline / Lajme
22:46 / E enjte, 16 Janar 2014
51 Komente
Skënderbeu ishte gjeneral i përmasave evropiane

Kryeministri Hashim Thaçi, ka kujtuar datën e vdekjes së heroit kombëtar shqiptar, Gjergj Kastrioti – Skenderbeu. Ai përmes rrjetit social "Facebook" e ka quajtur Skënderbeun si "Gjeneral të përmasave evropiane".

Thaçi, poashtu ka kujtuar edhe vdjekjen e veprimtarëve Jusuf e Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës.

Më poshtë mund të lëxoni postimin origjinal të kryeministrit :

"Pesë shekuj e 46 vjet më parë pushoi së rrahuri zemra e gjeneralit të përmasave evropiane, themeluesit të shtetit mesjetar të Arbërit, Gjergj Kastriotit, i mbiquajtur atlet dhe kapiten i krishterimit, historia njëzet e pesëvjeçare e rezistencës të të cilit u shndërrua në themel të ndërgjegjes sonë kombëtare.Tridhjetë e dy vjet më parë, në tokën gjermane, nga dora e UDB-ës jugosllave u derdh gjaku i tre atdhetarëve shqiptarë: i Jusuf Gërvallës, Kadri Zekës dhe Bardhosh Gërvallës, gjaku i tre heronjve që u bë Flakë e Janarit të Lirisë së Kosovës, frymëzim, vendosmëri dhe vizion i brezave që e bënë realitet çlirimin e Kosovës”, shkroi Thaçi në Facebook, duke e përfunduar me fjalinë: “Lavdi e përjetshme emrit, jetës dhe veprave të tyre”! "./Indeksonline/


Kendi i komenteve
 • per drenicakun 17.01.2014 / 17:17
  une e di se drenica ka ma shum patriota shpiun qe ne te kaluaren dhe gjat historis i kan shpiunu te kralet e serbise,vazhdimisht jan vra drenicakt dhe atedhetart fale spiuneve drenicak ku i kan demtu brez pas brezi,gjama nji keng me tela te sharkise per trimat qe nuk e deshten serbine ku te afermit ose kojshite munafik i kane domtu,TE GJITHA I KE NE TELAT E SHARKISE DHE QDO NISME I KENI PRE NE BESE
 • per drenicakun 17.01.2014 / 17:11
  une e di se drenica ka ma shum patriota shpiun qe ne te kaluaren dhe gjat historis i kan shpiunu te kralet e serbise,vazhdimisht jan vra drenicakt dhe atedhetart fale spiuneve drenicak ku i kan demtu brez pas brezi,gjama nji keng me tela te sharkise per trimat qe nuk e deshten serbine ku te afermit ose kojshite munafik i kane domtu,TE GJITHA I KE NE TELAT E SHARKISE DHE QDO NISME I KENI PRE NE BESE
 • Lipjani 17.01.2014 / 17:09
  Mos ja flliq emrin mor helaq...
 • Dr. Fuka 17.01.2014 / 14:11
  Gabim e ke zv. Hashum, jo permasa evropiane, por permasa euro-atlantike. Dhe mandej kush eshte Skenderbeu kundrejt Gorge Washington-it, Kamishit etj.
 • gazi 17.01.2014 / 12:59
  skenderbeu ishte gjeneral i asaj kohe e ti je tradhtar i kesaj kohe
 • arberi 17.01.2014 / 10:52
  Skenderbeu nuk ka qene asgje me shume se nje krimb i kanalizimeve
 • Naimi me B 17.01.2014 / 08:48
  Ti do kujtohesh ne krah me Skenderbeun nga gjeneratat e ardhshme, rrofsh sa malet Kryeminister, themelues I lirise dhe shtetit tone!
 • billy 17.01.2014 / 08:20
  O shimi na bone hor me kete facebook hahahhahahaha, vetem te shqiptarte mundesh me marre edhe cmimin Nobel pa asnje dite shkolle se per gjenerala mos te flasim edhe Kines ja shkojme...
 • Naseri 17.01.2014 / 08:14
  Dy historianë tanë, të lumtë na për ta, Hashim Thaqi dhe Enver Hoxhaj zbuluan diçka spektakulare në histori që asnjë historian deri sot nuk e ka zbuluar, Hashimi se Skenderbeu është gjeneral i permasave evropiane dhe enveri se Kosova nuk eksporton as nuk importon Islam. Injornaca, budallëllëku, ahmakia, karagjozllëku, naiviteti nuk kanë kufinj.
 • Bislimi 17.01.2014 / 07:59
  Orgazem kolektiv.
 • Faty 17.01.2014 / 07:53
  Mos u ngut ne fol o Kryeministër se ka "Patriota" Turk ktu qe te qorrojn prej komenteve. Përndryshe un e ndaj te njejtin mendim me Kryeminstrin.
 • Per Zogu i Rroses 17.01.2014 / 07:42
  Koment shum i argunebtuardhe i qelluar,nese e lexon Hashim Thaqi.
 • NN 17.01.2014 / 07:35
  A thua qka e shtyni ta shkruaj duke filluar per Skender Beun e deri te vllezrit Gervalla,pse menjihere pesi qe dha intervisten vajza e jusuf Gervalles e cila i etiketoi disa figura te luftes ne kosov qe kan gisht ne vrasjen e babait te saj Jusufit.Qka ju kujtua Hashim Thaqit...
 • jeta 17.01.2014 / 05:20
  I fort je kryeminister. Je skenderbeu nr 2
 • Sheki onil 17.01.2014 / 01:41
  Euuuuu bre fb po ti ditlindjen tane se din more po a edin ti kush je ooooo i mjer.
 • Avni 17.01.2014 / 01:18
  Po cfar skenderbeu more, historia kaq rren qe esht me kon se na ka shliru ky kishium shku ma perpara tan kta vjet qe jon bae paaa
 • Avni 17.01.2014 / 01:16
  Po cfar skenderbeu more, historia kaq rren qe esht me kon se na ka shliru ky kishium shku ma perpara tan kta vjet qe jon bae paaa
 • Drenicaki 17.01.2014 / 01:16
  istogu pse jeni ju serb e slav e QOBANA Thaqi din qka o puna e historis e patriotizmit kush din ma mir se Drenicakt qka o patriotizmi e gjeneralet kur Drenica o fabrin e patriotizmav e Gjeneralve e Burrshtetasve si Hasan Prishtina Legjenda Thaqi bile ju istogovitat qe ne histori per kurgja hiq nuk permendi palone se skeni kaqik me ja marr ne goj Drenicakve :)
 • Ema 17.01.2014 / 00:48
  @ zogu i rases , ti a veq copy paste po ben a, veq kete mendim e paske ne cdo artikull, lexo more dicka edhe komento.Cdo kund po e lexoj kete koment, leri more keto anekdoda ku e kam ulqinin, presheven, fore a.
 • Hashim Gomari 17.01.2014 / 00:40
  Ky kokrra e budalles na Gjigavi krejt me ket Termin Evropian,bardh na ki bo krejt.......
 • kosova 17.01.2014 / 00:27
  na elodhet bythen ju indeksonline per pordhat e Hashimit ne facebook ,po kush don e lexon ne facebook po cka hamamin po i botoni
 • si 17.01.2014 / 00:13
  edhe po thu hero kombtar edhe kapiten i krishterizmit ,qofse eshte kapiten i krishterizmit nuk eshte hero kombtar , mos ja fut kot. dyjat nuk eshte .ja hero komtar , ja hero i krishterizmit , a dyjat smunet ska logjik
 • Agimi 17.01.2014 / 00:09
  Ka plotsisht te drejt kryeministri Skenderbeu ishte gjeneral i vatikanit eshe luftoi per interesa evropiane ni nga pikat kryesore te vatikanit aso kohe ishte te ndalej sulltani edhe muslimanizmi e Skenderbeu i kreu pune mjaft qe te vonohej derisa te mobilizohej vatikani po sot eshte vshtri te jepet ni mendim me tonë kete popull analfabet qe nuk din tjeter pos mllefit edhe korrupsionit ishalla stabilizohni o popull e ndrroni mentalitet se me juve as 2050 antarsim ne BE e NATO nuk esgte faji vetem te politikanet po edhe te ju.
 • Shaqa 17.01.2014 / 00:08
  Dolen talibane ne skene , me kritiku skenderbeun more muta te fese , skenderbeu eshte simbol i shqipetare more gabela te lindjes ,
 • PRESHEVVA 17.01.2014 / 00:07
  Cila ishte arsyeja se pse HAMZA luftoi kunder GJERGJ KASTRIOTIR arsyeja ishte se HAMZA ishte ne te verteten kurse GJERGJ KASTRIOTI iku nga e verteta dhe kaloi ne te pa verteten.HAMZA njohu MUHAMMEDIN njohu KUR'ANIN nuk mohoi ISAUM dhe INXHILLIN pasi qe INXHILLI i vertet eshte mbrenda KURANIT kurse ISAI biri MERJEMES eshte vlla i profetit MUHAMMED dhe cili prej tyte eshte ne humbje te ALLAHU krijuesi i gjithsis,dihet.
 • Ziko 17.01.2014 / 00:02
  Skenderbeu ke shkoj po ti skenderbeu i dyt me permasa botrore ja ke kalu skenderbeut te par brovo bravo se mu hashim nuk ban nana legjend e tradhtis shqiptaris Esat pash toptani
 • Historia 16.01.2014 / 23:57
  Skenderbeu ishte atlet i Krishterizmit, ti o madhi Hashim je atlet i ndergjegjejes, qe me mencuri,trimeri dhe zgjuaresi trokite ne dyert e Evropes Nene dhe kerkove hakun qe Skenderbeu , Nene Tereza, Ismail Kadare, e shume Shqiptare tjere dhane per ta.
 • Petla 16.01.2014 / 23:55
  O ku ku kush ja ka dhone ketij ate diplome,po analfabeti me diplome qe o ky .Garant Endtiti o ka ja ckrun
 • hahaha 16.01.2014 / 23:49
  qyqja prej qe e hapi fb so ka del prej facebooku kurr si ata adoleshent qe zdin mu nda ncncncn e ka marr pusi ket qyqe
 • DERRI 16.01.2014 / 23:41
  KY E KA DIPLLAMEN FALLC SE SKA SHKOLLE QE TE FLET PER HISTORIN SHQIPETARE,ose usht i pite!!!??????????????
 • istogu 16.01.2014 / 23:37
  ku e paska Lexu ket Histori (SKENDERBEU GJENERAL EUROPIAN)mos jane kane 2 Skenderbe e nuk e ka zbulu Historija ende!?????????
 • historia 16.01.2014 / 23:36
  Nazifi@@@@eu Nzif po historian i fort qenke!!!Pse more nazif po ja fut kot?Europa ne KOHEN e SKENDERBEUT kishte MBRETER secili MBRET i kishte GJENERALET...kush ju printe ushtrive BRITANIKE,SPANJOLLE,PORTUGEZE,VENEDIKASE,HUNGAREZE,POLAKE,SUEDEZE,HOLANDEZE etj.
 • berisha 16.01.2014 / 23:34
  I KA HIP MAGARIT bETHPRAP,ka rrshit e u ra dikun se as vet nuk pe dine,ju ka teke por duhet me kontrollu ne gjake se qka ka perdor qe u ba Skenderbeu EUROPIAN,qet fjale qetashe per te paren here po e ndegjon,nashta nuk e di hostorine por u desht me vet dikane e tani me qkru per Skenderbeun
 • besi 16.01.2014 / 23:31
  hashim lej rahat ata burra nen dhe se ti ke deviju mooooti nga rruga kombetare
 • Bani 16.01.2014 / 23:28
  Evropa e kohës së Skenderbeut nuk kishte gejeralë që mund të mateshin me Skenderbeun o Hashim Thaçi, si ke mund të diplomosh në histori kur nuk ke lidhje me histori.
 • Dr Zylo Kamberi 16.01.2014 / 23:28
  Qfar brilianti, kur te zbulon nje dite edhe tabelen e shumzimit.
 • tipi 16.01.2014 / 23:27
  Ti Pinokjo her ethesh me Europe e her ne Lidje me erdoganin , kush ne fije smundet me te ra se je Rrenc dhe Servile!!!
 • Nazifi 16.01.2014 / 23:26
  Të thuash për Skenderbeun se ishte i permasave europiane, nuk i lejohet një nxënësi të shkollës së mesme e jo një historiani siç është Hashim Thaqi. Nëse e thua këtë konkludim, pra se Skenderbeu ishte në gjeneral i permasave evopiane, është nënçmimi më i madh që i bëhet Skenderbeut deri më sot. Në shek. XV në Evropë kishte ushtrakë, kishte udhëheqës të shteteve siç ishin Napoli, Vendediku, Raguza, Prusia, Bavaria, Hungaria, por Evrropa nuk ishte gjeneral të nivelit të Skenderbeut. Perandoria Osmane kishte ushtarakë të njohur dhe me famë, që asnjë ushtarakë nuk mund të matej me ta dhe një ndër këta ushtarak ishte Skenderbeu. Kryeministri po tregon haptas se nuk merr erë nga historia, prandaj e thotë këtë konstatim aksidental.
 • Zogu i Rrases 16.01.2014 / 23:25
  M'pyti kastrioti ku e kam kufinin ku ma ke lan shkupin,preshevën, Ulqinin a pak tu duk shpatën me ma lan nven t'huj se ma paske lan o kshtu shqipërinë rrëmuj E kur tokën tane po ta shkel i huji qysh po t'haet buka aii qysh po t'pihet uji Nata e vështirë menzi dritë u bë, më erdhi kastrioti e mka fol shum rand qelni syt o trima a jeni tu pa mitrovicen trime oj qysh doni me e ndaaa
 • Petiriti 16.01.2014 / 23:25
  O more Shimi more fush po shume I lodht je
 • KunderTeKeqes 16.01.2014 / 23:20
  Tash a je me Skenderbeun,a me Erdoganin se spo e kemi te qarte hahahaha,i ka humbur rruga ne oborr.
 • upsss 16.01.2014 / 23:12
  po thuni din me perdor taci kompjuten e me shkru statuta a??? textin joqe jo qe e shkrun najhete vet ...
 • ANTI pdky 16.01.2014 / 23:11
  Ky njeri DEFINITIVISHT ka RRESHQITUR nga BINARET ?! Ne njeren ane i thote VELLA Eradoganit IA SHITI KOSOVEN Turkise,serbise .. NE ANEN TJETER LAVDERON GJERGJ KASTRIOTIN dhe e QUAN EUROPIAN ?! S'eshte mire ky nga MENDET JO ?!
 • Arber 16.01.2014 / 23:11
  Krejt me Evrope pej lidhin.
 • peci 16.01.2014 / 23:09
  larg koka shku,ma ngat me pas kane me kallxu per historin e Daqiqit,qyshe thaqi i rrine gaditu
 • dini 16.01.2014 / 23:08
  ha ,shefqeti ka me te shpall,njeri qe nuk ki ven ne xhenet--met hashimi jasht,neser haxhi milazimi ka me nenshkru vendimin
 • BUKOSHI 16.01.2014 / 23:07
  ja keshtu me keso fjale u hip kryeminister,por ma spo hahen se pa kryp,qdo 3 jave ja jep doren Daqiqit e Fole per Skenderbeun,nashta u kane tu pi raki skenderbeg e ju kane perzi kabllat,ka thane hajt te shkruj diqka per skenderin duke lag fytin me skenderbeg
 • arberi 16.01.2014 / 22:57
  kurgjo ne jeten tem ma shu skisha desht veq me dit qfar lloj droge e perdor qiky hasha,na tranoj krejt shum bre i meqem esht.
 • Vesa 16.01.2014 / 22:54
  Funny e kemi kryeministrin. Nese menon e eshte gjeneral kaq i madh pse po i len me ta pshurre alqaida permendoren para syve. Shteti yt a ka police. Prokurore a ?
 • Llapjani 16.01.2014 / 22:52
  Keto qe po i thua per Skenderbeun, thuaja vellaut tend Erdoganit.
 • asimi 16.01.2014 / 22:51
  paj po bre , gjeneral i permasave evropiane. Po a e ka qit nojehre ky njeri naj buqet me lule te shtatorja e ti, ne pervjetor te lindjes, a te vdeksjes a
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2016 Portali Indeksonline.