Skënder Hyseni për lajmin e vizave: Në ora 15:00 do t’i them të gjitha në konferencë

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, është duke qëndruar në Bruksel ku do të ketë takim në pra 15:00 me komisionerin për migrim, fqinjësi dhe punë të brendshme të BE-së.  Ai ka thënë se në këtë konferencë do t’i thotë të gjitha. “Në ora 14:45 kam takim me komisionarin për migrim, fqinjësi dhe punë të brendshme të Bashkimit Evropian, dhe pas kësaj kemi një konferencë por media. Kaq mund të...

Serbia shokohet nga vendimi i UEFA-s për pranimin e Kosovës

Serbia ka reaguar shumë ashpër kundër vendimit të UEFA-s për pranimin e ish provincës së Kosovës si anëtaren e saj të 55-të, duke...

Zyrtare: Këto janë fanelat e reja të Chelseat (Foto)

Chelsea do të duket pak më ndryshe në edicionin e ardhshëm. Skuadra londineze i ka prezantuar fanelat e reja të cilat do të jenë me sponzorin e ri,...

Britney bëhet perfekte, tashmë pa defekte (Foto)

Bitney Spears si duket ia ka arritur të kthejë format perfekte të saj.  Këngëtarja 34-vjeçare ndau me fansat foto me rroba banjoje, ku dallohen qartë format...

Lajme

Skënder Hyseni për lajmin e vizave: Në ora 15:00 do t’i them të gjitha në konferencë

Ministri i Punëve të Brendshme, Skënder Hyseni, është duke qëndruar në Bruksel ku do të ketë takim në pra 15:00 me komisionerin për migrim, fqinjësi dhe punë të brendshme të BE-së.  Ai ka thënë se në këtë konferencë do t’i...

Para rekomandimit për liberalizimin e vizave, Kryeministri takohet me Samuel Zbogar

Kryeministri Isa Mustafa sot do të takohet me shefin e zyrës së BE’së në Kosovë, Samuel Zbogar. Në njoftimin për media thuhet se takimi do të nis në ora 13:30...

Qeveria me portal për shpenzimin e parasë publike

U lansua sot portali online për publikimin e të dhënave qeveritare "Kosova e Hapur", ku do të publikohen shpenzimet e parasë publike, me qëllim që qytetarët të...

BE nuk ka asnjë mënyrë për t’i gjurmuar turistët që nuk kthehen

Bashkimi Europian do ta ketë të pamundur që ta gjurmojë hyrjen dhe daljen e 127 milionë njerëzve nga Kosova, Turqia, Ukraina, dhe Gjerogjia, të cilët udhëtojnë në...

Gecaj: Kam një lajm edhe më të keq për Daçiqin

Zëvendësministri i Pushtetit Lokal, Bajram Gecaj ka reaguar ndaj ministrit të jashtëm serb, Ivica Daçiq, i cili ka thënë se pranimi i Kosovës në UEFA është vendim...

Sport

Pantic propozon miqësoren Kosovë-Serbi dhe një ligë rajonale

Ish gazetari sportiv serb, Milojko Pantic ka propozuar zhvillimin e një ndeshje miqësore mes Kosovës dhe Serbisë në Prishtinë. Ish gazetari sportiv serb beson se një duel i tillë do të ndihmonte në normalizimin e raporteve mes dy shteteve. “Në mënyrë që të...

Zyrtare: Këto janë fanelat e reja të Chelseat (Foto)

Chelsea do të duket pak më ndryshe në edicionin e ardhshëm. Skuadra londineze i ka prezantuar fanelat e reja të cilat do të jenë me sponzorin e ri, Yokohama.  Fanela e...

S'po mbushet mend, boksieri problematik përleshet në konferencë për shtyp (Video)

Boksieri i famshëm britanik, Dereck Chisora asesi të mbushet mend. Si zakonisht ai vazhdon të bëjë probleme në konferenca për media para përballjeve me kundërshtarët e...

Tronditen bastoret, ja sa para humbën prej Leicesterit

Kompanitë e basteve kane pësuar goditjen me te madhe të të gjitha kohërave nga fitorja e Premier League nga ekipi i Leicester, fitorja e te cilit kuotohej ne fillim...

Koritja e Adnanit dhe Abedinit, të vetmit që s'e uruan Kosovën

Adnan Januzaj ka rënë nga provimi edhe në ditën kur atdheu i tij, Kosova shënoi një nga ditët më të rëndësishme në historinë e shtetit të...

Showbiz

Britney bëhet perfekte, tashmë pa defekte (Foto)

Bitney Spears si duket ia ka arritur të kthejë format perfekte të saj.  Këngëtarja 34-vjeçare ndau me fansat foto me rroba banjoje, ku dallohen qartë format e saj të përkryera. Nëna e dy fëmijëve dukej e mrekullueshme në një kostum banjoje ngjyrë...

Meryl Streep tregon se kush ia shkatërroi jetën

Aktorja hollivudiane Meryl Streep mund të mos iu japë përshtypjen e një femre që ka abuzuar me alkoolin apo cigaren, por në fakt e vërteta është ndryshe, pasi ajo ka...

Vera e veshë Ritën, me këtë fustan interesant (Foto)

Rita Ora e ka prezantuar një fustan të dizajneres së famshme amerikane, Vera Wang.  Këngëtarja kosovare ka postuar një foto në Instagram ku tregon se është veshur nga...

Paditet studioja amerikane që bëri filmin për Gërdecin (Video)

Një nga personazhet ku është bazuar filmi “War Dogs” ka paditur “Warner Bross” së bashku me skenarist/regjisorin Todd Phillips dhe producentin Bradley Cooper. ‘War...

Gjyste Vulaj skena të nxehta në klipin e ri (Video)

Këngëtarja Gjyste Vulaj ka publikuar klipin e këngës më të re “Tik Tak”. Muzika e kësaj këngë është e përpunuar me orkestrim nga...

Tech/Auto

Acer prezanton Aspire V17 Nitro Black (Foto)

Acer së fundmi ka prezantuar një version të përditësuar të laptopit Acer Aspire V17 NitroBlack, çmimi i të cilit fillon nga 930 euro. laptopi vjen me ekranin 17.3-inch Full HD IPS me rezolucion 1920 x 1080 pixel. Ai është iu pajisur me procesorin Intel Core...

Ju mund të ngarkoni iPhone-in tuaj me zjarr (Video)

Le të themi se ju jeni të izoluar në një shkretëtirë, ose thjesht jeni në një kamp dhe dëshironi të ngarkoni telefonin tuaj. Dhe është e dukshme që nuk ka...

Konfirmohet LaFerrari Spider

Shefi i Fiat Chrysler Automobiles, Sergio Marchionne, ka konfirmuar se kompania e tij do të ofrojë një model LaFerrari Spider. Në një intervistë për “Automobile...

OnePlus 3 në dy versione (Foto)

OnePlus 3, është modeli më i ri i telefonit i sjellë në treg nga kompania Oppo, i cili pritet të vijë në dy versione të ndryshme. Dy kompanitë që merren me...

WhatsApp bllokohet përsëri në Brazil, mosmarrëveshje për të dhënat

Shërbimi për këmbimin e mesazheve dhe për thirrje WhatsApp, i cili është nën ombrellën e Facebook Inc, është urdhërua për tu bllokuar në Brazil për...

Indeks+

Ja si duket makina e Enver Hoxhës (Foto)

Gjatë viteve kur ajo gjendej në rrugë gjithsecili kishte ëndërr ti qëndronte pranë këtij prototipi të "Skodes", ndërsa sot ajo gjendet e rrënuar mes makinash të viteve të fundit në një autoservis të Lezhës. Modeli unik, për të cilin thuhet...

Merimanga më e madhe në botë (Foto)

Theraphosa Blondi ose siç njihet ndryshe Tarantula Goliath , është merimanga më e madhe në botë, sipas librit Guinnes. Një këmbë e saj mund të arrijë deri në...

Parashutistja 90-vjeçare (Video)

Jo të gjithë e festojnë 90-vjetorin të ulur në karrige me tortën përpara. Beth Roberts nuk bën pjesë tek këta njerëz. E moshuara amerikane zgjodhi një...

Qeni refuzon të pranojë që padroni i tij ka ndërruar jetë

Ky qen besnik ka pritur me durim që padroni i tij të kthehej në shtëpi, pavarësisht se ai vdiq 5 vite më parë. Banorët e fshatit Malu Mare të Rumanisë, thonë se...

Këto fakte pikante mbi seksin do ju lënë gojëhapur

Nëse jeni befasuar me faktet për seksin të publikuar dy ditë më parë, ja ku vjen pjesa e dytë, me rekorde dhe kuriozitete befasuese. -Filmi më i suksesshëm në histori...

Opinione

Çka duhet ndryshuar në politikën tonë?

Ditëve të fundit, pas një konfrontimi mes opozitës së bashkuar, është nxjerrë në shesh një diskutim: Krijimin e një partie të re politike?! Vërtetë, a nuk ka mbetur rrugë tjetër, vetëm krijimi i një partie të re politike? A thua pak parti politike kemi?!...

Ja pse duhet të dënohen krimet e komunizmit

Komunizmi ka mbetur si mumia e Leninit në sheshin e Moskës - kufomë e pavarrosur, e cila provokon kërshërinë e shikuesve, por shumë më shumë ngjallë neverinë dhe...

Një jetë për Budapestin!

Një dekadë futboll në ara. Një dekadë e gjysmë futboll në stadium. Në stadium duke fituar trofe, që nuk na shpinin askund. Kufirin e kalonim vetëm kur shkonim në...

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Ekonomi

Krijuesit e bonove triumfuese të ICT Awards

ICT Awards këtë vit u organizua për herë të katërt me radhë me qëllim prezantimin dhe njohjen e arritjeve më të mëdha në fushën e teknologjisë, duke i shpërblyer dhe vpromovuar ato më të mira ndër kategori. Të përzgjedhurit finalist nga...

Kosova e Shqipëria me marrëveshje për nxitjen dhe mbrojtjen e investimeve mes vete (Foto)

Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Hykmete Bajrami dhe Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes e Shqipërisë, Milva Ekonomi, kanë nënshkruar sot...

Thaçi: Hyrja në fuqi e MSA-së, hap i madh për krijimin e një ambienti më të mirë për bizneset në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim drejtorin ekzekutiv të Odës Ekonomike Amerikane, Arian Zekën, me të cilin bisedoi për krijimin e ambientit sa më...

Që nga 5 maji vezët do të shiten vetëm me kod

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë së Kosovës njofton të gjithë fermerët prodhues të vezëve dhe qytetarët si konsumatorë se duke filluar nga data 5 maj në tregun...

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti...

Shëndetësi

Serbia do të ndalojë solariumin për arsye të rrezikut nga kanceri

Serbia do të jetë edhe një nga vendet e botës që do të ndalojë hyrjen në “solarium” nën moshën 18 vjeçare. Në disa vende të botës kjo gjë ka funksionuar që moti, është shembull shteti i  Gjermanisë, ku duhet të plotësosh...

Shenjat se keni mungesë të magnezit

Magnezi është i rëndësishëm për më shumë se 300 funksione metabolike në organizmin e njeriut. Në fakt, secila qelizë në trupin e njeriut ka nevojë...

Terapia me kripë për kujdesin e lëkurës

Konsumi i tepërt i sasisë së kripës mund të jetë i dëmshëm për shëndetin. Por, përdorimi i kripës mund të ketë edhe ndikime pozitive meqenëse...

Ushqimet që duhet të hamë para dhe pas palestre

Para dhe pas palestrës duhet të konsumojmë ushqime të shëndetshme dhe me pak kalori.Ne sot kemi përzgjedhur disa prej tyre. Lexojoni dhe konsumojini. 1.Tost me bukë thekre, me...

Si ta kuptoni se jeni të varur nga ëmbëlsirat?

Sheqeri njëlloj si dhe veset e tjera mund të kthehet në një varësi të rrezikshme për shëndetin. Sipas Dr. Mark Hyman, varësia ndaj sheqerit është një...