Limaj dhe Berisha bashkojnë forcat (Foto)

(I plotësuar)- Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka thënë se nga sot Bashkimi Demokratik ka vendosur që të bashkohet me të gjitha strukturat e Nismas. Ai ka falënderuar kryetarin Berisha për bashkëpunimin që kanë pasur gjatë gjithë këtyre viteve, duke thënë se nuk tashmë nuk i ndan asnjë gjë dhe se është momenti i fuqizimit për të bashkuar forcat në një subjekt të përbashkët politik. “Nga sot Nisma është...

Demarkacioni nuk shkon në Kuvend

Kryesues i Komisionit Shtetëror për Shënjimin e Vijës Kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi, lidhur me demarkacionin e kufirit me Malin e Zi, Murat Meha nuk do...

Vendimi i kushtetueses për Manastirin, Deçani s’i ndal grevat!

Komuna e Deçanit është duke kundërshtuar në forma të ndryshme vendimin e Gjykatës Kushtetuese për 23 hektarë tokë të dy ndërmarrjeve...

Low i tregon Reusit pse nuk e ftoi në "Euro 2016"

Trajneri i Gjermanisë, Joachim Low ka zbuluar arsyen që u la jashtë Reus. Strategu gjerman theksoi se ai nuk u përfshi mes 23 futbollistëve që do të luajnë...

Lajme

Aktakuzë kundër 4 të pandehurve, për keqpërdorim të detyrës zyrtare

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka ngritur aktakuzë kundër katër të pandehurve, për veprat penale: Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit, Shtytje në kryerjen e veprës penale dhe Dhënia e ryshfetit. Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka njoftuar...

Themelohet Konferenca e Rektorëve të universiteteve publike

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami, ka marrë vendim për themelimin e Konferencës së Rektorëve të institucioneve publike të arsimit të...

Selimi: Ekstremizmi nuk luftohet vetëm me arrestime

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Petrit Selimi, i tha Radio Evropa e Lirë se lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm nuk mund të bëhet vetëm përmes...

Shqyrtohet raporti i AKP-së

Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti dhe Industri, në mbledhjen e sotme, të kryesuar nga Muhamet Mustafa kryetar, shqyrtoi raportin vjetor të Agjencisë Kosovare të...

Me kërkesë të serbëve dhe romëve, KMDLNj viziton burgun në Mitrovicë

Me kërkesë të të paraburgosurve serbë dhe romë , Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka vizituar Qendrën e Paraburgimit që gjendet...

Sport

Low i tregon Reusit pse nuk e ftoi në "Euro 2016"

Trajneri i Gjermanisë, Joachim Low ka zbuluar arsyen që u la jashtë Reus. Strategu gjerman theksoi se ai nuk u përfshi mes 23 futbollistëve që do të luajnë në evropian për shkak të gjendjes së tij fizike. “Lënia jashtë ekipi e Reus ishte një vendim i...

Shkëlzen Gashi si si "vampir", shikojeni si e frikëson Taulant Xhakën (Video)

Kombëtarja Shqiptare po shquhet për atmosferën që ka brenda skuadrës. Por Shkëlzen Gashi është bërë "cimer i keq" për Taulant Xhakën të cilin e...

Lista përfundimtare e Anglisë, këta dy futbollistë largohen nga "albionët"

Roy Hodgson i ka treguer emrat e dy futbollistëve që duhet të braktisin Kombëtaren Angleze para udhëtimit në Francë.  Andres Towndsend dhe Drinkwater janë dy...

Ekskluzive: Ja kur do të shqyrtohet ankesa e Serbisë në CAS për Kosovën

Gjykata e Arbitrazhit Sportiv me seli në Lozanë do të marrë vendim për Kosovën në mes të muajit shtator.   Vendimi i Gjykatës do të jetë i formës...

Blerim Xhemajlin po e motivojnë nga afër gruaja Eriona dhe djali Luani (Foto)

Blerim Xhemajli ka patur sot mysafirë specialë në Kombëtaren e Zvicrës.  Për ta ndjekur nga afër në përfaqësuesen "helvetike" ishin dy më të...

Showbiz

Dj Flow dhe Young Zerka po vijnë me bashkëpunim

Dj Flow dhe Young Zerka kanë bashkuar forcat dhe po vijnë me një duet. Indeksonline merr vesh se kënga do lansohet gjatë muajit qershor dhe është punuar nga producenti Bing Bang Betas me incizim në studion e RedBox Entertaiment. Ky është bashkëpunimi i tyre i parë dhe pritet të...

Angela Martini provokon nga Maldives (Foto)

Pushimet e Angela Martinit në Maldives ende nuk kanë mbaruar. Modelja nga atje po poston fotografi përmes të cilave po nxjerr në pah linjat e saj bombastike, transmeton Indeksonline. Edhe...

Adrian Gaxha flet për raportin me vajzën që u fotografua

Adrian Gaxha dje është bërë temë e medieve rozë në Kosovë për faktin se u fotografua me një vajzë me të cilën kishte afërsi të madhe saqë u...

Osmani i Stupcave kritikon shpërndarësit e broshurave nga marketet e mëdha (Foto)

Aktori i njohur i grupit humoristik “Stupcat”, Osman Azemi, ka shprehur pakënaqësi ndaj shpërndarësve të broshurave nga marketet e mëdha. Sipas tij, këto broshura...

Kate Moss në lidhje me një 18 vjeçar?

Nuk është hera e parë që Kate Moss të shihet meshkuj të rinj dhe simpatik. Por ky i fundit është me të cilin ajo është fotografuar kohëve të fundit,...

Tech/Auto

Duhen vërtet 6 GB RAM në celular?

Asus Zenfone 3 dhe ZTE Axon 7 paraqiti celularët me 6 GB Ram, e ndërkohë që plot kompani të tjera premtojnë ta çojnë deri në 8 GB në të ardhmen, me daljen e procesorit Snapdragon 830. Kjo normalisht ngre pyetjen se çfarë mund të bëjë celulari me aq shumë...

Nuk keni pse i skanoni fotografitë e vjetra

Kompania izraelite Photomyne ka mbledhur 2.6 milionë dollarë fonde nga investues të ndryshëm për të vënë në zbatim aplikacionin që skanon dhe riparon fotot e...

Kthehen celularët me kapakë

Lajme të mira për ata që dëshirojnë të ketë një celular me kapakë. “Motorola” do të rikthhet sërish me telefonat e saj që dikur u bën masiv...

Telefonat e lakueshëm të vijnë më shpejtë sesa ne prisnim! (Video)

Sipas Bloomberg, një kompani kineze e quajtur moxi Group do të lansojë telefonin e parë të mençur me ekran që lakohet dhe rrotullohet. Ky model i ri i telefonit pritet të...

Supertelefoni i ZTE

Në tregun e telefonave inteligjentë, ZTE është një kompani pak e njohur dhe që ka zënë vend në Kinë dhe disa vende të tjera të varfra. Por kjo mund të...

Indeks+

Ja se si një i moshuar qorton të riun, vizitorë nga Gjermania në Kosovë (Video)

Në Kosovë gjatë gjithë kohës ka vizitorë nga e mbarë bota. Ndërsa përmes një video të publikuar në rrjetet sociale shihet një përplasje fjalësh nga një i moshuar drejtuar një të riu i cili ka ardhur nga Gjermania në Kosovë dhe në momentin...

Ndërtesat anije (Foto)

Nëpër botë krahas formave më të ccudishme të ndërtesave ajo që bie në sy është dhe ndërtesa në formë anije. Në shtete të ndryshme...

Kjo është çanta më e shtrenjtë në botë (Foto)

Kjo çantë është shitur për plot 300 mijë dollarë dhe është më e shtrenjta në botë. Çanta vjen nga shtëpia e ankandeve “Christie”...

El Salvadori, aty ku gratë burgosen për 40 vite nëse abortojnë

I palejuar në asnjë rrethanë, aborti në El Salvador merr çdo vit lirinë e qindra grave të cilat në mënyrë të vullnetshme ose jo ndërpresin...

Dukuria e rrallë, planeti Mars i afrohet Tokës

Fillimi i kësaj jave sjell një fenomen të rrallë qiellor, planetin e kuq Marsin më afër se asnjëherë me Tokën. Kjo është dukuria e cila po ndodh për...

Opinione

Fletë nga ditari i një lideri që nuk udhëheq

Sot u ndjeva ngushtë. Më pyetën se përse nuk bëj një akt të guximshëm, një akt politik. Ky do ishte veprim prej lideri, më thanë. Nuk u dhashë përgjigje, pasi disa gjëra mund t’ia thuash vetëm vetes. Problemi është se, për të bërë...

Si po i trajtojmë ndërtimet në Kosovë

Nuk është aspak fshehtësi se procesi i ndërtimeve në Kosovë,në vitet e pas luftës, kishte shërbye si mjet për pastrimin e parave,kjo ka ndodhur edhe në vendet e...

Sistemi i arsimit, a është duke i mbështetur nevojat e tregut?!

Çdo vit nga shkollat e mesme nxjerrim rreth 36 mijë nxënës, të cilët ishte dashur të jenë të përgatitur për të mbështetur kërkesat e tregut, si...

Sikur të mos luanin të gjithë në sulm

Një udhëheqës një herë tha “Mos pyet se çfarë mund të bëjë vendi yt për ty, pyet çfarë mund të bësh ti për vendin...

Xhemajl Fetahaj- shembulli si luftohet dhe vdiset për liri

T’i kujtosh dhe t’i bësh publike përjetimet e së kaluarës si dhe opinionin tënd për ngjarje të caktuara historike apo dhe personalitete të veçanta,...

Ekonomi

IPKO me dyqan të ri në Podujevë, hapësirë dhe përvojë moderne e shërbimit për konsumatorë (Foto)

Në qendër të qytetit të Podujevës, IPKO po e realizon vizionin e saj për shërbim modern ndaj konsumatorëve të saj. Në dyqanin e saj të ri dhe shumë modern, IPKO do të ofrojë përvojë unike për të gjitha produktet dhe shërbimet e saj, kujdesin...

Sot dihet për fatin e Brezovicës

Kanë mbetur vetëm edhe pak orë të afatit shtesë për përmbushjen e kushteve kontraktuare për fituesin e projektit zhvillimor për kompleksin turistik “Brezovica”....

Hapet panairi i punësimit (Video)

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, po mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të lira. Ky...

Sot hapet panairi i punësimit, pritet të ketë mbi 900 vende të lira

Kompani nga Kosova, Gjermania, Zvicra dhe Austria, do të mbajnë Panairin e Punës, për të cilin tashmë janë paralajmëruar se do të ketë mbi 900 vende të...

Forumit të Grave Ndërmarrëse nga Serbia dhe Kosova, urë lidhëse në mes Institucioneve

Zëvendësministrja e Zhvillimit Ekonomik, Besa Zogaj-Gashi së bashku me zëvendësministrin e Administrimit të Pushteti Lokal (MAPL) dhe njëherit këshilltar i Kryeministrit për...

Shëndetësi

Projekti i MBPZHR-së për parandalimin e etheve hemorragjike ka dhënë rezultate pozitive

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, edhe sivjet ka ndarë 400 mijë euro për të realizuar fushatën për parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo dhe eliminimin e rriqrave në zonat endemike të Republikës së Kosovës. Plani operacional për...

Si të qetësoni dhimbjet përmes kapëses së rrobave (Foto)

Zgjidhja e dhimbjeve të ndryshme që mund të jenë të padurueshme është pësrdorimi i mënyrave të ndryshme, një ndër këto veprime është...

E rrallë, 1-vjeçari indian po kalon pubertetin

Periudha e puberteti është një periudhë që të djemtë zakonisht shtrihet në moshën nga 12 deri në 16 vjeç, kur nis rritja e nivelit të testosteronit që...

Nuk mund të besoni se çfarë sëmundje shëron banania e vluar

Shpeshherë pagjumësia shkaktohet nga faktorë të ndryshëm, si depresioni, stresi, shqetësimi etj. Thuajse çdo natë, para se të shkoni të flini, mendja fillon të...

SHBA, idetifikohet një bakter rezistent ndaj çdo antibiotiku

Shkencëtarët e departamentit amerikan të Mbrojtjes kanë identifikuar një super bakter rezistent kundër çdo lloj antibiotiku. Bakteri “escherichia coli” u gjet në...