Helmohen 31 studentë në konviktin e Gjakovës

31 studentë të konviktit në Gjakovë kanë kërkuar ndihmë në Spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë, si pasojë e një helmimi, pesë prej të cilëve janë dërguar në Emergjencë për shkak të gjendjes më të rëndë shëndetësore. Lajmin për klankosova.tv e ka konfirmuar Drejtori i Spitalit Rajonal në Gjakovë Ahmet Osmani i cili ka thënë se helmimi mund të jetë për shkak të ushqimit në...

Spanja kundër liberalizimit të vizave: Nuk i njohim pasaportat e Kosovës

Ministri i Jashtëm i Spanjës Jose Manuel Garcia-Margallo ka deklaruar në Beograd se vendi i tij është kundër liberalizimit të vizave pasi nuk i njeh dokumentat e...

Mourinho lë Londrën, nisët për Mançester (Foto)

Jose Mourinho ka lënë shtëpinë e tij në Londër për të marrë rrugën për në Mançester,  për t’u zyrtarizuar si trajner...

Granit Xhaka tregon pse zgjodhi Arsenalin

Granit Xhaka është transferimi i parë i Arsenalit këtë verë, i cili ka nënshkruar kontratë të gjatë me skuadrën që drejtohet nga Arsene...

Lajme

Nëna e tri vajzave të dhunuara në jetimore: Vajzat po më përgjërohen për t’i larguar nga ai vend

Natasha Bajrami, nëna e tri prej vajzave të dhunuara në Qendrën Rezidenciale të Fëmijëve në Shkodër, me lot në sy tregon se kërkon të marrë vajzat e saj nga ky institucion, por nuk ia lejojnë. Gruaja tregon për Report Tv sesi vajzat po i përgjërohen për...

Helmohen 31 studentë në konviktin e Gjakovës

31 studentë të konviktit në Gjakovë kanë kërkuar ndihmë në Spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë, si pasojë e një helmimi, pesë prej të...

Faremo: Modeli i IBM-së që po zbatohet në mes Kosovës dhe Serbisë vlerësohet lartë nga OKB-ja

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, është takuar sot me Grete Faremo, nënsekretare e përgjithshme e Kombeve të Bashkuara njëherit edhe drejtore ekzekutive e UNOPS-it (Zyrës...

Kreu i NATO-s: Rusët respektojnë vetëm fuqinë

Kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s Petr Pavel, tha se kohët e fundit sjellja dhe veprimet e Rusisë tregojnë se udhëheqësit e këtij vendit respektojnë vetëm...

Ish-ushtari që u hodh në kafazin e luanëve, pretendonte se ishte profet (Foto)

Franco Ferrada një 20 vjeçar nga Santiago në Kile, është ish-ushtari që zhveshi vetën dhe ushqeu luanët e kopshtit zoologjik me trupin e tij, duke pretenduar se është...

Sport

Mourinho lë Londrën, nisët për Mançester (Foto)

Jose Mourinho ka lënë shtëpinë e tij në Londër për të marrë rrugën për në Mançester,  për t’u zyrtarizuar si trajner i Manchester Unitedit. ‘Express.co.uk’ ka kapur disa fotografi të largimit të Mourinhos nga Londra, e po ashtu edhe një...

Provojeni zhytjen në ujë në mes të Prishtinës (Foto)

Klubi i zhytjes ‘Prishtina’ në kuadër të panairit ‘Explorer’ sjell pishinën e parë me dimenzione të mëdha në zemër të Prishtinës për...

Presidenti i FIA-s Jean Todt, nesër viziton Kosovën

Presidenti i Federatës Ndërkombëtare të Automobilizmit, Jean Todt, nesër vjen në Kosovë dhe gjatë qëndrimit të tij në vend do të pritet nga zyrtarë...

Scholes ka një kërkesë për Mourinhon, ka të bëjë me Giggsin

Paul Scholes kërkon që Ryan Giggs të mbetet pjesë e Manchester Unitedit, edhe kur kjo skuadër të emërojë për trajner Jose Mourinhon. Giggs që në dy edicionet e...

Granit Xhaka tregon pse zgjodhi Arsenalin

Granit Xhaka është transferimi i parë i Arsenalit këtë verë, i cili ka nënshkruar kontratë të gjatë me skuadrën që drejtohet nga Arsene Wenger. Mesfushori...

Showbiz

Rihanna dhe DiCaprio kanë shtuar përsëri dyshimet për lidhje të mundshme në mes tyre (Foto)

Rihanna dhe aktori Leonardo DiCaprio kanë bërë pak për të shmangur thashethemet për një lidhje të mundshme në mes tyre. Dyshja janë parë përsëri së bashku natën e kaluar në një klub nate në New York. 28 vjeçarja dhe 41 vjeçari janë...

Policia e Kosovës, kallëzim penal për ‘Qumilin’ (Dokument)

Është ngritur kallëzim penal ndaj humoristit Sevdai Radogoshi i njohur për publikun si ‘Qumili’. KALLXO.com ka siguruar një kopje të kallëzimit penal i cili...

Winiie modelja më e veçantë e cila përsëri mahniti me pamjen e saj në New York (Foto)

Askush nuk është i krijuar në mënyrën më perfektë të mundshme, gjithkush ka detajet të cilat e bëjnë atë edhe më të kompletuar. Nëse ndihesh...

Baby G shkurton flokët (Foto)

Këngëtarja Baby G ka bërë një ndryshim në pamjen e saj. Ajo ka shkurtuar flokët dhe dukej tejet seksi me pamjen e saj të re, transmeton Indeksonline. Baby ka postuar...

Modelja Daphne Joy ka konfirmuar ndarjen e saj me këngëtarin Jason Derulo (Foto)

Modelja Daphne Joy ka konfirmuar ndarjen e saj nga i dashuri këngëtari Jason Derulo. Modelja 29 vjeçare pas shtatë muajsh në lidhje me të dashurin ka treguar për ndarjen e saj....

Tech/Auto

Britanikët ndërtojnë avionmbajtësen me të shtrenjtë në botë (Foto)

Armiqtë e britanikëve do të mendohen dy herë para se të sulmojnë vendin, shkruan “Daily Mail”. Shkrimi i saj i referohet faktit se Britania e Madhe ka nisur ndërtimin e luftanijes më të madhe në botë. Ajo do të quhet “Mbretëresha Elizabetë” dhe pritet...

Mesazhet e “WhatsApp” nuk janë të koduara

Një grup ekspertësh për teknologjinë nga Kolorado e SHBA-ve pretendojnë se kanë arritur të lexojnë mesazhet e “WhatsApp”-it, rrjetit social i cili pretendon se...

Së shpejti më shumë hapësirë për t'u shprehur në Twitter

Përdoruesit e rrjetit social Twitter së shpejti do të ketë më shumë hapësirë për të shprehur veten, sepse muajt e ardhshëm nuk do të ketë më kufizime...

Samsung Galaxy S7 prezantohet më 10 qershor (Foto)

Samsung së fundmi ka publikuar detajet e versionit Active të Galaxy S7. Telefoni do të vijë me ekranin 5.1-inç QHD Super AMOLED, procesor Snapdragon 820, 4GB RAM, 32GB hapësirë...

Bastiset zyra e gjigantit Google në Paris

Zyrtarët e financave në Francë kanë bastisur zyrat e gjigantit amerikan të internetit, Google, në Paris. Bastisja thuhet se është pjesë e një hetimi për mashtrim...

Aktoret e filmave porno zbulojë gabimet që bëjnë burrat gjatë seksit (Video)

Kur është fjala për seks nuk ka ekspertë më të mirë se sa aktorët e filmave porno. Porno-aktoret këtë herë tregojnë se cilat janë gabimet më...

Nxënësja nga Elbasani mahnit jurinë në SHBA me shpikjen e saj

Një vajzë 17 vjeçare nga Elbasani ka fituar medaljen e argjendtë për shkak të shpikjes së saj. Esli Belshi, studion pranë “Mehmet Akif” në Cërrik dhe...

Çfarë ka ndodhur më 25 maj? (Roma pushton për herë të parë Ilirinë)

229 pes – Romakët pushtojnë për here të parë Ilirinë, kur dy konsuj, Fulvus dhe Postimius, me ushtritë e tyre (njëri nga deti e tjetri nga toka) u dërguan për...

Opinione

KUR GËNJYET, DJE APO SOT?!

Shpjegimin dhe kërkim faljen ua keni borxh shqiptarëve të Kosovës, LDK-së e Ibrahim Rugovës, UCK-së dhe individëve që i linçuat si LDK-ista dhe rugovista, me çka dobësuat jo vetëm luftën çlirimtare, por edhe pas luftën, duke mos e krijuar Qeverinë e...

Sa cilësore janë donacionet në Kosovë?

Numri i donacioneve të shumta dhënë Kosovës që nga paslufta ka pësuar një rënie të lehtë pas shpalljes së pavarësisë, por që është ende i...

Sharri 30 vjet park kombëtar, por pse duhet të shpallet dhe trashëgimi botërore

Artikullin për Ditën Ndërkombëtare të Biodiversitetit 22 Majin vendosa t`ia kushtoj  vlerave të Parkut kombëtar Malit Sharr, dhe pse ai duhet të propozohet për tu...

Më pëlqen, por a më shkon?!

Kur është fjala për të qenë social dhe me kohën, jemi gjithnjë të hapur për të mësuar dhe përdorur çdo modë dhe kulturë të re. A ndjekim...

Me çfarë reformash mund të zgjidhen problemet e medieve në Kosovë

Funksionimi i medieve në vendin tonë duhet të jetë i ndërvarur nga standardet më të larta profesionale, etike dhe ligjore që janë në fuqi në këtë...

Ekonomi

ATK gjobit TEB Bankën

Teb Banka është gjobitur nga Administrata Tatimore e Kosovës (ATK), për shkak të organizimit të Lojës Shpërblyese pa leje nga ATK-ja. Gjobitja prej dy mijë eurosh vjen pas raportimit nga Radio Kosova për Lojëra Shpërblyese, ku Teb banka ka kërkuar pagesë shtesë nga...

Ferronikeli kërkon ulje të tarifave të energjisë ose leje për import të energjisë

Kryeministri i Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa sot në mbledhjen e rregullt të Qeverisë ka folur për ndërmarrjen Ferronikeli, ku informoi kabinetin e tij për takimin që...

Rritje rekorde e shpalljeve për vende të lira pune në Zvicër

Nga janari deri në maj mesatarisht 5 për qind më shumë shpallje për vende të lira punë në Zvicër janë publikuar se në të njëjtën periudhë...

BQE: Bankat e Eurozonës drejt vështirësive

Bankat evropiane pritet të hasin shumë vështirësi në sigurimin e përfitimeve gjatë muajve në vijim, ndërsa shumë prej tyre mund t’iu duhet të shkurtojnë...

IPKO lanson “Hej Teen”, e zgjeron komunitetin edhe për tinejxherët më të rinj

Si platforma e parë dhe më e madhe për të rinj, në shtetin më të ri të Evropës , Hej tani është zgjeruar përtej limitit të moshës 16-28 vjeç,...

Shëndetësi

Spinaqi: Më shumë se hekur, ushqim për trurin sytë dhe harresën

Për të gjithë ju që nuk e dinit: Spinaqi nuk përmban vetëm hekur, ai përmban edhe proteina gjithashtu. Spinaqi ka nivel të lartë kaliumi dhe hekuri, duke u renditur një ushqim i shkëlqyer për trurin. Kaliumi ndihmon në funksionimin e trurit. Spinaqi është i mbushur me...

Doni të lini duhanin?! Ja si ju ndihmon soda e bukës!

Soda e bukës është e sugjeruar si ilaç për të ndihmuar në lënien e duhanit nga Richard Webster dhe ekspertë tjerë të kësaj fushe, pasi efektet e saj...

Kujdes! Vjen një sëmundje seksuale më e rrezikshme se SIDA

Një sëmundje seksualisht transmetueshme ka prekur shumë njerëz dhe mund të atakojë edhe shumë të tjerë, sepse nuk ka simptoma. Shkencëtarët kanë kërkuar...

Sëmundjet që kuron limoni

Limoni përmban vitaminë C dhe acid citrik. Ato janë gjithashtu të pasura në fibra që ndihmon në reduktimin kapsllëkut, mostretjes dhe obezitetit. Limoni përmban vitamina...

Pse duhet të hani çamçakëz

Çamçakazi ka një rol të rëndësishëm në shendetin tonë. Studimet kanë treguar se një numër i madh të mirash vjen nga përtypja e një...