Ndodheni
Indeksonline / Lajme
18:57 / E hënë, 05 Gusht 2013
41 Komente
LDK e VV në balotazh për Prishtinën

Një hulumtim i opinionit publik i zhvilluar nga "Index Kosova" për zgjedhjet e 3 nëntorit në Prishtinë nxjerrë dy partitë opozitare në nivel vendi LDK e VV në balotazh në betejën për kryeqytetin.

Ndonëse ende nuk janë zyrtarizuar kandidatët e partive politike për Kryetar të Prishtinës, në pyetjen e parashtruar gjatë sondazhit të "Index Kosova" se nëse zgjedhjet lokale për Kuvendin Komunal do të mbaheshin nesër 500 respondentët janë përgjigjur si vijon:

LDK - 29%
VV - 17%
PDK - 11%
AAK - 4%
AKR - 3%
Partitë e tjera 1%

 

Sipas këtij hulumtimi beteja për Prishtinën, për dallim nga zgjedhjet e kaluara kur Isa Mustafa e fitoi garën pa balotazh, kësaj radhe do të shkonte ne balotazh në mes të LDK-së dhe Lëvizjes Vetëvendosje!./Indeksonline/  


Kendi i komenteve
 • Azilanti Hungari 06.08.2013 / 20:57
  Veq VV te fitoje. Ju lumt se brenda nje viti e bajn kosoven shtet se si duhet te jet.
 • Agron 06.08.2013 / 13:58
  Nuk besoj se do te shkojn ne balotazh ne baze te njerezve qe po i degjoj VV bindshum ka me fitu
 • shaip shala 06.08.2013 / 11:58
  Duke ditur se zgjedhjet e meparshme kane qene barometer identik te Rahovecit dhe Prishtines, Vetevendosja edhe ne qytetin e rrushit do te jete ne balotazh pas 3 nentori, por me cilin subjekt politik nuk do ta prejudikoj
 • tringa 06.08.2013 / 10:06
  o njerz 39 % nuk jane deklaru kon e votojn per qato ska, mendo pak e hulumton para se me shkrujt se spo dokem fort te meqem kur po i lexoj komentet
 • feri 06.08.2013 / 09:46
  ksaj radhe urime ww se t takon kryeqyteti pernime me shpendin ska i zoti bre mos folni me inati e me emucione po folni realitetin. e Qesaj AAK-s shum i paski dhan haha kta sjan kerkah
 • teli 06.08.2013 / 08:20
  Shpendi eshte pa konkurence, nese flisni me aresye e jo me inate, nese dojme kandidta te zotin, e kemi rastin sivjet me e zgjedhe nje kandidta qe e vlene te votohet per te.
 • ILIRI 06.08.2013 / 03:08
  Traktorin s'dhez.. qysh s'dhez ,, dheze edhe mire bile.. ja nis H.H [Helly Hansen jo, po Hashim hajni] i korrupton qytetaret ee jau blene votat.. keni me ja ni'e krismen ksaj pune ..
 • Toni 06.08.2013 / 02:21
  se kan publiku real, se Vetevendosja eshte 8% para ldk
 • Une 06.08.2013 / 01:02
  Nime qa boni shpendi per mitrovic a? a osht qiky shpendiu qe dikur ka studiu ne amerike e kan shkollu amerikant masnej punojke per oden ekonomike gjermane e tash bash ky po qohet bashk me albinin e visarin kunder amerikanve e gjermanve e krejt tjerve. paaaj lene apsh zotin qesi njerz me pes ftyra spo na duhen kurgjo. dje ka mjel prej tyne sod qohet i shan sdi far njeri more osht ky shpendi. visar ymeri ne 2007 vet punojke ne unmik e merke rrog 1250 euro ne muj prej unmikut a knej i shtike popullaten me dal demonstrata kudner unmikut.ncncncncncc
 • realisti 06.08.2013 / 00:17
  per fat te keq ldk do ta qeveris prap prishtinen ngase nuk ka kandidat nga partit te tjera . pdk do ta humb pushtetin ne qdo komune ngase keqmenaxhuan,
 • Pri 05.08.2013 / 23:30
  Cfare Sondazhi bre, spo kuptoj. ketu po dalin vetem 54%, ku jon edhe 46% e votave?
 • i pa puni 05.08.2013 / 23:19
  mem ngu mu sishin dal hiq me votu kosovart ski kurrfar alternative kta jon kape njanin mshoj tjetrit
 • mllefi 05.08.2013 / 23:15
  VV ne balotazh futon.
 • Titti 05.08.2013 / 22:36
  mu po mdhimen qata te vetvendosjes qe veq jau paskan maru qefin pak me qit sondazh e kur t'vjen dita e zgjedhjeve ka me ju ra krese se tybe as 6 % smujn me mar n'prishtin. per prishtine dihet qysh moti kush fiton:Isa Mustafa pa kurfar dyshimi edhe pa balothazh madje.
 • Windows2013PR 05.08.2013 / 22:18
  VV..PyDyKy, Aak..Akr allready deleted! Do you want to undo them??? PR says NO, NEVER!!! Isa LDK all the way!!!
 • PrishtinaCity 05.08.2013 / 22:14
  Me rondsi qe pydyky e aleanca e haraqit edhe vetfundosja kurr n'prishtine smujn me fitu, e kto tjerat LDK dihet qe fiton e AKR e prishtines ka dek moti
 • Plisat 05.08.2013 / 22:06
  Perpos Ises tjert as shanca teorike skan me fitu Prishtinen. qfar 17% VV bre...as 10% nuk kan perkrahje ktu n Prishtine. pse qka boni VV-ja per Prishtinen, qka ka bo Shpend Ahmeti per Prishtinen, sen hiq skan bo as VV as Shpendi, perveq se shum her vet qita VV e Shpendi na e kan fy qytetin jo rrall her ne mnyre inderekte e kan shfajsu hahim thaqin per pengesat qe po ja bon Prishtines. Shpend Ahmeti osht i lindun e i rritun ne Mitrovicen Veriore, e qka boni ai per vendlindjen e vet pra qe pe bojka Prishtinen Amerike??? ska bo sen, qaty e ka banesen meniher pertej ures te lagja 3 rrokaqiejt as su shku kurr me vizitu bile, sa po del naper protesta n'Prishtine pse Shpendi si Mitrovicali asniher ska shku me organizu protesta n'veri te Mitrovices n'mahallen e vet, qaty jon vra shqiptart bash n'mahall tina e ky as koma si ka shkel anej e vjen tash e m'shet bole kishem pe nreqka ai Prishtinenm...eeecni bre allahile mos folni kopalla. Sa i perket qiti far sondazhi muj me thon qe me qat 39% qe e kan lon anash LDK e Isa paskan tentu me dhan pasqyre krejt tjeter per disponimin e Prishtinalive. Na qe jemi ktu tu jetu e dijm se qiky Isa Mustafa ka bo ate qe krejt 30 komunat tjera te kosoves. ndaqi me rruge te reja, ndaqi me sheshe e hapsira publike ndaqi per parqe ndaqi per vende opune ndaqi per zgjerim qyteti ndaqi per ndriqim ndaqi per shkolla per qerdhe per ambulanca per rrjet kanalizimi ndaqi per rrjet ujsjellsi e per qka doni qiky Isa per qito vjet qeverisje ka bo ma shum se krejt kryetart e komunave tjera, deshmi per kto qe thash jon ardhja masive nPrishtine prej krejt viseve te Kosoves, krejt me mujt ishin bo banor te Perishtines e kjo ska shanca me ndodh kekrun pos ne qytete ku qeveriset teper mire.
 • Windows 2013 05.08.2013 / 22:01
  Ldk, Pdk, Aak, Akr > Recycle Bin (Recommended)!
 • Drita 05.08.2013 / 21:46
  Hahaha po me dhimben qeta te VV qe kane mu djeg si leshi i Sabitit tu pi duhan
 • AAK 05.08.2013 / 21:29
  Hahaha qeshtu thojshi edhe ne zgjedhje te 2009 sondazhe sondazhe sondazhe po AAK ja u kalli thoben
 • Agimi 05.08.2013 / 21:02
  Vetevendosja kismet - me Shpend Ahmetin sikur lider i Prishtines dhe ka me ta ba Prishtinen Amerike! - VV deri ne fitore. Dhe kur t'fiton VV-ja ne Prishtine, keni me pa se edhe Kosoven kane me marr!
 • Polici 05.08.2013 / 20:34
  Le more qfar VV e LDK me kta gjysa jon fmi te udbashave ose edhe diaa vet AAK ka me fitu ne pr edhe nw gjith kosoven kto sondazhe jon te pagume prej tyne
 • Mali 05.08.2013 / 20:18
  E cila komune eshte udheheqe me mire se Prishtina o xheloza? Sigurisht qe ka gabime ne PR por larg me mire se ne komunat e Xhabirave dhe Haraqave eshte. Ketu ne PR nuk ka haraq prej komune, pak hajnivte vockla por shqiptare jemi, e kemi ne gjak hajnine.
 • Burim 007 05.08.2013 / 20:17
  PDK do ta fitojë Prishtinë, edhe shumë komuna tjera, Sepse ldk ja me Isa Mustafa, nuk është kërka që 14 vjet nuk e ka zgjedhur trafikun e leje punët tjera, ka ardhur koha që kryeqyteti të merr atë që meriton, Veq PDK mund ta ndryshojë Prishtinë
 • opinioni 05.08.2013 / 20:12
  Qdo kandidat I PDK-s ,100 % eshte I djegur nese kandidon ne Pr, Edhe vete Kryetari.
 • njani 05.08.2013 / 20:02
  besoj qe vv eshte edhe ma e forte se kaq
 • prishtine 05.08.2013 / 20:02
  Nese u mush mend ky milet ja jep VV-se voten edhe me i dhane shance me e kallxu veten ne pushtet edhe me i tregu edhe LDK edhe partive tjera te hajnave se boll ke mo, boll i duruam, jane bo si pronar te shtetit edhe komunave e jo si sherbyes te popullit.
 • iksi 05.08.2013 / 19:57
  Nuk po thote qe ka pas pergjigje qe sdojnenme dale ne zgjedhje 39 %. Edhe skane qenw kto zgjedhje por sondazh
 • artan 05.08.2013 / 19:55
  bravo Matematika,skam qa shtoj,keto sondazhe jan falso. nuk besoj qe pdk dhe aak kan kaq pak votues,ndersa pres qe ldk dhe vv te jen ne keto parametra,por AAK gjithsesi do te kete vota me shume.
 • RrnoftHaraci 05.08.2013 / 19:53
  A paska budalle akoma qe e votojne AAK-ne a?!...Matematike 39% "nuk kane dale ne zgjedhje hiq, kapichi?"... Garant kane abstenuar 39-shi!...
 • Neti 05.08.2013 / 19:52
  Shpresoj qe VV-ja fiton, e meritojn jo veq Prishtinen, po ne krejt Kosoven. Ndersa per disa qe po pyesin se ku mbeten 39% te votuesve, une deshta vetem me ju than qe jo 39% po mbi 50% te popullsise nuk dalin ne votime hiq ne Kosove.
 • LDK-Prishtine 05.08.2013 / 19:51
  po po ashtu eshte Prishtina. nese llogarisim qe zgjedhjet e 2009 LDD ka pas 5% tash at perqindje shtoja LDK-se pasi qe LDD u kthy ne LDK. Poashtu AKREne 2009 ka aps 16% tash lirisht shtoja LDK-se se paku edhe 10% e ktyre votave sepse e dijm qe elektorati i AKR eshte nje pjese e ish elektoratit te LDK-se.
 • VV po forcohet 05.08.2013 / 19:42
  VV do te shkoje ne balotazh ne shume komuna, dhe shpresoj qe do te fitoje. E meritojne. U pa puna e krejtve. Krejt hajna. E kan rrjep Kosoven. Secili ma milionere se tjetri. Shpresoj qe VV edhe ta merre qeverine.
 • Prishtine 05.08.2013 / 19:41
  Kismet VV ka me marr.
 • gunner 05.08.2013 / 19:41
  O badihava e keni se LDKja fiton apet
 • PDK 05.08.2013 / 19:41
  matematika 05.08.2013 / 19:12 39 ja kan shly PDK keta hajnat e vetfundosjes.
 • Mitati 05.08.2013 / 19:40
  OOOOO....verq PDK-ja mos me fitu se na hangri dreqi me ta.
 • Hajni 05.08.2013 / 19:37
  Albi, Ata hajnat e PDK nuk e kane komunen e Prishtines. Hajnat e LDK-se e mjelin Prishtinen. Perndryshe cdokish meriton me fitu PRishtene pervec hajnave dhe komunistave te LDK....
 • lili 05.08.2013 / 19:33
  Matematika: edhe 4 % i ke harru pra gjithsejte 65%, e 35 % i marrina ata e lypin neper pr uhuhuhuh
 • ALBI 05.08.2013 / 19:30
  ME RENSI ME HUMB ATA HAJNAT E PDK. VEVENDOSJE E MERITON ME FITU
 • matematika 05.08.2013 / 19:12
  29%+17%+11%+3%+1%=61% ku mbeten edhe 39%??
Emri:
Komenti:

 
Sqarim:
Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. Indeksonline mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit Indeksonline.

Ju faleminderit për mirëkuptimin!
 • Të fundit
 • Më të lexuara
 • Më të komentuara
Portali Indeksonline u themelua nga një grup gazetarësh kosovarë në vitin 2010. Përball sfidave të gazetarisë bashkëkohore, të motivuar nga nevoja për lajme të shpejta dhe origjinale, në Kosovë, ndër shqiptarë dhe për shqiptarët - Indeksonline nuk ishte veçse një kërkesë e kohës.

Materialet dhe informacionet mund të kopjohen, të shtypen dhe të përdoren por vetëm pas referimit të qartë të burimit të Portalit Indeksonline, në përputhje me kushtet e përdorimit.

Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

© 2010-2014 Portali Indeksonline.