Largohen nga puna zyrtarët që u morën me kontrabandë në burgjet e Kosovës

Futja e drogës dhe kontrabandës që ndodh shpesh herë në burgjet e Kosovës ka bërë që Shërbimi Korrektues t’i largojë nga puna disa punonjës të saj. Këtyre ditëve, ky institucion i sigurisë i ka “dërguar në shtëpi” pesë zyrtarë, të cilët dyshohen për shkelje ligjore. “Për vitin 2016 janë të pezulluar nga puna pesë zyrtarë korrektues, tre zyrtarë për shkelje të detyrave, dy zyrtar, për futje të...

Vritet në Itali një shqiptar, babai i 3 fëmijëve (Video)

Një përplasje mes bandave në Itali ka rezultuar fatale për jetën e një 45 vjeçari shqiptar, i cili humbi jetën pasi u ekzekutua me armë...

Harrojeni gjyqtarin kosovar që hante fara, shikojeni boshnjakun që pi cigare (Video)

Gjyqtari kosovar që hante fara gjatë detyrës së tij është lënë nën hijen e një boshnjaku.  Një video është publikuar nga...

Ky është goli më i bukur i edicionit në Premierligën Angleze (Video)

Goli i Anthony Martial i realizuar ndaj Stoke Cityt është zgjedhur goli më i bukur i këtij sezoni në Premierligën Angleze.  Votuesit në faqen e...

Lajme

Ministri kroat sjellë dekorata për familjarët e tre ushtarëve shqiptarë të rënë në Kroaci (Foto)

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, sot, priti në takim delegacionin e Republikës së Kroacisë, të cilit i printe ministri i veteranëve të Kroacisë, Tomo Medved dhe ministri i kulturës, Zlatko Hasanbegoviq, me të cilët diskutoi për marrëdhëniet e...

Protestë në Deçan kundër vendimit për pronat e Manastirit

Në Deçan ka filluar në mesditë një protestë e kryetaritë të komunës, Rasim Selmanaj, i mbështetur nga partitë politike në komunë kundër një...

Banesa përfshihet nga zjarri, banorët hidhen nga kati i pestë (Video)

Një ngjarje dramatike ka ndodhur në qytetin Strunino, pranë Moskës në Rusi. Një banesë u përfshi nga zjarri ndërsa anëtarët e një familje për t’i...

Blerand Stavileci: Më 19 gusht seanca e parë për PTK-në

Në tryezën e organizuar me temë “PTK-Nga Agimi deri në muzg” u diskutua rreth procesit të privatizimit dhe gjendjes momentale të PTK-së. Lorik Bajrami, përpilues i...

Podujevë: Arrestohet sepse sulmoi policin dhe një qytetar

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person në rrugën “20 qershori” në Podujevë, i cili ka sulmuar një zyrtar policor dhe një...

Sport

Kompletohet Kombëtarja

Pak minuta më parë Kombëtarja e Shqipërisë ka nisur stërvitjen për ditën e sotme, ndërsa në skuadër janë bashkuar edhe tre futbollistët. Bëhet fjalë për Taulant Xhakën dhe Naser Alijin që luajnë te Baseli dhe Armando Sadikun që luan te...

Ky është goli më i bukur i edicionit në Premierligën Angleze (Video)

Goli i Anthony Martial i realizuar ndaj Stoke Cityt është zgjedhur goli më i bukur i këtij sezoni në Premierligën Angleze.  Votuesit në faqen e Premierligën zgjodhën...

Zyrtare: Guardiola vendosë për asistentët e tij te City, janë katër

Pep Guardiola nuk e ka ndryshuar stafin e tij as te Manchester City. Trajneri spanjoll ka vendosur që ti mbajë asistentët e tij që i kishte edhe te Bayerni dhe Barcelona.  Domenec Torrent,...

Harrojeni gjyqtarin kosovar që hante fara, shikojeni boshnjakun që pi cigare (Video)

Gjyqtari kosovar që hante fara gjatë detyrës së tij është lënë nën hijen e një boshnjaku.  Një video është publikuar nga mediat boshnjake të...

De Biasi: Sadikut do ia ngrehi veshin, do i bëj mirë

Sulmuesi shqiptar Armando Sadiku, pasi shpëtoi Vaduz-in e tij, ka kërkoi që të mos luajë në sfidën e fundit mes ekipit të tanishëm dhe Zürich-ut që e ka huazuar,...

Showbiz

Stresi e ofendon rëndë Erion Veliajn (Foto)

Reperi nga Shqipëria, Stresi, është prekur shumë nga një video që është shpërndarë në rrjetet sociale në të cilën shihet se është tërhequr zvarrë në rrugë dhe i është marrë karroca e kokoshkave të cilat i shiste në...

Një tjetër ditë e bukur, një tjetër foto seksi e Angela Martinit (Foto)

Bukuroshja shqiptare Angela Martini po vazhdon pushimin e saj romantik në Maldive. Ajo ka postuar një fotografi nga ky vend që llogaritet si ‘parajsa në tokë’  në...

Kjo është aktorja më e re e serialit ‘Kafeneja Jonë’ (Foto)

Nuk ka shumë ditë që Indeksonline ka sjell detaje ekskluzive për rikthimin e serialit ‘Kafeneja Jonë’. Shkumbin Istrefi, producent i kësaj serie gjatë intervistës...

Këto janë dhuratat e para për djalin e Sinan Hoxhës (Foto)

Sinan Hoxha dhe bashkëshortja e tij Andrra dje janë bërë prindër të një djali të cilin e kanë quajtur Ansi, kombinim i emrit të çiftit. E menjëherë...

Ja çka thotë Gold AG për veprimin e Mergim Mavraj për mos reklamimin e alkoolit në fanellë (Foto)

Mergim Mavraj, lojtari i Kombëtares Shqiptare që nga dje është bërë temë diskutimi nga mediet për shkak se ka refuzuar që reklama e Birra Peja që është sponsor...

Tech/Auto

Kjo është loja më fiksuese që mund të luani në shfletuesin tuaj

E përshtatshme për tu luajtur në shfletuesin tuaj të uebit, ose përmes aplikacionit për Android dhe iOS, “Slither.io” është një version i luajtur me shumë lojtar i lojës së telefonave të vjetër “Snake” (Gjarpri). Ju filloni lojën si një krimb...

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e...

Mesazhet e “WhatsApp” nuk janë të koduara

Një grup ekspertësh për teknologjinë nga Kolorado e SHBA-ve pretendojnë se kanë arritur të lexojnë mesazhet e “WhatsApp”-it, rrjetit social i cili pretendon se...

Së shpejti më shumë hapësirë për t'u shprehur në Twitter

Përdoruesit e rrjetit social Twitter së shpejti do të ketë më shumë hapësirë për të shprehur veten, sepse muajt e ardhshëm nuk do të ketë më kufizime...

Samsung Galaxy S7 prezantohet më 10 qershor (Foto)

Samsung së fundmi ka publikuar detajet e versionit Active të Galaxy S7. Telefoni do të vijë me ekranin 5.1-inç QHD Super AMOLED, procesor Snapdragon 820, 4GB RAM, 32GB hapësirë...

Indeks+

Zbulohen piramidat nënujore në Kubë

Në Kubë studiuesit kanë zbuluar piramida nënujore. Zbulimi i tyre është bërë në vitin 2001">2001, pas një publiciteti të madh u injoruan tërësisht. Madje ishin bërë premtime për hulumtime të mëtutjeshme të financuara nga korporata të...

Tuneli më i gjatë në botë (Foto)

Zvicra është një ndër shtetet që e detyruar nga terreni në të cilin ndodhet ka ndërtuar rrjetin më të sofistikuar, por edhe më magjepsës të tuneleve dhe...

Britania e Madhe para 90 vitesh, nuk do të besoni si dukej! (Foto)

Ishte viti kur lindi mbretëresha e ardhshme, kur novelisti i njohur, Agatha Christie zhduket. Ishte koha kur vendi u kaplua nga një grevë e përgjithshme. Ishte viti 1926, një vit i...

Pse disa çifte bëjnë më tepër seks?

Në martesë, lumturia e çiftit lidhet me jetën seksuale. Dhe në qoftë se ju doni të dini se sa një çift sapomartuar është duke e shijuar apo sa...

Shtëpi e mahnitshme e pret familjen Obama, pas largimit nga Shtëpia e Bardhë (Foto)

Presidenti Barack Obama dhe Zonja e Parë Michelle Obama kanë gati shtëpinë ku do të jetojnë pas përfundimit të mandatit në Shtëpinë e Bardhë. Shtëpia...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

Hamza: Kemi nevojë për sektor bankar të fuqishëm për ekonominë e vendit

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Bedri Hamza ka pritur sot në takim kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa. Ai ka thënë pas takimit se sot ishte nder që priti në vizitë kryeministrin Mustafa, ministrin e Drejtësisë, Hajredin Kuçin dhe ministren e Tregtisë dhe...

Çmimet e naftës rriten për të parën herë këtë vit

Në tregun aziatik, çmimi i naftës së papërpunuar sot ka shënuar rritje në mbi 50 dollarë për një fuçi, për të parën herë këtë vit,...

ATK gjobit TEB Bankën

Teb Banka është gjobitur nga Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), për shkak të organizimit të Lojës Shpërblyese pa leje nga ATK-ja. Gjobitja prej dy mijë eurosh vjen pas...

Ferronikeli kërkon ulje të tarifave të energjisë ose leje për import të energjisë

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa sot në mbledhjen e rregullt të Qeverisë ka folur për ndërmarrjen Ferronikeli, ku informoi kabinetin e tij për takimin që...

Rritje rekorde e shpalljeve për vende të lira pune në Zvicër

Nga janari deri në maj mesatarisht 5 për qind më shumë shpallje për vende të lira punë në Zvicër janë publikuar se në të njëjtën periudhë...

Shëndetësi

Shtohen pacientët e prekur nga kanceri

Instituti i Onkologjisë është mbushur me pacientë të prekur nga kanceri. Këtë fillimvit janë regjistruar 68 raste të reja, që i bije 10 për qind më shumë se në vitin e kaluar në mesin e të cilave prin kanceri i gjirit. Por sipas mjekëve, kjo ngritje...

Spinaqi: Më shumë se hekur, ushqim për trurin sytë dhe harresën

Për të gjithë ju që nuk e dinit: Spinaqi nuk përmban vetëm hekur, ai përmban edhe proteina gjithashtu. Spinaqi ka nivel të lartë kaliumi dhe hekuri, duke u renditur...

Doni të lini duhanin?! Ja si ju ndihmon soda e bukës!

Soda e bukës është e sugjeruar si ilaç për të ndihmuar në lënien e duhanit nga Richard Webster dhe ekspertë tjerë të kësaj fushe, pasi efektet e saj...

Kujdes! Vjen një sëmundje seksuale më e rrezikshme se SIDA

Një sëmundje seksualisht transmetueshme ka prekur shumë njerëz dhe mund të atakojë edhe shumë të tjerë, sepse nuk ka simptoma. Shkencëtarët kanë kërkuar...

Sëmundjet që kuron limoni

Limoni përmban vitaminë C dhe acid citrik. Ato janë gjithashtu të pasura në fibra që ndihmon në reduktimin kapsllëkut, mostretjes dhe obezitetit. Limoni përmban vitamina...