Lista Serbe kërkon që Tomë Gashi të kërkojë falje që serbët i quajti “shkije”, por ai nuk pranon

Lista Serbe ka reaguar ndaj avokatit Tomë Gashi i cili në një paraqitje televizive i quajti serbët “shkije”. “Gashi si njeri i edukuar dhe avokat, do të duhej ta dinte se çfarë pasoja mund të nxisë një deklaratë e tillë e ulët. Kjo është shprehje e pastër e urrejtjes me qëllim që t’i provokoj serbët gjata njërës nga  festat tona më të shenjta. Në emër të popullit serb në Kosovë kërkojmë falje publike, sepse...

Fitore minimale e Arsenalit (Video)

Arsenali ka shënuar fitore minimale 1:0 ndaj Norwichit, në ‘Emirates Stadium”. Tre pikë skuadrës së Aresene Wenger ia solli sulmuesi Welbeck, me një gol...

Theret me thikë 34 vjeçari në shesh të Mitrovicës

Është arrestuar i dyshuari me inicialet R.F., 24 vjeç në Mitrovicë, pasi i njëjti dyshohet se pas një zënke ka sulmuar me thikë viktimën E.L., 34...

KB Peja kualifikohet në finale të play-offit

KB Peja ka fituar edhe ndeshjen e tretë gjysmëfinale të play-offit, për të mposhtur Trepçën me rezultat 56:83. Në këtë ndeshje skuadra pejane...

Lajme

AAK-së së Prizrenit i bashkohen 60 anëtarë të rinj

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, dega në Prizren, ka pranuar 60 anëtarë të rinj të cilët kanë vendosur t’i bashkohen kësaj partie. Pranimin e anëtarëve të rinj e ka mirëpritur edhe kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush...

Foto e papublikuar e Azem Sylës si komandant i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së (Foto)

Ish komandanti i Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së, Azem Syla i njohur si “Daja” shihet në një foto të papublikuar më parë gjatë luftës...

Shtatorja e Adem Jasharit do të vendoset në Dragash, komuniteti boshnjako-goran kundërshton (Video)

Edhe pse komuniteti boshnjako-goran ishte kundër, Kuvendi i Dragashit mori vendim për vendosjen e shtatores së Adem Jasharit në qendër të qytezës. Atje u propozua që edhe sheshi...

E zunë rrënojat e objektit ku punonte, vdes 48-vjeçari

Një person ka ndërruar jetë, pasi është zënë poshtë nga rrënojat e një objekti ku ai po punonte. Bëhet e ditur se ngjarja ka ndodhur ditën e sotme në...

Ligji antimafia, nisma pas dështimit me ligjin e konfiskimit të pasurive

Rezultatet e dobëta në luftën kundër krimit dhe konfiskimit të pasurisë së fituar në mënyrë të paligjshme, ka shtyrë Kuvendin e Kosovës që të...

Sport

Fitore minimale e Arsenalit (Video)

Arsenali ka shënuar fitore minimale 1:0 ndaj Norwichit, në ‘Emirates Stadium”. Tre pikë skuadrës së Aresene Wenger ia solli sulmuesi Welbeck, me një gol të shënuar në minutën e 59’. Këto tre pikë e rëndësinë Arsenalin në pozitën e...

Vazhdon sigurt edhe Atletico, tani sytë ka Barcelona (Video)

Atletico Madrid ka vazhduar me përformanca të mira edhe në La Liga, duke mposhtur 1:0 në ‘Vicente Calderon’ Rayo Vallecanon. Kjo fitore e rëndit skuadrën e Diego Simeones...

KB Peja kualifikohet në finale të play-offit

KB Peja ka fituar edhe ndeshjen e tretë gjysmëfinale të play-offit, për të mposhtur Trepçën me rezultat 56:83. Në këtë ndeshje skuadra pejane inkuadroi të...

Formacionet zyrtare: Betis - Barcelona

Real Betis dhe Barcelona takohen në kuadë të La Ligas, sonte nga ora 20:30. Më poshtë mund t’i lexoni formacionet zyrtare te skuadrave. Betis: Së shpejti Barcelona:  Bravo,...

Të gjithë në ‘Emirates’ kundër Arsene Wenger (Foto)

Arsene Wenger po përjeton një fushatë të rëndë kundër tij nga tifozët e Arsenalit, të cilët kanë shpalosur një numër të madh të banerëve...

Showbiz

Bebe Rexha prezanton reperin "legjendë" (Foto)

Këngëtarja Bebe Rexha është një nga shqiptaret që po shijon suksesin më të mirë në botë. Ajo përpos bashkëpunimit me këngëtaren Nicki Minaj, po shijon shumë paraqitje në koncerte të ndryshme. Bebe, njihet edhe për bashkëpunimin që kishte...

Rejat e Rugovës shijojnë Stambollin (Foto)

Rejat e Presidentit të ndjerë Ibrahim Rugova, Blerina dhe Blerta Rugova, të cilat janë motra por edhe kunata në familjen Rugova jabë përë në Stamboll. Që të dyja...

Ledri i vetmi reper shqiptarë i pëlqyer nga G4shi (Foto)

G4shi është një ndër reperët më të suksesshëm më origjinë shqiptare. Ai ka shumë fansa, dhe krijime muzikore shumë origjinale. Por e veçanta e tij...

Anita tregon se pse e zgjodhi Ramush Haradinajn

Këtë të shtunë në emisionin Prive me Liberta Spahiun, intervistës më të famshme “60 sekonda” i është përgjigjur bashkëshortja e liderit të...

Luana Vjollca, nuk di të ndalet (Foto)

Prezantuesja e njohur shqiptare, Luana Vjollca është ndër prezantueset më seksi të ekranit shqiptar. Ajo është duke i’u përkushtuar në maksimum ushtrimeve në...

Tech/Auto

Microsoft, Cortana nuk do të përdorë më Google

Cortana, asistenti virtual i Windows 10, do të bëj kërkime online për përdoruesit vetëm me brouserin Edge dhe motorin e kërkimit Bing, të dy programe të Microsoft. Ka qënë kompania e Redmond që ka shpjeguar në blogun e saj se Cortana jep më të mirën nga vetja duke...

Si parashikohet interneti në vitin 2025

Sipas disa studiuesve nga Instituti i Teknologjisë në Masaçusetsit, interneti secilën herë do të bëhet më depërtues, por do të jetë më pak i...

Facebook ka shpenzuar 12.5 milionë $ për mbrojtjen e Zuckerberg që nga viti 2013

Facebook Inc. zbuloi se vitin e kaluar, kanë bërë shpenzime rreth 4.26 dollarë për sigurinë e shefit të rrjetit social më të përdorur në botë, Facebook, Mark...

NASA mëson me ekrane gjigante astronautët si të fluturojnë në hapësirë (Video)

Para se astronautët e NASA-s të fluturojnë në anijen e re nga Boeing dhe SpaceX, ata do të duhet të kalojnë qindra orë të praktikës në stimulatorët e...

Një kompani indiane premton një telefon inteligjent Android 3G 13 dollarësh

Pas shumë të përfolurit Freedom 251, telefonit më të lirë inteligjent që kushtonte vetëm 3 dollarë, një tjetër telefon inteligjent indian Android i quajtur Docoss...

Indeks+

Shmangni këto vende për të bërë seks: cilësohen si të pista dhe të ndotura!

Kur ju mendoni për seks në vende interesante, kjo ju bën t ëmendoni për pasion dhe atmosferë të nxehtë, por fakti është se nga kjo mund të përhapen shumë rreziqe, duke përfshirë edhe bakteriet. Fantazitë janë një gjë, ndërsa realiteti...

Shikoni sa e fuqishme mund të jetë një bletë (Video)

Nxjerrja e një gozhde në murë për të gjithë ato që e kanë provuar këtë sfidë e dinë se sa e vështirë është ta realizojnë shpejt...

Çfarë është sëmundja e cila transmetohet përmes “puthjes”

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë se ndokush është sëmurë nga puthjet, me siguri nuk jeni dakord në lidhje me këtë. Mësoni gjithçka nga ky infeksion i...

Kjo është fuqia e grimit (Video)

?Nuk do të thotë gjithsesi të jeni e bukur dhe të keni një lëkurë të bukur për t’u dukur dhe për t’u ndjerë e bukur. Kjo pasi që grimi ka...

Kafsha unike: 10 fakte mahnitëse për zebrat

1 – Loja e emrit Ka tre lloje zebrash: Grevy, malore dhe fushore. Zebrat fushore janë ato më të zakonshmet. Zebrat fushore janë të ndara në 6 nënkategori, ndërsa ato...

Opinione

Agim Selmanaj ishte shembulli i heroit dhe patriotit modern!

Një ndër luftëtarët më karakteristikë të Zonës Operative të Dukagjinit, është Agim (Ali) Selmanaj. Ashtu si dhe mbarë rinia e Gllogjanit dhe fshatrave për rreth, që në pranverën e hershme të vitit 1998 u bënë pjesë e pandarë e radhëve...

Rama po kërkon justifikimin e Hitlerit

Thuhet se Hitleri, në ditët e fundit të tij në bunker, atëherë kur aleatët po shkatërronin një nga një qytetet gjermane, u tha njerëzve të tij të...

Verdikti i Gjykatës për tragjedinë e Hillsborough

Pyetja e pare: A vdiqën 96 njerëz për shkak te shtypjes ne hekurat qe i ndalonin tifozet per te hyre ne fushe(shkak i tejmbushje) ? Përgjigja: PO Pyetja e dyte: A kishte gabime te policisë...

Sqarim për politikanin Dardan Molliqaj

Në konferencën e djeshme për shtyp ti shpife për Klan Kosovën. Në atë deklaratë nuk kishte asnjë gjë të vërtetë. Më duhet të të...

Kosova ka nevojë për alternativat qeverisëse, e jo politikan që prostituohen herë andej e herë këndej

1.    Kosova s'ka nevojë për emra të konsumuar medialisht, as për emra që aksidentalisht u futën në politikë, e as për emra që prostituohën...

Ekonomi

Edhe një muaj kohë për privatizimin e Brezovicës, projekti në pikëpyetje

Sikur shumë projekte në Kosovë, edhe ai për Brezovicën nuk po ecë siç ishte paraparë fillimisht. Edhe pse kanë kaluar afro 30 muaj që nga shpallja e fituesit projekti nuk ka filluari të realizohet. Konsorciumi fracez “MDP Consulting-Compagnie des Alpes” nuk i siguroi mjetet e...

Bie çmimi i prodhimeve bujqësore

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi për tre mujorin e parë të këtij viti, sipas së...

Nënshkruhet kontrata milionëshe në mes të Albi Group Kosovë dhe Cineplexx Austria

Në objektin e Albi Mall në Prishtinë u nënshkrua kontrata finale në mes të Albi Group dhe Cineplexx International GmbH, thuhet në një njoftim nga Albi Group. Ky projekt i cili...

Indeksi i çmimeve të prodhimeve në bujqësi shënon rënie

Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar sot Indeksin e çmimeve të prodhimeve dhe çmimet në bujqësi“ për tremujorin e parë të sivjetshëm...

Ekonomia në Eurozonë rritet përtej parashikimeve

Ekonomia e Eurozonës është rritur për 0.6 përqind në tremujorin e parë të këtij viti, bëjnë të ditur shifrat zyrtare. Norma e rritjes në bllokun...

Shëndetësi

Metodat higjienike për t’u ndjerë më mirë

Ndjenja e pastërtisë është një ndjenjë e mrekullueshme që vije si rrjedhojë e pastrimit dhe produkteve të duhura të higjienës. Këto janë metodat higjienike të cilat do t’iu bëjnë të ndjeheni më mirë: Përdorni vaj kokosi për...

Ja si ndikon mungesa e gjumit në shëndet

Shpeshherë qëndrojmë deri vonë, qoftë duke u qasur në rrjetet sociale apo duke shikuar TV, edhe pse e dimë që të nesërmen duhet të zgjohemi herët dhe do...

Bel i hollë dhe vithe të formuara për vetëm dy javë – Ja cilat janë ushtrimet!

Keni vënë re se ju ka dalë stomaku? Nuk është ndonjë çudi. Gjatë ditëve të festave zakonisht shtojmë disa kilogramë, dhe palëvizshmëria ndikon...

Studim/ Diabeti dobëson dëgjimin

Sipas një studimi më të fundit të realizuar rezulton se diabeti është një sëmundje që mund të shkaktojë probleme me dëgjimin. Rezultatet e këtij studimi...

Konsumoni rregullisht këtë frut nëse doni të mos verboheni

Të hash banane të pengon që të verbohesh. Kështu thuhet në një studim të ri. Fruti është një burim i pasur kaliumi, një mineral thelbësor për...