Si u zhduk Fondi për Punësim dhe Zhvillim?

Shumë premtime të zyrtarëve të lartë qeveritarë për zhvillim ekonomik, rrjedhimisht rritjen e shkallës së punësimit, janë heshtur apo nuk janë realizuar në mungesë të angazhimit dhe seriozitetit të autoriteteve kompetente, thonë ekspertë për çështje ekonomike. Një premtim i zyrtarëve qeveritarë para dy vjetësh ka qenë krijimi i një Fondi për Punësim dhe Zhvillim duke u bazuar në mjetet e Fondit të Privatizimit dhe Trustit Pensional...

Policia turke gaz lotsjellës kundër pjesëmarrësve në marshin e homoseksualëve

Policia turke ka përdorur sot gaz lotsjellës në qendër të Stambollit për të shpërndarë dhjetëra aktivistë të cilët janë...

Jepet alarmi për valë të re refugjatësh nga Siria dhe vendet tjera

Maqedonia pritet të vërshohet nga një valë e re e emigrantëve. Këtë e alarmuan ditëve të fundit organet e sigurisë, por edhe presidenti Gjorgje...

Steinmeier dhe Ero krijojnë një dokument për një “Evropë të fortë”

Ministrat e jashtëm të Francës dhe Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier dhe Jean-Marc Ayrault, kanë përpiluar një dokument nëntë faqesh të titulluar...

Lajme

Si u zhduk Fondi për Punësim dhe Zhvillim?

Shumë premtime të zyrtarëve të lartë qeveritarë për zhvillim ekonomik, rrjedhimisht rritjen e shkallës së punësimit, janë heshtur apo nuk janë realizuar në mungesë të angazhimit dhe seriozitetit të autoriteteve kompetente, thonë ekspertë për...

Dumoshi pyet Komunën e Prishtinës: Ku jeni? (Foto)

Asambleistja e LDK-së në Komunën e Prishtinës, Vlora Dumoshi, e cila është edhe shefe e stafit në kabinetin e kryeministrit, Isa Mustafa, ka publikuar disa fotografi ku shihet...

Limaj: Kam një arsye me shumë për t'i shërbyer me shpirt familjes sonë socialdemokrate

Lideri i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, i ka falënderuar të gjithë ata të cilët morën pjesë në Kuvendin Zgjedhor të kësaj partie të cilët...

Ekspozitë për mbrojtjen dhe pasqyrimin e pasurive natyrore të Kukësit dhe Prizrenit

Mbrojtja dhe pasqyrimi i pasurive natyrore dhe kulturore të rajonit të Kukësit dhe Prizrenit ishte në fokus të një konkursi fotografik të organizuar në kuadër të...

Steinmeier dhe Ero krijojnë një dokument për një “Evropë të fortë”

Ministrat e jashtëm të Francës dhe Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier dhe Jean-Marc Ayrault, kanë përpiluar një dokument nëntë faqesh të titulluar “Një...

Sport

Nga Cana te Shaqiri, është ky formacioni i ëndrrave për Kosovën? (Foto)

Kosova për herë të parë do të marrë pjesë për herë të parë në kualifikuese e Botërorit “Rusi 2018”. Pas kanë siguruar pavarësinë në vitin 2008, Kosova arriti që më në fund të anëtarësohej në FIFA dhe...

Mario Gomez dyfishon epërsinë e Gjermanisë (Video)

Gjermania ka dyfishuar epërsinë ndaj Sllovakisë, duke shënuar edhe golin e dytë. Ishte Mario Gomez që në minutën e 43’, shënoi për 2:0. Goal Mario Gomez...

Ozil dështon nga penalltia (Video)

Mesut Ozil ka lëshuar mundësinë për dyfishimin e epërsisë së Gjermanisë ndaj Sllovakisë, duke dështuar nga penalltia në minutën e 14’. Mesut Ozil...

Boateng me eurogol i dhuron epërsinë Gjermanisë (Video)

Gjermanisë i kanë mjaftuar tetë minuta për të kaluar në epërsi 1:0 ndaj Sllovakisë. Ishte mbrojtësi Jerome Boateng, që kaloi në epërsi...

Blick hap sondazhin: Më i bukur goli i Shaqirit apo i Van Bastenit? (Video)

Goli i Xherdan Shaqirit në barazimin 1:1 mes Zvicrës dhe Polonisë po cilësohet si goli më i bukur i shënuar në histori të Kampionateve Evropiane. Futbollisti me prejardhje nga...

Showbiz

Geti me mungesë modestie tregon se nuk i takon vendi i parë por të gjitha vendet e para (Foto)

Reperi Ghetto Geasy i cili kohët e fundit ka marrë më shumë kritika sesa komente pozitive sot ka vendosur të reagojë pas gjithë atyre. Geti, si duket ka shumë vetëbesim dhe këtë është munduar ta shprehë edhe përmes një fotografie të publikuar në...

Kjo është kënga e parë shqiptare me 200 milionë klikime në Youtube (Video)

Kënga ‘Të ka lali shpirt’ ishte një ndër këngët më të dëgjuara për vite radhazi. Por jo vetë kaq. Kjo këngë është komentuar...

Nora shumë seksi në kostume plazhi (Foto)

Këngëtarja Nora Istrefi, e cila është tashmë nënë e një vajze të vogël asnjëherë nuk ka lënë anash përkujdesjen për fizikun. Nora,...

Marina Vjollca largohet nga "Top Channel"?

Marrëdhëniet mes moderatorës sexy Marina Vjollca dhe drejtuesve të Top Channel janë zyrtarisht në kuotat me të ulta. Biondja e “Procesit Sportiv”, sipas burimeve...

Fergie me pozim shumë seksi, paralajmëron albumin e saj të ri (Foto)

Ka dhjetë vite që kur Fergie ka lansuar albumin e saj debutues ‘The Dutchess’. Pas arritjeve të saja personale të jetës në martesë dhe amësi, anëtarja e grupit...

Tech/Auto

Këtë makinë nuk e ndal asgjë (Video)

Sherp është një makinë e krijuar nga rusi Aleksei Garagashian që duket e thjeshtë, por bën shumë gjëra. Me gomat tepër të trasha, Sherp mund të ngjisë pa problem çdo pengesë deri në 70 centimetra. Makina arrin 45 kilometra në orë në tokë,...

Mercedes-AMG lanson bishën GT R me 500 kuajfuqi (Foto)

Pas një kampanje shumë të gjatë të promovimit, Mercedes-AMG më në fund ka lansuar modelin GT R. Inxhinierët nga Affalterbach ia dolën që të heqin pak peshë...

Britanikët votuan “në tym”

Britanikët votuan për të lënë Bashkimin Europian, por pa e ditur së çfarë do të thotë kjo për ta...të paktën kështu thotë Google. Gjiganti...

“BREXIT” nuk do të ndikojë në “Game of Thrones”

Prodhimi më i suksesshëm i televizionit amerikan, HBO – “Game of Thrones” që pjesërisht filmohet në Irlanden Veriore, nuk do të ketë pengesa në realizim si...

Ja çfarë kanë kërkuar në "Google" britanikët pasi votuan Brexit

Kompania gjigante “Google” ka njoftuar se ka pasur një rritje dramatike të kërkimeve për të aplikuar për pasaportë irlandeze, pas vendimit të Britanisë së...

Indeks+

Ura prej xhami në Kinë (Video)

Kush është më i guximshmi, le ta provojë! Pjesëtarë të stafit, por edhe vullnetarë kanë qenë ata, që kanë testuar sigurinë e urës prej xhami në Kinë, përpara se ajo të hapej për publikun. Struktura e qelqtë qëndron 300 metra mbi kanionin...

Rrëshqitësja prej xhami në ndërtesën 70 katëshe (Video)

Ditën e shtunë një rrëshqitëse xhami 305 metra e gjatë është hapur një një pallat të lartë në Los Anxhelos të Shteteve të Bashkuara të...

Droni bie mbi kokën e një gruaje (Video)

Gjatë një gare që po zhvillohej në Quebec të Kanadasë, një grua ka marrë lëndime të serioze nga një dron që i ka rënë në kokë. Stephanie...

Çfarë duhet të bëni kur në lidhjen tuaj TELEFONI merr më shumë vëmendje sesa ju

Të gjitha çifteve u ka ndodhur të ulen e të shohin një film bashkë dhe ka gjithnjë një moment kur i dashuri/a juaj ka tendencën të ngrihet dhe të luajë me...

Shikoni si do të duket Toka pas 100 milionë viteve (Video)

Lëvizjet tektonike të tokës kanë bërë që gjatë miliona vitesh të zhvendosen dhe të ndryshojnë kontinentet. Deri para 200 milionë vitesh besohet të...

Opinione

Nëse je me ne, je atdhetar – nëse je me të tjerët, je tradhtar

Është praktikë që njerëzit, përgjithësisht, kanë frikë të ndryshojnë mendim edhe atëherë kur situata , koha apo rrethanat e kërkojnë një gjë të tillë. Të ndryshosh është guxim, ndërsa guximi është vlerë që mund ta...

Britania nuk ka dalë nga BE – Ftesë për një media të përgjegjshme

Britania nuk ka dalë nga Bashkimi Europian. Akoma. Ajo që ndodhi është: Britania votoi për të dalë nga Bashkimi Europian, në një referendum. Që dalja të bëhet...

Kur dhuna nuk është më tabu

Çfarë është realisht e frikshme tek sulmet e tmerrshme që kanë ndodhur së fundmi në Orlando të SHBA-së, Angli dhe Francë nuk është vetëm numri i...

Edi Rama: Britania, Bashkimi Europian, Shqipëria

Sot Europa është më e dobët. Ndërsa Britania aspak më e fortë, në mos edhe më e dobët se Europa që ka dobësuar. Të dyja bashkë, pavarësisht...

Aylani i harruar!

Ditën kur fotografitë e trupit të pajetë të Aylanit të vogël – të shtrirë përmbys në breg të detit turk – mbushën ballinat e gazetave dhe...

Ekonomi

Mbi 800 000 firma për një referendum të ri

Kanë kaluar numrin 800 000 firmat pas peticionit të një grupi parlamentarësh britanikë për zhvillimin e një referendumi të ri mbi Brexit, shihet sot në faqen zyrtare petition.parliament.uk. Ndërkohë, Change.org i ka bërë një kërkesë kryebashkiakut të...

Shoqata e Bujqve Prodhues të Grurit të Kosovës kërkojnë nga Qeveria përkrahje

Sot, në ambientet e Qeverisë së Kosovës është mbajtur takim në mes të përfaqësuesve të Shoqatës së Bujqëve Prodhues të Grurit në...

Ja sa do të ndikojë dalja e Britanisë nga BE-ja në pushimet verore

Dhjetëra mijëra pushues nga Britania e Madhe e vizitojnë Evropën çdo vit. Por pas rezultatit të referendumit që u shpall zyrtarisht këtë mëngjes, shumë prej...

Banka e Anglisë: Të gjitha masat e nevojshme për të qetësuar tregjet

?Banka e Anglisë deklaroi sot se është e vendosur për ruajtjen e stabilitetit monetar dhe financiar, pas referendumit për daljen e Britanisë nga Bashkimi Evropian. “Banka e...

Derivatet e naftës me çmime të reja në Maqedoni

Komisioni Rregullativ për Energjetikë më 27 qershor duhet të sjell vendim për çmimet e reja të derivateve të naftës në Maqedoni, transmeton Telegrafi...

Shëndetësi

Flini pa ngrënë darkë? Gabim që s’duhet bërë!

Shpesh na ndodh që të shtrihemi për të fjetur pa ngrënë darkë. Po a është ky një veprim i gabuar? Studimet e fundit të kryera në Britani, thonë se  njerëzit që eliminojnë darkën kanë më shumë shanse për t’u zgjuar të...

Pasojat që vijnë nga kequshqyerja

Ushqimet e pasura me shumë yndyra e me pak fibra, po bëhen gjithmonë e tepër shkaktarë të mbipeshës dhe shfaqjes së sëmundjeve të ndryshme, ku së fundmi...

Dielli ndikon në jetëgjatësi

Sipas një studimi më të fundit të realizuar në Suedi është arritur në përfundim se dielli të zgjat jetën. Në këtë studim janë...

Keni makinë? Jeni 2 kg më të shëndoshë sesa ai që nuk ka

Lajm i keq për të gjithë ata që përdorin makinën. Sipas një studimi australian, makina të shëndosh mesatarisht 2 kg në vit, duke bërë që të rritet...

Si të eleminoni stresin

Stresi është një fenomen ndikues në jetën e secilit. Ditët e ngarkuara me punë, ndikojnë që ju të jeni të stresuar. Por, ekzistojnë disa mënyra,...